vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

233 επισκέπτες, 6 χρήστες
Ηρακλης, grag, Jorge, vag21, toliss, camber

Twitter

Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος

 Καλησπέρα και χρόνια πολλά  Μετά από περίπου πέντε μήνες ότι μησματος έχω ένα θέμα με τα υγρά καθώς είμαι και με τσιγαρισιο ατμό ποιητή
Μέχρι τώρα έκανα εξάρα νικοτίνη αλλά τυχαία στο δοκιμαστήριο δοκιμάζω δωδεκάρα η οποία ναι μεν ήταν αρκετά δυνατή αλλά ένιωσα πολύ έντονα αυτό το χτύπημα που ‘χα μείνει θα το νιώσω. Έτσι υποψιάστηκα ότι μήπως αυτό το οποίο μου λείπε όλα αυτό τον καιρό ήταν υψηλότερη νικοτίνη και κυρίως δυνατότερο χτύπημα σκέφτομαι να πάω να προσανατολιστώ σένιαρα δεκάρα νικοτίνη  Καθώς μάλλον επιπόλαιο όλο αυτό το διάστημα και από συνήθεια έκανε εξάρες τις οποίες βέβαια δεν ένιωθα ούτε στο λαιμό ούτε σε χτύπημα ούτε στο στόμα . Εσείς τι λέτε; Ποια είναι η σημασία του χτυπήματος; Υπόψιν ότι όλα θα τα χρόνια πριν έκανα τα πιο ελαφριά τσιγάρα

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 25, 2018, 17:44 »
Δεν ξέρω, δεν θέλω να έχω χτύπημα στο λαιμό και φτιάχνω υγρά 2mg νικοτίνη απλά πιστεύοντας στην ιδέα ότι ανεβάζει τη γεύση, θα δοκιμάσω πλέον να φτιάξω συνταγές που ξέρω πολύ καλά χωρίς νικοτίνη, αν δεν δω διαφορά στη γεύση θα σταματήσω να αγοράζω νικοτίνη. Δοκίμασα πρόσφατα ένα 6ρι υγρό απο φίλο και με ενόχλησε στο λαιμό. Επειδή είπες για τσιγάρα, έκανα χρυσή κασετίνα Καρέλια 12mg nic 1mg πίσσα και δε με ενοχλούσαν ποτέ. 

Nai_Ego

Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 25, 2018, 20:06 »
Το χτύπημα επηρεάζεται απ' την PG. Αύξησέ την πριν ανέβεις σε νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 25, 2018, 20:41 »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά Μετά από περίπου πέντε μήνες ότι μησματος έχω ένα θέμα με τα υγρά καθώς είμαι και με τσιγαρισιο ατμό ποιητή Μέχρι τώρα έκανα εξάρα νικοτίνη αλλά τυχαία στο δοκιμαστήριο δοκιμάζω δωδεκάρα η οποία ναι μεν ήταν αρκετά δυνατή αλλά ένιωσα πολύ έντονα αυτό το χτύπημα που ‘χα μείνει θα το νιώσω. Έτσι υποψιάστηκα ότι μήπως αυτό το οποίο μου λείπε όλα αυτό τον καιρό ήταν υψηλότερη νικοτίνη και κυρίως δυνατότερο χτύπημα σκέφτομαι να πάω να προσανατολιστώ σένιαρα δεκάρα νικοτίνη Καθώς μάλλον επιπόλαιο όλο αυτό το διάστημα και από συνήθεια έκανε εξάρες τις οποίες βέβαια δεν ένιωθα ούτε στο λαιμό ούτε σε χτύπημα ούτε στο στόμα . Εσείς τι λέτε; Ποια είναι η σημασία του χτυπήματος; Υπόψιν ότι όλα θα τα χρόνια πριν έκανα τα πιο ελαφριά τσιγάρα

Οταν ξεκινησα το ατμισμα,χρησιμοποιουσα σφιχτους ατμοποιητες. Για να εχω το επιθυμητο χτυπημα ανεβαζα την νικοτινη αρκετα (18αρα) και ο λογος ειναι οτι με τον σφιχτο ατμοποιητη καθυστερουσα να παρω την ποσοτητα που μου αντιστοιχουσε. Μετα απο αρκετο καιρο καταλαβα οτι για να παρω γρηγορα τετοια ποσοτητα επρεπε να προχωρησω σε βεβιασμενες αερατες εισπνοες. Ετσι εριξα την νικοτινη (6αρα).Και ειναι λογικο γιατι αν παρεις βεβιασμενη εισπνοη με 18αρα πας κατευθειαν στην Τζαμαικα.
Βεβαια σε ολα αυτα παιζει καθοριστικο ρολο η ισχυς. Οσο πιο χαμηλα σε watt τοσο το καλυτερο. Φυσικα με το καταλληλο συρμα. 

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 25, 2018, 21:04 »
Το κτυπημα το θελω που και που, και τωρα που εχω μειωσει τη νικοτίνη στο 1.5mg/ml δεν το έχω παρα μονο απο την PG.

Εναλλακτικά, κανω μεσα στη μερα μρικες πνευμονικες με αρωμα που εχει μεντολ (υπόψιν αντιπαθουσα το μεντολ σε MTL, αλλα όχι σε πνευμονικες). 

Ναι μεν το κτυπημα ειναι διαφορετικο εντελώς απο τη νικοτίνη υψηλης συγκεντρωσης, αλλα παρολα αυτα, ξεγελα αρκετα.

Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 25, 2018, 21:44 »
Δηλαδη εγω που κανω ναυτιλο με 1,8 και εξαρα με υγρα 50 50 ειμαι λογικο που ακεφτομαι να το αυξησω ; Σε πχ 9 
Ηδη εχω ενα μπουστερ και ριχνω ελαχιστα συο τανκ καθως εχω ηδη ευοιμα εξαρια υγρα 
Ομολογω οτι τα κανει ετσι πιο ενδιαφεροντα

Αποσυνδεδεμένος dimitris1167

  • **
  • 316
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 25, 2018, 23:00 »
Χρόνια πολλά άρχισα να ατμιζω εδώ και 2 χρόνια με 50/50 και12 νικοτίνη πάντα σε Mtl, από τότε που έκανα αναβάθμιση εξοπλισμού έπεφτα σιγά σιγά και τώρα είμαι στα 3 περίπου και και θα κατέβω στα 2,5 γιατί αρχίζει και με ενοχλεί 

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 25, 2018, 23:42 »
Το ερώτημα είναι:
σχετίζεται το χτύπημα που αισθανόμαστε στο λαιμό με την περιοχή του εγκεφάλου που λέει "ώπα-άραξε-είμαστε πλήρεις"...;

Εγώ τα έχω συνδέσει, δεν ξέρω αν κάνω λάθος, ίσως αν δοκιμάσω άλατα να διαφωτιστώ παραπέρα...

Το χτύπημα το έχω συνδέσει με το ξαφνικό, σαν να έχεις βγάλει κορίτσι στα 15 σου, να έχεις δώσει το πρώτο σου φιλί (εκείνη να φορά σιδεράκια στα δόντια) και ξαφνικά να έρχεται η σούπερ-κοπέλα και να σου κάνει νοήματα ότι σε γουστάρει...

Αυτό το χτυποκάρδι, αυτό το γαργάλημα στην ψυχή, το λαιμό [και τον εγκέφαλο;] αποκαλώ εγώ χτύπημα.
Όπως το 1973, στα 9 μου, που περίμενα κάθε Τρίτη στις 18:10 να ξεκινήσει το thunderbirds...

Η pg, η μέντα και η μενθόλη μπορεί να είναι εναλλακτικές (με την μενθόλη κλάσεις ανώτερη, κατά τη γνώμη μου), αλλά σαν την είσοδο της σούπερ-κοπέλας δεν είναι... σου προκαλούν ένα τεχνητό κάψιμο στο λαιμό, που καταλαβαίνεις ότι είναι φτιαχτό.

Συνδέω λοιπόν το χτύπημα με το γαργάλημα στο λαιμό και την αστραπιαία πληροφορία που παίρνει/μεταδίδει ο εγκέφαλος ως "οκ".

Πολύ θα ήθελα η ικανοποίηση του εγκεφάλου να μην συνδέεται με το χτύπημα του λαιμού, αλλά μέχρι τώρα δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο.
Αναμένω δοκιμή με άλατα...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 26, 2018, 00:00 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9581
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 26, 2018, 00:48 »
Aν και μάλλον δεν είναι όλα τα άλατα ίδια. Πάντως αν είναι ίδια με αυτά που έχω δοκιμάσει τότε απλά το χτύπημα είναι υπερβολικά δυνατό.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 26, 2018, 10:38 »
Τώρα που έγραψε ο Μιχάλης, μπορώ να επιβεβαιώσω κι εγώ για το χτύπημά της  :thumpup:

Όταν τίποτα δε φτάνει, η μενθόλη με σώζει (και με χαμηλή νικοτίνη).

Άλατα δοκίμασα, αλλά δεν  :dontknow:

Από την αρχή κατάλαβα ότι δεν είναι για μένα που έχω κολλημένο το μοντάκι στο χέρι.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 26, 2018, 11:00 »
Χτύπημα δεν κατάλαβα ποτέ από το άτμισμα και δεν με ενδιαφέρει κιόλας γιατί δεν είναι κάτι που μου λείπει.
Όταν ατμίσω άλατα 20mg παρατηρώ ότι σποραδικά αφήνω κάτω το μοντάκι, ενώ με την κλασσική νικοτίνη δεν ξεκολλάει από το χέρι μου. Μη φανταστείτε κάποια σημαντική διαφορά, αλλά υπάρχει.
Μενθόλες κτλ τα σιχαίνομαι οπότε δεν παίζουν.

Καπνιστής που ξεκινάει το άτμισμα, χλωμό να καλυφθεί με 6άρα εκτός κι αν πάρει κανένα θηρίο ντριπερ με διπλές αντιστάσεις.
12-18 θεωρώ το πιο λογικό ξεκίνημα.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 26, 2018, 11:22 »
Ο [member=2872]spectrum[/member] περιέγραψε ακριβώς αυτό με το οποίο ένας κανπνιστής καταλαβαίνει ότι καπνίζει. Το "γντούπ" στον λαιμό. Πολύ πριν η νικοτίνη εισέλθει στην κυκλοφορία του αίματος και φτάσει στον εγκέφαλο, το χτύπημα στον λάρυγγα είναι αυτό που δίνει στον εγκέφαλο το σήμα του καπνίσματος. Το χτύπημα από την πρώτη ρουφηξιά.
Γι' αυτό και όταν σου έδιναν ένα τσιγάρο ελαφρύτερο από το δικό σου, στραβομουτσούνιαζες από την πρώτη ρουφηξιά λέγοντας κάτι σαν: "Ρε συ, αυτό είναι αέρας σκέτος"...
Και ακόμα και αν κάπνιζες τρία τέτοια τσιγάρα στην σειρά, παρ' όλο που είχες πάρει αρκετή νικοτίνη, ένιωθες ανικανοποίητος. Δεν "στανιάροζες" επειδή σου έλειπε το χτύπημα.

Και όντως, το άτμισμα δεν μπορεί να μιμηθεί επακριβώς αυτό το "γντούπ" στον λαιμό. Ένα είδος καψίματος-γδαρσίματος προκαλεί, που όμως αν βρεις την κατάλληλη νικοτίνη (για εσένα) και τον κατάλληλο συνδυασμό PG/VG, να το πλησιάσεις αρκετά.

ΥΓ.
Ο λόγος που γύρισα εδώ και χρόνια σε σκέτη βάση με 65/35 PG/VG και 4άρα νικοτίνη, είναι πως εδώ εγώ βρήκα τον συνδυασμό που μιμείται καλύτερα το χτύπημα του καπνίσματος.

Αποσυνδεδεμένος Christos Z

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
  • To Vape or Not To Vape
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 26, 2018, 11:38 »
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι όταν είναι κρύος ο ατμοποιητής (o οποιοσδήποτε ατμοποιητής) χτύπημα-κάψιμο στο λαιμό αισθάνομαι μόνο στις 2~3 πρώτες τζούρες ανεξαρτήτου περιεκτικότητας νικοτίνης. Οι επόμενες δεν μου κάνουν καμία αίσθηση. Κι επειδή η πιπίλα πάει σύννεφο σκέφτομαι να πέσω κάτω από τα 6 mg/ml που κάνω σε mtl. Τώρα όσον αφορά και το ερώτημα που τέθηκε στο αρχικό ποστ,αν κάποιος κάνει 5 ml με εξάρα νικοτίνη ημερησίως και την ανεβάσει στα 12 mg/ml και κάνει την μισή ποσότητα σε ml, όλα καλά.Αν είναι όμως να ανεβάσει νικοτίνη και να κάνει πάλι τα ίδια ml ας μείνει εκεί που είναι.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 26, 2018, 12:57 »
Εγώ πάλι λέω ότι ας πάει σε όποια νικοτίνη τον ικανοποιεί και τον καλύπτει ώστε να μη ξανακάνει τσιγάρο :)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 26, 2018, 13:21 »
12 ----> 6 -----> 4,5 και πέφτουμε!

Όχι επειδή θέλω να την ρίξω, αλλά επειδή αρχίζει και γίνεται δυσάρεστη στον λαιμό. Σχεδόν πάντα με υγρά 60pg. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8188 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33852 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534493 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59684 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237141 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 525 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14018 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136069 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085058 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35279 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10014 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478657 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy