vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

539 επισκέπτες, 8 χρήστες
johnath, dkostas, Jorge, Doubt, giorgos1999, bloodlessz, I.P, manoslykos

Twitter

Ερωτήσεις αδαούς

Ερωτήσεις αδαούς
« στις: Αυγούστου 30, 2009, 10:43 »
Είμαι εντελώς νέος στο χώρο και συγχωρείστε μου ερωτήσεις που πιθανόν είναι αφελείς.
Αν κατάλαβα καλά, σημαντικό είναι "η ευκολία της τζούρας", δηλ. η τζούρα να μην είναι σφικτή, καθώς επίσης ο παραγώμενος ατμός να είναι πολύς.
Ίσως αυτά τα δύο να είναι αλληλένδετα μεταξύ τους.
Η ευκολία της τζούρας είναι θέμα ατομιζερ ή μπαταρίας?
Επειδή είμαι προ των πυλών να παραγγείλω το EVO, ρωτώ λοιπόν.
Μήπως με άλλη συμβατή μπαταρία, ή αλλους συμβατούς ατομιζερ, η τζούρα γίνεται πιο εύκολη?
Ποιά είναι συμβατά ανταλλακτικά για το EVO?
Είναι συμβατά μεταξύ τους ανταλλακτικά του EVO και του BL?
Μπορεί κάποιος να βιδώσει στο EVO μπαταρία με διακόπτη?
Υπάρχει στην Θεσσαλονίκη κατάστημα αναλώσιμων?
Καπνίζω τώρα 40+ κτ στριφτό Drum. Πόσες μπαταρίες, ατομιζερ κλπ χρειάζομαι?
Πρέπει να πάρω μήπως άλλο μοντέλο για την δουλειά και άλλο για σπίτι-έξω κλπ.?
Τέλος ποιό υγρό συνιστάτε για την περίπτωσή μου?

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Ερωτήσεις αδαούς
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 30, 2009, 13:25 »
θα ειμαι λακωνικος λογω pda

συμβατοτητα δεν υπαρχει και δεν εχεις και λογο

το evo ειναι αρκετα ελευθερο αρκει να πλενεις τον ατμ Κάθε 2-3 μερες

το εχω στο στομα  ολη μερα
με 3 μπαταριες και  2 ατμ θα εισαι οκ
σκεψου λοιπόν την πιθανοτητα 2 πακετων για να εχεις και δυο φορτιστες

από υγρο ξεκινα με ecopure αφου ειναι από την ιδια εταιρια αρα και ιδια μεταφορικα

αργοτερα δοκιμαζεις οτι θες

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ερωτήσεις αδαούς
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 30, 2009, 14:57 »
Είμαι εντελώς νέος στο χώρο και συγχωρείστε μου ερωτήσεις που πιθανόν είναι αφελείς.
Αν κατάλαβα καλά, σημαντικό είναι "η ευκολία της τζούρας", δηλ. η τζούρα να μην είναι σφικτή, καθώς επίσης ο παραγώμενος ατμός να είναι πολύς.
Ίσως αυτά τα δύο να είναι αλληλένδετα μεταξύ τους.
Η ευκολία της τζούρας είναι θέμα ατομιζερ ή μπαταρίας?
Επειδή είμαι προ των πυλών να παραγγείλω το EVO, ρωτώ λοιπόν.
Μήπως με άλλη συμβατή μπαταρία, ή αλλους συμβατούς ατομιζερ, η τζούρα γίνεται πιο εύκολη?

Παίζουν όλα ρόλο αλλά περισσότερο ο ατμοποιητής. Όταν είναι καινούργιος είναι μια χαρά, όσο παλιώνει, σφίγγει η τζούρα.

Παράθεση
Ποιά είναι συμβατά ανταλλακτικά για το EVO?

Αυτά από M401. Δεν ξέρω αν έχει και άλλος στην Ελλάδα όμως.

Παράθεση
Είναι συμβατά μεταξύ τους ανταλλακτικά του EVO και του BL?

Καμία σχέση

Παράθεση
Μπορεί κάποιος να βιδώσει στο EVO μπαταρία με διακόπτη?

Δεν έχει βγει ακόμα. Είπαν ότι ετοιμάζουν μία όμως.

Παράθεση
Υπάρχει στην Θεσσαλονίκη κατάστημα αναλώσιμων?

Από ό,τι βλέπω στο site της intellicig.gr έχει δύο.

Παράθεση
Καπνίζω τώρα 40+ κτ στριφτό Drum. Πόσες μπαταρίες, ατομιζερ κλπ χρειάζομαι?

Θα χρειαστείς 3-4 μπαταρίες τη μέρα. Αν λείπεις από το πρωί από το σπίτι, θα πρέπει να έχεις τόσες, αλλιώς έχεις 2 και τις ξαναφορτίζεις (π.χ. το μεσημέρι). Για ατομάιζερ, πάρε ένα ακόμα για να μη μείνεις σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά. Αν δεν έχουν πρόβλημα από την αρχή, δε χαλάνε εύκολα.

Παράθεση
Πρέπει να πάρω μήπως άλλο μοντέλο για την δουλειά και άλλο για σπίτι-έξω κλπ.?

Αν στη δουλειά ή το βράδυ κινείσαι σε περιβάλλοντα με πάρα πολύ δυνατούς ήχους, πάρε και το Black Line που έχει διακόπτη γιατί το EVO είναι ευαίσθητο στους ήχους και παίρνει μπροστά μόνο του.

Παράθεση
Τέλος ποιό υγρό συνιστάτε για την περίπτωσή μου?

Μιας και είσαι ακόμα φρέσκος από το στριφτό, το Janty RY3 έχει μπόλικη τσιγαρίλα. Πάρ' το σε High πάντως γιατί αλλιώς δε θα σου πιαστεί. Τα άλλα έχουν γλυκές γεύσεις, φρουτένιες κτλ. οι οποίες είναι ωραίες αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είσαι έτοιμος για τέτοια αλλαγή. Αργότερα θα τα δοκιμάσεις σίγουρα και θα σου αρέσουν κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος Misa

Απ: Ερωτήσεις αδαούς
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 30, 2009, 22:44 »
 Επειδή και εγώ ψάχνομαι ακόμα Από ότι έχω καταλάβει όλοι προς το EVO καταλέγεται..

Υπάρχει κάποια μπαταρία για να μην υπάρχει αυτό το πρόβλημα με τον ήχο?

επίσης όσο έψαξα στο forum δεν βρήκα πύλες πληροφορίες για το NOBACCO Prestige.
Είναι εξίσου καλό όσο το evο ξέρει κάνεις γιατί από τα λίγα που υπάρχουν στο forum λέγεται ότι παράγει πολύ καλή ποιότητα καπνού…

Τα υγρά αναπληρώσεις παιδια μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε από οποία εταιρία θέλουμε σε όποιο ηλεκτρονικό τσιγάρο και αν έχουμε?



Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Ερωτήσεις αδαούς
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 30, 2009, 23:21 »
1. προς το παρόν όχι, αλλά ακούγεται πως θα βγεί μπαταρία με διακόπτη σύντομα (πάντως -δεν ξέρω αν οί υπόλοιποι διαφωνήσουν- μην νομίζεις πως είναι ΤΟ πρόβλημα. Το πολύ, να παίρνεις μαζί σου μία μπαταρία παραπάνω).

2. Γιά το prestige δεν έχω γνώμη, δεν το έχω δοκιμάσει. Πάντως με μία καλή συσκευή (evo, black line, prestige) έτσι ή αλλοιώς ντουμάνι θα έχεις! οπότε?

3. Ναί, αλλά δεν συμπεριφέρονται το ίδιο. Άλλα υγρά θα ταιριάξουν καλύτερα στην μία συσκευή, κάποια άλλα υγρά σε άλλη. Ορεξη να χεις γιά πειράματα.

Απ: Ερωτήσεις αδαούς
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 30, 2009, 23:49 »
Ξέχασα στο πρώτο μύνημα να πώ θερμά συγχαρητήρια για το Site και την βοήθεια που δίνετε όλοι για να απαλαγούμε από την γάγγραινα του κτ.
Επίσης ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Να ρωτήσω λοιπόν.
Είναι συμβατές με το EVO αυτές οι μπαταρίες ---> http://www.totallywicked-eliquid.co.uk/products/special-offer/mini-ecig-5xbattery-multi-pk-product.html,
και αυτές ---> http://www.eastmall.net/product_info.php?cPath=34_81&products_id=735&osCsid=83148be86b3269fb772d796a2ac3abf5,
και αυτές με διακόπτη ---> http://www.eastmall.net/product_info.php?cPath=34_29_96&products_id=786&osCsid=be1d460abc03826622dd50ab7a7fcc45
ή μήπως όχι?

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Ερωτήσεις αδαούς
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 30, 2009, 23:56 »
οχι, οχι καί όχι
(αν κάνω λάθος στο 2, ας με διορθώσουν).

εγώ δεν καταλαβαίνω -αν μού επιτρέπεις- το εξής.
γιατί ψάχνεις συμβατή μπαταρία, πριν καν αγοράσεις κάποιο πακέτο? με το πακέτο θα έχεις δύο μπαταρίες σίγουρα συμβατές.  :)

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Ερωτήσεις αδαούς
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 31, 2009, 00:00 »
καί γιά ναμην παιδεύεσαι:

http://www.ruyandirect.com/index.php?gOo=goods_search_list.dwt&gcat=66

αν καί προσωπικά προτιμώ πάντα από εδώ

http://funstore.gr/index.php?target=categories&category_id=29

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ερωτήσεις αδαούς
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 31, 2009, 00:19 »
οχι, οχι καί όχι
(αν κάνω λάθος στο 2, ας με διορθώσουν).

Σε όλα έχεις δίκιο. Καμία σχέση με M401. Άλλες είναι για το 901 κι άλλιες για το Joye 510.

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Ερωτήσεις αδαούς
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 31, 2009, 01:46 »
Επειδή και εγώ ψάχνομαι ακόμα Από ότι έχω καταλάβει όλοι προς το EVO καταλέγεται..

Πραγματικά όποιο και να πάρεις από το γνωστό τοπ 2 Εvo - Black Line  θα είσαι μια χαρά.
Εγώ ας πούμε είμαι περισσότερο στο ΒL (πρέπει να το πω, μην αφήσω την ευκαιρία να πάει χαμένη! :)) )
Εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,446.0.html ξεκίνησε ο Alfisti ένα κατατοπιστικό κονταροχτύπημα των 2.
Θα καταλάβεις καλύτερα τις διαφορές τους.

Αποσυνδεδεμένος Misa

Απ: Ερωτήσεις αδαούς
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 31, 2009, 16:29 »
Για τον καθαρισμό του Ατομιζερ παιδια τι απλό μπορούμε να κάνουμε για τον έχουμε σε καλή κατάσταση ?
Και κάθε ποτέ πιστευτέ θέλει αντικατάσταση??


Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις αδαούς
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 31, 2009, 17:00 »
Καλως ηηρθες στην παρεα μας.
Για τον καθαρισμο ατομαιζερ δες  εδω
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,378.0.html
 

Απ: Ερωτήσεις αδαούς
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 31, 2009, 17:40 »
Οκ. Ευχαριστώ για την διαφώτιση.
Παρήγγειλα και ελπίζω να παραμείνω στο club.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Ερωτήσεις αδαούς
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 31, 2009, 17:46 »
καί μεις το ίδιο   ;)

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Ερωτήσεις αδαούς
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 31, 2009, 17:55 »
Παρήγγειλα και ελπίζω να παραμείνω στο club.

Θα παραμείνεις, αν περάσεις την 1η εβδομάδα της προσαρμογής με τίποτα δε θα θες να γυρίσεις στο αναλογικό!
Αν θέλεις πες μας και ποια συσκευή παράγγειλες

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180365 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8275 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33898 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534866 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59711 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237240 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 555 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14273 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085185 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35318 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10128 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12