vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

381 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Tem, camber, panoskapa, Ελένη Π

Twitter

Καλύτερη μέθοδος διακοπής καπνίσματος με ΗΤ. Γνώμες, απόψεις...

Αποσυνδεδεμένος epyloxias

  • **
  • 274
  • Φύλο: Άντρας
Σωστος domaze. Ειναι και αυτο ενας λογος. Εγω εθεσα τους 2 κυριοτερους κατα τη δικη μου σκεψη παντα.
Δεν το ειχα σκεφτει κι αλλιως. :)

Στάλθηκε απο το Lg D320N

Αποσυνδεδεμένος manoslykos

  • **
  • 151
  • Φύλο: Άντρας
άρχισα το άτμισμα γιατί το στήθος μου έβραζε. έβραζε, σφύριζε... 3 πακέτα camel σκέτο την ημέρα. 20 μηνάκια στο Η.Τ. είμαι άλλος άνθρωπος.

Αποσυνδεδεμένος Nikos47

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Νομιζω οτι δεν υπαρχει μαγικη συνταγη για το τροπο που θα το κανεις....
Τα παντα εχουν να κανουν απο τις αναγκες μας σε νικοτινη μεχρι και τη ψυχολογικη μας κατασταση...
Αυτο που εκανα εγω:
Ενα μεσημερι γυρνωντας απο τη θαλασσα, σταματησα σε ενα καταστημα πωλησης Η.Τ. και πηρα ενα, μαζι με ενα υγρο 18ρι
Δεν εβαλα κανενα περιορισμο στον εαυτο μου, αν θα κανω και τσιγαρα μαζι, και ποσα και ποτε κτλ
Το αποτελεσμα ειναι, εδω και 30 μερες, οτι απο τη πρωτη "τζουρα" με τo Η.Τ. δε καπνισα ουτε ενα κανονικο τσιγαρο...
( αν και το εχω ξαναγραψει καπνιζα 30 χρονια σχεδον 30+ βαρυα τσιγαρα τη μερα)

Ετσι απλα λοιπον, σε λιγη ωρα μεσα απο καπνιστης εγινα ατμιστης... δε ξερω ουτε ποτε η αν θα κατεβω σε νικοτινη...
Δε το προγραμματιζω... θελω να πιστευω οτι με τον ιδιο απλο τροπο θα γινει και αυτο "απο μονο του" :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 16, 2014, 01:47 από Nikos47 »

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Πολύ κοντά στην περίπτωσή μου Nikos47 (καλώς ήρθες παρεπιπτόντως  :bye: ), αν και κάποια χρόνια πριν, με μία διαφορά. Εγώ, έβαλα έναν περιορισμό στον εαυτό μου τότε. Κουβαλούσα καταναγκαστικά τον καπνό μαζί μου, όπως έκανα πάντοτε πριν με την ευλάβεια που έλεγχα αν πήρα τα κλειδιά του σπιτιού, κι είπα, αν θελήσω να στρίψω, θα στρίψω. Απλά στο μήνα πάνω, ο καπνός ξεράθηκε και τον έδωσα σε φίλο..

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό νήμα αλλά δεν βρήκα κάτι πιο σχετικό.  Θέλω να γράψω σχετικά με μια πρόσφατη εμπειρία μου, καθώς διέκοψα το Κ.Τ. για δεύτερη φορά. Αρχές Ιουνίου λοιπόν, είχα την ηλίθια ιδέα να βάλω ξανά στη ζωή μου το Κ.Τ., πιστεύοντας ότι θα με βοηθήσει να χάσω βάρος, καθώς έχω πάρει αρκετά κιλά τον τελευταίο χρόνο. Πίστευα ότι θα με βοηθούσε αν κάπνιζα 5 περίπου τσιγάρα την ημέρα για ένα μικρό χρονικό διάστημα και έτσι ξεκίνησα. Να σημειώσω ότι επιθυμία για τσιγάρο δεν είχα και το πρώτο τσιγάρο που έκανα με αηδίασε, αν και μου έφερε μνήμες από την εφηβεία μου, όταν πρωτοκάπνισα.  Επίσης τα υγρά μου ήταν 0-6 σε περιεκτικότητα νικοτίνης.
Μέσα σε λίγες μέρες τα 5 τσιγάρα είχαν γίνει 50, όσα έκανα και πριν αρχίσω το Η.Τ. και το χειρότερο ήταν ότι το Η.Τ. δεν με κάλυπτε πλέον, ακόμα κι όταν πήρα 12αρια υγρά. Έπιανα να ατμίσω και σκεφτόμουν το τσιγάρο και μετά από 2-3 τζούρες παρατούσα το μοντ και έπιανα το τσιγάρο. Σκεφτόμουν άντε ένα ακόμη και μετά θα το κόψω, άντε από αύριο, άντε από Δευτέρα.. ίσως το Σάββατο που δεν δουλεύω…
Μ’ αυτά και με τ άλλα πέρασε ένας μήνας και κάτι. Ξανάρχισε ο βήχας ο πρωινός και η δύσπνοια. Για χάσιμο βάρους ούτε λόγος πάντως… Τελικά, μόνο όταν είπα στον εαυτό μου ότι θα ατμίσω όσο μπορέσω και θα καπνίζω όσο γουστάρω μπόρεσα να κάνω κάτι, και ως δια μαγείας μέσα σε 2 βδομάδες περίπου το τσιγάρο ξαναβγήκε απ τη ζωή μου, έτσι από μόνο του που λένε… όπως είχα κάνει και όταν πρωτοξεκίνησα το άτμισμα. Σήμερα κλείνω μία βδομάδα χωρίς τσιγάρο...




Αποσυνδεδεμένος giannis2050

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
 
Τελικά, μόνο όταν είπα στον εαυτό μου ότι θα ατμίσω όσο μπορέσω και θα καπνίζω όσο γουστάρω μπόρεσα να κάνω κάτι, και ως δια μαγείας μέσα σε 2 βδομάδες περίπου το τσιγάρο ξαναβγήκε απ τη ζωή μου, έτσι από μόνο του που λένε…
 
ετσι κ εγω εκανα καποια στριφτα μαζι με το ηλεκτρονικο για μεγαλο διαστημα..χωρις να πιεζομαι ιδιαιτερα στο να μην καπνισω..κ ηρθε απο μονο του..μου ερχοταν να καπνισω,αναβα ενα κ σιγα σιγα ,μερα με την μερα το αραιωνα ολο κ πιο πολυ το τσιγαρο και με την σιχαμαρα που μου εφερνε δεν εκανα ουτε το μισο..1-2-3-χ φορες ..εχω να καπνισω αρκετους μηνες κ ουτε μισο δεν θελω πια...τελος με το τσιγαρο..ειναι μια παλια αναμνηση ;)

Αποσυνδεδεμένος dimitrisbass3

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Ατμιζω εδω και δυο χρονια..Τον πρωτο χρονο μεχρι να βρω μπαταριοθηκη και ατμοποιητη που να μου ταιριαζει,καπνιζα τσιγαρα..οχι πολλα παντως..και αραια.
Στο δευτερο χρονο πρεπει να εχω κανει δυο συνολικα-μια τζουρα ή δυο στο καθενα..
Για μενα το κλειδι ειναι πρωτα ο ψυχολογικος τομεας,δηλαδη ποσο θες να κοψεις το καπνισμα.
Δευτερον πρεπει να βρεις αναλογα με τις αναγκες σου τον ιδανικο ατμοποιητη-μταταριοθηκη.Αυτο δεν γινεται απο τη μια μερα στην αλλη,θελει χρονο ισως και καποιες αστοχες αγορες στην αρχη,αλλα αν σου αρεσει το ατμισμα,τοτε δεν νομιζω οτι μπορει κατι τετοιο να σε γυρισει στο καπνισμα..-εμενα προσωπικα δεν με πτοεισαι κατι τετοιο.
Παντως οταν ατμιζεις και καπνιζεις ταυτοχρονα,θεωρω οτι ειναι το χειροτερο που μπορεις να κανεις..Θελει και λιγο πειθαρχεια το πραγμα...Εχει πλεον τοσο αξιοπιστα προιοντα και πολλα σημεια αγορας,που κανουν πολυ πιο ευκολη τη διακοπη του καπνισματος..
Ολα αυτα βεβαια ειναι καθαρα προσωπικη γνωμη μεσα απο την εμπειρια που εχω αποκτησει..

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Σχεδον την ιδια γνωμη εχω και 'γω , με καποιες παραλλαγές ομως


Για 'μενα και τοσους αλλους ατμιστες που δεν ειναι στην Αθηνα ή στη Θεσ/κη , που υπαρχουν μαγαζια τα οποια εχουν ποικιλια ατμιστικων προϊοντων , ηταν , ειναι και θα ειναι δύσκολα τα πραγματα.


Πολλες φορες ειχα την ''ατυχια'' να βρεθω με ατμιστες που δεν ξερουν το αντικειμενο και αυτο που εισεπραξα απο την κουβεντα μαζι τους , ειναι οτι εχουν παραμυθιαστει απο τον ενα και τον αλλο ''γνώστη'' και αυτο που εχουν καταλαβει ειναι οτι το η.τ. δεν ειναι κατι καλο ή εστω κατι πολυ πιο αθωο απο το κ.τ.
Ειδα οτι κανεις δεν ενημερωνει για κατι καλυτερο ή κατι διαφορετικο , που θα κανει ενα νεο ατμιστη να ''αγαπησει'' το η.τ. και κανεις απο τους εμπορους δεν προσπαθει να αναπτύξει μια σχεση εμπιστοσύνης με τους ατμιστες.


Αυτο το ειδα στην πόλη μου.
Οι ατμιστες που δεν εχουν την σχεση που εχουμε εμεις με το η.τ. , πραγμα κατανοητό αφου δεν ειναι και στο φορουμ οι περισσοτεροι ,αλλα δεν εχουν και τη σωστη βοηθεια απο τους κατα τοπους εμπορους.
Θα μου πειτε φυσικα οτι ο επαγγελματιας απλα κανει τη δουλεια του και κοιτα πως θα γινει να πουλησει οσο γινεται παραπανω ωστε να εχει ανετα ενα μεγαλο εισοδημα.
Σωστο κι αυτο , οταν ομως μιλαμε για κατι που δεν εχει σχεση με την υγεια μας , κατα τη γνωμη μου.

Οποτε εκτως απο το πολυ βασικο θεμα που ειναι αν θελεις πραγματικα να απαλαγεις απο το κ.τ. , ειναι και η βοηθεια που θα εχεις απο τον εμπορο , τουλαχιστον μεχρι να βρεθει στο δρομο σου καποιος ατμιστης εμπειρος που θα σε βοηθησει.


Αυτα τα λεω απο προσωπικη γνωση και εμπειρια.
Δεν ειχα καμια βοηθεια οταν ξεκινησα , δεν ημουν στο φορουν , δεν ειχα υπολογιστη να μπορω να ψαξω , δεν ξερω απο internet , δεν ....... , δεν ....... ,....... πολλα δεν , αλλα ηθελα πραγματικα να το κοψω το ριμαδι.


Πιστευω οτι μετα το ''θελω'' , ειναι η πολυ βασικη για 'μενα παραγραφος ''βοηθεια'' απο τους κατα τοπους εμπορους.


Γνωμη μου παντα.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Μετά από πολύχρονη μελέτη, κατέληξα στην γνωστή μέθοδο των 2 εβδομάδων.
 Εβδομάδα Α.
 Μπαίνεις σε ατμοκατάστημα. Ψάχνεις τον κάδο απορριμμάτων.
 Πετάς τον ξερόλα. Πλησιάζεις από μπροστά τον/την υπεύθυνο.
 Χωρίς ύφος, με φωνή Νο4 λες: "θέλω να κόψω το τσιγάρο".
 Για να είσαι σίγουρος/η ότι θα το πεις σωστά, γράψ' το στο πακέτο, πάνω απ΄ το "... προκαλεί καρκίνο".
 Το στόμα θα το ξαν' ανοίξεις μόνο αν ερωτηθείς και πολύ ώρα αργότερα, για να πεις "κάνετε έκπτωση στους όμορφους;"
 Μέχρι την συμπλήρωση της πρώτης εβδομάδας, πηγαίνεις καθ' εκάστη στο κατάστημα.
 Αναφέρεις οτιδήποτε σε απασχολεί ή ενοχλεί, αλλά μόνο ως προς το άτμισμα.
 Τα καπνικά σου, πάντα μαζί σου, ως τίποτα να μην προμηνύει, την σαρωτική αλλαγή που συντελείται μέσα σου.
 Οποτεδήποτε σου 'ρθει να καπνίσεις, απλά δεν καπνίζεις, αλλά τρέχεις στο ατμοκατάστημα.
 Αν καπνίσεις, επαναλαμβάνεις την εβδομάδα, από τις καθ' εκάστη επισκέψεις και εφεξής.
 Εβδομάδα Βου.
 Πληκτρολογείς e-kapnisma.gr. Κάνεις εγγραφή. Στο ψαχτήρι πληκτρολογείς "ΤΣΑΜΠΙΚΑ".
 Ατμίζεις και διαβάζεις.
 Κατόπιν σοφής υπόδειξης μέλους, οι νεότεροι πρέπει να ξεκινήσουν με ΑΤΜΙΑΔΑ.
 
 ΠΡΟΣΟΧΗ: Μην το δοκιμάσετε μόνοι στο σπίτι. Εμείς είμαστε ειδικά εκπαιδευμένοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 23, 2014, 21:27 από microchip »

Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
όταν βρεις την συσκευή του Η.Τ που σου ταιριάζει όλα γίνονται εύκολα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 62886 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3662 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 963 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43567 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36233 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560217 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem