vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Πιθανή «κάποια» προστατευτική δράση της νικοτίνης έναντι του κορωνοϊού

Αποσυνδεδεμένος NikosAnt

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
δεν νομίζω ότι ειπώθηκε κάπου ότι πήρε χορηγία , ίσα ίσα ξεκαθαρίστηκε ότι δεν έχει .

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Προφανώς χορηγός της εκδήλωσης, ελπίζω να είναι 100% σαφές τώρα.

Αποσυνδεδεμένος sotirakis37

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
βρηκα το βιντεο που προειπα,οποιος εχει ορεξη ας το δει,ο γιατρος λεει σημαντικα πραγματα για την αντιμετωπιση του ιου
https://www.youtube.com/watch?v=fDwBSgtE85Y&ab_channel=%CE%95%CE%A0%CE%91%CE%9C%E2%80%94%CE%95%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CE%AF%CE%BF%CE%A0%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CF%8A%CE%BA%CF%8C%CE%9C%CE%AD%CF%84%CF%89%CF%80%CE%BF

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Γνωστός συνοδοιπόρος του Πετράκου κι αυτός που κάνει "επιστήμη" στο fb. Έχουμε πήξει στους τσαρλατάνους!

Αποσυνδεδεμένος NikosAnt

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Βρε Ribot χωρις παρεξήγηση και πάντα φιλικά ,δεν χρειάζεται να ποστάρουμε εδώ μιας και ότι και να ειπωθεί το οποίο είναι αντίθετο από αυτό που θεωρείς εσυ η οι ειδικοί χαρακτηρίζεται ως τσαρλατάνος ….η τέλος πάντων δεν έχει υπόσταση .
Ακόμη και οι ειδικοί που θεωρείς εσυ κάνουν λάθη και έχουν αλλάξει παν πολλές φορές άποψη ….
Γνωρίζεις εσυ πραγματικά στοιχεία που να αποδεικνύουν δηλαδή ότι το ποσοστό των διασωληνομενων είναι καπνιστές η μη ;
Αν τα ξέρεις θα ήθελα να τα δω .
Αν δεν τα ξέρεις τότε καλό θα ήταν να μην χαρακτηρίζουμε διαφορετικές απόψεις ως τσαρλατάνους …ιδίως όταν προέρχονται από γιατρούς .
Δεν καταλαβα δηλαδή ο ένας γιατρος επειδή μας συμφέρει είναι επιστήμονας και ο άλλος τσαρλατάνος ;

Την καλημέρα μου :)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 12, 2022, 08:55 από NikosAnt »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Ευτυχώς Νίκο που η διαχείριση έκανε συγχώνευση των νημάτων κι έτσι μπορείς να δεις κι εσύ τι έγραφα παραπάνω στο σχόλιο #31(26-6-21). Από τότε μέχρι σήμερα έχει κυλήσει πολύ νερό στ' αυλάκι κι έχουν αποκαλυφθεί πολλά για πολλούς και κυρίως τα κίνητρα της περέμβασής τους στο δημόσιο λόγο, έχουν επιβεβαιωθεί ή έχουν καταρριφθεί θέσεις και απόψεις και σίγουρα η επιστημονική κοινότητα έχει κάνει αρκετά βήματα προόδου πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.
Επειδή λοιπόν συνεχίζουν να εμφανίζονται απίθανα σενάρια κι ο καθένας να δημοσιοποιεί οποιαδήποτε παπάντζα κατεβάσει η συνομωσιολογική του κούτρα π.χ. "να 'τα τα βιολογικά όπλα των Αμερικάνων στην Ουκρανία που βρήκε ο Πούτιν, σας τα λέγαμε ότι ο ιός είναι εργαστηριακός και τα εμβόλια μας βάζουν τα δηλητήρια του Μπιλ Γκέιτς", γι' αυτό κι εγώ θεωρώ τσαρλατάνο οποιονδήποτε το παίζει επιστήμονας στα social, χωρίς να βάλει τον κώλο του να δουλέψει και να παρουσιάσει οποιαδήποτε μελέτη που θα τεθεί στην κρίση και την αξιολόγηση των άλλων επιστημόνων.
Μόνο έτσι προχωράει η επιστήμη και μας κάνει σοφότερους, όχι με βιντεάκια στο fb, αρθράκια στο πενταπόσταγμα και δηλώσεις στο μακελειό.
Αυτή είναι η δική μου γνώμη και σε καμιά περίπτωση δεν αποτελεί επίθεση για οποιοδήποτε μέλος του φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 730
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Δεν ξέρω αν έχει νόημα να το ποστάρω απο την στιγμή που η έρευνα για την φαρμακευτική νικοτίνη είναι ακόμα σε εξέλιξη,απο την άλλη πάλι δεν νομίζω οτι βλάπτει κιόλας.Εκτός αν δούμε κόσμο να τρέχει ομαδικά στα περίπτερα για τσιγάρα ή αν ατμιστές αρχίσουν να πίνουν σφηνάκια νικοτίνης αντί για κανένα τσιπουράκι!

https://www.galatsinews.gr/%CE%B5%CF%85-%CE%B6%CE%B7%CE%BD/%CE%BA%CF%89%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CF%86%CE%B1%CF%81%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CF%8C%CF%82-%CE%BA%CE%AC%CF%80%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BD%CE%B9/

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Σε αυτό το συγκεκριμένο που του έριξα μια ματιά, δεν βρήκα κάτι επιλήψιμο.
Να δω παρουσίαση μιας ώρας σε κάποιο Χ κανάλι για ένα θέμα που μου είναι προσωπικά αδιάφορο (έχω κόψει τη νικοτίνη) δεν θα το κάνω.

Αποσυνδεδεμένος NikosAnt

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Νομίζω Ribot οτι εισαι λιγο προκατειλημμενος οποτε δυσκολα θα αλλαξεις αποψη .
Η κουβέντα μας ,τουλάχιστον στα τελευταία ποστ δεν έχει να κάνει με συνωμοσίες (αναφορές  για τα βιολογικά όπλα -Ουκρανία κτλ κτλ ) αλλά για απόψεις γιατρών .
Φαντάζομαι πως έχεις αντιληφθεί ότι τα τελευταία δυο χρόνια η διαφορετική άποψη έχει φιμωθεί με κάθε τροπο .?
Αν δεν το βλέπεις αυτό ,τότε δυστυχώς δεν θα μπορέσουμε να προχωρήσουμε την κουβέντα μας πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.
Για μένα σοφότερος γίνεται κάποιος όταν αλλάζει άποψη στην ζωή του .

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Σε μένα μιλάς για προκατάληψη και αλλαγή άποψης? Μάλλον δεν ασχολήθηκες με αυτό που σου είπα, δες ξανά ποια άποψη είχα για τον Φαρσαλινό κάποτε και ποια έχω σήμερα.
Η αναφορά μου σε συνωμοσίες έγινε με βάση τις τοποθετήσεις του γιατρού Βασσάρα, που εμφανίζεται στο βίντεο που ανέβασε ο sotirakis37, εκτός κι αν δεν τις γνωρίζεις και κρίνεις μόνο από ένα βίντεο.
H διαφορετική άποψη φιμώνεται εδώ και πολύ καιρό και σε πολλά διαφορετικά θέματα από τα ΜΜΕ και τα τελευταία χρόνια ακόμη πιο έντονα, ακόμη και από τα social media.
Η επιστημονική κοινότητα δεν έχει φιμώσει κανένα επιστήμονα από το να δημοσιεύσει τις μελέτες και τις έρευνές του, προκειμένου να αξιολογηθούν.
Αν θεωρείς προκατάληψη τη θέση bring your data or shut the fuck up, τότε ναι, θεώρησέ με προκατειλημμένο.

Αποσυνδεδεμένος NikosAnt

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
H διαφορετική άποψη φιμώνεται εδώ και πολύ καιρό και σε πολλά διαφορετικά θέματα από τα ΜΜΕ και τα τελευταία χρόνια ακόμη πιο έντονα, ακόμη και από τα social media.
Η επιστημονική κοινότητα δεν έχει φιμώσει κανένα επιστήμονα από το να δημοσιεύσει τις μελέτες και τις έρευνές του, προκειμένου να αξιολογηθούν. 

Κρατάω τα παραπάνω που αναφέρεις και συνεχίζουμε στο νήμα με την κουβέντα μας ,μιας και συμφωνούμε ότι το αντίθετο δεν πρέπει να φιμώνεται και να κατακρίνεται ως μη αποδεκτή και να χαρακτηρίζεται ως κουβέντες τσαρλατάνων ….:)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Ώπα λίγο γιατί δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Εδώ δε μιλάμε για πολιτική ή κινηματογράφο όπου ο καθένας μπορεί να έχει τα επιχειρήματά του στο δημόσιο διάλογο για το πως αντιμετωπίζεται ένα οικονομικό ή κοινωνικό πρόβλημα ή για το ποιος ηθοποιός δικαιούται το oscar.
Εδώ μιλάμε για επιστήμη και για ένα παγκόσμιο υγειονομικό ζήτημα το οποίο έχει κοστίσει εκατομμύρια ζωές και δεν μπορεί ο καθε τυχάρπαστος να βγαίνει και να πουλάει άποψη, χωρίς να έχει γνώση, παρασύροντας τους αφελείς και φοβισμένους.
Όχι, αυτός δε θα πρέπει να προβάλλεται κι αν αυτό το ονομάζεις φίμωση εσύ, τότε ναι, να φιμωθεί. Aλλιώς θα έχουμε δικηγορίσκους της πλάκας που τα παίρνουν από το ποίμνιο για να συκοφαντούν γιατρούς και να παίρνουν στο λαιμό τους ανθρώπους ή θα πρέπει ν' ακούμε τις παρλαπίπες του Ποντίκα που παρουσιάζεται ως γιατρός και δεν έχει πτυχίο ούτε βοηθού φαρμακοποιού. Πολύ απαλά μάλλον προσπερνάς τις συλλήψεις διευθυντών σχολείων από κάτι απίθανους "θεματοφύλακες του συντάγματος". Μήπως να δίναμε δημόσιο βήμα και σ' αυτούς, να μας αναλύσουν την αποψάρα τους?
Επαναλαμβάνω λοιπόν, κανένας επιστήμονας δεν έχει φιμωθεί, τα επιστημονικά έντυπα όλου του κόσμου είναι εκεί να φιλοξενήσουν τις έρευνες του οποιουδήποτε, να αξιολογηθούν και να βάλει κι αυτός το λιθαράκι του στην εξέλιξη της επιστημονικής γνώσης.

Αποσυνδεδεμένος NikosAnt

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Ναι ναι συμφωνώ όταν βλέπω ειδικούς όπως η Παγώνη η ο Βασιλακόπουλος η ο πλαστικός χειρουργός Εξαδάκτυλος , να κουνάνε το δάχτυλο και να γαβγίζουν σαν τα σκυλιά ( που τόσο αγαπώ ) εκεί ναι αισθάνομαι ότι βλέπω τσαρλατάνους επι πληρωμής φυσικά από την εκάστοτε κυβέρνηση να το παίζουν ειδικοί .
Αν θεωρείς τότε αυτούς ειδικούς οκ πάω πάσο ….
Εγώ δεν τους θεωρώ τους συγκεκριμένους και άλλους πολλούς , ως ειδικούς να επιλύσουν μια κατάσταση ….ίσα ίσα το αντίθετο .
Έτσι για να καταλήξω διότι δεν τελειώνει η κουβέντα …Εσυ μπορείς να θεωρείς ειδικους τους πληρωμένους από την εκάστοτε κυβέρνηση ενώ κάποιας άλλος όχι .
Γι αυτό θα συνεχίσω να διαβάζω όλες τις έρευνες και απόψεις από πληρωμένους και από μη ,χωρίς να χρειάζονται χαρακτηρισμοί στα σχόλια .
Ανέβασε ένας συμφοριτης μια γνώμη ενός μη πληρωμένου από την εκάστοτε κυβέρνηση γιατρού οκ , αλλα δεν μου αρέσει να βλέπω εγώ προσωπικά , χαρακτηρισμούς .
Μπορείς εννοείται να κρίνεις και να πεις την άποψη σου απλά οι χαρακτηρισμοί δεν χρειάζονται …
Μεγάλα παιδιά είμαστε ο καθένας θα κρίνει μόνος του .
Φιλικά :)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Εγώ δεν υποστήριξα κάποιους "ειδικούς" και οι συγκεκριμένοι που αναφέρεις δε μου είναι καθόλου συμπαθείς. Τώρα αν εσύ, προκειμένου να αντιπαρατεθείς ντε και καλά, με ταυτίζεις αυθαίρετα με αυτούς, είναι δικό σου πρόβλημα και δεν μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό.
Οι συγκεκριμένοι βέβαια δεν ανέπτυξαν κάποια ειδική επιστημονική θέση για τον ιό, ο ρόλος τους ήταν να επικοινωνήσουν την κρατική πολιτική διαχείρισης της πανδημίας, κάτι που δεν έχει καμιά σχέση με τη συζήτησή μας.
Η διαχείριση της πανδημίας είναι άλλο κεφάλαιο και προσωπικά είμαι εντελώς αντίθετος με το 90% όσων έγιναν και γίνονται, αλλά αυτό είναι πολιτικό ζήτημα και δεν αφορά το παρόν φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος Ηρακλης

  • ***
  • 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος
Στην ουσία συμφωνητε διαφωνώντας ρε παιδιά  :D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 285 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34517 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556860 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181553 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 111 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8815 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538124 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60423 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238665 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1261 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16687 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139133 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz