vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

509 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, mankar72

Twitter

Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #45 στις: Οκτωβρίου 16, 2018, 18:24 »
Υπάρχουν σχετικές έρευνες του δρος. Φαρσαλινου για τα νετ. Απλά για να μην λέμε ό,τι να ναι.


Edit http://www.ecigarette-research.org/research/index.php/research/research-2015/195-ecig-net

Για να μη λέμε ότι λείπουν οι έρευνες. Οι έρευνες υπάρχουν, ασχέτως το που επιλέγει ο καθείς εξ ημών να τραβήξει τη γραμμή του.
Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 16, 2018, 18:40 από Κώστας Άλεξ »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #46 στις: Οκτωβρίου 16, 2018, 18:52 »
Κωστα ορεξατο σε βλεπω. "Λειπουν ερευνες" ανεφερα, οχι οτι δεν υπαρχουν, αλλα ειναι ελαχιστες. Η συγκεκριμενη ερευνα του κ.Φαρσαλινου του 2015 αν αναφερεσαι σε αυτη καταληγει στο συμπερασμα οτι παρολο που τα ΝΕΤ εχουν πολυ μικροτερο επιπεδο τοξινων απο τα συμβατικα τσιγαρα, εχουν εμφανως μεγαλυτερο ποσοστο απο τα συμβατικα υγρα. Να υπογραμμισω και το γεγονος οτι ολες οι ερευνες ειναι στοχευμενες προς την ανιχνευση συγκεκριμενων ουσιων, ουσιες που δεν ερευνουν δε σημαινει και οτι δεν υπαρχουν. Αυτο μπορει να ειναι και μικρης σημασιας οταν διαχειριζεσαι συγκεκριμενες ουσιες εργαστηριου που εχουν μελετηθει δεκαετιες και κυκλοφορουν ευρεως. Οταν ομως μπαινει στην εξισωση ο καπνος τοτε τα πραγματα γινονται πολυπλοκα και μπαινουν στο παιχνιδι πολυ περισσοτερες ουσιες που εχουν να κανουν με το ιδιο το φυτο, το εδαφος που καλλιεργειται, το νερο με το οποιο ποτιζεται και τα σχετικα φυτοφαρμακα που εχουν χρησιμοποιηθει κατα την καλλιεργεια του. Απο εκει και περα ο καθενας παιρνει τα ρισκα του και πραττει αναλογως. Αν το "ο,τι να ναι" που αναφερεις παει σε κατι αλλο που δεν καταλαβα, διαφωτισε με.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 16, 2018, 19:01 από caros »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #47 στις: Οκτωβρίου 16, 2018, 19:00 »
Όχι, ακριβώς εκεί πήγαινε. Στο να διευκρινίστει το "λείπουν" που τελικά έγινε "δεν είναι αρκετες". Θυμίζω ότι το ίδιο "λείπουν" λένε οι πολεμιοιτου ητ για το ητ. Οπότε ας τους κάνουμε και αυτούς να διευκρινησουν.

Με όλη μου την αγάπη, αλλά όταν κάθε τρεις ακούς για φυτοφάρμακα και άλλα τινά, ε ας βάλουμε και μια έρευνα να ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε.


Επίσης το "πολύ μεγαλύτερο από τα συμβατικά υγρά" είναι δικό σου. Δεν το αναφέρει η έρευνα που λέει "λίγο πάνω από τα συμβατικά".
Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 16, 2018, 19:10 από Κώστας Άλεξ »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #48 στις: Οκτωβρίου 16, 2018, 19:10 »
Η αγαπη ειναι δεδομενη Κωστα  :) Ναι το ιδιο λενε και για τα συμβατικα υγρα αλλα δεν ειναι το ιδιο. Τους αριθμους των ερευνων τους εχουμε και ειναι πολλες μα παρα πολλες για το ΗΤ. Για τα ΝΕΤ ομως περα απο την ερευνα του Δοκτορος δε γνωριζω καποια αλλη και πιθανολογω να υπαρχουν λιγες ακομη γιατι διαφορετικα το ματι μου θα επεφτε πανω τους. Αν ομως γνωριζεις και αλλες δωσε λινκ. Για φυτοφαρμακα στα συμβατικα υγρα απλα γελαω οταν το ακουω, αλλα για τα ΝΕΤ με το χερι στην καρδια δεν μπορω να εκφραστω απολυτα γιατι υπαρχει μια λογικη. Βεβαια απο το μπορει μεχρι το συμβαινει υπαρχει τεραστια αποσταση και δεν εχει αποδειχθει και κατι αναλογο. Πιθανοτητα ομως υπαρχει ενω στην περιπτωση των συμβατικων υγρων οχι.

Επίσης το "πολύ μεγαλύτερο από τα συμβατικά υγρά" είναι δικό σου. Δεν το αναφέρει η έρευνα που λέει "λίγο πάνω από τα συμβατικά".
Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κωστα εκτος  απο το συμπερασμα του Φαρσαλινου ειδα και τους πινακες που συνοδευουν την ερευνα, που δειχνουν οτι στα ΝΕΤ σε σχεση με τα συμβατικα πχ. οι νιτροζαμινες ειναι διπλασιες, το ΝΝΝ ειναι στο τετραπλασιο, οι φενολες ειναι στο οχταπλασιο, τα νιτρικα αλατα στο τετραπλασιο επισης. Ε ναι αυτο το λεω εμφανως περισσοτερο. Διαφωνεις;
Στα συμβατικα τσιγαρα βεβαια τα ποσοστα κανουν παρτυ και αυτο ειναι το σημαντικοτερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 16, 2018, 20:38 από caros »

Αποσυνδεδεμένος Τονι Μοντανα

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Ονειρο μου να δω την Λιανα Κανελλη να ατμιζει!!!
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #49 στις: Οκτωβρίου 16, 2018, 19:15 »
Σου εύχομαι Τονι το όνειρό σου να γίνει πραγματικότητα  ;)

Το παρόν νήμα μόνο σαν ευκαιρία για να τα πούμε και να γελάσουμε μπορώ να το αντιμετωπίσω.

Κυρίως διότι η λέξη"απαγορευμένα" είναι λάθος.

Αν ψάξεις, θα βρεις σοβαρά νήματα για τις πιθανές ύποπτες ουσίες, που έχουν αδρανήσει.

Και θα συμφωνήσω με τον Σπύρο, ό,τι τρώμε, πίνουμε και αναπνέουμε περιέχει βλαβερές ουσίες.  :)

Συμφωνω  σε ολα
Απλα το βλεπω σαν να γραφουμε σε φορουμ για αυτοκίνητα ότι  εγω γουστάρω να οδηγαω χωρις ζωνη ασφαλειας
επειδή μου τσαλακωνει το πουκαμισο
Εχει βρεθει ανθρωπος να μου πει ότι δεν φοραει, επειδή μια φορα τρακαρε και την γλυτωσε επειδή δεν φοραγε ζωνη  :wall:


Διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 16, 2018, 19:19 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #50 στις: Οκτωβρίου 16, 2018, 19:15 »
Αυτό ακριβώς ήθελα. Μιλάμε όποτε για προσωπικές εκτιμήσεις, τις οποίες σέβομαι, όχι για επιστημονικά δεδομένα που είναι αδιαψευστα.

Τις εκτιμήσεις τις συζητάμε, όμως ήθελα να την κάνουμε αυτή τη συζήτηση για να είμαστε ακριβείς.

Όχι, δεν έχω δει άλλη έρευνα, αλλά θα ήθελα αλλες 10 και γιατί όχι 100. Και όχι του 15, αλλά του 18. Με σύγχρονα υγρά και όχι του παρελθόντος.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #51 στις: Οκτωβρίου 16, 2018, 19:32 »
Να αλλάξω το τίτλο με κατι απο: βρώμικα, ύποπτα, αμαρτωλά, απαγορευτικά υγρα ή οτιδήποτε αλλο;

Δε μου κάθεται και εμένα καλά αυτο το απαγορευμένα και το ειχα αναφέρει και στο ξεκίνημα πως αν υπαρχει προτιμότερη διατύπωση ας μπει.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #52 στις: Οκτωβρίου 16, 2018, 19:45 »
Θα ήταν τα μόνα που θα αγόραζα αν υπήρχαν στα ράφια, και είχα την επιλογή.
Και δεν το κάνω για λόγους επανάστασης, ροκιάς και αντίδρασης στην τάξη. Μου πέρασαν αυτές οι ιώσεις εδώ και καιρό λόγω ηλικίας, τώρα άλλες έχουν σειρά.
Αν ήμουν νέος ατμιστής πιστεύω πως δεν θα το τολμούσα, και γιατί άλλωστε, αφού δεν γνώρισα την προηγούμενη κατάσταση.
Σαν παλιός, και βιώνοντας το χάσμα στις γεύσεις των υγρών πριν και μετά, και βλέποντας πως διυλίζουμε τον κώνωπα πολλές φορές στα του ατμού, θα το έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Kanthal, ντράϊ μπέρν, και ποτέ έλεγχο θερμοκρασίας ;D

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #53 στις: Οκτωβρίου 16, 2018, 20:30 »
Η προσωπικη μου σταση ειναι ΟΧΙ.
Σποραδικα και που και για καποιο υγρο ενδιαφερον μπορει, συστηματικα οχι.
Ο Φαρσαλινος εκανε την ερευνα του, αποκαλεσε το διακετυλιο "ρισκο που μπορει να αποφευγεται" και δεν ειδα πουθενα να βγηκε ο ιδιος η αλλος ερευνητης και να ειπε "διακετυλιο και τα ρεστα στο ατμισμα ειναι μουφες, ατμιζετε αφοβα υγρα με οση περιεκτικοτητα και να εχουν".
Το οτι κοπασε η φασαρια και ψιλοξεχαστηκε απο τους ατμιστες, το οτι ειμαστε επιρρεπεις στο να ψιλοαδιαφορουμε η να ξεχναμε βολικα  καποια θεματα οταν εχουν να κανουν με την απολαυση μας (πρωην καπνιστες γαρ) δεν μου λεει κατι.
Μπορω μια χαρα και με υγρα χωρις διακετυλιο, δεν εχω λογο να φορτωνω τον εαυτο μου με αλλο ενα (εστω μικρο η ελαχιστοτατο) επιπλεον ρισκο.
Τον φορτωνα τοσα χρονια με το τσιγαρο, no more.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 16, 2018, 20:36 από haros »

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #54 στις: Οκτωβρίου 16, 2018, 20:50 »
Υγρά με γλυκαντικά ατμίζετε? Γιατί η σουκραλόζη είναι τουλάχιστον το ίδιο βλαβερή με το διακετύλιο και περιέχεται στο 95% των υγρων της αγοράς. Η φρουκτόζη δε που περιέχεται σε πολλά αρώματα της FW είναι ακόμα χειρότερη. Έχετε κάνει παντιέρα μια ελλειματική έρευνα του Φαρσαλινού πάνω σε παλιά υλικά του 2015 και πείθετε τον εαυτό σας ότι όλα ξεκινούν και σταματούν εκεί. Και τον έχετε αναγορεύσει στον κορυφαίο ειδικό επί παντός επιστητού, κάτι που δεν ισχυρίζεται ούτε ο ίδιος.

Υπάρχουν επίσης σιρόπια καλαμποκιού, καραμελοχρώματα, έλαια εσπεριδοειδών και πολλά άλλα, χωρίς καν να αγγίξουμε τα ΝΕΤ. Παρόλα αυτά έχουμε κολλήσει στο διακετύλιο τόσα χρόνια ενώ όλα στο άτμισμα εξελίσσονται ταχύτατα.

Η βασική συνέπεια του διακετυλίου που είναι το popcorn lungs δεν έχει παρατηρηθεί ούτε σε καπνιστές όταν το τσιγάρο έχει πολλαπλάσιο διακετύλιο. Η μόνη περίπτωση εκτός εργαζομένων εργοστασίων με ποπ κορν που έχει καταγραφεί είναι ένας τύπος που έτρωγε 10 χρόνια κάθε μέρα ποπκορν από φούρνο μικροκυμάτων.

Όλο το άτμισμα είναι ένα "ρίσκο που μπορεί να αποφεύγεται". 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 16, 2018, 20:56 από trandism »

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #55 στις: Οκτωβρίου 16, 2018, 21:02 »
Να αλλάξω το τίτλο με κατι απο: βρώμικα, ύποπτα, αμαρτωλά, απαγορευτικά υγρα ή οτιδήποτε αλλο;

Δε μου κάθεται και εμένα καλά αυτο το απαγορευμένα και το ειχα αναφέρει και στο ξεκίνημα πως αν υπαρχει προτιμότερη διατύπωση ας μπει.

Δε νομίζω να είναι απαραίτητο. Όλοι καταλάβαμε ότι αναφέρεσαι σε αυτά.  :))


Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #56 στις: Οκτωβρίου 16, 2018, 21:09 »
Ο καθενας οπου θελει δινει τα λεφτα του.
Εγω εαν δεν εχει αναλυση για διακετυλιο και  Acetyl propionyl το υγρο δεν τα δινω.
Και ας λεει ο καθε κατασκευαστης η πωλητης οτι θελει.
Δικαιωμα του ειναι.
Δικαιωμα μου ειναι.
Ευχαριστω.

Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #57 στις: Οκτωβρίου 16, 2018, 21:24 »
Ο καπνός γενικώς έχει κινδύνους σε όλες του τις μορφές.Όχι μόνο κατά την καύση του.Το μάσημα π.χ. καπνού έχει συνδεθεί με καρκίνους στο στομα,τον φάρυγγα και τον οισοφάγο.Από την άλλη πλευρά τα snus που είναι κάτι σαν φακελάκια τσαγιού και τοποθετουνται στο στόμα θεωρούνται πιό ''ασφαλή''.Τα ΝΕΤ είναι απόσταγμα καπνού και δεν ξέρουμε μακροπρόθεσμα τι επιπτώσεις μπορεί να έχουν.Ως φανατικός των ΝΕΤ έχω τις ανησυχίες μου και ελπίζω οι επιπτώσεις να είναι πολύ μικρότερες από τις άλλες χρήσεις του καπνού.Αλλά όπως εγραψε πολύ σωστά ο Νίκος ο Σαρακενίδης ''όλο τα άτμισμα είναι ένα ρίσκο''.Προφανώς πολύ μικρότερο από το κάπνισμα αλλά δεν παύει να είναι ρίσκο.

Αποσυνδεδεμένος ManosS

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #58 στις: Οκτωβρίου 16, 2018, 21:26 »
Όπως έχουν εξελιχθεί οι τιμές των υγρών κάθε μέρα ατμίζω "απαγορευμένα" (πλέον) υγρά για την τσέπη μου! :))

Πέρα την πλάκα, αν γράψω τι έχω εκχυλίσει... ;D

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #59 στις: Οκτωβρίου 16, 2018, 21:40 »

Σου εύχομαι Τονι το όνειρό σου να γίνει πραγματικότητα  ;)

Το παρόν νήμα μόνο σαν ευκαιρία για να τα πούμε και να γελάσουμε μπορώ να το αντιμετωπίσω.

Κυρίως διότι η λέξη"απαγορευμένα" είναι λάθος.

Αν ψάξεις, θα βρεις σοβαρά νήματα για τις πιθανές ύποπτες ουσίες, που έχουν αδρανήσει.

Και θα συμφωνήσω με τον Σπύρο, ό,τι τρώμε, πίνουμε και αναπνέουμε περιέχει βλαβερές ουσίες.  :)





Εξ ορισμού, κατά την ανταλλαγή απόψεων υπάρχουν διαφωνίες.

Την κακόηχη και προσβλητική λέξη "σκασμός" δεν τη διάβασα πουθενά.
Αποκέντρωση Νεφ...Άνω Τρίκαλα Κορινθίας. Κ στα κάτω καλά είναι, αλλά έχει παλιοδρομο :tongue_smilie:Γαργάρα νερά, καθαρός αερας, μηδέν καυσαέριο, φρέσκα λαχανικά κ κρέατα...   ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171807 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275993 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15281 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42925 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35258 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558297 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182337 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9379 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364