vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

381 επισκέπτες, 3 χρήστες
bloodlessz, Jorge, SEB

Twitter

Η.Τ. και κόστος

Αποσυνδεδεμένος limix

  • *
  • 13
  • Φύλο: Γυναίκα
Η.Τ. και κόστος
« στις: Αυγούστου 27, 2009, 14:56 »
Κατά πόσο θεωρείτε ή δεν θεωρείτε ότι το Η.Τ. είναι προσιτό σε όλους;

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Η.Τ. και κόστος
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 27, 2009, 15:30 »
Το ΗΤ είναι πανάκριβο, μέχρι να βρεις το μοντέλο που σου κάνει και να μάθεις τα "κολπα" του.
Απο κει και πέρα, πράγματι το κόστος των αναλώσιμων έρχεται πολύ φτηνότερα από το ΚΤ.

Παράδειγμα: Αν κάποιος κάπνιζε 1 πακέτο την ημέρα, επι 3 ευρω το πακέτο μας βγαίνει 90 τον μήνα.
Αν ο ίδιος θέλει 1 μπουκαλάκι των  10 ml την βδομάδα, του βγαίνει περίπου 50 τον μήνα. Βάλε και ενα ατομάιζερ (αλλα 15), ετσι για να εχει πάντα "φρέσκο", ήδη υπάρχει ενα κέρδος της τάξης των  25E.
Βέβαια, ολα αυτα με υγρό. Με φιλτράκια πιστευω πως βγαίνει πάνω κάτω το ίδιο.


Απ: Η.Τ. και κόστος
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 27, 2009, 15:58 »
Ακόμα δε θεωρώ οτι είμαι σε θέση ν απαντήσω σ αυτό το ερώτημα, δεδομένου οτι μέχρι να κατασταλάξω στο τσιγάρο χάλασα πολύ χρόνο κι ακόμα περισσότερο χρήμα. Μα πάρα πολύ χρήμα δυστυχώς. Κι αυτό γιατί ως τρελός γκατζετάκιας βιάστηκα. Κατασταλάζοντας λοιπόν στη συσκευή άρχισαν τα απανωτά έξοδα για τα απαραίτητα αξεσουάρ κ αναλώσιμα της (φορτιστές, PCCs, passthrough, extra μπαταρίες κλπ). Αυτό μπορώ να πω με γονάτισε, ειδικά αυτή την περίοδο που δυστυχώς είμαι άνεργος  :idiot1: (τώρα μου ρθε να πάρω απόφαση να κόψω το Κ.Τ??!!  :eyesplash:
Το άλλο θέμα είναι οτι ήμουν καπνιστής του ενός πακέτου τη μέρα. Αυτό άλλαξε ριζικά με το Η.Τ. γιατί το λάτρεψα με αποτέλεσμα να "πίνω" από υγρά τα κερ....α μου! Με τελείως πρόχειρους κ χονδρικούς υπολογισμούς μέχρι τώρα είμαι στα 20ml την εβδομάδα.
Προς το παρόν δε το βάζω κάτω αλλά από την άλλη φοβάμαι τη μέρα που "θα μου τη δώσει" με όλο αυτό την κατάσταση "μπαταρία-φόρτιση-ecase-μπαταρίες πολλές-φιλτράκια-τσιμπιδάκι-πλύνε-άπλωσε-μπουκαλάκι κ πάει λέγοντας....    :angry_orange:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 27, 2009, 16:04 από redvw74 »

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η.Τ. και κόστος
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 27, 2009, 16:19 »
Θα μπορουσαν τα αναλωσιμα να ηταν φθηνοτερα στην Ελλαδα (ολα: υγρα, μπαταριες, ατμ, φιλτρα).
Μια ερευνα σε σοπς του εξωτερικου (και σε χωρες μαλιστα που εχουν ακριβοτερο το κοστος ζωης και μεγαλυτερους - φυσικα - μισθους απο την Ελλαδα) το επαληθευει.
Απλα στην Ελλαδα ο ανταγωνισμος λειτουργει... αναποδα :eyesplash:
Για το η.τ. τα πραγματα παντως δειχνουν να ειναι καλυτερα απο αλλα ειδη (βλεπε ειδη σουπερ μαρκετ - καυσιμα κλπ).
Στην περιπτωση που επισημα επιτραπει η χρηση του ομως, βλεπω να τραβα κι αλλο την ... ανηφορα των τιμων.
Καλυτερα ισως να μεινει.... ημιπαρανομο ;)

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Η.Τ. και κόστος
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 27, 2009, 16:27 »
Θα μπορουσαν τα αναλωσιμα να ηταν φθηνοτερα στην Ελλαδα (ολα: υγρα, μπαταριες, ατμ, φιλτρα).
Μια ερευνα σε σοπς του εξωτερικου (και σε χωρες μαλιστα που εχουν ακριβοτερο το κοστος ζωης και μεγαλυτερους - φυσικα - μισθους απο την Ελλαδα) το επαληθευει.
Απλα στην Ελλαδα ο ανταγωνισμος λειτουργει... αναποδα :eyesplash:
Για το η.τ. τα πραγματα παντως δειχνουν να ειναι καλυτερα απο αλλα ειδη (βλεπε ειδη σουπερ μαρκετ - καυσιμα κλπ).
Στην περιπτωση που επισημα επιτραπει η χρηση του ομως, βλεπω να τραβα κι αλλο την ... ανηφορα των τιμων.
Καλυτερα ισως να μεινει.... ημιπαρανομο ;)

Δυστυχώς όμως στην Ελλάδα οι τιμές δεν καθορίζονται μόνο από την... ζητηση. Πρεπει να "φάει" και ο τελώνης στο αεροδρόμιο, πρεπει να φάει και ο μεσάζοντας, πρεπει να φάει και το Υπ.Οικονομικών, πρεπει να φάει και το ΣΔΟΕ, πρεπει να φάει και το ΙΚΑ, με δυο λόγια πρεπει να φάνε ΟΛΟΙ για να ερθει και η σειρά του εισαγωγέα/αντιπροσώπου για να φάει κι'αυτος...
Σαν  τελικοί αποδεκτες του προϊόντος, εμεις βγαίνουμε χαμένοι από ολο αυτο το  αλισβερίσι.

Τουλάχιστον (και αυτό προς τιμήν τους) οι αντιπρόσωποι κρατάνε ακόμα μια σταθερή τιμολογιακή πολιτική. Το EVO πχ με την έκπτωση βγαίνει στην ίδια τιμή με έξω. To BL αντίστοιχα το ίδιο.
Με 50Ε που λέει ο λόγος παίρνεις πια ΗΤ, ενω οι εποχές που ήθελες.... 150άρια για να το πάρεις από το φαρμακείο δεν είναι μακρυνές...

Για Ελλάδα καλά είναι οι τιμές (δυστυχως)...

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η.Τ. και κόστος
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 27, 2009, 16:30 »
Ναι καλα ειναι για ... Ελλαδισταν
Παντως το 901 μου το πηρα ....24 Ευρω με 2 μπαταριες παρακαλω απο Κινα και ειμαι σουπερ ικανοποιημενος :thumpup:
Γιατι να την ψαχνω στην Ελλαδα?  ;)

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Η.Τ. και κόστος
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 27, 2009, 16:39 »
Ναι καλα ειναι για ... Ελλαδισταν
Παντως το 901 μου το πηρα ....24 Ευρω με 2 μπαταριες παρακαλω απο Κινα και ειμαι σουπερ ικανοποιημενος :thumpup:
Γιατι να την ψαχνω στην Ελλαδα?  ;)

Γιατί δεν έχουν όλοι την δυνατότητα να την ψάξουν για Κινα.
Γιατί η πλειοψηφία των υποψηφίων ατμιστών εχουν τόση σχεση με το ιντερνετ όση εγω με την κβαντική φυσική
Γιατί υπάρχει και μια εγγύηση (που για τον απλό casual ατμιστή ειναι πολύ σημαντική)
Γιατι στην τελική, καλό είναι να υποστηρίζουμε και τις προσπάθειες που γίνονται στον τόπο μας.

Βέβαια, όλα τα ανωτέρω εχουν και αντίλογο. Ο χρήστης λοιπόν θα δει, θα ψάξει και στην τελική θα αποφασίσει.
Θεωρώ πάντως πως (τουλάχιστον ο αρχάριος) είναι πιο σίγουρος με το "ελληνικό" προϊόν (μεχρι να μάθει, να πάθει και να κατασταλάξει) και μετα σιγα-σιγά μπορει να κάνει και ανοιγματα εξω.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Η.Τ. και κόστος
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 27, 2009, 17:30 »
Η αλήθεια είναι ότι όταν ψωνίζεις από Κίνα κατευθείαν, ο Κινέζος έμπορος εκεί έχει μεγάλα αβαντάζ έναντι του Ευρωπαίου, ιδίως οι Κινέζοι που έχουν το μαγαζί τους στην ίδια πόλη που παράγονται τα η.τ. δεν έχουν ούτε μεταφορικά, (εννοώ δεν περιλαμβάνονται στην αναγραφόμενη τιμή) άσε που ο πελάτης γλιτώνει και την εφορία και (ιδίως όσον αφορά την Ελλάδα) τόσα άλλα "καπέλα" που ανέφερε ο Under.

Γι' αυτούς που ψάχνονται και (για πρώτη φορά τουλάχιστον) το ρισκάρουν και λιγάκι, αν πετύχουν καλή πηγή στην Κίνα, τη βγάζουν πραγματικά φτηνά, έχει δίκιο ο ατμιστής.

Το ότι υπάρχουν όμως τόσες εταιρίες e-cig σε Ευρώπη και Αμερική (και Ελλάδα βέβαια) και δουλεύουν καλά, πάει να πει ότι για τον πελάτη μετράνε και άλλες παράμετροι, μερικές φορές διαφορετικές για τον καθένα, όπως η αμεσότητα της συναλλαγής, η εγγύηση, ο φόβος των δικτυακών συναλλαγών, η απλή αντικαταβολή (στη χώρα του), η έλλειψη γλωσσομάθειας, μέχρι και ο... πατριωτισμός.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η.Τ. και κόστος
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 27, 2009, 17:31 »
Συμφωνω με ολα :)
Επειδη λοιπον εχω παθει και εχω μαθει, προτεινω στους νεους ατμιστες (οσους κατεχουν το... σπορ του ιντερνετ) να αγοραζουν απο εξωτερικο.
Ειναι τοσο φτηνα που εστω κι αν σου κατσει κατι μη λειτουργικο... χ....κες για την εγγυηση ::)
Λυπαμαι που προτεινω τα παραπανω. αλλα ειναι ο μονος τροπος να αγορασει καποιος πραγματικα φτηνα ;)

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Η.Τ. και κόστος
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 27, 2009, 17:59 »
Αν και προσπαθώ να κάνω ¨"απόσβεση" εδώ και δύο μήνες ακόμα δεν τα κατάφερα.
Και αυτό γιατί τα αξεσουάρ ήταν αρκετά και δεν γίνοταν όμως χωρίς αυτά.
Ακόμη η τιμή των ανταλλακτικών δυστυχώς είναι αρκετά υψηλή,όταν δεν θες μόνο ένα ατομ. το μήνα,αλλά ούτε και οι μπαταρίες είναι ποτέ αρκετές  ο λογαριασμός ανεβαίνει κατα πολύ.
Αν ήταν λίγο πιο προσιτά..........
Είμαι όμως σε καλό δρόμο και πιστεύω ότι θα τα καταφέρω,αυτό φυσικά αν παραμείνω  σε ένα μοντέλο και δεν με πιάσει η μανία της δοκιμής.
Οπότε για ένα εξάμηνο πιστεύω δεν μπορούμε να μιλάμε ακριβώς για οικονομικότερη λύση.

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: Η.Τ. και κόστος
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 27, 2009, 18:08 »
Μονο εγω το βλεπω ως φτηνοτερο ρε παιδια? Πηρα αρκετα ανταλλακτικα και υγρα για 6 μηνες και παλι πληρωσα λιγοτερα απο οσο θα πληρωνα σε τσιγαρα για 2 μηνες!!!! (δυο πακετα την μερα)...

Ηδη εχω κανει αποσβεση και εχω και κερδος ταυτοχρονα!!! Και στην τσεπη αλλα κυριως στην υγεία μου!!!!

Τι να πω? Ισως να ημουν τυχερος με το μοντελο που επελεξα!!!  :eyesplash:


Θανος

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η.Τ. και κόστος
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 27, 2009, 18:19 »
Για το Evo Εχω χαλασει 745 απο 20 Ιουνιου μεχρι σημερα.
Φυσικα εχω stock για πανω απο 6 μηνες σε ατομαιζερ και μπαταριες.
με δυο πακετα που καπνιζα εγω γλυτωσει 2809 τσιγαρα Η 140,45 πακετα Η 14 Κουτες και  κατι ψιλα, συνολικου κοστους 450 ευρο.
Αρα χανω 300Ευρω Περιπου ΑΛΛΑ πλεον εχω μαθει[πληρωσα κατι παραπανω αλλα εμαθα :))] και τα αναλωσιμα δεν ειναι πανω απο 60-70 ευρο το μηνα .
με σημερινες τιμες απ το μηνα αυτο και μετα θα κερδιζω πανω απο 100 ευρο το μηνα.Η1200 Το χρονο.
Για να γελασουμε και λιγο εαν επιανα το μεσο ορο ζωης 73 χρονια θα γλυτωνα 36000 ευρο ατμιζοντας.μμμμ δεν ειναι και ασχημα!!

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Η.Τ. και κόστος
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 27, 2009, 18:42 »
Γιατί παιδάκι μου έκανες στοκ για 6 μήνες?????
Ξέρεις για καμιά καταστροφή που εμείς δεν ξέρουμε????
Θα αποκλειστούμε από τα χιόνια????
Φτού!!!!και ζω σε "ημιορεινό" μέρος :)) :)) :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Η.Τ. και κόστος
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 27, 2009, 19:19 »
Δεν έχω ξοδέψει πάνω από 170 Ευρώ σε evo και έχω 3 μπαταρίες, 5 ατμοποιητές, 2 uSb passthrough και 2,5x 20 ml μπουκαλάκια. Επίσης, δεν βλέπω να ξοδεύω πάνω από 20-30 ml/μήνα, επομένως βλέπω μηνιαίο κόστος μεταξύ 25-35 Ευρώ που είναι κάτω από το ποσό που ξόδευα ως τσιγάρα. Εάν το αναμίξω και με pg φαρμακείου (1,5 € τα 100 ml??!!!) τότε μιλάμε για αμελητέο ποσό. Το θέμα είναι πώς το βλέπεις το η.τ. Εάν το βλέπεις σαν χόμπυ ή σαν υποκατάστατο  των αγορών, θα το πληρώσεις!!!Εάν το βλέπεις ΜΟΝΟ ως υποκατάστατο του τσιγάρου θα έχεις κέρδος. Και εγώ θέλω να δω τί είναι αυτά τα ds901,prestige,gg,bl,janty  αλλά δεν θα σκάσω εάν δεν τα πάρω.

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η.Τ. και κόστος
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 27, 2009, 19:21 »
 :)) Μπα..απλως στην αρχη Μπουκωνα τους ατμοποιητες και νομιζα οτι χαλαγαν!!!
Τελικα τους καθαρισα ΟΛΟΥΣ και ετσι εχω τωρα στοκ!!!
Αν εχεις διαβασεο παλιοτερα topic μου ,επειδη μια φορα εμεινα απο μπαταρια [την πρωτη ευδομαδα] και καπνισα 10τσιγαρα  ΠΕΙΣΜΩΣΑ και ειπα οτι δεν θα ξαναμεινω Π Ο Τ Ε !!  :idiot1:
Εεεε Αυταα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172465 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43488 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 445 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36119 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182943 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11088 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364