vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Καλύτερη μέθοδος διακοπής καπνίσματος με ΗΤ. Γνώμες, απόψεις...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Όλα είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας και χαρακτήρα παιδιά.

Η δική μου μέθοδος μπορεί κάποιον άλλο να τον σκοτώσει. Άλλοι λένε "τέρμα" και όντως τέρμα, άλλοι προτιμούν πιο ήπιες μεθόδους.

Προσωπικά, έφτασα σε σημείο να μην ανέχομαι ότι ένα αποξηραμένο φυτό τυλιγμένο σε χαρτί μπορεί να μου κουμαντάρει τη ζωή. Γνώριζα όμως ότι τη ζημιά του την είχε κάνει. Και επειδή η δουλειά μου βασίζεται στις συναναστροφές, γνώριζα ότι δεν μπορούσα να ρισκάρω να ξεσπάσω τα αποτελέσματα της στέρησης σε ανθρώπους που με πληρώνουν.

Οπότε ego-C και 18ρι υγρό για αρχή, και μετά από 3 μήνες ούτε μία τζούρα. Δεν ήταν εύκολο, εγώ με πίεσα να το αντιληφθώ ως εύκολο. Με τη ζημιά που έχουμε κάνει στον οργανισμό μας και με τις ανάγκες που του έχουμε δημιουργήσει, σε συνδυασμό με την αντιμετώπιση του ητ από παρέες, φίλους, ΜΜΕ κλπ, πιστεύω ότι όποια μέθοδος έχει δοκιμάσει ο καθένας και έχει πετύχει (αν όχι στην πλήρη διακοπή κτ, στην ελλάτωσή του σε απειροελάχιστες ποσότητες σε σχέση με πριν), είναι σωστή και ΜΠΡΑΒΟ.

Πάνω από όλα είναι η θέληση ! Η θέληση είναι δύναμη
Ανάγκα και θεοί πείθονται  :)

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΝΟΛΙΣΣΜΥ83

  • ***
  • 560
  • Φύλο: Άντρας
  • 私は彼ら蒸気よ
αρκει να το θελεις το η.τ ειναι εδω να σε βοηθηση σε αυτο και το φορουμ ειναι εδω μαζι με εκατονταδες φιλους  :thumpup:

Μου είναι αδιανόητο για κάποιους που θέλουν να κόψουν το τσιγάρο και θέλουν προκειμένου να το αντικαταστήσουν, να καπνίζουν και ταυτόχρονα να ατμίζουν !! δηλαδή τι από τα δυο θέλουν να κάνουν δεν ξέρουν ? ή μήπως αυτό φανερώνει έλλειψη αυτοπεποίθησης και μιας σχετικής φοβίας απογοήτευσης αν θα τα καταφέρουν να κόψουν το τσιγάρο.
Πέρα από την ενημέρωση για το η.τ. δεν χωρά αμφιβολία καμία ή το κόβεις ή όχι τα διλήμματα είναι εχθρός της απόφασης διακοπής.
με ένα eGo και είσαι μια χαρά - τα υπόλοιπα ανήκουν στην μελλοντική απόλαυση που έρχεται σε δεύτερη μοίρα , αρκεί να είσαι σίγουρος :) :)

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Σκεπτόμουν σήμερα να ανοίξω ένα παρόμοιο θέμα και περνοδιάβαινα τις διάφορες ενότητες ψάχνοντας που μπορεί να μπεί κάτι
τέτοιο όταν στην προτελευταία στήλη αυτής της ενότητας το είδα. :yes: :yes:

Α να λέω κάτι παρόμοιο ας ρίξω μια ματιά.
Διαπίστωσα ότι ήταν ένα θέμα που είχε ανοίξει ο δάσκαλος του η.τ. abet πριν πολύ καιρό και διάβασα πολύ ενδιαφέρουσες μεθόδους.

Βέβαια λίγες ταιριάζουν μεταξύ τους αλλά τι σημασία έχει .
Σεβαστή η όποια μέθοδος εφάρμοσε ο κάθε συνατμιστής αρκεί το αποτέλεσμα να είναι το ίδιο.Απομάκρυνση από το τσιγάρο.
Μέσα σε αυτές βρήκα και τη δική μου. :laugh1: :laugh1:
Ναι τη βρήκα είχα γράψει σε αυτό το θέμα πριν 4-5 μήνες περίπου για τη δική μου μέθοδο αλλά δεν το θυμόμουν.Δεν πειράζει 'ομως
μου άρεσε που διάβασα από την αρχή ως το τέλος αυτό το θέμα.
Πιθανόν τότε που είχα γράψει για την μέθοδό μου δεν το είχα κάνει γιαυτό και δεν το θυμόμουν.

Καλό μου έκανε όπως πιστεύω καλό θα κάνει και σε κάθε νέο ατμιστή που μπορεί να πάρει ιδέες και στο τέλος αν θέλει τις εφαρμόζει.
Αν δεν του αρέσουν ας εφαρμόσει τη δική του. :yes: :yes:   
 

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Η καλύτερη μέθοδος είναι μαχαίρι
Εκατομμύρια το έκοψαν έτσι και μπράβο τους!~

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Προσωπικά πιστεύω ότι το "ελαττώνω το τσιγάρο" απλά... δεν υφίσταται!!!
Στην καλύτερη δε περίπτωση, είναι κάτι προσωρινό και αβέβαιο και ως εκ τούτου δώρο-άδωρον.
Όσον αφορά τώρα αυτούς που παράλληλα καπνίζουν κ.τ. και η.τ., πιστεύω ότι είναι άτομα που δεν αποφάσισαν ποτέ πραγματικά να κόψουν το κάπνισμα. Συνεχίζουν δεν να ατμίζουν γιατί αισθάνονται ενοχές και δεν θέλουν να παραδεχτούν ότι κατά κάποιο τρόπο απέτυχαν.
Γενικά, η συντριπτική πλειοψηφία που έρχεται στον κόσμο του η.τ., φαντάζεται πρόκειται για κάτι θαυματουργό το οποίο, χωρίς την παραμικρή εκ μέρους τους προσπάθεια, θα τους απαλλάξει ως δια μαγείας από το τσιγάρο...

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Νίκη

  • **
  • 116
  • Φύλο: Γυναίκα
  • e_High ατμιστής

Δεν είχα κάνει καμία προετοιμασία, ούτε σκεφτόμουν να κόψω το κάπνισμα. Κάπνιζα 2,5 πακέτα τσιγάρα και είχα μόνο βήχα. Όμως έτρεχα 6,5 χλμ την ώρα στο διάδρομο και έκανα καπάκι αερόμπικ 30 λεπτά. Οποίος μου έλεγε να κόψω το κάπνισμα έβλεπα την φυσική του κατάσταση και τον λυπόμουν. Ήμουν η δυσκολότερη περίπτωση ανθρώπου να κόψει το κάπνισμα. Ο Δημήτρης έβλεπε την διαφημίσει του ητ και μου πρωτινέ να πάρουμε ένα, φτηνό είναι μου έλεγε. Δεν σκεφτόταν ότι θα κόψω το κάπνισμα, ήταν προσγειωμένος , μια μείωση του κτ προσδοκούσε. Ο Δημήτρης δεν έχει καπνίσει ποτέ στη ζωή του.
Για να τον ευχαριστήσω πήγαμε σε ένα μαγαζί με ητ κα πήραμε ένα 28euro
, ούτε μια κούτα τσιγάρα, και ω! το θαύμα ότι υγρό μου έδινε μου άρεσε. Στο 18 νικ έβηχα και δεν την ήθελα καθόλου. Αγόρασα μερικά υγρά με 9mg νικοτίνη, όσο είχε και το πακέτο των τσιγάρων που κάπνιζα. Ξετρελάθηκα με το άτμισμα και από τις 6/6/2012 δεν κάπνισα ποτέ ξανά. Κατόπιν βρήκα την ιδανική συσκευή για μένα ( δεν είναι όλα για όλους) και από καπνιστής έγινα ατμιστής.
Δεν αισθάνομαι ότι έκοψα τίποτα απλά ότι άλλαξα τσιγάρο.   
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 26, 2012, 23:48 από Δημήτρης Νίκη »

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας

Γενικά, η συντριπτική πλειοψηφία που έρχεται στον κόσμο του η.τ., φαντάζεται πρόκειται για κάτι θαυματουργό το οποίο, χωρίς την παραμικρή εκ μέρους τους προσπάθεια, θα τους απαλλάξει ως δια μαγείας από το τσιγάρο...

Κι ομως, καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Για μενα ηταν θαυματουργο. 25 χρονια καπνιστης, τον τελευταιο καιρο 2 πακετα την ημερα, πηρα η.τ για πλακα, σαν συμπληρωμα του κ.τ, και 6 μηνες τωρα εκανα ενα τσιγαρο την πρωτη εβδομαδα μονο απο περιεργεια... :angel:

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Ήθελες να το κόψεις όμως, σωστά?
Είναι αλήθεια βέβαια, ότι η καταραμένη αυτή συνήθεια έχει διαφορετική εκδήλωση στον καθένα!
Ο κουνιάδος μου για παράδειγμα, ο οποίος -κατά ειρωνικό τρόπο- με μύησε στο Η.Τ. πριν από ένα χρόνο, δεν τα κατάφερε τελικά και συνέχισε το Κ.Τ., εγκαταλείποντας παράλληλα το ηλεκτρονικό εντελώς (ναι, γέμισα ατμο/μπαταρίες/υγρά χεχεχεχε), ενώ ήταν 5 φορές πιο ελαφρύς καπνιστής από εμένα και μπορούσε άνετα να την βγάλει χωρίς τσιγάρο για μέρες! Εγώ αντίθετα, δεν μπορούσα να βγάλω ούτε .... μια ολόκληρη ταινία στους πολυσινεμάδες! (που είναι τα παλιά καλά χρόνια με τα 15λεπτα διαλείμματα και τα ντουμάνια στους διαδρόμους.... :( :( )



Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 27, 2012, 21:53 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος doctor76

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
  • nemesis, kayfun L+ & DIY
αν καποιος ειναι αποφασισμενος να κοψει το τσιγαρο τοτε θα το κοψει οσο και αν καπνιζουν γυρο του. ειναι καθαρα θεμα αποφασης και θελησης.

Αποσυνδεδεμένος talaram

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
καλημερα, καπνιζα 20 χρονια 1 1/2 πακετο marlboro lights, πηρα ενα ηλεκτρονικο τσιγαρο και εδωσα στον εαυτο μου μια ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ για 10 μερες δεν θα κανω ουτε τζουρα κ. τ μονο η.τ και αν δω διαφορα θα συνεχισω  Η διαφορα ηταν τεραστια ξυπνουσα πολυ πιο ευκολα ειχα πολυ ορεξη για δουλεια, δεν βαριομουν να παιξω με τα παιδια μου, δεν βρομουσε το  στομα μου και τα ρουχα μου, ενας ηλιθιοσ ξεροβηχας εξαφανιστικε, τα βραδια δεν ενοιωθα κουρελι απο την κουραση.( αυτα ειναι αμεσα αποτελεσματα που θα εχετε ολοι οι καπνιστες) .Για περιπου 5 μηνες καπνιζα η.τ μεχρι που μια μερα διαβασα στο μπουκαλακι οτι το υγρο ειναι επικυνδινο αν ερθει σε επαφη με το δερμα....  εκοψα και το η. τ. και ειμαι ακαπνος για 1 χρονο.
το η.τ το χαρισα στον καλυτερο μου φιλο γιατι οντος πιστευω οτι ειναι χιλιαδες φορες καλυτερο απο το καταραμενο τσιγαρο

Αποσυνδεδεμένος Phill

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
1) Στάδιο πρώτο : ΑΠΟΦΑΣΗ, κι όταν λέμε απόφαση δεν εννοούμε " ας το δοκιμάσω αυτό", εννοούμε " ΤΕΡΜΑ το τσιγάρο" είτε επειδή σιχαθήκατε να βρωμάτε, είτε για - χτύπα ξύλο- ιατρικούς λόγους, είτε για άλλους προσωπικούς κλπ
2) Στάδιο δεύτερο : Να βρείτε καλό επαγγελματία/Κατάστημα ή φίλο που ατμίζει και γνωρίζει 5 πράγματα. Αυτό λογικά θα σας οδηγήσει και στο Τρίτο Στάδιο της σωστής επιλογής υγρού και συσκευής, συνήθως 12-18mg νικοτίνη και υγρό που να έχει αρκετή περιεκτικότητα pg καθώς και μίας δοκιμασμένης και κατά το δυνατόν απροβλημάιστης συσκευής ( π.χ. ego twist + Ce4 thor).
4) Μην κρατάτε απορίες, ρωτήστε: τον φίλο σας, μπείτε στο foroum, ρωτήστε τον Καταστηματάρχη. Το άτμισμα δεν είναι σαν το τσιγάρο, ανάβεις, ρουφάς τελειώσαμε, θέλει πολλές φορές την διαδικασία του.
5) Δοκιμή. Βαρεθήκατε το υγρό, δοκιμάστε άλλο. Οι πιο πολλοί μη ατμιστές θεωρούν ότι υγρό είναι ένα άντε 2-3-4. Έτσι δοκιμάζουν π.χ. μερικά που τους φαίνονται χάλια και το παρατούν με το συμπέρασμα οτι το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν τους αρέσει. Υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες υγρά, εκεί θέλει και κάποια συμβουλή ( βλ. στάδιο 2ο).
6) Υπομονή όταν έρθουν τα δύσκολα και πάλι με την βοήθεια άλλων δοκιμή εναλλακτικής: Ευτυχώς το άτμισμα προσφέρει πολλές παραμέτρους: π.χ. βαρέθηκα τις ego, δοκιμάζω vv, vw, βαρέθηκα  τα αρώματα δοκιμάζω σκέτη βάση κλπ.
Είμαι σίγουρος ότι όποιος πραγματικά θέλει να αλλάξει αυτή τη βλαβερή συνήθεια με το άτμισμα θα βρει εδώ αργά ή γρήγορα πολύ μεγαλύτερη απολαυση και φυσικά όλα τα οφέλη από αυτή την απαλλαγή :)






 

Αποσυνδεδεμένος savvis66

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Carto με λεμόνι στο μπαλκόνι κ' η pg μου φουντώνει
Νομίζω οτι ο συνδιασμός 2x ego twist 650mah άτμο c5(crystal) ή t3 και ry4 18mg είναι κάτι που θα κάνει κάποιον σοβαρά να αρχίσει το ητ.Απλά και όμορφα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος dimitrisbass3

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Προσωπικα σκεφτομουν χρονια οτι επρεπε να κοψω το καπνισμα,αλλα που να το καταφερω... :thumpdown: Ενω εβλεπα το η.τ. στη ζωη μου ειτε στα μαγαζια,ειτε απο συναδελφους δεν ειχα καλη εντυπωση γι'αυτο..Μεχρι που ενας καλος μου φιλος μου ειπε τη δικη του εμπειρια με το η.τ και ποσο του βελτιωθηκε η υγεια...Το κλικ εγινε τοτε...
Νομιζω αν εισαι πολυ μπουχτισμενος απο το καπνο,χρειαζεται ενα απλο εναυσμα ωστε να ξεκινησεις το η.τ. Ευτυχως στην εποχη μας για να ξεκινησεις εχει πολλα πραγματα και ετσι δεν νομιζω να απογοητευτεις...
Μαγικη συνταγη δεν υπαρχει,απλα ποσο αηδιασμενος ειναι ο καθενας μας απο το κ.τ,εκει για μενα ειναι το κλειδι...Γι'αυτο και γω οταν μιλαω για η.τ. στους αλλους,αναφερω μονο τα πλεονοκτηματα που εχω στην υγεια μου και τη ψυχολογια μου,αν ο αλλος ειναι ετοιμος θα βρει το δρομο του.. μονος του.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 62948 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3681 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 974 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277607 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43580 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560285 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem