vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Καλύτερη μέθοδος διακοπής καπνίσματος με ΗΤ. Γνώμες, απόψεις...

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Ατμίζω 2+ χρόνια και έχω "παρασύρει" πολλούς στο ΗΤ. Ίσως νάναι και  πάνω από 15!
Μερικοί ατμίζουν ακόμα, άλλοι επέστρεψαν στο τσιγάρο μετά απο ένα ολιγόμηνο διάλειμμα.
Από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου η σωστότερη μέθοδος διακοπής με τη μεγαλύτερη επιτυχία και διάρκεια είναι η ακόλουθη. Σχεδόν όλοι όσοι την ακολούθησαν διέκοψαν το κάπνισμα παρότι δεν είναι δική μου πατέντα, μια που έτσι το έκοψα κι εγώ, αλλά  ακολούθησα τις οδηγίες του φίλου asala  :respect:

προετοιμασία
Κατ αρχήν χρειάζεται 1 εβδομάδα προετοιμασία. Αυτό σημαίνει ότι μπορούμε να καπνίζουμε και να ατμίζουμε παράλληλα, για να εξοικειωθούμε με το ΗΤ, τον τρόπο της τζούρας , την αίσθηση της νικοτίνης κλπ.
Κατά την προετοιμασία ( που μπορεί κάλλιστα να κρατήσει και 1 μήνα) ΔΕΝ ζορίζουμε τον εαυτό μας και ΔΕΝ χρησιμοποιούμε υψηλή περιεκτικότητα νικοτίνης (0 έως low το πολύ).
Καπνίζουμε όποτε μας γουστάρει και ατμίζουμε όποτε μας αρέσει. Απλά εξοικειωνόμαστε με τα τερτίπια του ΗΤ.

διακοπή

Ενα ωραίο πρωί (που μπορεί κάλλιστα να είναι και απόγευμα, όπως στην περίπτωσή μου) κόβουμε το ΗΤ για τουλάχιστον 3 χ 24ωρα. ΔΕΝ πειράζει αν λυγίσουμε και κάνουμε 1 τσιγάρο (μιλάμε για 1) αλλά ΑΝ το καπνίσουμε πρέπει να ξαναμείνουμε απ την αρχή 3 χ 24ωρα ΣΤΕΓΝΟΙ.
Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΤΜΙΖΟΥΜΕ ΜΕ 0 ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΜΑΣ ΤΗ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΗ ΠΑΡΕΚΕΙ , ΤΟΤΕ ΝΑ ΑΤΜΙΖΟΥΜΕ ΚΑΜΠΟΣΕΣ ΤΖΟΥΡΕΣ HIGH ή ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΟΥΜΕ.

Η παραπάνω μέθοδος έχει μια λογική
Δηλαδή με 0 νικοτίνη ο οργανισμός αρχίζει να αναπτύσσει την άμυνά του στη στέρηση. Η άμυνα για μερικές μέρες είναι σθεναρή, παράλληλα βοηθιέται και με τις δόσεις νικοτίνης που παίρνουμε όταν φτάνουμε στα άκρα. Εστω και μια μικρή δόση νικοτίνης μετά απο στέρηση μας κρατάει αρκετά δυνατούς και μας ικανοποιεί. Αντίθετα ο πλουραλισμός νικοτίνης σε ένα άγνωστο πεδίο όπως το ΗΤ μας κουράζει και μας ωθεί σε παραίτηση. Ετσι αν για μερικά 24ωρα κρατήσουμε , μετά δύσκολα επιστρέφουμε στο τσιγάρο.
Μετά από τα 3 χ 24ωρα μπορούμε (αν και δεν θα το συνιστούσα) να καπνίσουμε 1 τσιγάρο (μιλαμε για ένα ε ? ). Μπορούμε επίσης να καταργήσουμε την προσπάθεια με 0 νικοτίνη και να επιλέξουμε μια περιεκτικότητα που ταιριάζει στις ανάγκες μας και στο ΗΤ μας.

Αυτά απο μένα , υγιαίνετε !
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 01, 2011, 22:32 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος Zioa

  • ***
  • 525
  • Φύλο: Άντρας
Μπράβο Abet  :thumpup:
Μάλλον θα ξεκινήσω το πρόγραμμα  σου  :)



Που χάθηκες τόσο καιρό

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Aν και είδα το μήνυμα, σχεδόν μόλις δημοσιεύτηκε, δεν απάντησα αμέσως γιατί ήθελα να σκεφτώ όσα έγραψε ο Abet. (Welcome back Σταύρο).

Κυρίως σκέφτηκα τις προτροπές των περισσοτέρων μας σε νέους ατμιστές για προμήθεια και χρήση υγρών με νικοτίνη σε σχετικά υψηλά νούμερα ώστε αρχικά να τους καλύψει.

Διαβάζοντας όσα έγραψε ο Σταύρος, θυμήθηκα το δικό μου ξεκίνημα και το πόσο εύκολη ήταν η προσαρμογή μου στο ηλεκτρονικό χωρίς πισωγύρισμα.
Ήταν εύκολη, γιατί έκανα όσα περίπου γράφει ο Σταύρος. Τα έκανα όχι βέβαια επειδή το είχα σχεδιάσει ως στρατηγική, αλλά επειδή προέκυψε.

Ξεκινώντας εντελώς ξαφνικά, ένα πρωινό , με απόφαση να μην ξανακαπνίσω.
Ανέβηκα ένα Γολγοθά 12 ημερών και όταν στην 12η ημέρα, μου δόθηκε ένα Η.Τ με non υγρό, νόμισα πως πέταγα στα σύννεφα!!!
Αυτό το non υγρό που ήταν δεν ήταν 3 Ml , με κράτησε 3 ημέρες μέχρι να έρθει το πρώτο μου υγρό με νικοτίνη.

Αν φας τόσο μεγάλη στέρηση, σε συνδυασμό πάντα με την απόφαση να μην ξαναβάλεις τσιγάρο στο στόμα σου, τότε οτιδήποτε εναλλακτικό σου φαίνεται ως εισιτήριο επιστροφής από την κόλαση στον παράδεισο.

Η πρόταση του Σταύρου, είναι πολύ καλή ως τεχνική και συμφωνώ πως αν κάποιος φάει 3 μέρες στέρηση (ή και περισσότερο), μια χαρά θα τους φτάνουν στη συνέχεια τα 6 mg/ml .

Αποσυνδεδεμένος ar

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Παράθεση
Ενα ωραίο πρωί (που μπορεί κάλλιστα να είναι και απόγευμα, όπως στην περίπτωσή μου) κόβουμε το ΗΤ για τουλάχιστον 3 χ 24ωρα.

Αν κατάλαβα καλά εννοούσες ΚΤ..
Πάντως καλό ακούγεται..

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
 :hmmm: Στην θεωρια καλο ακουγεται,αλλα στην πραξει να το δω,προσωπικα για εμενα!! :bravo_encouragements:

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΝΟΛΙΣΣΜΥ83

  • ***
  • 560
  • Φύλο: Άντρας
  • 私は彼ら蒸気よ
εγω παιδια παντως το εκοψα μια και εξω οταν πρωτο πηρα το ego dual coils  ειπα μεσα μου αν τα καταφερα καλος αλλιως κ.τ και τελος τελικα τα καταφερο μεχρει σημερα 7 μηνες σχεδον χωρις κανενα κ.τ  :respect: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Εδω και μια εβδομαδα κανω ενα τσιγαρο καθε μερα,δεν ξερω τι μπορει να φταιει, αλλα με στεναχωρη αυτο!

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
προσωπικα πιστευω οτι δεν υπαρχει καποια στανταρ μεθοδος..αλλοι το κοβουν το κανονικο σιγα σιγα,αλλοι παντα θα κανουν μαζι με το ητ και μερικα κτ,αλλοι το κοβουν μια και εξω(προσωπικα ετσι το εκανα και ειμαι στις 45 μερες τωρα και δεν θελω ουτε να το βλεπω)

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Η δική μου προσέγγιση ηταν η εξής: (ήμουν πολύ αρειμάνειος καπνιστής)

Ενα ωραίο πρωί (απαραίτητα πρωί, θα εξηγήσω πιο κάτω γιατί, και καλύτερα να είναι σε μερα που δεν έχεις κάποια υποχρέωση, ειδικά αγχωτική υποχρέωση)
ξύπνησα και άφησα να περάσει περίπου 1 ώρα ακαπνος και ανάτμιστος. (συνήθως άναβα τσιγάρο στα πρώτα 2 λεπτά, δευτερο τσιγάρο 5 λεπτά μετά απο το πρώτο και πήγαινα έτσι ως αργά το βράδι)
Στην μία ώρα περίπου, ενω ήδη ζαλιζόμουν, ένιωθα μια πίεση στα πνευμόνια και αισθανόμουν ότι ο Τσακ Νόρις θα έφευγε έντρομος αν δοκίμαζε να ενοχλήσει
έστω και λίγο τα νέυρα μου, άρχισα να ατμίζω αρειμανειως ένα υγρό 16mg (τότε δεν έβρισκες εύκολα κατι βαρύτερο ή DIY) κάνοντας με τον εαυτό μου
την εξής συμφωνία:


"Μπορείς να ατμίσεις όσο θες. Κανένας περιορισμός. Αν θες πάρε και 2 η.τ. μαζί και να κάνεις διπλές εισπνοές. Ατμισε όλο το μπουκαλάκι αν το επιθυμείς και άνοιξε και δεύτερο. Ατμισε και στον ύπνο σου.
Ατμισε και όταν τρώς αν το επιθυμείς. Κανένας περιορισμός. Απόλυτη ελευθερία.
Τσιγάρο όμως δεν θα κάνεις ούτε ένα."

Τήρησα τη συμφωνία, και πραγματικά δεν ζορίστηκα σχεδόν καθόλου.
Στην πραγματικότητα εκπλάγηκα με την ευκολία γιατί ήμουν πολύ δύσκολη περίπτωση με το τσιγάρο.
Δεν ήθελα να το κόψω απλά ήξερα ότι έπρεπε γιατί με πείραζε. Ημουν και φοβερά αντιδραστικός.
Τελικά όλα είναι τρίχες. Αν έχεις τον κατάλληλο τρόπο κάνεις ότι θές στη ζωή σου, ακόμη και αν η θέλησή σου δεν είναι επαρκής...
Τα τελευταία 2 χρόνια έχω καπνίσει 4-5 τσιγάρα όλα απο περιέργεια και όλα  μεχρι τη μέση το πολύ.
Εδώ και πάρα πολλους μήνες δεν έχω καν την περιέργεια να δοκιμάσω.
Μου έχουν προσφέρει και έχω απλά αρνηθεί χωρίς να νιώθω ουτε φιλικός ουτε εχθρικός με το τσιγάρο, απλά αδιάφορος σα να μην υπάρχει.

Γιατί πρωί?
Για να μην έχεις κάνει κανει κανένα κ.τ. γιατί η γεύση του είναι πολύ έντονη και σου κόβει τη διάθεση για το σχετικά άγευστο η.τ.
Αν κάνεις έστω και ένα κτ το πρωί η μέθοδος δεν εφαρμόζεται.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Πάνο, δεν μπορεί, το ημερολόγιό μου άνοιξες... :o
Εκτός κι αν τα μεγάλα πνεύματα συναντήθηκαν...
Μιλάμε, εντελώς copy paste οι περιπτώσεις μας!!!!  :bye:

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
έχω την αίσθηση πως μία από τις καλύτερες μεθοδους είναι αρχικά να το χει πάρει πραγματικά απόφαση ο καπνιστής. να το έχει δουλεψει στο μυαλό του, να έχει απηυδήσει από το κ.τ, από τη βρωμιά του, από τα έξοδα, και εν τέλει από τη μη φυσιολογική λειτουργια του οργανισμού του. αν θυμώσει με τα παραπάνω, τότε θα είναι πανεύκολη η συμβίωση με το η.τ..αυτό πέτυχε σε μένα και σε φίλους που από την πρώτη μέρα είναι μόνο με ητ.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Πάνο, δεν μπορεί, το ημερολόγιό μου άνοιξες... :o
Εκτός κι αν τα μεγάλα πνεύματα συναντήθηκαν...
Μιλάμε, εντελώς copy paste οι περιπτώσεις μας!!!!  :bye:
Τα μεγάλα πνεύματα συναντήθηκαν!!! :yes:

Αποσυνδεδεμένος adiohosk

  • *
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • ο καθένας με την τρέλα του
Απο προσωίκή μου εμπειρία αν κανεις τσιγάρο και μετά ατμίσεις δεν σου αρέσει σου γρατζουνάει τον λαιμό έχεις ενα βάρος στο στήθο και χάνεις την εμπειρία.
Καλό είναι να ξυπνήσεις μια μέρα και να πείς ότι δέν θα κάνεις τίποτα αλλο απο το να ατμίσεις μια μέρα είναι την επόμενη δέν θα το θές το τσιγάρο θα σου βρωμάει.
Βασική προυπόθεση να μην σκέφτεσε να πάρεις τσιγάρο σε υγρό τοχασες το παιχνίδι.
πάρε κάτι που σε ευχαριστή πήγαινε σε μαγαζιά που δοκιμάζεις υγρά και δοκίμασε βρές κάτι που σου αρέσει και όταν τελειώσει πάρε αλλο πάρε μικρές συσκευασίες και όταν καταλήξεις μεγάλη.
Δοκίμασε και τα γλυκά καραμέλα καπουτσίνο όπως και τα φρούτα και έχε 2 μαζί αν βαριέσε το ένα κάνε το αλλο έχεις πολλές επιλογές για το γραφέιο για το αμάξι για το σπίτι.
Θα σου αλλάξει την ζωή αξίζει την προπάθεια αλλιώς πάρε γραμμή βοήθειας
801διακοπήτσιγαρου
Παρακαλώ περιμένετε γεμίζω τον ατμοποιητή μου τώρα

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Τα μεγάλα πνεύματα συναντήθηκαν!!! :yes:

Ναι, το βλέπω. Με έχεις και στο άβατάρ σου. Δεξιά, με το ψηλό καπέλο! :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Solofor

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
  • Τρελαίνομαι να με κοιτάν οι καπνιστές............
18 μέρες χωρίς τσιγάρο!!!!και KEEP VAPOURING  :respect: ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63023 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3696 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 982 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172545 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277640 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9467 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43592 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 452 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560348 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem