vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Το μεσημέρι στον skai

Αποσυνδεδεμένος Pink Floyd

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το μεσημέρι στον skai
« Απάντηση #60 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 16:35 »
Σ αυτη τη ζωη τα παντα ειναι σχετικα καλως η κακως.Γ αυτο οταν τοποθετειται καποιος δημοσια για το η.τ θα πρεπει ΠΑΝΤΑ να το συγκρινει με το κ.τ κ οχι με τον καθαρο αερα κ.Μπεχρακη λες κ κατι μας ειπατε τωρα.Μετα αν θελετε να μιλησετε κι αλλο πειτε οτι μπουρδα σας κατεβει,ακουγεστε!!

Αποσυνδεδεμένος Φουγάρο

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το μεσημέρι στον skai
« Απάντηση #61 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 17:19 »
Κύριοι άποψη μου είναι ότι ‘θέμα‘ υπάρχει  και αυτό είναι σίγουρο.. η σοβαρότητα του οποίου όμως  τίθεται υπό συζήτηση..
Δεν συμφωνώ με τη άποψη που ισχυρίζεται ότι είναι μόνο προπαγάνδα των καπνοβιομηχανιών, οι καπνοβιομηχανίες πλέον δεν είναι τόσο ισχυρές όσο κάποτε, έχουν κυνηγηθεί πολύ – και φυσικά  δίκαια – έχουν αναγκαστεί να καταβάλουν αμύθητα ποσά σε αποζημιώσεις θυμάτων από καρκίνο, έχουν φορολογηθεί τα προϊόντα τους με τους μεγαλύτερους συντελεστές και οι συνεχόμενες ανατιμήσεις έχουν φτάσει το προϊόν σε κόστος που αποτελεί ένα ακόμα πρόβλημα στον χρήστη,  έχουν διωχθεί από το τις διαφημίσεις (τηλεόραση, ραδιόφωνο, περιοδικά, φόρμουλα  ) αλλά και το άλλοτε επιχορηγούμενο από καπνοβιομηχανίες Hollywood έχει βάλει ένα μεγάλο -  Χ – στην προβολή προϊόντων καπνού μέσα από σειρές και ταινίες…. Απόκλείοντας τις καπνοβιομηχανίες από ένα παιχνίδι εξουσίας με τουλάχιστον 9 μηδενικά στο τέλος.......  Με αποκορύφωμα την προειδοποίηση επάνω στα πακέτα σε γραπτή μορφή ή ακόμα ποιο αποκρουστική σε ορισμένα κράτη με φωτογραφίες από πνεύμονες μαυρισμένους κλπ.


Προσωπικά αν ηγούμουν μια καπνοβιομηχανίας και βλέποντας  - ΟΛΑ – τα διαγράμματα να είναι σε καθοδική πορεία την τελευταία 15 τουλάχιστον… δεν θα εύρισκα σαν έξυπνη λύση την χρηματοδότηση μιας αντί η.τ. εκστρατείας  αλλά θα χρηματοδοτούσα την ανάπτυξη υγρών ατμίσματος με την πιστότητα γεύσης των δικών μου προϊόντων καθώς και την ανάπτυξη η.τ. 3ης – 4ης γενιάς προκειμένου να κερδίσω τη διαφαινόμενη και ταχύτατα αναπτυσσόμενη  αγορά που μου “κλέβει” πελάτες…. Και το δηλώνω ξεκάθαρα ότι θα άτμιζα ήδη Prince μαλακό σε liquid αν υπήρχε, και δεν θα δοκίμαζα 1002 βλακείες μέχρι να δω πια τελικά θα μου κάτσει καλύτερα.

Με είχε προβληματίσει και εμένα, και ακόμα είμαι προβληματισμένος σχετικά με την ακριβή σύσταση των υγρών που ατμίζω , και μη βιαστείτε να πείτε ότι την γνωρίζετε εσείς γιατί όλοι γνωρίζουμε ότι τουλάχιστον οι πρώτες ύλες σε ποσοστό πάνω από 90 % είναι από κίνα, μια χώρα προηγμένη τεχνολογικά αλλά και – λαμολογικά – γιατί αν φίλε ΣυνΈλληνα είσαι κρυφο υπερήφανος  για τη λαμογιά που κρύβεις στο καθαρό DNA σου (άσχετα με το αν τη χρησιμοποιείς για να μη παρεξηγούμαι) τότε δεν έχεις συναναστραφεί με Κινέζους και δεν είναι ρατσισμός είναι fact.  Θα σε παραπέμψω στη γνωστή ιστορία νοθείας γάλατος για ΒΡΕΦΗ  με  ΜΕΛΑΜΙΝΗ!!! Που ειλικρινά δεν το χωράει ανθρώπινος νους και όμως έχει γίνει και μάλιστα κατ επανάληψη από τους μαέστρους κινέζους. Μπροστά στο κέρδος δεν σέβονται ούτε τα μωρά, θα σεβαστούν τους καπνιστές…..(οι επιτήδειοι γενικά, όχι μόνο οι κινέζοι)


Επειδή έφτασε στα αυτιά μου πληροφορία από γνωστό μου τυπογράφο, ότι δέχτηκε παραγγελία και εκτύπωσε ΜΑΙΜΟΥ ετικέτες αυτοκόλλητες για μπουκαλάκια,  γνωστής εταιρίας εμπορίας υγρών ατμίσματος και ο εντολέας και παραλήπτης της παραγγελίας ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχει με την πραγματική εταιρία αλλά θέλει να ρίξει στην αγορά υγρά δικής του εισαγωγής …….

Επειδή λοιπόν πολύ θα ήθελα να ξέρω τι ατμίζω και μετά να είναι επιλογή μου για το αν θα το κάνω ή όχι…. Τότε πιστεύω ότι ΚΑΛΩΣ ξεκινάει το θέμα ελέγχου από τον Ε.Ο.Φ. και ελπίζω να υπάρχουν σοβαρά, πραγματικά και αμερόληπτα επιστημονικά αποτελέσματα…. Χωρίς δυστυχώς να μπορεί να μας το εγγυηθεί κανένας. Μην παίρνουμε τόσο αψήφιστα το ότι είμαστε πειραματόζωα…. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ…
Ίσως δεν είναι τόσο απλή η απάντηση στο ερώτημα για το –ΑΝ – και κατά πόσο είναι επικίνδυνες ουσίες για άτμισμα η  προπανογλυκόλη , η γλυκερίνη και τα άγνωστων λοιπών χημικών συστατικών αρώματα…

Κλείνοντας θα πω ότι η ζημιά έγινε ήδη, διότι πολλές και μεγάλες παραγγελίες έχουν ήδη πληρωθεί και αναμένονται από Κίνα , Αμερική και ΕΕ για νέα μαγαζιά και παραμάγαζα που έχουν στηθεί ή στήνονται και ορισμένοι θα κάνουν μαύρα Χριστούγεννα……   Επίσης ένα από τα κυριότερα ατού του η.τ. ήταν το ότι ατμιζαμε ΠΑΝΤΟΥ αν απαγορευτεί τελικά…. Την κάτσαμε.

Την απαγόρευση φυσικά ΔΕΝ την καταλαβαίνω  - διότι τα τσιγάρα και τα προϊόντα καπνού πωλούνται κανονικά – Θα τη δικαιολογούσα αν το η.τ. προκαλεί ΧΕΡΟΤΕΡΟ πρόβλημα στον οργανισμό από το κανονικό τσιγάρο.


Η ειρωνεία είναι ότι σήμερα πήρα χαρτάκι από το ταχυδρομείο για το πρώτο mod που αγόρασα   αύριο θα το παραλάβω… και θα το χρησιμοποιήσω… τουλάχιστον με όσο υγρό έχω κάβα….. και φυσικά μέχρι νεοτέρας.



Απ: Το μεσημέρι στον skai
« Απάντηση #62 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 16:35 »
Προσωπικά αν ηγούμουν μια καπνοβιομηχανίας και βλέποντας  - ΟΛΑ – τα διαγράμματα να είναι σε καθοδική πορεία την τελευταία 15 τουλάχιστον… δεν θα εύρισκα σαν έξυπνη λύση την χρηματοδότηση μιας αντί η.τ. εκστρατείας  αλλά θα χρηματοδοτούσα την ανάπτυξη υγρών ατμίσματος με την πιστότητα γεύσης των δικών μου προϊόντων καθώς και την ανάπτυξη η.τ. 3ης – 4ης γενιάς προκειμένου να κερδίσω τη διαφαινόμενη και ταχύτατα αναπτυσσόμενη  αγορά που μου “κλέβει” πελάτες…. Και το δηλώνω ξεκάθαρα ότι θα άτμιζα ήδη Prince μαλακό σε liquid αν υπήρχε, και δεν θα δοκίμαζα 1002 βλακείες μέχρι να δω πια τελικά θα μου κάτσει καλύτερα.

Έχω βαρεθεί να τα γράφω ξανά και ξανά αλλά πάμε αλλη μία (σε στυλ να μαθαίνουν οι νεώτεροι και να θυμούνται οι πιο παλιοί...)
Το lobby πίσω από τον πόλεμο του Η.Τ. δεν είναι το Big Tobacco. Αυτοί ισα ίσα το θέλουν να επικρατήσει για διαφορους λόγους και έχουν ήδη κανει κινήσεις προς την κατεύθυνση που αναφέρει και ο φίλος στο quote παραπάνω. Επιγραμματικά τα πλεονεκτήματα για τις καπνοβιομηχανίες:
- μειωμένο κόστος παραγωγής και συσκευασίας
- διαφημιση
- εμπορία "αποδεκτού" προϊόντος
Το lobby αντίθετα που πολεμάει το Η.Τ. και που πίσω από αυτό βρίσκονται τόσο οι συντάκτες της περίφημης έκθεσης του FDA, όσο και οι ελληνικές παραφυάδες τύπου Μπεχράκη είναι το Big Pharma. Και μην πάει ο νους σας σε nikorette κλπ. Τα φάρμακα για πνευμονοπάθειες και καρδιακά είναι τα $$$ που πλήγονται περισσότερο. Ένας χρόνια αρρωστος αποφέρει στο σύστημα πολλά χρήματα (μέσω ασφαλιστικών ταμείων κλπ).

Τέλος για το Η.Τ. η ΜΟΝΗ προς το παρόν ΣΟΒΑΡΗ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ είναι αυτή:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2919621/
περιληπτικά:
Background
Electronic “cigarettes” (ECs) are marketed to tobacco users as potential reduced exposure products (PREPs), albeit with little information regarding EC user toxicant exposure and effects. This information may be obtained by adapting clinical laboratory methods used to evaluate other PREPs for smokers.
Methods
Thirty-two smokers participated in four independent Latin-square ordered conditions that differed by product: own brand cigarette, “NPRO” EC (18 mg cartridge), “Hydro” EC (16 mg cartridge) or sham (unlit cigarette). Participants took 10 puffs at two separate times during each session. Plasma nicotine and carbon monoxide (CO) concentration, heart rate, and subjective effects were assessed.
Results
Own brand significantly increased plasma nicotine and CO concentration and heart rate within the first five minutes of administration while “NPRO” EC, “Hydro” EC, and sham smoking did not. Own brand, “NPRO” EC, and “Hydro” EC (but not sham) significantly decreased tobacco abstinence symptom ratings and increased product acceptability ratings. The magnitude of symptom suppression and increased acceptability was greater for own brand than for “NPRO” EC and “Hydro” EC.
Conclusions
Under these acute testing conditions, neither of the ECs exposed users to measurable levels of nicotine or CO, though both suppressed nicotine/tobacco abstinence symptom ratings.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Το μεσημέρι στον skai
« Απάντηση #63 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 16:37 »
Τέλος για το Η.Τ. η ΜΟΝΗ προς το παρόν ΣΟΒΑΡΗ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ είναι αυτή:
Δεν είναι η μόνη. Μακράν. Τώρα πρέπει να αποσυνδεθώ, αλλά πιστεύω πως με λίγο ψάξιμο στο φόρουμ θα βρεις κι' άλλες.


Απ: Το μεσημέρι στον skai
« Απάντηση #64 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 16:43 »
Έίναι η μόνη προς το παρόν οπως είπα η οποία:
α) κανει συγκριση Η.Τ. και Κ.Τ. σε μετρίσιμα μεγέθη (συγκεντρώση ουσιών στο αίμα)
β) περιγράφει αναλυτικά τη διαδικασία δειγματοληψίας και ανάλυσης
γ) ειναι δημοσιευμένη σε σοβαρό περιοδικό με ψηλό impact factor

Απ: Το μεσημέρι στον skai
« Απάντηση #65 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 00:51 »
Συμφωνώ απόλυτα με το Φουγάρο. Ο έλεγχος δεν βλάπτει, ίσα-ίσα, γιατί συμφέροντα δεν υπάρχουν μόνο από τις καπνοβιομηχανίες, υπάρχουν και από την πλευρά του ηλεκτρονικού τσιγάρου. Προσωπικά, έχω μόλις τρεις μέρες στο η.τ., έχω ήδη μειώσει το κ.τ. από 1-1,5 πακέτο στα 4-5 τ. την ημέρα αλλά θέλω να ξέρω, όχι απλώς να ελπίζω, ότι αυτό που κάνω είναι καλύτερο για την υγεία μου, όχι χειρότερο! Η κοινή λογική βέβαια μου λέει ότι χειρότερο αποκλείεται να είναι, αλλά ούτε γιατρός είμαι ούτε ειδικός είμαι.

Αποσυνδεδεμένος PETROPOYLOS KOSTAS

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: βαλτε ολοι skai
« Απάντηση #66 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 01:05 »
Background: Although common in many Middle Eastern countries, water-pipe tobacco smoking, commonly known as water-pipe smoking (WPS), is increasingly popular in Western cultures. The primary objective of this study was to systematically review the effects of WPS on lung function. The secondary objective was to compare the effects of WPS and cigarette smoking on lung function.


Methods: We conducted a systematic review using the approach of the Cochrane Collaboration to search for, select, and abstract studies. We conducted two separate meta-analyses comparing water-pipe smokers with nonsmokers, and water-pipe smokers with cigarette smokers for each of three spirometric measurements (FEV1, FVC, and FEV1/ FVC). We used the standardized mean difference (SMD) to pool the results.

Results: Six cross-sectional studies were eligible for this review. Compared with no smoking, WPS was associated with a statistically significant reduction in FEV1 (SMD = −0.43; 95% CI, −0.58 to −0.29; equivalent to a 4.04% lower FEV1%), a trend toward lower FVC (SMD = −0.15; 95% CI, −0.34 to 0.04; equivalent to a 1.38% reduction in FVC%), and lower FEV1/ FVC (SMD = −0.46; 95% CI, −0.93 to 0.01; equivalent to a 3.08% lower FEV1/ FVC). Comparing WPS with cigarette smoking, there was no statistically significant difference in FEV1, FVC, and FEV1/ FVC. The six studies suffered from methodologic limitations.


Conclusions: WPS negatively affects lung function and may be as harmful as cigarette smoking. WPS, therefore, is likely to be a cause of COPD.


Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 07, 2011, 17:22
να πανε να γ@...μπορει να και αν...τα φρυδια μας κουνιουνται


WATER PIPE SMOKING(WPS) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΡΓΙΛΕΣ?

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Το μεσημέρι στον skai
« Απάντηση #67 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 01:37 »
Nαι Κύριε Πετρόπουλε! :thumpup:
Tο ανέφεραν και πολλά μέλη του forum,επίσης,με εκτεταμένα άρθρα και links.
Εδώ δε μπορούν να ξεκαθαρίσουν οι ίδιοι για τι πράγμα ερευνούν και μιλούν...όταν τα καταφέρουν και το διευκρινίσουν τότε τα ξαναλέμε.
Εδώ ο Μπεχράμης τη μια έλεγε άλλα και την άλλη μέρα άλλα(της Παρασκευής το γάλα)
Δε πάνε να κάνουν καμιά έρευνα για τα πατζ,τις τσίχλες κλπ που πλασάρουν,που περιέχουν μια χαρά και αυτά καρκινογόνες ουσίες και παρόλα αυτά τα εγκρίνουν ΕΟΦ και λοιποί οργανισμοί,ιατροί και Υπουργείο Υγείας?!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278549 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12841 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123725 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63924 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206564 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos