vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

514 επισκέπτες, 7 χρήστες
billythekid, dkostas, aragiannis, Jorge, Doubt, manoslykos, Milarepa

Twitter

Καλύτερο άρωμα λεμονόταρτας

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλύτερο άρωμα λεμονόταρτας
« Απάντηση #30 στις: Αυγούστου 05, 2018, 11:09 »
Offtopic... το καμμένο με το φλόγιστρο από πάνω είναι σαντιγύ...

Μαρέγκα είναι κτυπημένα ασπράδια αβγού με ζάχαρη, κορν φλάουρ και ξύδι που ψήνονται...

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλύτερο άρωμα λεμονόταρτας
« Απάντηση #31 στις: Αυγούστου 05, 2018, 11:19 »

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Καλύτερο άρωμα λεμονόταρτας
« Απάντηση #32 στις: Αυγούστου 05, 2018, 11:51 »
η ταρτα λεμονι (για το γλυκο μιλάω)
έχει μαρέγκα και οχι σαντιγυ :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Καλύτερο άρωμα λεμονόταρτας
« Απάντηση #33 στις: Αυγούστου 05, 2018, 13:56 »
Offtopic... το καμμένο με το φλόγιστρο από πάνω είναι σαντιγύ...

Μαρέγκα είναι κτυπημένα ασπράδια αβγού με ζάχαρη, κορν φλάουρ και ξύδι που ψήνονται...
Εσύ περιγράφεις μπεζέδες, όχι μαρέγκα. Έχουν ως βάση τη μαρέγκα. Μαρέγκα στην ουσία είναι το χτύπημα ασπραδιών ώστε να πάρουν αέρα για διάφορες χρήσεις. Εκτός από την κλασσική (ασπράδι, ζάχαρη άχνη, μίξερ) έχουμε τη γαλλική (η οποία είναι σαν την κλασσική αλλά σε μπεν μαρί) και την ιταλική (χτυπιέται εξαρχής σε μπεν μαρί και στο τέλος προσθέτουμε σιρόπι). Μπορεί να τις μπερδεύω μεταξύ τους φυσικά τις δυο τελευταίες (ποια είναι ποια) αλλά εκτός από την κλασσική, αυτές τις δύο τεχνικές γνωρίζω.
Καλό είναι να γίνει μια διαφοροποίηση στα προφίλ lemon tart και lemon pie. Το πρώτο έχει ως βάση το lemon curd, το οποίο είναι τρόπον τινά ένα είδος ζαμπαγιόν λεμονιού ενώ το δεύτερο την κρέμα ζαχαροπλαστικής αρωματισμένη με ξύσμα και χυμό λεμονιού (και είναι ότι πιο εύκολο μπορεί να φτιάξει κάποιος σε γλυκό).

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Καλύτερο άρωμα λεμονόταρτας
« Απάντηση #34 στις: Αυγούστου 05, 2018, 14:15 »
Εμένα η V4 ενώ ξεκίνησε καλά ενα 100μελο δεν το τελείωσα ποτέ. Με κούρασε
Πολύ καλύτερα τα πράματα με την πρόταση-βελτίωση του Σαρακενίδη που την ρουφάω πολύ πιο άνετα απο την V4

Chemical Maltol Lemon Tart:

CAP Lemon Meringue Pie 8%
INW Biscuit 1.5%
FA Cookie 2.5%
VT Biscuit Base 0.8%
TPA Cotton Candy 3%
FA Lemon Sicily 3%
CAP Juicy Lemon 1%
CAP Super Sweet 0.3% (0,1 έως 0,5)
FA Apple Pie 1%
[justify]Εντάξει, δεν έχω καμία δουλειά στο νήμα, όμως είδα τον κύριο Διαχειριστή που έγραψε και μπήκα να διαβάσω, επάνω στην ανάγνωση είδα και την παραπάνω γνωστή και πολύ καλή παράθεση. Λοιπόν, είναι αλήθεια, κατάφερα να την καταστρέψω και αυτή χαχα. Και λέω αλήθεια, και πώς; έβαλα παραπάνω Super Sweet, δεν πείραξα κάτι παραπάνω, όμως το 0.3% το πήγα στο διάολο, αποτέλεσμα; χαχαχα μέχρι τερηδόνα λέμε. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος kogos

  • **
  • 173
Απ: Καλύτερο άρωμα λεμονόταρτας
« Απάντηση #35 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2018, 21:37 »
Ψάχνω να βρω Divine Lemon Tart στην Αθήνα, χωρίς επιτυχία. 
Ξέρει κανείς κατάστημα που το έχει να πάω να πάρω; 


Απ: Καλύτερο άρωμα λεμονόταρτας
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουαρίου 04, 2019, 18:36 »
Καλησπέρα.. Η Divine lemon tart ( remixed) ποση ωριμανση προτείνεται και σε τι ποσοστό?

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλύτερο άρωμα λεμονόταρτας
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουαρίου 04, 2019, 20:01 »
5 μέρες λέει ο κατασκευαστής https://alltheflavors.com/recipes/80590,
αν μπορείς άστο και λίγες μέρες παραπάνω...
μίξη στο 12%, αν σου φανεί έντονο το αραιώνεις περισσότερο


Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλύτερο άρωμα λεμονόταρτας
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουαρίου 04, 2019, 20:13 »
Και εγώ νομίζω οτι η λεμονοταρτα από divine πλέον είναι η ποιο καλή την remixed που εχω, αλλά νομίζω ότι 5 μέρες είναι λίγες.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Καλύτερο άρωμα λεμονόταρτας
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουαρίου 04, 2019, 20:38 »
Πολύ καλό υγρό είναι και η lemon tart v4 του voodootroll. Δεν μοιάζει πολύ (δεν μοιάζει καθόλου δηλαδή...) με το παλιό, αυθεντικό αλλά είναι πολύ ευχάριστο υγρό. Εδώ η συνταγή...

Σωστός ο cp  :thumpup:

To έφτιαξα και το δοκίμασα στις 10 ημέρες. Πολύ ωραίο υγρό με το λεμόνι να υπερτερεί της τάρτας.  

Θα το περιμένω λίγο ακόμη, μπορεί το μπισκότο να έρθει μπροστά.

Καμία σχέση με το Dinner Lady, αλλά πολύ-πολύ ευχάριστο.  :)

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Καλύτερο άρωμα λεμονόταρτας
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουαρίου 04, 2019, 21:15 »
Κάνω πολλά λεμόνια τα τελευταία δύο χρόνια. Όχι γιατί ψάχνω να βρω πειστικό κλώνο του lemon tart της diner lady (που δεν νομίζω να υπάρχει...) αφού το έχω βαρεθεί σαν τις αμαρτίες μου (να φανταστείς έχω ένα τελευταίο 60μελο από το αυθεντικό και δεν λέω να το ατμίσω...). Ο λόγος που δοκιμάζω τόσα λεμονοϋγρά είναι γιατί μου έχει καρφωθεί στο μυαλό πως το λεμόνι βοηθάει στην αποφυγή του κορεσμού της γεύσης. Είτε αυτό ισχύει είτε όχι, η ουσία είναι πως έχω δοκιμάσει δεκάδες υγρά με βάση το λεμόνι και το v4 είναι ένα από τα καλύτερα αν όχι το καλύτερο (ποτέ δεν θα καταλάβω γιατί δεν το κυκλοφόρησαν σαν υγρό και έβγαλαν κάτι άλλα, άστα...). Είναι όμως υγρό λεμόνι όχι λεμονοτάρτα, τουλάχιστον στον δικό μου ουρανίσκο, και δεν αντιλαμβάνομαι ούτε πικογραμμάριο από μπισκότο, κρέμα ή τάρτα. Βέβαια το ατμίζω στις 5-6 μέρες και στην δέκατη έχει τελειώσει οπότε δεν έχω ιδέα τι θα βγάλει αν μείνει κανένα 20ήμερο ας πούμε. Άστο λίγες μέρες ακόμα ΜΝ να δούμε πως και αν θα εξελιχθεί. Τόσα υγρά έχεις στο περίμενε άλλωστε... :yes:

ΥΓ. To Divine δεν το έχω δοκιμάσει. Δεν έχω άποψη...

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Καλύτερο άρωμα λεμονόταρτας
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουαρίου 04, 2019, 21:31 »
Κωστή για τον κορεσμό φάε blue cheese. Κάνει θαύματα...

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Καλύτερο άρωμα λεμονόταρτας
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουαρίου 04, 2019, 21:39 »
Κάνω πολλά λεμόνια τα τελευταία δύο χρόνια. Όχι γιατί ψάχνω να βρω πειστικό κλώνο του lemon tart της diner lady (που δεν νομίζω να υπάρχει...) αφού το έχω βαρεθεί σαν τις αμαρτίες μου (να φανταστείς έχω ένα τελευταίο 60μελο από το αυθεντικό και δεν λέω να το ατμίσω...). Ο λόγος που δοκιμάζω τόσα λεμονοϋγρά είναι γιατί μου έχει καρφωθεί στο μυαλό πως το λεμόνι βοηθάει στην αποφυγή του κορεσμού της γεύσης. Είτε αυτό ισχύει είτε όχι, η ουσία είναι πως έχω δοκιμάσει δεκάδες υγρά με βάση το λεμόνι και το v4 είναι ένα από τα καλύτερα αν όχι το καλύτερο (ποτέ δεν θα καταλάβω γιατί δεν το κυκλοφόρησαν σαν υγρό και έβγαλαν κάτι άλλα, άστα...). Είναι όμως υγρό λεμόνι όχι λεμονοτάρτα, τουλάχιστον στον δικό μου ουρανίσκο, και δεν αντιλαμβάνομαι ούτε πικογραμμάριο από μπισκότο, κρέμα ή τάρτα. Βέβαια το ατμίζω στις 5-6 μέρες και στην δέκατη έχει τελειώσει οπότε δεν έχω ιδέα τι θα βγάλει αν μείνει κανένα 20ήμερο ας πούμε. Άστο λίγες μέρες ακόμα ΜΝ να δούμε πως και αν θα εξελιχθεί. Τόσα υγρά έχεις στο περίμενε άλλωστε... :yes:

ΥΓ. To Divine δεν το έχω δοκιμάσει. Δεν έχω άποψη...


Τα δύο μπισκότα που περιέχει τα έχω χρησιμοποιήσει και σε άλλα υγρά. Αργούν να ωριμάσουν.

Θα περιμένω άλλες 10 ημέρες (μιλάμε για ένα 20μελο) και αν χρειαστεί θα προσθέσω λίγο μπισκότο και ίσως και γλυκαντικό.

Αν πετύχει, θα είναι το πρώτο υγρό που θα δοκιμάσεις εσύ από εμένα, μια και συνήθως συμβαίνει το αντίστροφο  :)

Το blue cheese να το φας όμως, είναι πολύ ωραίο στο μπλέντερ με γιαούρτι  :))

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλύτερο άρωμα λεμονόταρτας
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουαρίου 04, 2019, 22:09 »
[member=13885]cpbaroque[/member], το Pound Cake από Glas το έχεις δοκιμάσει (φαντάζομαι πως ναι...:laugh1:);

Εμένα μου άρεσε πολύ, ωραίο κέικ λεμόνι και δεν το βρήκα καθόλου κουραστικό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8471 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180887 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34111 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537258 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60005 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238038 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 620 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16265 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136255 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085524 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35558 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10415 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12