vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

104 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
http://www.skeftomai.gr/kapnisma/download.html

Πρόκειται για ένα δωρεάν e-book που βρήκα κατα τύχη και ο τυπάκος που το έγραψε, μαγκιά του, δίνει το μεγαλύτερο μέρος του βιβλίου δωρέαν για κατέβασμα. Δεν το έχω διαβάσει ακόμα όλο, απλά παραθέτω το λινκ για όποιον ενδιαφέρεται.
Υποστηρίζει ότι αποτελει σημαντικο βοήθημα διακοπής του τσιγάρου.
Δοκιμάστε το και πειτε μου και μένα.

Υ.Γ. Φιλε admin, δεν ήξερα που να το κατατάξω... κανονισέ το εσύ.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 19, 2009, 13:28 »
Νομίζω ότι εδώ είναι ΟΚ. Για την ώρα τουλάχιστον, γιατί μην ξεχνάμε είμαστε σε καθεστώς διαμόρφωσης σε μερικά πράγματα.

Για το βιβλίο που λες, θυμάμαι το είχα κοιτάξει παλιότερα.
Θα έλεγα ότι έχει όλες τις πιθανές πρακτικές που έχουμε ακούσει κατά καιρούς, συγκεντρωμένες σε ένα βιβλίο.

Υποτίθεται ότι αν δεις ότι σε βοηθάει, αγοράζεις και το υπόλοιπο. Χμ!  :-\

Σε ότι αφορά εμένα, στα θεωρητικά ήμουν άσσος στο θέμα. Στην πράξη ήταν που τα χάλαγα.  :-[ 

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 558
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 13:28 »
Εχει πέσει στα χέρια μου εδώ και λίγες μέρες το κανονικό βιβλίο (οχι το free ηλεκτρονικο) Εχω ξεκινήσει και το διαβάζω και μπορώ να πώ πως είναι αρκετά καλό. Δεν το εχω διαβάσει όλο βέβαια αλλα μιλάω για την αίσθηση που μου έδωσε αρχίζοντας το. Απλό και χωρίς να σε τρομάζει για το τί παθαίνει με το κάπνισμα (καρκίνους αναπνευστικό θάνατοι και τέτοια) σου εξηγεί τί σου κάνει η νικοτίνη και τί ψευδαισθήσεις (υποσυνείδητο) έχεις. Και απο ότι βλέπω μετά αναφέρει και τρόπους διακοπής και διατροφής και διάφορά τέτοια. Νομίζω πάντως πως η βασική του ιδέα είναι να κατανοήσεις τί ακριβώς κάνει η νικοτίνη στον οργανισμο σου (πώς δουλευει η υποτιθέμενη εξάρτηση) και καταρρίπτει τους μύθους....

Προτείνω ανεπιφύλακτα να διαβάσετε το ηλεκτρονικό έστω (που είναι και δωρεάν)  ;)

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 13:29 »
Αρνείται δηλαδή ότι υπάρχει εξάρτηση?
Αυτό το λέω γιατί αν το αρνείται (και το αποδεικνύει) ότι υπάρχει "σωματική" εξάρτηση
και τελικά πρόκειται για μια ψευδαίσθηση, τότε αυτό είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον.


Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 558
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 13:31 »
Οχι βέβαια! Απλά σου εξηγεί πως ακριβώς επιδρά η νικοτίνη στον οργανισμό σου και πώς ακριβώς σε εξαρτά!!!

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 13:33 »
Κρίμα....
Πολύ θα ήθελα να ίσχυε αυτό που νόμισα ότι κατάλαβα.

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 558
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 13:34 »
Απλά σου εξηγεί το μυστικό της νικοτίνης. Με λίγα λόγια εμείς άλλο νομίζουμε πως παθαίνουμε και αναζητάμε την νικοτίνη ενώ στην πραγματικότητα άλλο συμβαίνει στον οργανισμο μας και την ζητάμε. Και πως η όλη διαδικασία είναι θέμα παρεξηγήσεων του υποσυνειδητου μας. Αλλά για να μήν το αδικήσω με λάθος ερμηνείες μου και επειδή δεν το εχω διαβάσει όλο ...προτείνω να το διαβάσετε είναι ευκολοδιάβαστο πολύ  ;D

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 558
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 13:40 »
Κρίμα....
Πολύ θα ήθελα να ίσχυε αυτό που νόμισα ότι κατάλαβα.

Απο όσο κατάλαβα απλά αποδεικνείει πως ενώ εσύ νομίζεις πως με το να καπνίζεις ενα τσιγάρο για να πάρεις δόση νικοτίνης επειδή σου λείπει, ουστιαστικά δεν σου λείπει. Απλά ο οργανισμός σου προσπαθεί να αποβάλει την νικοτίνη του προηγούμενου τσιγάρου που εχεις κάνει (εσυ το θεωρείς αγχος και ελλειψη του κάτι) κάνεις το τσιγάρο και επειδή για κάποια ώρα λόγο ΣΟΚ ο οργανισμός σου σταματάει να προσπαθεί να αποβάλει τη νικοτίνη εκεί εσύ το λαμβάνεις ώς ηρεμία και λές είδες με ηρέμησε το τσιγάρο. Αλλά απλά λόγω του Σοκ συμβαίνει. Σε λίγη ώρα που ο οργανισμος ξαναπροσπαθεί να αποβάλει τη νικοτίνη που πήρε απ το τελευταίο τσιγάρο που κάπνισες ξαναρχίζει ο κύκλος που εσύ το λαμβάνεις ώς άγχοςκαι έλλειψη του κάτι .....κ.τ.λ κ.τ.λ

Ουστιαστικά δηλαδή με κάθε τσιγάρο αναστέλουμε για λίγο την ενόχληση που μας εχει δημιουργήσει το προηγούμενο τσιγάρο που κάναμε

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 558
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 13:50 »
Αλλά ξαναλέω επειδή δεν το εχω διαβάσει όλο και επειδή υπάρχει και η περίπτωση να μην τα μεταφέρω καλά....αξίζει μια ανάγνωση του. Αποψη μου πάντα

Αποσυνδεδεμένος alexos

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 13:54 »
   Το συγκεκριμενο βιβλιο το εχω διαβασει και το θεωρω εξαιρετικο.Ακομα και ενας μη καπνιστης πιστευω το διαβαζει ευχαριστα. Εχει μια προσεγγιση στο θεμα τσιγαρο που εγω προσωπικα δεν ειχα διαβασει πουθενα αλλου, την οποια και αποδεχτηκα.
   Αυτο που καταφερνει ειναι να σε πεισμωσει εναντια στο <μπερδεμενο> σου υποσυνειδητο+τσιγαρο.Ειχα καταφερει να το κοψω με την βοηθεια του κοντα στους 3 μηνες αλλα μετα το ξαναρχισα

Δεν ξεμπερδευοταν με τιποτα  :idiot1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 558
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 14:03 »
Χαίρομαι που σου άρεσε και που το διάβασες όλο! Δίνεις και σε μένα διάθεση να το τελείώσω!!!
Αντε να δούμε! Τελικά όλα θέμα μυαλού είναι ρε γαμ......!!!!

Αποσυνδεδεμένος alexos

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 14:09 »
Αρνείται δηλαδή ότι υπάρχει εξάρτηση?
Αυτό το λέω γιατί αν το αρνείται (και το αποδεικνύει) ότι υπάρχει "σωματική" εξάρτηση
και τελικά πρόκειται για μια ψευδαίσθηση, τότε αυτό είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον.

  Δεν αρνειται οτι υπαρχει εξαρτηση. Πως θα μπορουσε αλλωστε?
Αυτο ομως που δεν μπορουσε να καταλαβει και ο ιδιος ειναι οτι αφου η εξαρτηση της νικοτηνης κραταει μερικες μερες γιατι δεν μπορει να το κοψει καποιος ευκολα κανοντας υπομονη λιγες μερες?Και γιατι οταν μετα απο καποιες μερες χ(οπου εχει απεξαρτητοποιηθει απο τη νικοτηνη) αναψει τσιγαρο, του φαινεται απολαυση ή ευχαριστο ή παρηγορια ή παρεΐτσα κλπ
 Αυτο ειναι το κυριο θεμα του

Αποσυνδεδεμένος alexos

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 14:11 »
Zamc  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 558
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 15:08 »
Τίποτα! Κι εμένα ο κουμπάρος μου μου έδωσε το βιβλίο και μετα μπήκα και το βρήκα και στο internet  ;)

Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Απ: Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 16:00 »
  Δεν αρνειται οτι υπαρχει εξαρτηση. Πως θα μπορουσε αλλωστε?
Αυτο ομως που δεν μπορουσε να καταλαβει και ο ιδιος ειναι οτι αφου η εξαρτηση της νικοτηνης κραταει μερικες μερες γιατι δεν μπορει να το κοψει καποιος ευκολα κανοντας υπομονη λιγες μερες?Και γιατι οταν μετα απο καποιες μερες χ(οπου εχει απεξαρτητοποιηθει απο τη νικοτηνη) αναψει τσιγαρο, του φαινεται απολαυση ή ευχαριστο ή παρηγορια ή παρεΐτσα κλπ
 Αυτο ειναι το κυριο θεμα του
  :hmmm: :hmmm: :hmmm: αυτο το τελευταιο με προκαλει κι εμενα να το διαβασω.. :thumpup: :thumpup:
θα ηταν επισης μια υπεροχη ιδεα/δωρο για φιλους μας καπνιστες ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279731 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207699 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64900 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173736 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312137 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13486 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124306 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93321 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4081 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15779 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14548 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias