vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

285 επισκέπτες, 5 χρήστες
I.P, camber, manoslykos, giorgos1999, Jorge

Twitter

ατμο καπνικοι vs γλυκων ,μυθος ή αληθεια?

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
ατμο καπνικοι vs γλυκων ,μυθος ή αληθεια?
« στις: Ιανουαρίου 19, 2019, 14:02 »
ακουμε συχνα οτι ο ταδε ατμο παιζει καλυτερα τα καπνικα απο τα φρουτοκρεμωδες,τελικα ειναι μυθος η πραγματικοτητα ?η αναλυση γευσης ξεχωριζει αναλογα την κατηγορια(καπνικα-γλυκα-φρουτα), οντως σε καθε ατμο η ειναι μια ψευδαισθηση που εχουμε.αν οντως ισχυει που οφειλετε αυτο κατασκευαστικα, που κρινει στο που αποδιδει καλυτερα ο καθενας.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ατμο καπνικοι vs γλυκων ,μυθος ή αληθεια?
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 19, 2019, 14:06 »
Η λογική λέει μούφα. Από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να πει ότι σε αυτόν ταιριάζει περισσότερο η τάδε κατηγορία στον τάδε ατμοποιητή. Δεν αποτελεί επιχείρημα, αλλά δεν μπορώ και δεν θέλω να τον ακυρώσω για αυτό που λέει, ακόμα κι αν είναι ψευδαίσθηση. Γούστο του.


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ατμο καπνικοι vs γλυκων ,μυθος ή αληθεια?
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 19, 2019, 14:14 »
Η καμπάνα με τις επιφάνειες της, καμπύλες ή φλατ, δημιουργεί ή αντίστοιχα δεν δημιουργεί διάφορες στην πίεση του παραγόμενου ατμού και άρα στην θερμοκρασία του και έτσι στην γεύση.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ατμο καπνικοι vs γλυκων ,μυθος ή αληθεια?
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 19, 2019, 14:27 »
Αν ένας ατμοποιητής έχει καλή ανάλυση γεύσης, την έχει για όλα τα υγρά.

Από 'κει και πέρα κάποιοι μασκαρεύουν ορισμένες νότες των υγρών και σε πολλές περιπτώσεις αυτό τα κάνει πιο ευχάριστα στο άτμισμα.
Πολλά υγρά που είναι για νεροχύτη όταν τα δοκιμάζουμε σε ατμο υψηλης ανάλυσης, γίνονται "ατμίσιμα" δοκιμάζοντάς τα σε κάποιον που αποδίδει τις γεύσεις πιο φλατ.
Συμβαίνει συχνά και το ακριβώς αντίθετο βέβαια.

Εννοείται ότι η σύγκριση μπορεί να γίνει μόνο με αντίστοιχης φιλοσοφίας/αέρα ατμοποιητές, γιατί πολλά καινούρια υγρά για να αναδειχτούν χρειάζονται watt και ποσότητα αέρα που δεν μπορούν να υποστηρίξουν οι περισσότεροι ατμο που θεωρούνται σημεία αναφοράς ως προς την ανάλυση γεύσης.

Αποσυνδεδεμένος Volgas54641

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ατμο καπνικοι vs γλυκων ,μυθος ή αληθεια?
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 19, 2019, 14:35 »
Aλήθειa! :)

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: ατμο καπνικοι vs γλυκων ,μυθος ή αληθεια?
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 19, 2019, 19:54 »
Eviva v2

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ατμο καπνικοι vs γλυκων ,μυθος ή αληθεια?
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 20, 2019, 11:03 »
Ωραία ερώτηση!

Σύμφωνα με την εμπειρία μου περισσότερο από το DIY και λιγότερο από υγρά εμπορίου, οι πιο πολύπλοκες καπνικές γεύσεις λειτουργούν καλύτερα σε λιγότερο αεράτους ατμοποιητές.

Τείνω να πιστεύω και σ'αυτό που λέει ο [member=5096]apva[/member], ότι ουσιαστικά ένας καλός ατμοποιητής, με το σωστό στήσιμο, θα βγάλει ό,τι έχει το υγρό ούτως ή άλλως, αλλά η δικιά μου ερμηνεία είναι ότι ειδικά τα καπνικά, σε αεράτους ατμοποιητές και πολλά W μπορεί να βγάλουν γεύσεις και αρώματα που ενοχλούν, κυρίως λόγω όγκου του ατμού, και άρα να μην είναι καλές επιλογές γι'αυτούς. Τι εννοώ, φτιάχνω ένα μείγμα με ΑΜ4Α+Dark vapure + σοκολάτα + κρέμα που παίζει εξαιρετικά σε αεράτους ατμοποιητές, αλλά και σε ημιπνευμονικούς, αλλά πχ το Captain Black του Βλαδίμηρου το εκτίμησα πραγματικά, προσκύνησα και έβγαλα καπέλο όταν αξιώθηκα να στήσω με mesh, εκεί έβγαλε γεύσεις και νότες που δεν βρήκα αλλού. Παρομοίως, και κόντρα στην περιγραφή του υγρού, το Blackrock του φίλου μας του [member=7454]Cruiser79[/member], με ενόχλησε πολύ στον GT3 (με Ni80 flapton), αλλά έγινε υγράρα (για τα γούστα μου) στο mesh.

Για φρούτα και καθαρά γλυκά υγρά δεν έχω γνώμη γιατί ποτέ δε με τράβηξαν, αλλά τα ημι/γλυκοκαπνικά και οι διάφορες παραλλαγές RY4 που φτιάχνω παίζουν μια χαρά παντού.

Όλα αυτά γράφτηκαν στήνοντας ένα ωραίο Blackrock 1.5 μήνα στον κλωνοGSL :)

Υ.Γ. πιστεύω σε όλα τα θέματα "περι ορέξεως/γεύσης" πρέπει να μπαίνει ένα qualifier ότι ο καθένας μιλάει γι'αυτό που αρέσει σ'αυτόν προσωπικά, κι ότι δεν υπάρχει πραγματικό σωστό και λάθος. Δοκίμασα spika σε μαγαζί, ε δε θα τον έπαιρνα ποτέ και για κανένα υγρό (sucking a golf ball through a garden hose...), δε σημαίνει ότι θεωρώ την πρόσφατη πόρωση που παίζει στο FB με αυτόν τον ατμοποιητή λάθος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 20, 2019, 11:52 από karamonde »

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ατμο καπνικοι vs γλυκων ,μυθος ή αληθεια?
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 20, 2019, 11:32 »
Kayfun lite plus
Οτι και να του βαλεις καπνικο το βγαζει.  :))

Περα απο τη πλακα οντως νομιζω πως τα καπνικα υγρα μου κολλανε καλυτερα σε σφιχτους ατμο.
Αν και τα εχω ψιλοαραιωσει τελευταια δεν μπορω να τα ατμισω σε κατι αλλο εκτος απο τον kl+

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ατμο καπνικοι vs γλυκων ,μυθος ή αληθεια?
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 20, 2019, 11:35 »
Νομίζω ότι "Myth Confirmed", ιδιαιτέρως αν βάλουμε κατά νου ότι διαφορετικά αρώματα ατμοποιούνται σε διαφορετικές θερμοκρασίες, ανάλογα πάντα και με την σύσταση του διαλύτη τους.

Να βάλουμε, όμως, μια ακόμα παράμετρο στην όλη αναζήτησή μας; Τι ρόλο παίζει στην συνάρτηση της γεύσεως το σύρμα; 

Disclaimer: Εδώ να τονίσω στον αγαπητό μας αδμίν ότι είμαι πλήρως ΑΘΩΟΣ για ό,τι επακολουθήσει  ;D

Αποσυνδεδεμένος nwlis

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping Junky
Απ: ατμο καπνικοι vs γλυκων ,μυθος ή αληθεια?
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 20, 2019, 12:19 »
Προσωπικα, οτιδηποτε πιο αερατο απο 1.6-1.8 pin και σε στησιμο πιο χοντρο  απο 27g, αρχιζει και μου τα μπερδευει τα καπνικα, τουλαχιστον σε τα υγρα που ειναι ψιλοπολυπλοκα.
Και η καμπανα εχω δει και εγω να κανει διαφορες, αν ειναι οβαλ η φλατ, οπως επισης και το ποσο μεγαλος ειναι ο θαλαμος και ποσο στενο το drip tip.

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ατμο καπνικοι vs γλυκων ,μυθος ή αληθεια?
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 20, 2019, 12:36 »
Απάντηση στο μήνυμα του Κώστα Αλεξ - δεν ξέρω τι παίζει με τα quotes.

Σχετικά με τα σύρματα, νομίζω ότι είναι απόρροια του θέματος περί σωστού στησίματος: αεράτος ατμοποιητής δεν μπορεί να δουλέψει σωστά με ψείρα σύρμα (κούφιος ατμός), και αντίστοιχα σφιχτος με χόντρό σύρμα απλά θα ζεσταθεί πάρα πολύ και δε θα δώσει γεύση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 20, 2019, 12:57 από karamonde »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ατμο καπνικοι vs γλυκων ,μυθος ή αληθεια?
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 20, 2019, 12:51 »
Σε αυτή την ερώτηση μπλέκονται πολλά αντικειμενικά και υποκειμενικά κριτήρια.
Βεβαίως και κάποιοι ατμοποιητές αποδίδουν καλύτερη γεύση σε σχέση με άλλους, αλλά μέσα σε όλα αυτά τι ακριβώς σημαίνει γεύση?
Ο καθένας μας έχει και το δικό του κριτήριο για το ποια γεύση είναι καλή / μέτρια / κακή και πάντα σε συνδυασμό με τον ατμοποιητή και το στήσιμο που χρησιμοποιεί.
Ακόμα και για υγρά που είναι χρόνια στην αγορά και συνεχίζουν να βρίσκονται ψηλά σε προτιμήσεις, θα βρεις εξίσου πολύ κόσμο που τα θεωρεί χάλια.
Εγώ αυτό που κάνω εδώ και χρόνια είναι να δοκιμάζω κάθε νέο υγρό στους ατμοποιητές που χρησιμοποιώ και επιλέγω όποιον μου καθήσει καλύτερα η γεύση. Το γεγονός ότι αυτό το setup αρέσει σε εμένα, δεν σημαίνει ότι πρέπει να αρέσει και στους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ατμο καπνικοι vs γλυκων ,μυθος ή αληθεια?
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 20, 2019, 13:11 »
Απάντηση στο μήνυμα του Κώστα Αλεξ - δεν ξέρω τι παίζει με τα quotes.

Σχετικά με τα σύρματα, νομίζω ότι είναι απόρροια του θέματος περί σωστού στησίματος: αεράτος ατμοποιητής δεν μπορεί να δουλέψει σωστά με ψείρα σύρμα (κούφιος ατμός), και αντίστοιχα σφιχτος με χόντρό σύρμα απλά θα ζεσταθεί πάρα πολύ και δε θα δώσει γεύση.
Ναι, αυτό είναι προφανές, αλλά εγώ εννοούσα κάτι άλλο. Αναρωτιόμουν για το υλικό του σύρματος, δηλαδή Kanthal, Ni80, Ni90, Ni200, Τιτάνιο, SS 316 L και μη, και δεν συμμαζεύεται.

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ατμο καπνικοι vs γλυκων ,μυθος ή αληθεια?
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 20, 2019, 16:55 »
Αν και βγαίνουμε λίγο εκτός θέματος, για μένα το SS316L είναι το καλύτερο όσον αφορά την ανάλυση γεύσης, άσε που βολευέι πολύ για έλεγχο θερμοκρασίας ή Replay στις καινούριες DNA (όσοι έχετε τη δυνατότητα δοκιμάστε το Replay, κατά την άποψή μου είναι η μεγαλύτερη καινοτομία στο άτμισμα εδώ και πολύ καιρό).

Το Ni80 δίνει άλλο "χρώμα" στα υγρά και αρέσει σε πολλούς, εγώ το αποφεύγω όσο μπορώ αλλά σε ορισμένα στησίματα το χρησιμοποιώ με καλά αποτελέσματα.
Κυρίως έχω επιφυλάξεις για τη σύνθεσή του.

Το Kanthal είναι σίγουρη λύση αλλά έχει νόημα μόνο για απλά στησίματα και πάχη μέχρι 26GA.
Βλέπω κάτι γουρούνια clapton από Kanthal και γελάω, θέλουν μισή ώρα για να αρπάξουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 20, 2019, 17:05 από apva »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ατμο καπνικοι vs γλυκων ,μυθος ή αληθεια?
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 20, 2019, 17:07 »
Ναι, είμαστε ελαφρά οφτόπικ, όντως. Είναι πάντως μαγευτική η μεταφυσική, οπότε συγχωρούμαστε  ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8189 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33854 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534502 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59685 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237142 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 526 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14019 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136070 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085063 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35279 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10018 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478660 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy