vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Καλύτερη μέθοδος διακοπής καπνίσματος με ΗΤ. Γνώμες, απόψεις...

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Ναι, το βλέπω. Με έχεις και στο άβατάρ σου. Δεξιά, με το ψηλό καπέλο! :)) :))


 :)) :))


Το σημαντικό είναι ότι τα καταφέραμε...
Ολα τα κόλπα καλά είναι αρκεί να απαλλαγεί κανείς απο το κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος Solofor

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
  • Τρελαίνομαι να με κοιτάν οι καπνιστές............
Εγώ παίζω απο μηδενική σε 9αρα δηλαδή όποιο υγρό έχω σε 9 το έχω και σε μηδενική νικοτίνη !!!είναι λίγο πολυδάπανη κατάσταση.Όποτε γεμίσω από νικοτίνη το γυρνάω στη μηδενική αυτό μπορεί να πάρει και 9 ώρες μέχρι να ατμισο νικοτίνη.
Στόχος είναι να πέφτω σε νικοτίνη κάθε δίμηνο. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....

 :)) :))


Το σημαντικό είναι ότι τα καταφέραμε...
Ολα τα κόλπα καλά είναι αρκεί να απαλλαγεί κανείς απο το κ.τ.
Έτσι είναι όπως τα λές!!! Εγώ στην ζωή μου μόνο μια φορά είπα θα κόψω το κτ (Κάπνισμα Τέλος) κ από εκείνη τη μέρα δεν κοίταξα ποτέ πίσω!!!
Δεν άγγιξα κτ ούτε για αστείο γιατί είδα ότι το άτμισμα με καλύπτει κ με καμία δύναμη δεν μου προκαλεί εκείνους τους "εφιάλτες" του κτ!!!!!!!!!

Για μένα η καλλίτερη μέθοδος διακοπής του κτ είναι αυτή της "συνεννόησης"  με τον εαυτό μας........που ξέρει πολύ καλά τι θέλουμε κ που θα μας οδηγήσει εκεί που νοιώθουμε καλλίτερα!!! Φτάνει με ειλικρίνεια να ψάξουμε μέσα μας κ να δούμε αν θέλουμε κάτι καλλίτερο για τον εαυτό μας η κάτι χειρότερο.....ναι?  ;)

Αποσυνδεδεμένος basouli

  • *
  • 28
  • Φύλο: Γυναίκα
18 μέρες χωρίς τσιγάρο!!!!και KEEP VAPOURING  :respect: ;D




καλη συνεχεια  :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος basouli

  • *
  • 28
  • Φύλο: Γυναίκα
Εγώ παίζω απο μηδενική σε 9αρα δηλαδή όποιο υγρό έχω σε 9 το έχω και σε μηδενική νικοτίνη !!!είναι λίγο πολυδάπανη κατάσταση.Όποτε γεμίσω από νικοτίνη το γυρνάω στη μηδενική αυτό μπορεί να πάρει και 9 ώρες μέχρι να ατμισο νικοτίνη.
Στόχος είναι να πέφτω σε νικοτίνη κάθε δίμηνο. :thumpup:



δεν το εχω δοκιμασει αυτο , αλλα με την 18 που κανω δεν μου λειπει το κ/τ !!!

Αποσυνδεδεμένος efhkal

  • ***
  • 572
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ποτέ δε φοβήθηκα τα άσχημα,πάντα τα μέτρια έτρεμα.
εκοψα το κ.τ την ημερα που πηρα το ηλεκτρονικο στο χερι......χωρις καμια προετοιμασια......δεν εχω κανει ουτε ενα τσιγαρο στους σχεδον 2 μηνες......ειναι θεμα μυαλου και θελω....ειμουνα βεβαια θετικα επηρεασμενη απο καποιον που το χρησιμοποιει και επεξε μεγαλο ρολο......πλεον δεν μπορω να καταλαβω αυτο που ελεγα καποτε οτι δεν μπορω να το κοψω οτι το θελω οτι με βοηθαει και τα διαφορα που λενε οσοι δεν ΘΕΛΟΥΝ να το κοψουν..........

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
έχω την αίσθηση πως μία από τις καλύτερες μεθοδους είναι αρχικά να το χει πάρει πραγματικά απόφαση ο καπνιστής. να το έχει δουλεψει στο μυαλό του, να έχει απηυδήσει από το κ.τ, από τη βρωμιά του, από τα έξοδα, και εν τέλει από τη μη φυσιολογική λειτουργια του οργανισμού του. αν θυμώσει με τα παραπάνω, τότε θα είναι πανεύκολη η συμβίωση με το η.τ..αυτό πέτυχε σε μένα και σε φίλους που από την πρώτη μέρα είναι μόνο με ητ.

Έτσι ακριβώς!!! Αν δεν το έχεις στο μυαλό σου να το κόψεις, να ΑΠΑΛΛΑΓΕΙΣ από το τσιγάρο, να το ξεριζώσεις από την ζωή σου, δεν σε βοηθάει κανένα ηλεκτρονικό, μηχανικό, πυρηνικό ή οποιοδήποτε άλλο κατασκεύασμα...
Το επόμενο βήμα είναι η τεχνητή βοήθεια μετά την διακοπή. Και εδώ έρχεται πια το αγαπημένο μας Η.Τ.:
Αν καταφέρεις να το απολαμβάνεις πραγματικά, θα βοηθήσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στο να μείνεις καθαρός από το κ.τ.

Υ.Γ. Δεν ξέρω βέβαια πως θα μπορέσουμε αργότερα να κόψουμε και το Η.Τ., αλλά δεν εχω φτάσει ακόμα εκεί....  ;D

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.

Υποθετω οτι η προσπαθεια να κοψει κανεις και το Η.Τ. θα αποδειχθει το ιδιο δυσκολη με αυτην του κανονικου τσιγαρου.
Το ξερω απο τωρα και ειμαι προετοιμασμενος γι αυτο (οταν ερθει η ωρα).

Ομως παρηγορω τον εαυτο μου λεγοντας του οτι , τουλαχιστον δεν θα εχεις το ιδιο αγχος να κοψεις κατι που στην ουσια σε σκοτωνει αλλα δεν μπορεις να απαλλαγεις απο αυτο.

Αποσυνδεδεμένος elly

  • *
  • 17
  • Φύλο: Γυναίκα
  • LOVE e-smoking!!!!
Για μενα το η/τ με εχει βοηθησει σε πολυ μεγαλο βαθμο να απαλλαγω, ελπιζω οριστικα, απο το κ/τ (εδω και 2 μηνες δεν εχω καπνισει ουτε 1) γιατι απο ενα σημειο και μετα απο τοσα χρονια, περιπου 8 συνεχομενα, καπνιζα 1,5 πακετο σιγουρα τη μερα και εντελως μηχανικα!! Αυτη τη στιγμη δεν νοιωθω την αναγκη να διακοψω και το η/τ , αν και το εχω σκεφτει. Αλλα μου φαινεται πολυ πιο ευκολο να κοψω αν θελω και το ατμισμα καποια στιγμη αφου μπορεσα με το κ/τ. Ολα μεσα στο μυαλο ειναι..

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Θεωρω πως ο καλυτερος τροπος για να κοψει κανεις το καπνισμα ειναι η δυναμη της θελησης του.
Προσωπικα , με το η.τ. αισθανομαι οτι εχω αντικαταστήσει το κάπνισμα με κάτι μακράν λιγότερο βλαβερό που εχει 1002 καλά και πλεονεκτηματα εναντι του κανονικου τσιγαρου...
Τωρα εχω φτασει σε σημειο να απολαμβανω το ατμισμα πολυ περισσοτερο απο οτι απολαμβανα το καπνισμα... :yes:

Αποσυνδεδεμένος madtracker

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
μια απ'τα ίδια και εγω...το απολαμβάνω πολύ καλύτερα από το καπνισμα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος papous

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Ολα μεσα στο μυαλο ειναι.. ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος sirkonsta

  • **
  • 424
  • 20-1-12
Προσωπικά ποτέ δεν έκοψα το κάπνισμα κι αυτό με βοήθησε να κάνω 5 τσιγάρα από το περασμένο Ιούνιο
Δεν άφησα το εαυτό μου να δώσει μια μάχη η οποία, όπως αποδείχθηκε, δεν χρειάστηκε ποτέ να δοθεί. Η χαλαρότητα αυτή με βοήθησε πολύ.

Το η/τ σε καλύπτει σε πέραν του δέοντος ικανοποιητικά επίπεδα.

Οι συναντήσεις και η συμμετοχή στα φόρα επίσης τονώνει την ιδέα και κάπου νιώθεις και μια "υποχρέωση" σε αυτούς που σε στηρίζουν και τους στηρίζεις
Με την ευκαιρία να είστε όλοι γνωστοί και άγνωστοι πάντα καλά γι αυτό

Αποσυνδεδεμένος eGo-W

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (πάντα ήθελα να της μοιάζω - έστω στο τσιγάρο! :))
Γεια σας κι από μένα!
Αν και παρακολουθώ εδώ και καιρό το φόρουμ, δεν έχει τύχει να γράψω ποτέ. Ξέρω πως πρέπει να περάσω από την αυτοπαρουσίαση νέων μελών, θα το κάνω asap. Για την ώρα να καταθέσω απλώς πως για μένα το πέρασμα από το κτ στο ΗΤ έγινε πολύ απλά και εύκολα: Παρέλαβα το ητ μου αργά το βράδυ, έχοντας δηλαδή ήδη καπνίσει αρκετά (αν και δεν κάπνιζα και τόσο πολύ, περίπου 1,5 πακέτο κανονικά, που είχαν μετατραπεί σε 1/3 περίπου πακέτου στριφτών το τελευταίο διάστημα). Σημειωτέον πως το ητ δεν το ήθελα για να κόψω το κάπνισμα, αλλά για να μπορώ να καπνίζω στο σπίτι. Αφού άτμισα ωραία και καλά κανά 2 ώρες, μετά είπα οκ, ας κάνουμε και ένα κανονικό τώρα να στανιάρουμε. Την άλλη μέρα κάπνισα κανά 2 τσιγάρα με τους συναδέλφους μου στη δουλειά, την άλλη 1 και τέλος... Όχι επειδή ζορίστηκα, αλλά απλώς ήταν τόσο καλύτερο το ητ από κάθε άποψη που με κέρδισε. Εδώ και ένα μήνα, εκείνο το πακέτο στριφτών που είχα έχει μείνει μισό και ξεραίνεται κάπου στο σπίτι. Ξανακάπνισα ένα τσιγάρο πριν 1-2 βδομάδες, γιατί είχα πάρει μπαταρία με lcd και ήθελα να δω με το κανονικό πόσες τζούρες έκανα στο τσιγάρο. Με χίλια ζόρια κάπνισα τα 2/3 του, είδα πόσες περίπου έκανα και το έσβησα με τη μία, δεν αντεχόταν. Νομίζω πως στην περίπτωσή μου μέτρησε πολύ πως ΔΕΝ ήθελα να κόψω το τσιγάρο (όπως χάνω κιλά μόνο όταν ΔΕΝ κάνω δίαιτα) γιατί αλλιώς θα το είχα μεγαλοποιήσει και ίσως θα ζοριζόμουν. Το ίδιο πάντως έγινε και με 2 άλλους γνωστούς μου. Σε κάθε περίπτωση νομίζω πως βοηθάει να μην κάνεις τσιγάρα, ώστε να "ξεχνάς" τη γεύση τους και όταν ξανακάνεις να σου έρχεται η γνωστή αηδία. Όσο για τη διακοπή του ΗΤ, δεν θα την επιδιώξω, πάντως παρατήρησα πως όπως είναι φυσικό, όταν έχω υγρά που δε μου αρέσουν, τότε μειώνω το άτμισμα κατά πολύ.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
εκοψα το κ.τ την ημερα που πηρα το ηλεκτρονικο στο χερι......χωρις καμια προετοιμασια......δεν εχω κανει ουτε ενα τσιγαρο στους σχεδον 2 μηνες......ειναι θεμα μυαλου και θελω....ειμουνα βεβαια θετικα επηρεασμενη απο καποιον που το χρησιμοποιει και επεξε μεγαλο ρολο......πλεον δεν μπορω να καταλαβω αυτο που ελεγα καποτε οτι δεν μπορω να το κοψω οτι το θελω οτι με βοηθαει και τα διαφορα που λενε οσοι δεν ΘΕΛΟΥΝ να το κοψουν..........

Ακριβως ίδια περίπτωση και γω.
Χωρίς καμιά γνώση ή προετοιμασία πήρα νια μέρα ένα η.τ. που βρέθηκε στο δρόμο μου no name απλό κινέζικο ego-w  :)) .
Την πρώτη βρομάδα έκανα 13 τσιγάρα (σημαδιακός αριθμός) :))
Από τότε και μέχρι σήμερα (4 μήνες ούτε ένα) ;D
΄Αρχισα με 18αρα νικοτίνη τώρα είμαι γύρω στο 7-8 (φτιάχνω μόνος μου υγρά)

Συμπέρασμα όλα είναι μια απόφαση και από κει και πέρα θέληση για να μην εγκαταλείψης τη μάχη. Σας το λέω εγώ που ήμουν καπνιστής 35 χρόνια. :bye:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63160 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3725 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1006 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172564 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277780 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36344 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560487 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem