vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Yγρά αναπλήρωσης και κατάθλιψη.

Αποσυνδεδεμένος Panomegar

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά αναπλήρωσης και κατάθλιψη.
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 19:51 »
Αν και το νήμα είναι αρχαίο θα ήθελα να προσθέσω κάτι.
ήθελα να πρωτείνω η.τ. σε φίλη μου η οποία λαμβάνει τέτιου είδους φάρμακα αυτην την περίοδο της ζωής της.
με είχε ρωτήσει όταν προσφατά που απέκτησα το Mod XPro M65 (Smok)  .
 Στις οδηγίες χρήσης του , στη σελίδα με τις προφυλάξεις γράφει το ακολουθό:
"Η συσκευή δεν προορίζεται για χρήση άπο  (...) άτομα με καρδιαγγειακές παθήσεις ή/και άτομα που λαμβάνουν αντικαταθλιπτικά φάρμακα"
Δεν είμαι γιατρός , αν και σαν μαθητευόμενος νοσηλευτής ασχολούμαι λίγο και με παρενέργειες φαρμάκων. Απότι ξέρω πολλά αντικαταθλιπτικά , αντιψυχώτικα και εν γένει ψυχοφάρμακα
επιρεάζουν το αίμα, την κυκλοφορεία και τη σύσταση του με διάφορους τρόπους (π.χ. αύξηση επιπέδου ζαχάρου, προβλήματα κυκλοφορείας στις φλέβες, αύξηση προλακτίνης, μείωση σφυγμών κ.α. πολλά)
Ίσως γι αυτό να γράφεται μετά τις καρδιοαγγειακές παθήσεις.
Ξαναλέω δεν είμαι γιατρός.
πάντως καθώς μεγάλο μερίδιο του πλυθυσμού στην εποχή μας λαμβάνει σε κάποια περίοδο της ζωης του τέτοια φάρμακα ή καποιοι και όλοι του τη ζωή, καλό θα ήταν να επεξηγηθούν περιταίρω οι πιθανοί κίνδυνοι.
Βέβαια από την άλλη τεράστιο ποσοστό ανθρώπων  που πέρνουν φαρμακεύτικη αγωγή τέτοιου είδους ούτως ή άλλως καπνίζουν παράλληλα κ.τ.
Θεωρητικά με το ηλεκτρονικό θα γλιτώνανε τουλάχιστον το έξτρα χημικό κοκτεϊλ του κ.τ.
Μου έκανε εντυπωσή όμως που αναφέρεται στο έγχειρίδιο του Mod , κάποιός λόγος θα υπάρχει.
Τέλος πάντων ο καθλένας με δικιά του ευθήνη δυστιχώς.
Πάντως από γιατρό ακόμα δεν έχω λάβει ικανοποιητική απάντηση γιατί η ενημέρωση για το η.τ. συνεχίζει να είναι ελλιπής.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά αναπλήρωσης και κατάθλιψη.
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 20:11 »
Κι εμένα μου κάνει εντύπωση που το γράφει στη συσκευή, ήξερα ότι το γράφουν στα υγρά. Για τα άτομα σε αντικαταθλιπτική αγωγή πάντως νομίζω ότι αφορά στον κίνδυνο απόπειρας αυτοκτονίας κι όχι στις παρενέργειες από τις ουσίες των φαρμάκων με τις ουσίες του ατμού.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Yγρά αναπλήρωσης και κατάθλιψη.
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 21:11 »
Ο μόνος λόγος που γράφεται είναι η προσπάθεια των κατασκευαστών να αποποιηθούν ευθύνη για οτιδήποτε άσχετο μπορεί να τους φορτώσουν. Βάζουν ένα κάρο προειδοποιήσεις και ξεμπερδεύουν. Δεν έχουν κανένα πραγματικό επιστημονικό-ιατρικό λόγο.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Yγρά αναπλήρωσης και κατάθλιψη.
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 00:11 »
Όντως.
Αν υπήρχε σοβαρός λόγος, θα ήταν πολύ εύκολη και η αιτιολογία.
Και απείρως πιο εύκολο να την ανιχνεύσουμε.
Μην ξεχνάμε ότι από τους κρατούμενους αφαιρούνται τα κορδόνια, διότι μπορεί να...  :lipssealed:
Πόσο μάλλον, διότι ένα μοντάκι μπορεί να βρεθεί, λόγω απουσίας νόμου, στα χέρια οποιουδήποτε έχει τάσεις... :lipssealed:

Άλλο η "συμβουλή" που δίνεις σε υποψήφιους χρήστες και άλλο η "σύσταση" (που οφείλει να είναι προσωπική και παίζει το ρόλο του πμ) που δίνεις στον "ανώνυμο καταναλωτή" στο πλήθος των 7δις ανθρώπων, όπου κάθε απόσταγμα ψυχής καρύδι ελοχεύει...

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Yγρά αναπλήρωσης και κατάθλιψη.
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 00:57 »
Φόβος για βηματοδότες, επιληπτικά επεισόδια, που ενδεχομένως να κατηγορηθεί μια συσκευή, λόγω υψηλής συχνότητας λειτουργίας.
Πολλές ηλεκτρονικές συσκευές υψηλής συχνότητας, έχουν παρόμοιες προειδοποιήσεις.
Για τα υγρά νομίζω ότι είναι μια προειδοποίηση "ευρέος φάσματος", σαν τα αντίστοιχα αντιβιοτικά.
"Αν καλύψουμε την πλειοψηφία των σοβαρών ασθενειών (καρδιαγγειακές και ψυχοπαθήσεις), δεν θα προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες, σε ενδεχόμενη μήνυση και από τη στιγμή που έχουν αρκετές ουσίες τα υγρά μας και πιάσ' τ' αυγό και κούρευτο, πως μπορεί η κάθε ουσία να αντιδράσει με κάθε ασθένεια και κυρίως με κάθε φάρμακο."
Κάτι τέτοιο πρέπει να πρότεινε ο νομικός σύμβουλος της εταιρεία και μπήκε η προειδοποίηση.

Όχι ότι μια προειδοποίηση έχει μεγάλη βαρύτητα σε δικαστήριο, αλλά σε πολλές περιπτώσεις λειτουργεί προτρεπτικά.

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: Yγρά αναπλήρωσης και κατάθλιψη.
« Απάντηση #20 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2015, 18:29 »
Καλησπέρα σας.
Ας λύσω , όσο γίνεται , το θέμα με τα αντικαταθλιπτικά.
Επειδή είδα κι εγώ την "προειδοποίηση" ταυτόχρονης λήψης αντικαταθλιπτικών
και ηλεκτρονικού τσιγάρου , ρώτησα μια καθ' ύλην αρμόδια , ΚΑΛΗ ψυχίατρο ,
ενημερωμένη (και καπνίστρια).
Η απάντησή της: "Πολύ καλά θα κάνεις να το αρχίσεις το η.τ.
Δεν υπάρχει κανένα θέμα ή πρόβλημα.
Το μόνο που ίσως έκανε μια αλληλεπίδραση ,
θα ήταν με ένα συγκεκριμένο φάρμακο , παλιάς γενιάς , το Anafranil.
Μόνο μ' αυτό".
Οπότε , πρόβλημα ουδέν!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Yγρά αναπλήρωσης και κατάθλιψη.
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2015, 20:25 »
Κατά την χρήση του Anafranil ο ασθενής πρέπει να ειδοποιεί τον γιατρό του αν καπνίζει.
Το φάρμακο πιθανόν να δημιουργήσει κάποια θέματα αρρυθμίας και η λήψη νικοτίνης καλό είναι να λαμβάνεται υπόψη. Θα υπάρχουν και άλλα φάρμακα που πιθανόν να αλληλεπιδρούν με πρόσληψη νικοτίνης οπότε φαντάζομαι πως σε όλες αυτές τις περιπτώσεις  ο ασθενής πρέπει να ενημερώνει το γιατρό του, όπως θα έκανε αν κάπνιζε.
Πέραν αυτού, δεν υπάρχει καμία επιβαρυντική σχέση του ατμίσματος με την κατάθλιψη. Αντιθέτως, χιλιάδες άνθρωποι με ψυχολογικές διαταραχές χρησημοποιούν το άτμισμα (και εκατομμύρια το κάπνισμα) για να κουμαντάρουν καλύτερα τα ψυχολογικά τους συμπτώματα. Σε όλες τις περιπτώσεις είναι προτιμότερο το ΗΤ.

Αποσυνδεδεμένος skelos

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά αναπλήρωσης και κατάθλιψη.
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2015, 21:52 »
οσο αφορα το anafranil το προβλημα ειναι οτι η νικοτινη επιρεαζει τα πεπιπεδα του φαρμακου στο πλασμα .


Δες στο   Pharmacokinetics 

http://www.drugs.com/pro/anafranil.html

τωρα γενικα για τη νικοτινη οι μελετες ειναι αντιφατικες ... ομως τα τελευταια χρονια μελεταται αυτη η υποθεση

https://bbrfoundation.org/discoveries/smoking-and-depression-targeting-nicotine-receptors-to-relieve-depression

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Yγρά αναπλήρωσης και κατάθλιψη.
« Απάντηση #23 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 01:08 »
Το ζήτημα μας δεν είναι τι κάνει η νικοτίνη γενικά.
Το ζήτημα είναι αν κάνει κάτι κακό στην κατάθλιψη ειδικά το ΗΤ. Κάτι που να δικαιολογεί την αναφορά στο φόρουμ μας, όπου μπορεί να γκουγκλαριστεί από καπνιστές που πάσχουν από κατάθλιψη και φοβούνται αν υπάρχει πρόβλημα να γίνουν ατμιστές.
Η απάντηση είναι:
Δεν κάνει απολύτως τίποτα που να χρειάζεται ειδική αναφορά. Οι καπνιστές είναι ήδη ενήμεροι για το αν η νικοτίνη επηρεάζει ή όχι τα φάρμακά τους (εκτός κι αν κρύβουν από τον γιατρό τους πως καπνίζουν). Και τα κωλοτσίγαρα δεν αναφέρουν ποτέ στο πακέτο όλες αυτές τις άπειρες υπο-λεπτομέρειες που θα απασχολήσουν μόνο ειδικούς. Φοβάμαι πως δίνουμε συνέχεια σε ένα ανύπαρκτο θέμα.

Τώρα... όταν βλέπω να αναφέρεται το Chantix (το γνωστότερο χάπι για διακοπή καπνίσματος) για αντικαταθλιπτική δράση απλά ανατριχιάζω. Χίλιες φορές άτμισμα!

Αποσυνδεδεμένος skelos

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά αναπλήρωσης και κατάθλιψη.
« Απάντηση #24 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 07:32 »
Συμφωνω οτι ειναι στα πλαισια του θεωρητικου η συζητηση και σε οτι αφορα τισ ψυχικες διαταρραχες οχι μονο την καταθλιψη το μονο που επιρεαζει την κατασταση υγειας ειναι η ποσοτητα της νικοτινης που προσλαμβανεται .

Αποσυνδεδεμένος axl100

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά αναπλήρωσης και κατάθλιψη.
« Απάντηση #25 στις: Νοεμβρίου 15, 2015, 19:19 »
Η νικοτινη ειναι ψυχοτροπος ουσια. Μπορει πιθανον σε καποιο ατμο με συγκεκριμενη ψυχικη ευαισθησια ή ασθενεια τα οποία παιρνουν αντικαταθλιπτικα φαρμακα να προκαλεσει  παρενεργειες.
Βασικα ησχυει το αντιθετο, η διακοπη της προσληψης νικοτινη  επιδεινωνει την καταθλιψη.

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά αναπλήρωσης και κατάθλιψη.
« Απάντηση #26 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 13:22 »
με τα σύχρονα αντικαταθλιπτικά δηλαδή υπάρχει κάποια παρενέργεια? μου κάνει εντύπωση που αναφέρει κάτι τέτοιο..


δηλαδή το κανονικό τσιγάρο είναι ok με  τα αντικαταθλιπτικά?


προσωπικά περνώ αντικαταθλιπτικό lexapro η αντίστοιχα στην ελλάδα είναι το cipralex... 


όχι όμως λόγο κατάθλιψης.. αλλα για τους πονοκεφάλους/ημικρανίες.. φυσικά θα ρωτήσω κάποιο γιατρό για το θέμα αυτό για να είμαι απόλυτα σίγουρος...

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά αναπλήρωσης και κατάθλιψη.
« Απάντηση #27 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 13:37 »
Η ένδειξη αφορά τον κίνδυνο απόπειρας αυτοκτονίας πίνοντας τον υγρό, για παρενέργειες δεν έχω ακούσει κάτι, σε κάθε περίπτωση όμως μια ερώτηση στον γιατρό είναι το καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά αναπλήρωσης και κατάθλιψη.
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 15:35 »
@alexis36: μέσα στο φυλλάδιο τον αντικαταθλιπτικών αναφέρει πως παρενέργειες μπορεί να υπάρχουνε με κάποια ποσότητα νικοτίνης...


η πρώτη μου σκέψη ήτανε η απάντηση που δίνεις και εσύ...! γιατί από παρενέργεια το μονο που έχω είναι μια υπνηλία από τότε που ξεκίνησα το ατμισμα  και το υγρό είναι χωρίς νικοτίνη... από την άλλη ίσος να είναι και η ιδέα μου... από δευτερα θα ρωτήσω γιατρό εννοείτε...!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Yγρά αναπλήρωσης και κατάθλιψη.
« Απάντηση #29 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 17:36 »
Υπνηλία από άτμισμα (και μάλιστα χωρίς νικοτίνη να αλληλεπιδρά με οτιδήποτε) πολύ χλωμό...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34426 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556670 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 5 225 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:12
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181477 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 97 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8803 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538019 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60368 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238599 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 798 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16662 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139006 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz