vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

267 επισκέπτες, 8 χρήστες
antiklitos140, kon95, giorgos1999, manoslykos, lounik, axilleaspro, Tazz, Jorge

Twitter

Joyetech ProCore Aries

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Joyetech ProCore Aries
« στις: Μαΐου 06, 2018, 20:06 »
Πάει πάνω από χρόνος που είχα αγοράσει το τελευταίο από τα τρία Joyetech Evic Primo mini που έχω και στον πάτο του κουτιού ανακάλυψα, με μεγάλη μου έκπληξη,  τον Joyetech ProCore Aries.

Είχα αγοράσει κατά λάθος το kit κι όχι μεμονωμένα το mod. Έριξα μια ματιά στις δύο αντιστάσεις που τον συνόδευαν (μια 0,25Ω  και μια 0,4Ω) κι επειδή εκείνη την εποχή άτμιζα αποκλειστικά mtl κι όλες οι αντιστάσεις που έφτιαχνα ήταν πάνω από 1Ω, δεν μπήκα στην διαδικασία ούτε καν να τον δοκιμάσω.


Ένα χρόνο μετά κι ενώ το άτμισμά μου είναι μοιρασμένο πια  μεταξύ mtl και dtl, κυρίως εξ αιτίας των drippers, τον θυμήθηκα και τον ξέθαψα από το συρτάρι. 
Είπα να του δώσω μια ευκαιρία, να τον δοκιμάσω και επειδή αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει νήμα γι αυτόν, να του κάνω και μια μικρή παρουσίαση και να πω τις εντυπώσεις μου. 

Οι διαστάσεις του είναι: 25mm διάμετρος και 51mm ύψος, μαζί με το επιστόμιο.
Παίρνει πέντε διαφορετικές αντιστάσεις, από 0,15Ω μέχρι και 0,4Ω

Αποτελείται από πέντε μέρη: επιστόμιο, top cap, γυάλινο tank, αντίσταση και βάση.


Παίρνει tanks με χωρητικότητα 2ml και 4ml. Αυτός που έχω εγώ είναι με το tank των 2ml.

Είναι διαθέσιμος σε πέντε χρώματα


Ο ατμοποιητής δουλεύτηκε στο εύρος 35W-80W και δεν ανέβασε θερμοκρασία που να γίνεται αισθητή, λόγω των διαστάσεών του. 
Το top cap και το επιστόμιό του είναι μεταλλικά με εξωτερική επικάλυψη derlin, που κι αυτό συμβάλει στη μη αισθητή αύξηση της θερμοκρασίας του κατά το άτμισμα και μάλιστα με απανωτές, συνεχόμενες τζούρες. 

Η καμπάνα του, για το μέγεθος της αντίστασης, είναι σχετικά μικρή και κάνει πολύ καλή συμπύκνωση του ατμού που παραμένει από δροσερός έως χλιαρός.

Η τροφοδοσία της αντίστασης με υγρό γίνεται από τέσσερις μεγάλες πλευρικές τριγωνικές οπές και είναι ομαλότατη. 

Η εισαγωγή αέρα ρυθμίζεται με ένα δακτυλίδι στη βάση του ατμοποιητή. Η περιστροφή είναι πανεύκολη και περιορίζεται από stops. Η ρύθμιση κρατιέται σταθερή χωρίς κανένα πρόβλημα.

Το γέμισμα γίνεται από πάνω, μέσω του συρόμενου top cap. Η διαδικασία είναι επίσης πανεύκολη, το γέμισμα μπορεί να γίνει με κάθε είδους σταγονόμετρο ή μπουκαλάκι και το top cap σύρεται, κουμπώνει και ξεκουμπώνει απροβλημάτιστα, δείχνοντας πολύ ποιοτική κατασκευή που θα αντέξει στο χρόνο.


Δοκίμασα τον ατμοποιητή και με τις δύο αντιστάσεις που τον συνόδευαν.


 Η 0,25Ω μου έδωσε πιο απαλό άτμισμα και λιγότερη παραγωγή ατμού από ότι η 0,4Ω. Στην δεύτερη και η παραγωγή ατμού ήταν μεγαλύτερη και η γεύση εντονώτερη. 
Η ποιότητα και η ανάλυση της γεύσης είναι σε ικανοποιητικά επίπεδα, χωρίς να είναι όμως κάτι που θα εντυπωσιάσει.
Για τα δεδομένα της κατηγορίας και του μεγέθους των αντιστάσεων, η κατανάλωση υγρού είναι σε φυσιολογικά επίπεδα.

Μειονέκτημα θα έλεγα πως είναι η μη δυνατότητα αντικατάστασης του επιστομίου με άλλο, χωρίς αυτό να σημαίνει πως το δικό του μου άφησε αρνητικές εντυπώσεις.

Στο παρελθόν πέρασαν από τα χέρια μου ατμοποιητές που έπαιρναν έτοιμες αντιστάσεις, αλλά τώρα πια δεν έχω άλλον εκτός  αυτόν. Κι αυτόν τον έχω…κατά λάθος!

Παρ’ όλα αυτά, πριν από 2-3 ημέρες, χρειάστηκε να βγω βιαστικά από το σπίτι απροετοίμαστος. Κι έτσι δεν είχα άλλη επιλογή από το να πάρω μαζί μου αυτόν. Μια χαρά τα πέρασα μαζί του και δεν ένιωσα να μου λείπει κάτι.

Επιγραμματικά θα έλεγα πως είναι μια καλή, φθηνή, ποιοτική, απροβλημάτιστη επιλογή που μπορεί να δώσει και mtl και dtl άτμισμα σε ικανοποιητικά επίπεδα.


Ευχαριστώ πολύ που διαβάσατε αυτή τη μικρή και συνοπτική παρουσίαση.



Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Joyetech ProCore Aries
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 06, 2018, 22:02 »
Πολύ ωραία παρουσίαση. Μια παρατήρηση μόνο: παίρνει κανονικά 510 drip tip εσωτερικά χωρίς να βγάλεις το δικό του. Απλά κάποια κάθονται χαλαρα, άλλα όμως εφαρμόζουν τέλεια.

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Joyetech ProCore Aries
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 06, 2018, 22:45 »
Ευχαριστώ, ναι έχεις δίκιο για την παρατήρηση. Τώρα το δοκίμασα κι εγώ. Μπαίνει εσωτερικά στο δικό του επιστόμιο κάποιο άλλο 510 επιστόμιο. 

Αποσυνδεδεμένος harisde1

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech ProCore Aries
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 06, 2018, 23:48 »
τίμιος ατμοποιητής με αξιόπιστες αντιστάσεις..

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Joyetech ProCore Aries
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 06, 2018, 23:56 »
Ναι, οι αντιστάσεις είναι καλές και φθηνές. Ταιριάζουν και στον TFV8 baby

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech ProCore Aries
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 07, 2018, 06:03 »
Οπότε ταιριάζουν και στον nrg 

Συνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech ProCore Aries
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 07, 2018, 07:58 »
Εάν έχω καταλάβει σωστά και ο eleaf ello βασίζεται στο ίδιο τύπο αντιστάσεων.

Υπάρχει και ένας της wismec που δεν θυμάμαι το όνομα του gnome

.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 07, 2018, 08:03 από lounik »

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Joyetech ProCore Aries
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 07, 2018, 19:10 »
Ευχαριστούμε για την συνοπτική και εύστοχη παρουσίαση, Πέτρο. :yes:
Ωραίο το κόκκινο "υπόστρωμα", by the way ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8236 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33864 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534538 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59690 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237164 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 529 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14023 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136075 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10041 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478693 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy