vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

543 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, giorgos1999, manoslykos, pngtszs1976, Jorge

Twitter

Πρωτάρηδες

Πρωτάρηδες
« στις: Μαΐου 19, 2009, 13:01 »
Χαιρετώ τα μέλη του site, πρώτη φορά ασχολούμαι με το ηλεκτρονικό τσιγάρο και θα ήθελα την γνώμη σας. Έχω διαβάσει όσο μπορώ το φόρουμ για να μου λυθούν οι απορίες, τα περισσότερα θα τα δω στην πράξη.

Αυτό εδώ πως σας φαίνεται?

http://esmoke.gr/offer2.htm

Λένε ότι κατασκευάζεται στην Ολλανδία. Τυχαίνει και η εταιρεία είναι στα 100 μέτρα από το σπίτι μου.


Έχετε άποψη?

Ευχαριστώ πολύ,

καλώς σας βρήκα,

Κώστας

Υ.Γ. Όπως καταλάβατε πάω κατευθείαν σε τσιγάρα χωρίς νικοτίνη.

(έγινε διόρθωση ορθογραφικών λαθών)

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτάρης
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 19, 2009, 13:56 »
Συνονοματε, καλως ηρθες. Με μια πρωτη ματιά καλο φαινεται και αν οντως ισχυει η χωρα προελευσης ακομα καλυτερα. θα ηθελα βεβαια να ξερω σε ποια χωρα παρασκευαζονται τα υγρα τους οπως επισης και αν καποια στιγμη θα αντικαταστησουν την pg με vg.

Ας μας πληροφορησει οποιος ξερει τη συγκεκριμενη μαρκα.

Απ: Πρωτάρης
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 19, 2009, 14:14 »
Από ότι έχω καταλάβει μάλλον από Κίνα είναι απλά με... Ολλανδικές προδιαγραφές. Τα περισσότερα μάλλον θα τα δω στην πράξη.


Ένα άλλο θέμα τώρα. Στο site τους γράφουν για τον καθαρισμό του atomizer μία φορά τον μήνα, ενώ κάπου αλλού διάβασα πως το atomizer είναι αναλώσιμο με διάρκεια ζωής 7-30 ημέρες. Τελικά τι ισχύει άραγε?

Σε πρώτη φάση θα το ξεκινήσω παράλληλα με κανονικό τσιγάρο. Πρώτος στόχος είναι τα "μηχανικά" μου τσιγάρα (τα οποία είναι και τα 2/3 των 2,5 πακέτων που κάνω την ημέρα) να είναι ηλεκτρονικά.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου συνονόματε!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Πρωτάρης
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 19, 2009, 14:40 »
Στο γλωσσάριο αναφέρω ότι: "Ο χρόνος λειτουργίας τους εξαρτάται από την εταιρία αλλά και τον τρόπο χρήσης τους. Ο μέσος όρος ζωής ποικίλει από 1-2 εβδομάδες ως μερικούς μήνες."
Και νομίζω ότι αυτό ισχύει.

Πάντως και γι' αυτά που ζούνε δυο βδομάδες οι εταιρίες που τα πουλάνε λένε ότι είναι για μήνες.  ::)

Απ: Πρωτάρης
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 19, 2009, 14:43 »
Χμ... το θέμα είναι ότι αυτοί δεν το πουλάνε σαν σκέτο ανταλλακτικό. Όταν έρθει η ώρα θα πρέπει να ξανααγοράσω starter kit?

Μπορεί βέβαια και να υπάρχουν άλλα συμβατά ή να βρω στο εξωτερικό.

Μην σας πρήζω, σε λίγες μέρες θα ετοιμάσω review. Αν και φανατικός καπνιστής, κατευθείαν στα 0mg, μάλλον θα το θάψω.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Πρωτάρης
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 19, 2009, 15:05 »
Θα περιμένουμε όλοι με πολύ ενδιαφέρον τις πρώτες εντυπώσεις γιατί δεν το ξέρουμε το προϊόν.

Αυτό όμως που θα έχει τη βαρύνουσα σημασία είναι οι εντυπώσεις μετά από τρεις - τέσσερις βδομάδες χρήσης. Εκεί είναι που αρχίζουν τα δύσκολα.

Περίεργο πάντως να μην πουλάνε το ατομάιζερ σαν ανταλλακτικό! Ή έχουν τόση εμπιστοσύνη στο προϊόν τους ή.... τι να πω!

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτάρης
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 19, 2009, 21:20 »
Χαιρετώ τα μέλη του site, πρώτη φορά ασχολούμαι με το ηλεκτρονικό τσιγάρο και θα ήθελα την γνώμη σας. Έχω διαβάσει όσο μπορώ το φόρουμ για να μου λυθούν οι απορίες, τα περισσότερα θα τα δω στην πράξη.

Αυτό εδώ πως σας φαίνεται?

http://esmoke.gr/offer2.htm

Λένε ότι κατασκευάζεται στην Ολλανδία. Τυχαίνει και η εταιρεία είναι στα 100 μέτρα από το σπίτι μου.


Έχετε άποψη?

Ευχαριστώ πολύ,

καλώς σας βρήκα,

Κώστας

Υ.Γ. Όπως καταλάβατε πάω κατευθείαν σε τσιγάρα χωρίς νικοτίνη.

(έγινε διόρθωση ορθογραφικών λαθών)

Καλησπερα και καλος ηρθες στην παρεα μας φιλε Κωστα.
Το συγκεκριμενο φορουμ ειναι νεο,μπορεις να βρεις παρα πολλες πληροφοριες στο παλιο που ειναι το www.e-kapnisma.info    Διαβασε λιγο εκει και ειμαι βεβαιος πως ευκολα θα αποφασισεις πιο ειναι το καλυτερο μοντελο για σενα.Αν η γειτονια σου ειναι στην Κυψελη (μιας και βλεπω διευθυνση Συρου στο μοντελο που αναφερεις),υπαρχει μαγαζι εκει κοντα που πουλαει πολυ γνωστο μοντελο(οδος Κυψελης)

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτάρης
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 19, 2009, 22:21 »
για και απο εδω ρε Κωστα Cyan. :bye:
Μαγαζι με ηλεκτρονικά ειναι.

Απ: Πρωτάρης
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 20, 2009, 10:14 »
Καλημέρα. Εϊναι κακό να μην έχω φίλτρο μέσα και κάθε φορά που θέλω να κάνω "ένα τσιγάρο" να ρίχνω στο atomizer 2 σταγόνες υγρό?
Ρωτάω γιατί με έχει βολέψει κατ'αυτο τον τρόπο!


 

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτάρης
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 20, 2009, 11:06 »
Εννοεις να μην εχεις το "βαμβακακι" και να εχεις το dummy φιλτρακι ε?
Νομιζω δεν υπαρχει κανενα προβλημα αλλα ας μας πουν καλυτερα τα παιδια που χρησιμοποιουν αυτον τον τροπο.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Πρωτάρης
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 20, 2009, 13:08 »
Κανένα πρόβλημα.
Συνηθισμένη πρακτική από πολλούς.

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
    • GG-GoldenGreek
Απ: Πρωτάρης
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 20, 2009, 17:45 »
Κανένα πρόβλημα.
Συνηθισμένη πρακτική από πολλούς.

Καλο θα ηταν να μην ειναι πανω στο gatridge ουτε το πλαστικο που ακουμπαει στο ατομαιζερ. Κρατα μονο το φιλτρακι, τραβωντας το πλαστικο για να βγει.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Πρωτάρης
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 20, 2009, 18:27 »
Αυτό είπε κι ο cyan, Θανάση (και συμφώνησα).

Αποσυνδεδεμένος luke

Απ: Πρωτάρης
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 22, 2009, 23:13 »
Επειδή με έβαλε σε σκέψη το ότι δεν πουλάνε το ατομαιζερ ξεχωριστά. Ξέρει κανείς από νομοθεσία; Τα αναλώσιμα (μπαταρίες/ατομαιζερ) πόσο χρόνο εγγύηση έχουν; Η μπαταρία νομίζω από νόμο έχει 6 μήνες. 

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Πρωτάρης
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 23, 2009, 00:43 »
Από τη στιγμή που θεωρούνται αναλώσιμα,  μπορεί να υποστηριχτεί ότι εξαρτάται από τον τρόπο χρήσης οπότε δε βγάζει άκρη.

Το αν δίνει ή όχι εγγύηση μια εταιρία (και πόση) σε μέρη που χαρακτηρίζει αναλώσιμα, νομίζω ότι εξαρτάται από την ίδια και θα πρέπει να αποτελεί ένα σοβαρό κριτήριο για τους υποψήφιους αγοραστές.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180477 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8293 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535847 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59735 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237289 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 569 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15328 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085242 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35359 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10187 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12