vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος

Αποσυνδεδεμένος istergios

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Surrender
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 10:13 »
Χρηση των συγκεκριμενων χαπιων (τα champix γιατι τα zymbanειναι αλλη ιστορια) εκανα και εγω (για 2 1/2 μηνες , ενω κανονικη διαρκεια θεραπειας 3 με δυνατοτητα επεκτασης στους 6 μηνες). Τα χαπια αυτα οπως και ολα τα φαρμακα εχουν συγκεκριμενες ενδειξεις και αντενδειξεις . Γνωμη μου ειναι οτι δεν πρεπει να συνταγογραφουνται αδιακριτως. Προκειται κυριως για ανταγωνιστες νικοτινης δηλ πανε και καταλαμβανουν τις θεσεις των υποδοχεων νικοτινης με αποτελεσμα να 'αφαιρει' την ευχαριστηση που αυτη προσφερει . Ετσι το καπνισμα δεν σου προσφερει τιποτα δηλ δεν σου κανει κατι . Εμενα μου τα συνταγογραφησε πνευμονολογος αφου περασα και απο ενα τεστ για το κατα ποσο εισαι διατεθειμενος να κοψεις το καπνισμα . Για να μην καθομαι να αναλυω οποιος τα χρησιμοποιησε και εχει στη κατοχη του το χαρτακι που τα συνοδευε θα καταλαβει οτι συνταγογραφηση ελαφραν την καρδια σαν μαγικο μαντζουνι μονο σε αποτυχια και παρενεργειες θα οδηγησει . Επισης η αγωγη αυτη θα πρεπει να συνοδευεται και απο ψυχολογικη υποστηριξη τουλαχιστο στη μορφη αυτου του site . Αυτα οχι ως προς υποστηρηξη του φαρμακου , αλλα προς  αποφυγη δαιμονοποιησης αλλα  και για την ορθολογικη χρηση των φαρμακων ακομη και απο τους ιδιους τους επαγγελματιες-γιατρους.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 15:32 »
Πάντως, σχετικά με την παρατήρηση στη Βιλιάνα: Το έχω πει ότι εδώ μιλάμε για προσωπικές μας εμπειρίες. Εννοείται, όπως έγινε και δεκτό, ότι ένα κοντινό πρόσωπο λογίζεται σχεδόν ως προσωπική εμπειρία. Τώρα, για το θέμα ότι δεν μπορεί να εξακριβώσει κάποιος αν μια παρενέργεια οφείλεται στο αντικείμενο που πραγματεύεται η συζήτηση, έχει δίκιο ο angelheart αλλά εις γνώσιν αυτού έχω πει το εξής: Καταθέτουμε τις εμπειρίες μας για παρενέργειες κτλ. με σκοπό να κάνουμε μια ομαδοποίηση (αν γίνεται μία).

Με απλά λόγια, δεν είμαστε και σίγουροι π.χ. ότι η VG, η PG, το Χ χάπι ή η τάδε πρακτική έχει κάποιες παρενέργειες, αλλά εμείς γράφουμε εδώ την υποψία μας ή την εμπειρία μας. Ίσως να πάρουμε μια απάντηση που να εξηγεί κάποια πράγματα, ίσως και όχι. Αν όμως δούμε πολλά τέτοια μηνύματα με το ίδιο περιεχόμενο για το ίδιο αντικείμενο, αρχίζουμε να έχουμε κάποια δείγματα για μια εξαγωγή συμπεράσματος. Ή καλύτερα κάποιο θέμα που δείχνει ότι χρειάζεται παραπέρα (πιο σοβαρή) έρευνα.

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 15:34 »
Μια ακόμα παρενέργεια του champix είναι τα ανώμαλα όνειρα.. ;D
Την είχα αυτή την παρενέργεια χωρίς πλάκα, γι' αυτό και τα έκοψα..  :laugh1:

Μιλάμε ότι το συγκεκριμένο χάπι αν διαβάσει κανείς τις παρενέργειες που έχει θα πάθει σοκ! :o
Απορώ πως συνταγογραφούνται αδιακρίτως τέτοια σκευάσματα..

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 28, 2011, 15:47 από Drakos »

Αποσυνδεδεμένος bering

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #18 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 16:05 »
Ο πατερας μου το πηρε το συγκεκριμενο χαπι το 2008 και τελικα το εκοψε. Οντως οι παρενεργειες ειναι παρα πολλες που τις ειχα κοιταξει.
(Δικια μου γνωμη)Κατα πασα πιθανοτητα απο οσα γραφει μεσα κατι θα παθεις(Δικια μου γνωμη).

Αποσυνδεδεμένος zetel

  • *
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
    • Ενα λινκ απο youtube με την μουσικη που δημιουργω!!!
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #19 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 16:34 »
εκανα και εγω θεραπεια με champix για 1,5 μηνα και εχω να πω οτι ειναι το ποιο σκληρο ψυχοφαρμακο καταστολης...να δουλεψω δεν μπορουσα να μιλησω η να καπνισω....αλλα αμα ειναι να ειμαι σε καταστολη για να μην καπνιζω καλυτερα να καπνιζω...μακρια παιδια....δεν παιζει να κοπει το καπνισμα ετσι...εγω δηλαδη δεν τα καταφερα και ειχα ψυχολογικα για πολους μηνες...κυριολεκτικα με τσακισε .
ετοιμαζομαι να παρω ηλεκτρονικο τσιγαρο να δω τι λεει και αυτη η φαση μπας και δεν ρουφαω πισσα και παραγωγα καυσης....

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #20 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 22:46 »
Από τα πιο συγκλονιστικά θέματα στο Forum. Προσωπικά αγνοούσα την ύπαρξη χαπιών για την διακοπή του καπνίσματος και όσα διαβάζω, με έχουν αφήσει κόκκαλο!!!


Αποσυνδεδεμένος Viliana

  • **
  • 229
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Άτομο παρφαί και περικολόζο :P
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #21 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 22:46 »
zetel με το καλό να μας έρθεις κ σου εύχομαι ν απαλλαγείς επιτέλους από κ@Τ#$τσίγαρο! ;)
Parpen σταμάτα το δούλεμα βρε!! :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #22 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 22:50 »
Δεν είναι καθόλου δούλεμα!! Είχα ακούσει για ιατρεία διακοπής, αλλά νόμιζα πως ήταν ιατρεία ψυχολογικής υποστήριξης αλλά και αγωγής με πρόσληψη νικοτίνης με άλλους τρόπους (π.χ τσίχλες κλπ). Δεν το είχα ψάξει ποτέ ώστε να έχω βαθύτερη γνώση.

Αποσυνδεδεμένος Viliana

  • **
  • 229
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Άτομο παρφαί και περικολόζο :P
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #23 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 22:54 »
Συγγνώμη καλέ μου νόμιζα ότι έκανες πλάκα.Ναι υπάρχουν κ χάπια ;)

Αποσυνδεδεμένος istergios

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Surrender
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #24 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 23:06 »
To Champix ΔΕΝ ειναι ψυχοφαρμακο !!! Επειδη εχω βασικες γνωσεις φαρμακολογιας για αυτο το λεω. Παρακατω το φυλλο οδηγιων http://www.pfizer.gr/media/champix_fc_tabs.pdf

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #25 στις: Νοεμβρίου 29, 2011, 01:39 »
Γνωρίζει κανείς τα ποσοστά επιτυχίας των;

Αποσυνδεδεμένος Kir Fanis

  • *
  • 862
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #26 στις: Νοεμβρίου 29, 2011, 01:45 »


απ΄ότι μου είχε πει ο καρδιολόγος μου έχει μεγάλο ποσοστό επιτυχίας το συγκεκριμένο.Σε δικούς του ασθενείς που το πρότεινε αν θυμάμαι καλά μιλούσε για πάνω από 80% αλλά και γενικά έχει μεγάλα ποσοστά επιτυχίας.
Προσωπικά πάντως  δεν θέλω καν να θυμάμαι το διάστημα εκείνο για όσο καιρό το έπαιρνα και σε προηγούμενο μου ποστ αναφέρω τους λόγους

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #27 στις: Νοεμβρίου 29, 2011, 01:48 »
Βρήκα αυτό:
http://www.smoking-cessation.org/anti_smoking_pill.asp
Αναφέρει 22% στο βασικό πρόγραμμα, 44% στην τρίμηνη θεραπεία.


Επίσης αναφέρει ότι η Pfizer αναμένει ένα δις τζίρο. Ε, ρε, που πάτε ατμοποιητάκια...

Αποσυνδεδεμένος Kir Fanis

  • *
  • 862
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #28 στις: Νοεμβρίου 29, 2011, 01:54 »
άρα προσθέτουν και οι γιατροί ένα 40% τάχα για να σε πείσουν γιατί όλο κ κάποιο κέρδος θα έχουν από την εταιρεία αφού αν θυμάμαι το κουτάκι κόστιζε γύρω στα 45 ευρώ

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #29 στις: Νοεμβρίου 29, 2011, 02:04 »
Διάβαζα κάποτε ένα άρθρο για τα πλασέμπο και τα ποσοστά επιτυχίας τους.
Τα ξέρεις τα πλασέμπο, έτσι; Όταν ψάχνουν νέο φάρμακο, στους μισούς δίνουν το φάρμακο και στους μισούς πανομοιότυπο - αλλά χωρίς καμία φαρμακευτική ουσία.
Αν δεις τι ποσοστά επιτυχίας έχουν τα πλασέμπο, θα πάθεις πλάκα.
Μέχρι και παρενέργειες έχουν! Τριχοφυία, αλλεργίες, μέχρι και κώμα!
Επίσης: μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας στο ίδιο φάρμακο, όταν ήταν σε μεγάλη, πικρή και δυσκολόπιοτη κάψουλα, αντί για μικρή, βολική και νόστιμη! Το υποσυνείδητο σκεφτόταν ότι 'αφού είναι αηδία, θα μου κάνει καλό' και έκανε περισσότερο καλό!
Που θέλω να καταλήξω; Α, ναι.
Στο ίδιο άρθρο έλεγε πως έχει μεγάλη σημασία το πώς θα σου δώσει το φάρμακο ο γιατρός. Πρέπει, λέει, να μην αφήνει περιθώρια αμφιβολίας για την επιτυχία μιας θεραπείας στον ασθενή. Το 'πέρνα σε μια βδομάδα να δούμε πως θα είσαι' έχει μικρότερο ποσοστό θεραπείας από το 'σε δυο μέρες θα είσαι περδίκι'.


Οπότε, δεν μπορώ να στοιχειοθετήσω κατηγορία για τον γιατρό για το +40% που έβαζε. Αλλοιώς θεραπεύει ένα φάρμακο αν ξέρεις ότι έχει 80% επιτυχία, αλλοιώς με 40%.
(για το άλλο, τα μπόνους των εταιριών, δυστυχώς είναι πραγματικότητα...)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 197 42347 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:01
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557056 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8841 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60485 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238791 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1568 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16730 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos