vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

272 επισκέπτες, 11 χρήστες
JohnDag, Nikrom, Galileo, Tem, giorgosp, bloodlessz, Eizomar, gfilip, Tazz, athmichalop, Jorge

Twitter

Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #15 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 23:13 »
Δυστυχώς κανένας δεν μπορεί να σου απαντήσει σε αυτό διότι δεν υπάρχουν έρευνες.Το dry burn είναι μία διαδικασία που μπορεί να αλλοιώνει τη δομή του μετάλλου όμως δεν ξέρουμε πόσο και επίσης δεν ξέρουμε κατά πόσο εγκυμονεί κινδύνους.Αρα εσύ αποφασίζεις.
Για να είμαστε ακριβείς και για να καταλάβει ο φίλος πολύ ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχουν έρευνες στο θέμα αυτό, κάποιοι λένε ότι μπορεί να αλλοιώνει τη δομή του μετάλλου ενώ άλλοι λένε ότι η οξείδωση που προκαλείται δημιουργεί ένα προστατευτικό σώμα. Κοινώς δύο τελείως αντίθετες απόψεις.

Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #16 στις: Οκτωβρίου 22, 2018, 00:04 »
Σωστό!Βεβαια θα πρεπει να επισημανουμε ότι οι έρευνες που δείχνουν ότι το στμισμα είναι πολύ πιο ασφαλες από το κάπνισμα,έχουν γίνει με εργοστασιακές αντιστάσεις,με 5 ml την ημέρα και απλά αρώματα.Αρα όποιος θέλει να αισθάνεται ότι βρίσκεται κοντά στα συμπεράσματα αυτών των ερευνών θα πρέπει να ατμισει με αυτές τις παραμέτρους.Όσοι θελουμε να ατμίζουμε με dry burn,νικελοχρωμια,πολλά αρώματα και παραπάνω από 5ml μπορεί να είμαστε κοντά στα αποτελέσματα των ερευνών μπορεί όμως και όχι.

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #17 στις: Οκτωβρίου 22, 2018, 00:25 »
Αλλάζω αντίσταση κάθε που αρχίζει και αλλοιώνεται έστω και λίγο η γεύση...παράλληλα μου φέρνει και βήχα σε αυτή τη φάση οπότε είναι ένα έξτρα σημάδι άρα και ως προς τη υγεία ίσως κάτι να λέει μιας και έχω πνευμονική ευαισθησία.
Δεν κάνω dry burn στην υποψία ότι μπορεί να δημιουργεί πρόβλημα, σιάχνω κάθε φορά νέο microcoil χαλάλι του και η συχνότητα ανανέωσης έχει να κάνει με κατανάλωση+υγρό. Οσο πιο καθαρό είναι το υγρό, τόσο πιο αραιή είναι η αλλαγή. Γενικά όχι πάνω από περίπου 5 μέρες σταθερής κατανάλωσης πάντως

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #18 στις: Οκτωβρίου 22, 2018, 11:44 »

Δεν υπάρχει υποψία ούτε για το αν πρέπει να κάνεις dry burn ούτε για το αν δεν πρέπει να κάνεις dry burn.
Οπότε λότο είναι όλα, 50/50 οι πιθανότητες να κάνεις κάτι "κακό".


Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #19 στις: Οκτωβρίου 22, 2018, 13:07 »
Είχε αναφέρει κάποτε κάτι ο Φαρσαλινός για το κάψιμο του σκέτου σύρματος. Κι εφόσον υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις πάνω στο θέμα, εγώ διαλέγω τη συγκεκριμένη. Γιαυτό λέω στην υποψία ότι ΜΠΟΡΕΙ μιας κι ετέθη κάποτε ως πιθανολόγηση. 50/50 όπως λες, δε διαφωνούμε σε κάτι

Αποσυνδεδεμένος Pedro Paramo

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #20 στις: Οκτωβρίου 22, 2018, 13:14 »
Με τις χειροποίητες αντιστάσεις που υποτίθεται κρατάνε μήνα+ τι γνώμη έχετε?

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #21 στις: Οκτωβρίου 22, 2018, 13:35 »
Οι DIY coil φίλε μου έχουν μεγάλη αντοχή κρατάνε όντως αρκετά,αρκει να κάνεις σωστό dry burn σε κάθε αλλαγή βαμβακιού. Εγώ δεν τις κρατάω μήνα γιατί είναι δική μου επιλογή. Κρατάνε σίγουρα όμως,και έχουν ποιοτικότερο ατμισμα.

Στάλθηκε από το HUAWEI Y560-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #22 στις: Οκτωβρίου 22, 2018, 14:08 »
Γιατί κρατάνε περισσότερο; Χρησιμοποιούν διαφορετικά σύρματα;

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #23 στις: Οκτωβρίου 22, 2018, 14:26 »
Χρησιμοποιείς εσύ ότι σύρμα θέλεις, που είναι σίγουρα καλύτερο από αυτό που χρησιμοποιουν για μαζική παραγωγή.

Επίσης κάποια coil π.χ alien, staggered, είναι δύσκολα να γίνουν σε μαζική παραγωγή. Πως τα φτιάχνουν δεν γνωρίζω. Δύσκολο φαντάζομαι να έχει κάποιους η coilology να φτιάχνουν στο χέρι.

Εμπειρικά πάντως, έτοιμο coil δεν μου βγάζει μήνα. Στο 2ο dry burn είναι για πέταμα.

Στάλθηκε από το HUAWEI Y560-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #24 στις: Οκτωβρίου 22, 2018, 14:31 »
Της Coilology πάντως, εμένα, μου βγάζουν καιρό. Και χρησιμοποιώ βαριά υγρά...

Χειροποίητα δεν ξέρω, αλλά στο ερώτημα που βάζει πονηρά ο κύριος [member=6669]camber[/member] έχω να πω ότι τα περίπλοκα σύρματα

α) έχουν επιφάνεια και άρα καθαρίζονται πιο εύκολα από τις βρωμιές. Αυτό ασχέτως που εγώ σκέτο dry burn και καθαρό νεράκι βρύσης ρίχνω. Ούτε οδοντόβουρτσες, ούτε τπτ. Επίσης αυτή η μεγαλύτερη επιφάνεια δύσκολα βρωμίζει ολόκληρη.
β) έχουν μεγαλύτερη τιμή κι άρα αξίζει να μπεις στην διαδικασία να το καθαρίσεις, ενώ το απλό το κανθαλάκι το πετάς κι ησύχασες.

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #25 στις: Οκτωβρίου 22, 2018, 14:32 »
Αν δοκιμάσεις χειροποιητες από sk coils θα δεις πως σου βγάζουν και 1 και 2 μήνες με την σωστή συντήρηση

AFK


Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #26 στις: Οκτωβρίου 22, 2018, 14:54 »
Της coilology όντως είναι ίσως ότι καλύτερο και καθαρότερο κυκλοφορεί από έτοιμες. Μήνα δεν μου έβγαζαν πάντως.

Η επιφάνεια που λες ναι παίζει κάποιο ρόλο. Πιο σημαντικό όμως είναι η σωστή πλέξη και η ποιότητα της πρώτης ύλης καθώς και η συντήρηση που λέει παραπάνω ο συνομιλητής.

Εγώ πάντως στις 2 βδομάδες αλλάζω τα coil ούτως η άλλως γιατί το κόστος είναι αστείο.

Στάλθηκε από το HUAWEI Y560-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #27 στις: Οκτωβρίου 22, 2018, 15:17 »
Μια δοκιμή σε χειροποίητες του [member=15018]GRat[/member]  αξίζει τον κόπο.  ;)

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #28 στις: Οκτωβρίου 22, 2018, 15:21 »
Σίγουρα αξίζει!

Στάλθηκε από το HUAWEI Y560-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #29 στις: Οκτωβρίου 22, 2018, 17:49 »
Παίζει να μην έχω φτιάξει πάνω από 5 αντιστάσεις το τελευταίο χρόνο. Αλλαγή βαμβακιού και dry burn κάθε 3 μέρες βαριά.
Μονάχα μια φορά παρατήρησα ότι θέλει αναγκαστική αλλαγή και δεν ήταν καν η αντίσταση που μου κράτησε 3 μήνες!
Δεν το κάνω για οικονομία, ΔΕΝ προτρέπω, απλά αν οι αισθήσεις μου μου λένε ότι το σύρμα δεν έχει διαφορές σε σχέση με την αρχική του κατάσταση ε δεν στρίβω. Ισως να βοηθάει η συχνή αλλαγή βαμβακιού και η χρήση συγκεκριμένου υγρού.Για κάνθαλ μιλάω και clapton 28-32

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8240 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33874 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534544 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59692 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237168 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 530 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14027 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136076 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085107 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35287 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10047 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478696 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy