vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

523 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, grag, john67, dvelev

Twitter

Η.Τ. και κόστος

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: Η.Τ. και κόστος
« Απάντηση #15 στις: Αυγούστου 27, 2009, 19:25 »
Γιατί παιδάκι μου έκανες στοκ για 6 μήνες?????
Ξέρεις για καμιά καταστροφή που εμείς δεν ξέρουμε????
Θα αποκλειστούμε από τα χιόνια????
Φτού!!!!και ζω σε "ημιορεινό" μέρος :)) :)) :)) :)) :))

Και σε ορεινο μερος δεν θα ξέμενες, ριχνουν και με αλεξιπτωτο "εφοδια"...  :thumpup:

Δεν μου αρεσει να παραγελνω λιγα λιγα πραγματα... Αφου δοκιμασα και ειδα οτι μου αρεσε, πηρα οσα χρειαζομουν για αρκετο καιρο. Γιατι να πληρωνω παλι 8 λιρες μεταφορικα καθε μηνα? Τα πληρωσα μια και καλη και εχω και το κεφαλι μου ησυχο... χτυπα ξυλο, στη Ελλαδα ζουμε ποτε δεν ξερεις...!!!

 :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Η.Τ. και κόστος
« Απάντηση #16 στις: Αυγούστου 27, 2009, 19:31 »
όταν με ρωτάνε πάντως άνθρωποι που δεν γνωρίζουν για το Η.Τ. το μηνιαίο κόστος
τους απαντώ ότι θα τους έρχεται το ίδιο με τα αναλογικά τσιγάρα. Αυτό πιστεύω.
Σίγουρα δεν είναι φτηνό αλλά ούτε και ακριβότερο.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Η.Τ. και κόστος
« Απάντηση #17 στις: Αυγούστου 27, 2009, 20:36 »
αυτό δεν το περίμενα από μία φουγαροκαραβάνα   ;)

εγώ ας πούμε πού είμαι με ένα ητ στο στόμα όλη μερα, χρειάζομαι ένα-δύο (χ20ml) υγρά τον μηνα.
τα evo μου δεν έχουν χρειαστεί κανένα ανταλακτικό εδώ καί πάνω από δύο μήνες, άρα ?

(το ότι πήρα καί bl ας πούμε, δεν μπορώ να το προσθέσω σε πάγια έξοδα, διότι δεν ήταν αναγκαίο. απλά .... δεν γινόταν να μην έχω καί αυτό)

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Η.Τ. και κόστος
« Απάντηση #18 στις: Αυγούστου 27, 2009, 20:52 »
Εμείς είμαστε και χομπίστες όμως alfisti
Βγάζουμε πλένουμε φιλτράκια, βρίσκουμε μεθόδους για να συντηρούμε τα ατομάιζερ,
χρησιμοποιούμε passthrough οπότε δεν πεθαίνουμε τις μπαταρίες και 1002 τεχνάσματα διάφορα.
Ένας απλός ατμιστής, ας πούμε ο κύριος που προσηλύτισα σήμερα ( :) ) δε μπορεί να τα κάνει όλα αυτά. Το πολύ πολύ να χρησιμοποιεί υγρά.
Έτσι βάζεις στην τιμή τουλάχιστον καμιά 30αριά νέα φιλτράκια το μήνα, ένα για κάθε ημέρα που θα το ξαναγεμίζει.
Βάζεις  60ml υγρό
Αυτά μόνον έχουν  112e  (δεν έχουν όλοι την έκπτωση του forum)
E και μετά αν βάλεις μπαταρίες και ατομάιζερ μέσα σε ένα χρόνο χρήσης είμαι σίγουρος πως βγαίνει το ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Η.Τ. και κόστος
« Απάντηση #19 στις: Αυγούστου 27, 2009, 21:33 »
ωπα! sorry.
ακόμη κι αν παρέλθω τα υπόλοιπα, μόνο η έκπτωση τού forum φτάνει

(καί έχω ήδη πεί, πως τα φιλτράκια είναι πανάκριβα καί θα πρέπει αυτό να αναθεωρηθεί. εγώ εξακολουθώ να παίρνω πού καί πού, λόγω forum, αλλοιώς...)

ναί , έχεις δίκιο (όμωςνα επισημάνω εδώ, μπας καί το διαβάσουν καί αντιπρόσωποι) πως δύο γνωστοί μου, άσχετοι από κομπιούτερ, φόρουμ κλπ, το αγόρασαν καί το σταμάτησαν γιά αυτόν τον λόγο. κόστος καί δυσκολία εύρεσης.

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Η.Τ. και κόστος
« Απάντηση #20 στις: Αυγούστου 27, 2009, 21:42 »
το ότι ακόμη δεν βρίσκεις και στα...περίπτερα αναλώσιμα το καταλαβαίνω, είναι πολύ φρέσκο προϊόν
Αλλά 9 ευρώ τα φιλτράκια του BL (Παπασωτηρίου) πραγματικά είναι πααάρα πολλά!

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η.Τ. και κόστος
« Απάντηση #21 στις: Αυγούστου 27, 2009, 22:24 »
Γιατί τα υγρά στα 20 με 21 Ευρω με τα εξοδα αποστολης για 20ml ειναι λιγα?  :thumpdown:
Μην τρελαθουμε κιολας :confused1:
Αγόρασα 40ml υγρά σε 4 διαφορετικές γεύσεις (άρα περισσότερο κόστος συσκευασίας - 4 μπουκαλάκια δοσομετρητες, άψογα - ) με 12Ευρώ από Αγγλία (μπορει και Κινα δεν θυμαμαι) μαζί με τα έξοδα αποστολής  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Η.Τ. και κόστος
« Απάντηση #22 στις: Αυγούστου 28, 2009, 00:40 »
Στον κόσμο πάντως έχει περάσει το μύνημα  ότι το ηλεκ. είναι ακριβό,σήμερα κιόλας μου είπανε ότι κάποιοι που το πήραν δεν το συνέχισαν γιατί θεώρησαν ότι ξόδευαν περισσότερα χρήματα.
Δεν μπορούσα να το αρνηθώ μιας κι όπως ξέρουμε στην αρχή αυτό συμβαίνει συχνά.Είναι σχετικά ακριβό το χόμπυ στην Ελλάδα.
Σήμερα παρέλαβα υγρά ,δύο των  20 ml και τα πλήρωσα με το courier 40 ευρώ.Νομίζω ότι είναι πολλά,αλλά ζω στην επαρχία οπότε δεν έχω και άλλη επιλογή.Πόσο μάλλον με κάποιον  που δεν ασχολείτε τόσο όσο εμείς για να καταλάβει κάποια πράγματα,του φαίνονται πολλά και σίγουρα δεν θα συνεχίσει να ασχολείται.
Υστερα πολλοί με το πρώτα μπούκωμα του ατμο. δεν θα ξοδέψουν ξανά θα το θεωρήσουν χαμένη υπόθεση,όπως μου είπανε -να ξαναδώσω άλλα 15 ευρώ μέσα σε 20 μέρες?????
Σίγουρα θα ήταν πιο προσιτό αν ήταν πιο φτηνό στα ανταλλακτικά και αναλώσιμα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Η.Τ. και κόστος
« Απάντηση #23 στις: Αυγούστου 28, 2009, 02:10 »
Η αλήθεια είναι ότι πολύ κόσμο που βρίσκουμε στο δρόμο, μας ρωτάνε και θέλουν να αρχίσουν (ή τουλάχιστον να δοκιμάσουν) το ηλεκτρονικό τσιγάρο, δεν μπορούμε να τους πούμε ούτε για εγγραφές σε φόρουμ (πολλοί δεν έχουν καν internet) ούτε για εκπτωτικούς κωδικούς πόσο μάλλον για Κίνα.
Στην καλύτερη περίπτωση τους δίνουμε ένα δυο τηλέφωνα ή τους λέμε ένα δυο καταστήματα όπου μπορούν να τα αγοράσουν με τον παραδοσιακό τρόπο γιατί αλλιώς μπλέκουμε εμείς. Μου έχει συμβεί στο παρελθόν: "Παράγγειλε ένα και για μένα..." και μετά: "Μου τελείωσαν τα φιλτράκια, παράγγειλέ μου μερικά..." και μετά ακούμε και επικρίσεις άμα πάει κάτι στραβά: "Μου χάλασε, δε βγάζει καπνό, ούτε μια βδομάδα δεν το 'χω... για πες τους τίποτα εκεί πέρα, εσύ που ασχολείσαι..."
Οπότε τον στέλνεις σ' ένα μαγαζί, και ησυχάζεις, αλλά αποτέλεσμα είναι το η.τ.  να βγαίνει όντως πολύ ακριβό, όπως ανέφερε και ο sktoris παραπάνω. Ιδίως για κάποιον που δεν μπαίνει και στο internet ή στο φόρουμ μας να διαβάσει και κάνα δυο οδηγίες.

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Η.Τ. και κόστος
« Απάντηση #24 στις: Αυγούστου 28, 2009, 03:13 »
Το κύριο πρόβλημα κατ'εμε δεν είναι τόσο οι τιμές όσο είναι η δυσκολία ευρεσης αναλώσιμων.

Σίγουρα (και ειδικά όταν συγκρίνουμε με τις τιμές έξω) τα αναλώσιμα θα μπορούσαν να είναι πιο φτηνά, αλλά όταν για παράδειγμα ενας χρήστης ΚΤ θέλει την βδομάδα 20-30 ευρω για τα τσιγάρα του, ενω με υγρα μπορεί να την βγάλει μια βδομάδα με 10ml (12-15E), το κόστος είναι σχεδόν το μισό! Αρα δεν είναι τόσο εκει το θέμα.

Ελα όμως που τα τσιγαράκια τα βρίσκει και στον μπαρμπα-Μητσο τον περιπτερά, ενω το υγρό θα πρεπει να το παραγγείλει, να περιμένει και ή να πληρώσει "καπέλο" τα μεταφορικά ή να "στοκάρει" για να του ερθει φθηνότερα.
Οι πιο πολλοί εκεί απογοητευονται. Στην ευκολία του να το βρεις και, ακόμα καλύτερα, να το βρεις χωρίς "μεσάζοντα" και "καπέλο"

Η Nobacco εχει κάνει μια καλή αρχή με το τρίπτυχο Παπασωτηρίου-Kapnopolis-Ηλεκτρονική Αθηνών, αλλά αυτό είναι απλά και μόνο μια αρχή. Δεν φτάνει. Θα πρεπει να επεκταθεί. Θα πρεπει και οι υπόλοιποι αντιπρόσωποι να κάνουν αντίστοιχες κινήσεις, θα πρεπει να μπει το ΗΤ σε κάθε μαγαζί που πουλάει είδη καπνιστού, θα πρεπει να μπουν τα προϊόντα σε πιο "mainstream" μαγαζιά (όπως πχ τα Carrefour) ή ακόμα και σε περίπτερα.

Απο κει και πέρα, όταν θα μπορω εγω σαν χρήστης να μπω σε ενα μαγαζί και να εχω και την επιλογή της Nobacco, και της Intellicig, και της Njoy, και υγρά "Χ", και φιλτράκια "Ψ", και γενικά πολλές επιλογές, εκει θα μιλήσει και ο υγιής ανταγωνισμός ωστε να πέσουν και οι τιμές.

Βέβαια για να γίνουν όλα αυτα θα πρέπει να κατασταλάξει πρώτα ο νόμος για το ΗΤ και τα υγρά, οπότε εχουμε μέλλον ακόμα...

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Η.Τ. και κόστος
« Απάντηση #25 στις: Αυγούστου 28, 2009, 03:59 »
Τα υγρά είναι το δεύτερο στάδιο.
Οι περισσότεροι αρχάριοι θα αρχίσουν με φιλτράκια, κι εκεί βγαίνει ο κούκος αηδόνι. Μιλάω βέβαια για την περίπτωση που αγοραστούν από μαγαζί έξω, χωρίς εκπτώσεις κτλ.

Βέβαια όλα αυτά είναι προβλήματα που απορρέουν και από τη διαθεσιμότητα που ανέφερες αλλά και τον αριθμό των χρηστών. Όταν θα χουν πολλοί ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο στην καφετέρια, οι συζητήσεις θα περιστρέφονται και γύρω από τη χρήση του και τις πηγές απόκτησής τους. Και βέβαια θα υπάρχουν και οι ανάλογες συμβουλές: "Όχι ρε, πώς το γεμίζεις έτσι, κάτσε να σου δείξω...."  ;) "Αμ έτσι που ρουφάς, πώς να μη σου 'ρθει υγρό στο στόμα..." κτλ.

Περιμένω με μεγάλη περιέργεια τις πρώτες βροχές και τα πρώτα κρύα που ο κόσμος θα μπει μέσα στις καφετέριες και τα φαγάδικα και τότε θα δούμε τι θα γίνει. Ακόμα και στις υπηρεσίες, δε θα είναι εύκολο να καπνίζει κανείς στο μπαλκόνι όταν βρέχει, ιδίως με κάτι στενά μπαλκόνια που διαθέτουν κάποια κτίρια.

Αυτός ο χειμώνας είναι κρίσιμος και σημαντικός για το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Να δούμε τι θα βγάλει.  :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172317 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276804 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15422 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14053 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43293 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35885 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559569 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182799 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10781 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364