vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

266 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, manoslykos, Buliwyf, tibolaso, rasputin, Jorge, maprix, lagoudakis

Twitter

Κούραση/burnout

Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #15 στις: Μαρτίου 03, 2019, 13:54 »
Τα πράγματα εξαρτώνται από τον χαρακτήρα του καθενός.Εχω δυο φίλους που έχουν τρία χρόνια στο ατμισμα με ναυτιλο,vtc mini και maxxx blend της atmos.Εμενα δεν μου έφθανε αυτό,όταν το κάπνισμα ήταν τρόπος ζωής.Ξυπνουσα πιο νωρις το πρωί για να προλάβω να καπνίσω,άφηνα μισοτελειωμένες δουλειές για να προλάβω να καπνίσω,έτρωγα γρήγορα το φαγητό χωρίς να με νοιάζει τι τρώω για να έρθει η στιγμή να καπνίσω.
Έπρεπε λοιπόν το ατμισμα να γίνει κι αυτό τρόπος ζωής για να υποκαταστήσει το κάπνισμα.Εχω περάσει μικρές φάσεις που έχω βαρεθεί αλλά ξέρω ότι μάλλον θα συνεχίσω να ασχολούμαι.Το γεγονός  είναι ότι το τσιγαρο εδώ και ενάμισυ χρόνο δεν το έχω ζηλέψει ούτε μια στιγμή.Αρα καταλαβαίνω ότι οτι το θέμα είναι ψυχιατρικό κι ευτυχώς που βρέθηκε λιγότερο βλαβερή διέξοδος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 03, 2019, 14:00 από Athanasios »

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #16 στις: Μαρτίου 03, 2019, 14:00 »
ανοίξτε την ντουλάπα της γυναίκας σας, δηλαδή όλες πλην ενός συρταριού που υπάρχουν τα πραγματά σας....και θα δείτε οτι εχετε πολύ λίγα για το χομπι σας... ;D
35 τσάντες, 25 τσαντάκια, 18 ζευγάρια παπούτσια...κλπ κλπ..κλπ...
νομίζω έτσι φίλε karamonde θα νιώσεις καλύτερα.... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #17 στις: Μαρτίου 03, 2019, 14:26 »
Καλημερα σε ολους :)

Νομιζω οτι ολοι οι "παλιοι" ατμιστες των 2-3 χρονων και βαλε , κλεινουν καποια στιγμη τον " ατμιστικο τους κυκλο".
Μετα απο δοκιμες επι δοκιμων σε ολα τα περιφεριακα του ατμισματος
λογικο ειναι να θες την ατμιστικη σου ησυχια και απλοτητα.
Η ουσια και αυτο που πρεπει να μεινει ειναι οτι ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ. 

 2  απλες συσκευες ειναι υπεραρκετες για αυτο.

Τωρα αν θες να ψανεις ολη μερα για την "κρυμενη " νοτα φραουλας που κρυβεται πισω απο το καινουργιο σουπερ ντουπερ υγρακι και πρεπει να παμε και στα 852 Watt για να την ανακαλυψουμε :)).. τοτε πραγματικα δεν εχει πατο το βαρελι...

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #18 στις: Μαρτίου 03, 2019, 14:53 »
Για δείτε λίγο όλοι όσοι ασχολούμαστε με το ατμισμα σαν χόμπι τον συνολικό χρόνο σύνδεσης στο φόρουμ...όσοι δουν κάτι μήνες συνολικά, μάλλον έχουμε μάθει όσα πρέπει και ήρθε η ώρα για μινιμαλισμό στον εξοπλισμό, σε γεύσεις, σύρματα και λοιπά συμπραγκαλα!
Όχι ο νέος κινέζικος(η ευρωπαϊκός) ατμό δεν θα έχει το τέλειο γέμισμα, την τέλεια γεύση, το τέλειο χτύπημα 0 διαρροές και γενικά θα παίζει άψογα σε όλους!
Το νέο snv δεν θα σε κάνει να δακρύζεις από χαρά επειδή κατάλαβες καρύδα και μπισκότο σαν κάτι που δεν είχες καταλάβει ποτέ πριν!
Το νέο σύρμα δεν θα σε κάνει να αναφωνήσεις, πω τι τρομερή γευσαρα παίρνω που δεν έχω πάρει ποτέ πριν!

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #19 στις: Μαρτίου 03, 2019, 15:27 »
[justify][member=21341]karamonde[/member], υπέροχο θέμα! Δεν πιστεύω πως είσαι μόνος στις σκέψεις σου, (μα σε καμία περίπτωση), συνυπάρχουμε πολλοί στην ίδια ενοχική συχνότητα, κι αν δεν κάνω λάθος στη μεταφορά, αυτή η περιοδική μας βαρεμάρα έρχεται από αίσθημα προσωπικής αναξιότητας με συμπεριφορές τάχα αποτυχίας μας, στην ουσία του δηλαδής; προκαλώ τον εαυτό μου ν’ αποτύχει. Και προσωπικά; όταν βρήκα τα δύσκολα σκέφτηκα το τσιγάρο, π.χ. τις ημέρες που έτυχε και νοσηλεύτηκα, δεν φοβήθηκα την αποτυχία, και αν δεν βαρέθηκα ν’ ατμίσω (αν μπορούσα να χρησιμοποιήσω τα χέρια μου εκείνη την περίοδο), απλώς ντροπή να είμαι και ενοχικός, έψαξα και τσιγάρο, δεν τα κατάφερα. Νισάφι. [/justify]

Η λύση μου; παύω να τρέχω σαν νεοσύλλεκτο τα χρόνια μου, όσα έχει ο καθ’ ένας μας, του π@ύστη. Στήνω και Ναυτίλο ο εξαρτημένος. 

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #20 στις: Μαρτίου 03, 2019, 15:46 »
δεδομένο: εξάρτηση από τη νικοτίνη
Είμαστε εδώ διότι έτσι και περάσουν κάτι ώρες χωρίς τη δόση δεν μπορούμε να συγκεντρωθούμε σε τίποτα

ζητούμενο: αφού δεν μπορούμε, παίρνουμε τη δόση μας με 95% πιο υγιεινό τρόπο

δεδομένο: το άτμισμα δεν προσφέρει 100% την απόλαυση του "παίρνω τη δόση μου" αλλά και το 70% καλό είναι, ΑΜΑ  θέλουμε.

λύση: ένας ατμοποιητής που λειτουργεί ικανοποιητικά, ένα μοντ ππου δεν θα σε πουλήσει, ένα άρωμα που δεν καταλαβαίνει από γευστικούς κάλυκες και άλλα βιολογοειδή.

παράδειγμα προσωπικό: σοκολάτα στον αρχαίο ναυτίλο.

Ναι μεν, αλλά... δουλεύει
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 03, 2019, 15:52 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #21 στις: Μαρτίου 03, 2019, 15:55 »
Μετά από τρία χρόνια ,αρκετά λεφτά, ένα ντουλάπι μικρογραφία ατμομαγαζου είμαι περίπου στο ίδιο στάδιο...βαρέθηκα...είμαι κάνα μήνα με δύο skyline ,στον έναν βασουλα, στον άλλο αγαπημένα μου net tabaccheria ....ένα σύρμα πλέον ,άντε να παίξω λίγο με τα βαμβάκια γιατί τα λυπάμαι να κάθονται απραγα ,τόσα που έχω...βέβαια δεν μετανιώνω για τίποτα ...ο σκοπός είναι ένας και τον έχω πετύχει...ούτε μια τζούρα από κ.τ. σε όλο αυτό το διάστημα...και ούτε πρόκειται....

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #22 στις: Μαρτίου 03, 2019, 16:06 »
εχω παψει προ πολλου να ψαχνω το απολυτο.
ουδεποτε εχω παρει καποιο snv....
κατασταλαγμενος σε σκετη βαση κ divino, μεχρι πριν κανα χρονο, κ τωρα ξανα με βαση κ νετ της ταμπακιερα.
δοκιμες σε ατμοποιητες ναι.. αλλα μεχρι εκει.. μια χαρα ολα με τους σκαΥ μου κ δυο ντριπερ, με ενα flapton κ ss.
ολοι παντως περνανε τετοιες φασεις.... ;)

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #23 στις: Μαρτίου 03, 2019, 16:23 »
Βασικό επίσης θεωρώ να μπορούμε να ορίζουμε ένα μέγιστο budget για το ατμισμα.
Προσωπικά έχω ορίσει τα 20€ το μήνα για υγρά, υπάρχουν φορές ωστόσο που δίνω αρκετά παραπάνω αλλά για το επόμενο τρίμηνο σταματώ πλήρως τις αγορές.
Το ίδιο και για τον εξοπλισμό.

Εξάλλου η πλειοψηφία είμαστε οικογενειαρχες με υποχρεώσεις και γνωρίζουμε πόσο δύσκολα βγαίνει το μηνιάτικο ασχέτως των αποδοχών που λαμβάνουμε.

Τώρα κάτι πιτσιρίκια που ξοδεύουν 200€ το μήνα για το ητ με τα λεφτά του μπαμπά, καλά κάνουν αφού μπορούν

Στάλθηκε από το G3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Gianniss123

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #24 στις: Μαρτίου 03, 2019, 16:32 »
Και γω στην ιδια κατασταση ειμαι. Βρισκομαι στην αναζητηση ενός σετ μτλ με χαμηλη καταναλωση και stealth να το εχω μονιμο και να μη ξανασχοληθω αλλα το ενα μου βρωμαει το αλλο μου ξυνιζει και τελικα μπαινει το χομπιστικο παλι στη μεση...

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #25 στις: Μαρτίου 03, 2019, 17:14 »
Για δείτε λίγο όλοι όσοι ασχολούμαστε με το ατμισμα σαν χόμπι τον συνολικό χρόνο σύνδεσης στο φόρουμ...όσοι δουν κάτι μήνες συνολικά, μάλλον έχουμε μάθει όσα πρέπει και ήρθε η ώρα για μινιμαλισμό στον εξοπλισμό, σε γεύσεις, σύρματα και λοιπά συμπραγκαλα!
Δυστυχώς τα γεγονότα μας διαψεύδουν. Το άτμισμα είναι αγάπη, είναι εξάρτηση, είναι απόλαυση, είναι δημιουργία.
Απόδειξη ο πρώην συνατμιστής μας, αλλά πάντα στην καρδιά και στην ψυχή ΑΤΜΙΣΤΗΣ.
Ο [member=6567]papoys[/member] , που έχει κόψει από καιρό το άτμισμα, ήταν και στις 13/1/2019 μέσα στο φόρουμ μας . Πάω στοίχημα ότι λιγουρεύται τις παλιές του γεύσεις και ίσως ζηλεύει και λιγάκι αυτούς που απολαμβάνουν ακόμη το άτμισμα.
Γιαυτό, προσοχή. Μία φορά ατμιστής = πάντα ατμιστής.  πχ [member=6567]papoys[/member]

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #26 στις: Μαρτίου 03, 2019, 17:27 »
Βασικό επίσης θεωρώ να μπορούμε να ορίζουμε ένα μέγιστο budget για το ατμισμα.
Προσωπικά έχω ορίσει τα 20€ το μήνα για υγρά, υπάρχουν φορές ωστόσο που δίνω αρκετά παραπάνω αλλά για το επόμενο τρίμηνο σταματώ πλήρως τις αγορές.
Το ίδιο και για τον εξοπλισμό.

Εξάλλου η πλειοψηφία είμαστε οικογενειαρχες με υποχρεώσεις και γνωρίζουμε πόσο δύσκολα βγαίνει το μηνιάτικο ασχέτως των αποδοχών που λαμβάνουμε.

Τώρα κάτι πιτσιρίκια που ξοδεύουν 200€ το μήνα για το ητ με τα λεφτά του μπαμπά, καλά κάνουν αφού μπορούν
Πολύ σωστό το bolded, αλλά δύσκολο αν δεν είσαι του DIY ή της χαμηλής ισχύος. 
Όσο για τα πιτσιρίκια, μπορούν να κάνουν ό,τι κάνουν γιατί τους τα δίνει κάποιος που αποφάσισε ότι μπορεί να τους τα δώσει, για 'μένα είναι ΠΟΛΥ δυσκολότερη η αυτοσυγκράτηση με τα δικά μου χρήματα. 

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #27 στις: Μαρτίου 03, 2019, 18:43 »
Όλοι είτε το έχουμε περάσει αυτό το στάδιο, είτε θα το περάσουμε.

7ος χρόνος στο ατμισμα και προσωπικά το έχω περάσει 2-3 φορές.

Με τις γεύσεις δεν είχα ποτέ κόλλημα. Με Tribeca ξεκίνησα και ακόμη κ σήμερα σχεδόν αποκλειστικά αυτό κάνω. Που κ που ατμιζω κ καμία custard ή Castle Long.

Εκεί που έδινα αβέρτα λεφτά ήταν στα μοντακια κ τους ατμό. Πριν 2 χρονια(στο περίπου) ξεκολλησα κ από τότε έχω μείνει με ένα Dani v1 και έναν Prime. Η πρώτη μου αγορά ήταν ο νέος klite πριν κάτι μέρες.






Sent from my LG-H960 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος sotirakis37

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #28 στις: Μαρτίου 03, 2019, 18:48 »
αν και μονο ενα χρονο ατμιστης περασα και εγω το σταδιο,τελικα βαδιζω σε εργοστασιακους ατμοποιητες σιγα σιγα.
θελω και λιγο ευκολια στην ζωη,ειδα και παλεψα να κανω και εγω αντισταση μεσα σε κεραμικο στον eviva αλλα παιδια σοβαρα,με λιγοτερο κοπο μαθαινεις πιανο

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #29 στις: Μαρτίου 03, 2019, 20:08 »
Ολοκληρωτικό burnout έχω πάθει με τα υγρά. Είμαι σε φάση που δε μου αρέσει κανένα πια. Ούτε καπνικά ούτε γλυκά ούτε φρούτα. Ούτε βάση καν σκέτη. Δεν είναι οτι δεν μπορώ να ατμίσω, ατμίζω αβέρτα, αλλά δε νιώθω να με ευχαριστεί πλεον τίποτα από αυτά που με ευχαριστούσαν, με εξαίρεση ένα υγρό με έντονο το φουντούκι. Συστατικό που ποτέ δε μου άρεσε ιδιαίτερα ως τώρα. Άντε βγάλε άκρη...

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8182 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33848 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534485 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59671 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237123 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 524 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14018 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136067 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085036 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35279 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10004 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478644 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy