vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

521 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, Xameno_Skli, dkostas, Harris, bloodlessz

Twitter

Steam Crave Hadron 220 (+ Squonk Backpack)

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Steam Crave Hadron 220 (+ Squonk Backpack)
« στις: Ιουλίου 30, 2020, 22:08 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την Steam Crave)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Για τους λάτρεις των βαρέων βαρών μοντακίων και μόνο.


Το μοντάκι είναι κατασκευασμένο από αλουμίνιο και πλαστικό,
έχει διαστάσεις 99.2x48x38mm και ζυγίζει 191g χωρίς τις μπαταρίες και 327g μαζί με 2x21700 μπαταρίες.
Χωράει μέχρι 35mm ατμοποιητές χωρίς καθόλου overhang και μέχρι 40mm ατμοποιητές με ελάχιστο overhang.

Φοράει Yihi πλακέτα και συγκεκριμένα μία custom SX490.


Η συσκευασία περιλαμβάνει το μοντάκι, έναν αντάπτορα για να χρησιμοποιήσουμε 18650 μπαταρίες,
ένα καλώδιο USB για την αναβάθμιση της συσκευής, ανταλλακτική σιλικονένια τάπα και δύο όρινγκ για τις μπαταρίες*.


Το μοντ πωλείται στα παρακάτω δύο χρώματα.


*Θα ξεκινήσω με μια μίνι ιστοριούλα. Βγάζω το μοντ από το κουτί για πρώτη φορά, λέω «πωπω τεράστιο», πιάνω δύο 21700 μπαταρίες, τις βάζω, κουμπώνω, κουνάω λίγο το μοντ για να πιάσω έναν ατμοποιητή και τι ακούω;;; Μιλάμε οι μπαταρίες μέσα να κόβουν βόλτες. Όπου και να το κουνήσεις, προς οποιαδήποτε κατεύθυνση, άκουγες τις μπαταρίες να πηγαίνουν πάνω κάτω. Λέω δεν γίνεται, κάτσε να το ψάξω αλλιώς στέλνω μέιλ στην εταιρεία. Τελικά είχαν λύση οι μπαγάσιδες! Να βάλεις κάτι όρινγκ που έχει μέσα στη συσκευασία για να μην κουνιούνται ο μπαταρίες!

Τεραστιότατο φάουλ, μπορεί κάποιους να μην ενοχλήσει ο θόρυβος ή να βρίσκουν την λύση των όρινγκ αρκετή αλλά για μένα το μοντάκι ξεκίνησε με τεράστιο αρνητικό και ακόμα δεν έχω κουμπώσει ατμοποιητή επάνω.


Το κουμπί του fire βρίσκεται σε αρκετά σωστή θέση, κάνει έναν δυνατό κλικ ήχο κάθε φορά που το πατάς και παίζει απειροελάχιστα όταν το πιέζεις λίγο προς κάποια κατεύθυνση. Είναι αρκετά σκληρό στο πάτημα αλλά χωρίς να κουράζει και έχει καλή ανάδραση. Τα τρία κουμπιά από κάτω είναι επίσης πολύ ωραία. Πιο μαλακά από το fire, ακούγονται πολύ λίγο όταν τα πατάς αλλά και αυτά παίζουν ελάχιστα. Σημείωση, όταν κουνάς το μοντάκι δεν ακούγονται καθόλου τα κουμπιά, μόνο αν τα πειράζεις με το δάχτυλο πηγαίνουν ελάιχστα πέρα δώθε.

Η οθόνη πολύ ωραία επίσης, φωτεινότατη και με καλή ευκρίνεια. Επειδή είναι αρκετά χωμένη προς τα μέσα αν το μοντάκι είναι λίγο πλάγια, δεν μπορείς να δεις κάποιες από τις ενδείξεις αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί αρνητικό. Εγώ μόνο το κατάλαβα όταν έβγαζα τις φωτογραφίες και το γύριζα στα πλάγια. Είναι η πρώτη μου ουσιαστική επαφή με μοντάκι με πλακέτα Yihi, έχει όλες τις ρυθμίσεις που θα μπορούσε να θέλει κάποιος, διάφορες ξεχωριστές μνήμες, έλεγχο θερμοκρασίας κλπ.

Το πορτάκι των μπαταριών μου αρέσει πάρα πολύ και σου δίνει την αίσθηση ότι θα αντέξει για πάρα πολύ καιρό. Χωρίς τις μπαταρίες όπως είνα λογικό ανοίγει πιο εύκολα και με τις μπαταρίες μέσα θέλει λίγο παραπάνω δύναμη. Ο τρόπος που ανοίγει θέλει να έχεις λίγο νυχάκι και να το πιέσεις αρκετούτσικα αλλά δεν είναι κάτι το ενοχλητικό.


Ας πάμε τώρα στο έξτρα πίσω κομμάτι που κάνει το μοντάκι μας σκουόνκ και λίγο ακόμα πιο τεράστιο. Όπως δείχνω και στις παρακάτω φωτογραφίες στο πίσω και πάνω μέρος του μοντ υπάρχει μία σιλικονένια τάπα που κλείνει τρεις τρύπες και υπάρχουν ακόμα τρεις τρύπες στο πίσω και κάτω μέρος του μοντ αλλά αυτές δεν έχουν κάποια τάπα. Το έξτρα σκουόνκ μέρος κουμπώνει σε όλες τις τρύπες και με δύο βίδες, μία μακριά και μια πιο κοντή, βιδώνει πάνω στο μοντ για να μη φεύγει από τη θέση του. Η μία βίδα μπαίνει πάνω, στα δεξιά από την αντλία και η άλλη χαμηλά στη μέση.

Το Squonk Backpack, όπως το λέει η εταιρεία έχει χωρητικότητα 16ml γιατί όπως πάντα η εταιρεία έχει μια αγάπη στις τεράστιες χωρητικότητες σε υγρό. Το ασημένιο στα δεξιά είναι αυτό που ξεβιδώνουμε για να γεμίσουμε με υγρό το backpack και αριστερά βρίσκεται η αντλία. Η τρύπα για να γεμίσουμε με υγρό το backpack είναι τεράστια οπότε απλά πάρτε το μπουκάλι σας κι πιέστε χωρίς αύριο. Η αντλία είναι σκληρούτσικη στο πάτημα κάτι που προσωπικά μου αρέσει γιατί κάνει πιο ελεγχόμενο το σκουονκάρισμα, θυμάμαι κάτι μαλακά μπουκαλάκια σε σκουόνκ μοντ του παρελθόντος που αν ξεχνιόσουν και πάταγες με ελάχιστη παραπάνω δύναμη τα έκανες όλα χάλια.

Αν θέλουμε στο κάτω μέρος του backpack υπάρχουν δύο μικρές βίδες τις οποίες μπορούμε να ξεβιδώσουμε και να βγάλουμε την δεξαμενή από μέσα και να την πλύνουμε. Στα θετικά ότι η δεξαμενή με ένα καλό πρώτο πλύσιμο μετά δεν μύριζε καινουργίλα και δεν υπήρχε αίσθηση πλαστικούρας.

Το σκουονκάρισμα είναι πραγματικά υποδειγματικό και δεν έχω κανένα παράπονο. Ούτε παραπάνω, ούτε λιγότερο υγρό. Εργονομικά μιλώντας, το backpack ναι μεν κάνει το μοντάκι ασύμφωρα τεράστιο αλλά επειδή πιάνει ακριβώς όλη την πλάτη θα μπορούσα να πω ότι γίνεται όλο ένα με το μοντ και απλά έχεις ένα τερααααστιο μοντ.


Πράγματα που φοβάμαι ότι μπορεί να συμβούν και φταίει απλά ο σχεδιασμός. Πρώτον, η σιλικόνη που κλείνει τις τρεις τρύπες στο πίσω μέρος του μοντ είναι αστεία λεπτή και απλά κάθεται στην ακρούλα και δεν κουμπώνει. Οπότε αν το μοντάκι μπει σε θήκη, τσάντα, τσαντάκι θεωρώ απίθανο να μη βγει και να το ψάχνεις μετά. Ευτυχώς δίνει άλλο ένα η εταιρεία στη συσκευασία, δυστυχώς δεν δίνει άλλα δέκα. Δεύτερον, το μοντάκι έρχεται από τη μάνα του με σκουονκ πόλο 510. Δηλαδή μια τρύπα που ναι μεν καταλήγει στο πίσω μέρος αλλά περνάει μέσα από το μοντ. Είναι μοντ που θα χρησιμοποιήσεις μεγάλους ατμοποιητές και λογικά και κάποιους ντρίπερ που ως είθισται μαζεύουν αρκετούτσικη υγρασία στο κάτω μέρος που αν δεν το βγάζεις και καθαρίζεις συχνά περνάει προς τον πόλο. Δεν το έχω ξεσυναρμολογήσει το μοντ οπότε μπορεί να έχουν κάνει απίθανη δουλειά στο εσωτερικό και να μην υπάρχει περίπτωση να περάσουν υγρά στη πλακέτα έτσι αλλά είναι κάτι που εγώ θα το σκέφτομαι και το φοβάμαι. Για αυτό όλα τα σκουονκ μου ήταν πάντα μηχανικά για να μην έχω τέτοιες σκέψεις.

Η πλακέτα και το μενού της Yihi μου είναι πολύ κουραστικά, μακάρι να είχε μια DNA και νομίζω ότι η αντίσταση παίζει λίγο πάνω κάτω και την διαβάζει διαφορετικά σε σχέση με άλλα μοντ και ειδικότερα αυτά με DNA πλακέτα. Ένα τέτοιο μοντ θα θέλεις να το παίξεις και με πολύ χαμηλές αντιστάσεις, πολύ χαμηλές όμως και η πλακέτα δεν με αφήνει. Η πιο χαμηλή αντίσταση που κατάφερα να παίξω ήταν 0.09Ω οπότε ένας μικρός περιορισμός για αυτούς που παίζουν τέρμα χαμηλά υπάρχει.

Για την διαχείρηση της μπαταρίας δεν μπορώ να πω κάτι, παίζω στα 130-140 βατ οπότε οι μπαταρίες όπως είναι λογικό τελειώνουν για την πλάκα και δεν μπορώ να έχω, εγώ τουλάχιστον, καθαρή εικόνα. Τα ρεύματα του είναι ωραία και οι ρυθμίσεις για την τζούρα της πλακέτας είναι καλό που υπάρχουν. Είναι τέσσερις(soft, standard, powerful, powerful+) και οι διαφορές μεταξύ τους είναι ξεκάθαρες. Η soft είναι τελείως ψόφια για τα γούστα μου, η standard είναι η όντως η κανονική ρύθμιση και οι άλλες δύο δίνουν αυτό το κάτι παραπάνω που μπορεί να θέλει κάποιος.

Είναι σίγουρα πολύ μεγαλύτερο από όλα τα διμπάταρα 21700 μοντάκια που κυκλοφορούν. Το X217 της VOOPOO είναι πιο μικρό, το Odin της DOVPO αν και πιο βαρύ έπειδή έχει τις καμπύλες μπροστά σε κάνει να το νιώθεις μικρότερο και το Evdilo είναι απλά μισό μπροστά στο Hadron. To ότι είναι σαν τετράγωνο το κάνει να το νιώθεις πιο μεγάλο από όσο είναι αλλά οι στρογγυλεμένες γωνίες σίγουρα βοηθάνε την κατάσταση. Προσωπικά μου αρέσουν τα μεγάλα μοντ, έχω και σχετικά μεγάλες παλάμες οπότε δεν με κουράζει. Σίγουρα με το squonk backpack η κατάσταση χειροτερεύει κατά πολύ αλλά προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση να το χρησιμοποιήσω σαν σκουόνκ μοντ.


Και μια φωτογραφία δίπλα δίπλα με διάφορα γνωστά μοντάκια για να καταλάβετε το μέγεθος ίσως καλύτερα.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180572 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8312 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33957 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536184 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59775 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237423 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 581 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15585 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136122 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085309 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35407 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10231 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12