vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

525 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, manoslykos, Jorge, th3ofilos, vlasismiriagos

Twitter

Περί... High-End ο λόγος

Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #60 στις: Μαρτίου 06, 2018, 18:39 »
το hi end σταμάτησε να υφίσταται απο την στιγμή που οι Κινέζοι αποφάσισαν να κοπιάρουν τα πάντα και τούς πάντες,
αν υπαρχει κατι τωρα που δεν εχει βγει κόπια αυτο το θεωρώ εγω προσωπικά hi end . :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #61 στις: Μαρτίου 06, 2018, 18:48 »
Ο goblin mini v3 μου είναι High end

Κοστίζει ακόμη τόσο όσο πρωτοβγήκε
Το σύστημα αέρα του δεν το έχει άλλος επισκευάσιμος
Την γεύση του δεν την βρήκα πουθενά αλλού
Δουλεύει και θα δουλεύει απροβλημάτιστα για πολύ καιρό
Έχει ρύθμιση υγρών, αέρα, δύο deck μονής-διπλής,αποσπώμενο spitback,heat resistance drip-tip, επιλογή για extension tank
Είναι μικρός και έχει καλή ποιότητα κατασκευής  

30€

Αν κόστιζε 100+ θα θεωρούταν high end από τους γκουρού του χώρου, αλλά αφού δεν, είναι μία ακόμη κινεζιά της σειράς

Όλα είναι θέμα μάρκετινγκ

My 2 cents

Αποσυνδεδεμένος ελιοτ

  • **
  • 166
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #62 στις: Μαρτίου 06, 2018, 19:03 »
Μηπως τελικα θα πρεπει να δωσουμε τον ορισμο High end σε καποια προιοντα για να δικαιολογησουμε στον εαυτο μας πρωτα απο ολα την τσιμπημενη τιμη τους?

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #63 στις: Μαρτίου 06, 2018, 19:06 »
Ερωτημα πρωτο.. Για μενα δηλαδη που ειμαι απο τζακι κ εχω κερδισει κ 4 εφταπλά τζακποτ στο τζοκερ κ το χρημα το εχω για προσαναμμα στη φουφου,  δεν υπαρχει τιποτα χαι εντ? 
Ερωτημα δευτερο..Κατι που σημερα θεωρειται χαι εντ,  ειναι για παντα χαι εντ? 
Ερωτημα τριτο.. Κατι τεχνολογικα ξεπερασμενο (οχι πολυ)  μπορει να ειναι χαι εντ αν πχ κατασκευαστικα ειναι αρτιο κ φινετσατο? 
Ερωτημα τεταρτο.. Αν κατι ειναι αισθητικα παρωχημενο αλλα κατασκευαστικα κ τεχνικα ειναι τοπ μπορει να ειναι χαι εντ? 

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #64 στις: Μαρτίου 06, 2018, 19:12 »
Εγώ, όπως εξέφρασα μερικώς, θα διαφωνήσω με τον microchip και τον BigSur.

Η καινοτομία, άν και παίζει σίγουρα το ρόλο της, δέν είναι κατα την άποψή μου, κριτήριο για το άν ένα προϊόν είναι high end.

Επιμένω (και συμπληρώνω), οτι τον χαρακτηρισμό του high end, τον παίρνει ένα προϊόν, απο τις λεπτομέρειες. Τις λεπτομέρειες όμως, που όντως παίζουν ρόλο στην χρηστική εμπειρία. Όχι οι λεπτομέρειες της εμφάνισης πχ.

Θα συμφωνήσω όμως, στο οτι το προϊόν παίρνει τον τίτλο απο τους καταναλωτές. Παρόλα αυτά, πρέπει ο κατασκευαστής να στοχεύσει εκεί. Δέν μπορεί να βγάζει ένα προϊόν της σειράς, και οι καταναλωτές να το κατατάξουν στα high end.

Κατα τη γνώμη μου, τα high end προϊόντα είναι πάντα ακριβότερα απο τα υπόλοιπα, για τους λόγους που εξέφρασα πρίν.

Το οτι ένας κατασκευαστής μπορεί να πλασάρει ένα προϊόν σαν high end (ενώ δεν είναι), συμβαίνει γιατί στοχεύει σε ένα target group, αυτών που θέλουν να το παίξουν "μοδάτοι και μέσα στα κόλπα", ενώ στην πραγματικότητα, το πιθανότερο είναι οτι δέν μπορούν να ξεχωρίσουν την διαφορά απο το απλό προϊόν. (Ναί, συμφωνώ με το Σπύρο σε αυτό...)
Αυτό είναι marketing.

Θεωρώ, πως υπάρχει μία κοντινή κατηγορία στην high end, την οποία κατα την άποψή μου, περιγράφετε εσείς.

Είναι η premium κατηγορία.

Σε αυτήν, η τιμή δέν παίζει ρόλο.

Είναι ακριβώς η περιγραφή του microchip.


[member=6507]BigSur[/member]
Το παράδειγμα με τα ανθρακονήματα στα αυτοκίνητα,  δέν είναι σωστό.
Το ανθρακόνημα, δεν κατέτασσε το φέρον αυτοκίνητο στην high end κατηγορία. Ένα lada με ανθρακονήματα, ήταν ένα landa ελαφρύτερο, και τίποτα άλλο.
Συμφωνώ πως η πρωτοπορία βοηθάει την ένταξη ενός προϊόντος σε στην κατηγορία high end, αλλά δεν είναι ο τελεστικός παράγοντας.



Εν κατακλείδι, κατά τη γνώμη μου, στη high end κατηγορία, ανήκουν τα προϊόντα τα οποία είναι προσεγμένα, ωστε μέχρι και το παραμικρό βιδάκι, να συνεισφέρει στην απόδοση αν είναι δυνατόν, ενώ η premium κατηγορία, είναι τα προϊόντα τα οποία φτιάχνονται ώστε η συνολική εμπειρία να είναι εξαιρετική.

Ένα παράδειγμα στα αυτοκίνητα, είναι η S κατηγορία της Mercedes είναι premium, ενώ η Mclaren GT3 είναι high end.



Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #65 στις: Μαρτίου 06, 2018, 19:51 »
Εντάξει κάποιος αγόρασε κουβά (τουτου, αυτοκίνητο) και τέλει να το κάνει AMG sony Και καλά, δεν εξηγείται αλλιώς
:))

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #66 στις: Μαρτίου 06, 2018, 20:11 »
Κοντολογής, καλά τα μεταξωτά βρακιά της μεμονωμένης μοδίστρας και όποιου ο απαυτός θέλει την αίσθηση του υλικού τα φοράει και πληρώνει τόσο τα αυξημένα εργατικά όσο και το κόστος υλικού σε συνδυασμό με την μικρής κλίμακας παραγωγή.
Υπάρχουν όμως τόσες αξιόλογες υλοποιήσεις σε βιολογικό βαμβάκι, μαζικής παραγωγής €5 η 3άδα, επίσης. Οπως και κάθε τι άλλο, όλα υπόκεινται στον νόμο της σχετικότητας, της (αυθ)υποβολής, του μάρκετιν,των προτιμήσεων και ένα κάρο παράγοντες ακόμα. 
  

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #67 στις: Μαρτίου 06, 2018, 20:36 »


Δεν 'ν' κακό..

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #68 στις: Μαρτίου 06, 2018, 20:49 »
[justify]Πιστεύω πως τώρα αρχίζει να ζεσταίνεται κάπως η συζήτηση. Ωραίο παράδειγμα οι πιο παλιοί, ή και οι πιο παλιοί ακόμα που δικαίως εξαφανίστηκαν, όλοι αυτοί δηλαδή που είδαν και κάποια από τα ξεκινήματα του ατμίσματος, οι οποίοι βέβαια έπεσαν στα σίγουρα παραδείγματα, και καλά έκαναν, παραδείγματα τα οποία προέρχονται από το τότε. [/justify]

[justify]Ο κύριος Διαχειριστής πήγε άμεσα σε Provari 2.5, στους επισκευάσιμους ήταν πολύ αυστηρός και απέρριψε το σύμπαν τους, από υγρά μία από τα ίδια, και γενικότερα κατέληξε σε μία μόνο παράμετρο, αυτή της ποιοτικής απόδοσης του φερόμενου ως high end. Ο δε κύριος microchip, ήταν πιο εναλλακτικός πράσινος, έθεσε καινοτομία/χρηστικότητα/απόδοση/διαχρονικότητα, και άφησε έξω το μάτσο χρήμα. Ο κύριος BigSur, πιο διεισδυτικός, έβαλε στο παιχνίδι το απόλυτα τίποτα τού σήμερα, τις μοδάτες κόπιες, τις φθηνές αντιγραφές, όπου σβήνουν το ένα το άλλο. Από το χθες έδωσε μερικά παραδείγματα που ίσως αξίζουν να τιτλοφορούνται ο high, όπως: cigalike, eGo-T, GG και Οδυσσέας, Bulli, αρχή Genesis, ProVari 2.5, άντε και το πρώτο Dani, πρώτο TC, πρώτος Kayfun, και ίσως κάποια ακόμα. Αφήνει εκτός και την τιμή, και την όποια μόδα, και την αισθητική. Αφήνει εντός ως High end τη διαχρονική αποδοχή του κόσμου. [/justify]

[justify]Αν μακρύνω κι εγώ το πονηρό ερωτηματολόγιο του κυρίου νομικάριου παραπάνω, θα έλεγα πάλι: γιατί είναι τόσο κακό να ζούμε τον όποιο μύθο μας; γιατί το άτμισμα να μην έχει ήδη το high end του; ένα μικρό παράδειγμα το όταν πολλοί έπρεπε ν' ανάψουν λαμπάδα σε ελληνικά ονόματα όπως π.χ. GG και τώρα όλοι πάμε για σταύρωση όλων των δικών μας κατασκευαστών, ως δηθενιές ή σκέτο τίποτα. Γιατί να μην υπάρχουν ατμιστές χαιεντάδες που απολαμβάνουν να είναι και εν δυνάμει συλλέκτες; γιατί να μην μπορούμε να ξεπεράσουμε ή και να ξεμπροστιάσουμε το καταναλωτικό παύλα ποζεράδικο ζώο που κουβαλάμε; γιατί κύριοι; ενοχλάμε το απέναντι χωριό με τους χάι ατμούς μας;  ;D[/justify]

Αποσυνδεδεμένος nwlis

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping Junky
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #69 στις: Μαρτίου 06, 2018, 21:30 »
Γιατι στις μερες μας η πλειοψηφια του ατμιστικου κοινου δινει το 70% του μισθου του για ενα high end με αποτελεσμα να το υποστηριζει σε κουραστικο βαθμο χωρις επιχειρηματα πρηζοντας τον υπολοιπο κοσμο με το hype η ριχνοντας στο λακο της αποτυχημενης αγορας/προιοντος και αλλους + οτι δεν ξερει γιατι το παιρνει. (ολοι εχουμε πεσει θυματα ουκ ολιγες φορες)

Να ξεκαθαρισω οτι ως high-end προιον προσωπικα θεωρω οποιοδηποτε προιον εχει την ιδια/ λιγο καλυτερη ποιοτητα απο ενα ποιοτικο προιον με αρκετα μεγαλυτερη τιμη λογω υλικου/κατεργασιας/ κτλ που μπορει να εχει τις ιδιοτροπιες του, αλλα ειναι ενα πολυ ωραιο κομματι στη συλλογη μας. 
 
Nα σχολιασω ατμοποιητες απο Κινα limited edition 1000 κομματια, κλωνους απο Αυστραλια που κανουν 120 ευρω, competition μηχανικα με μοναδικο σκαλισμα Mathew Hagermann (ποιος ειναι αυτος ελα ντε) που θελει 3 δαχτυλα να πατησεις κουμπι και κατω απο 0.13-0.14 σου τρυπανε τη μπαταρια απο το arcing,  RDA (made in USA παντα :laugh1:) τον 80 ευρω με o-rings sxk και η λιστα συνεχιζει μεχρι αυριο.

Αν αισθανεται ο καθε αγοραστης οτι ειναι high end, καλως να ειναι για αυτον.
Προσωπικα, εχω αγορασει τα περισσοτερα απο αυτα, εχω γελασει και τα εχω πουλησει.

Ευχη μου ειναι να μπουν ISO κτλ, να δουμε  που θα πανε ολοι αυτοι οι τυχαρπαστοι που επικαλουνται συραγγες αεροδυναμικης, μεταλλα made in USA (λες και εχουν καλυτερη ποιοτητα) κτλ. Εκει θα δει η μαζα  ποιος προσφερει στο χωρο,  ποια εταιρια ειναι σοβαρη και αγαπαει αυτο που κανει. Επισης εκει θα φανει περισσοτερο ποιο προιον ειναι high-end.

Για να κλεισω, παρολο που δεν ειναι τοσο των γουστων μου, εδω παραδεχομαι τους Ελληνες κατασκευαστες που η πλειοψηφια προσφερει high end/τρομερα ποιοτικα προιοντα με μοναδικο χαρακτηρα, τρομερο after sales ανεξαρτητως αν μενεις διπλα στο  μαγαζι τους η στην Ολλανδια και δεν ακολουθουν τη μοδα για να κανουν αρπαχτη. (εχω μια ενσταση εδω αλλα οκ :D)

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #70 στις: Μαρτίου 06, 2018, 21:32 »
Νομιζω ας πουμε πως ως χαι εντ φαση λιγο πλασαρονται οι στημτιουνερς. Ειναι ομως?
Εγω παλι να πω τη μαυρη αληθεια μου χαιεντ δε θεωρω το αηφον. Χαιεντ ειναι η φορμουλα ενα.
Κ φορμουλα ενα στο ατμισμα δεν παιζει.
Ατμισμα ειναι. Οχι η τεχνολογια του μελλοντος. Μια μπαταρια με ενα μηχανουργικο προιον απανω. 

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #71 στις: Μαρτίου 06, 2018, 21:35 »
[justify][member=19352]nwlis[/member], καλησπέρα. Ξεκινάς με σοβαρότατο φάουλ που φλερτάρει άσχημα με τα όρια της εξυπνάδας. Αν κάποιος δίνει το 70% του μισθού του για να εντυπωσιάσει εσένα ή τον βήτα, είναι άξιος της μοίρας του. Αν ζεις ως κλεφτάκος εντυπωσιασμού, ε, είσαι φθηνός ακόμα και ως ανθρωπάκι. Δεν σου φταίει σε τίποτα το άτμισμα. (ασφαλώς και δεν μιλάω για σένα).[/justify]

 


Αποσυνδεδεμένος nwlis

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping Junky
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #72 στις: Μαρτίου 06, 2018, 22:16 »
Ειμαστε λιγο offtopic, αλλα μια βολτα στα διαφορα group/φορουμ tou facebook θα σε πεισει. Απο τη μια θα μου πεις ο καθενας κανει οτι θελει τα λεφτα του, αλλα απο την αλλη τετοιες αγορες θολωνουν το τοπιο/κριση του κοινου ειδικα οταν δεν υπαρχουν καποια standard και λεει ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του επειδη τα σκασε και θα τρωει μια βδομαδα φακες. Και δεν ατμιζει κλωνους εννοειται η κινεζικους ατμοποιητες, αλλα εχει κατεβασει οτι torrent κυκλοφορει.
Θα συμφωνησω  με κατι που ειπε καποιος οτι το high end το κανει ο χρηστης στην αγορα του ηλεκτρονικου τσιγαρου (δυστυχως).

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #73 στις: Μαρτίου 06, 2018, 22:22 »
Ο ΤΑΕ δεν είναι High End. Ουτε υψηλής πιστότητας απόδοσης της γεύσης του υγρού είναι όπως ήταν ο Ιαττυ ούτε διαχρονικός είναι όπως ήταν ο Α1 ουτε δυσεύρετος και μυθικός όπως ο Οδυσσέας. Μόνο το μάρκετινγκ δεν αρκεί. :nope:

Στην εποχή της αναλογικής αναπαραγωγής του ηχου τα High End μηχανήματα πράγματι είχαν το κάτι παραπάνω από τα απλά hifi. Είχαν ψυχή! πρόσθεταν μια τελετουργική προσεγγιση στην ακρόαση που σε οδηγούσε τελικά σε μια καλύτερη εμπειρία. Το μεγαλύτερο μέρος βέβαια αυτής της ιστορίας ήταν στο μυαλό μας δημιουργημένο απο το μαρκετινγκ αλλά ήταν εμπειρία όπως ο ιαττυ ή η τριμπεκα σε σισκο 510 . Η ψηφιακή αναπαραγωγή του ήχου μας έδωσε την ακρίβεια που δεν είχαμε ούτε στα high-end αλλά μας διέλυσε αυτή την μαγεία. :(

High-End ατμοποιητή θα χαρακτήριζα τον τζένεσις πριν αρχίσουν οι αμφιβολίες για το μες. Ήταν τεχνολογικά μπροστά, ήταν δυσεύρετος, είχε γεύση και ντουμάνια στο θεό και είχε εξωτικά υλικά : το μες !  ;D

Στο μέλλον σίγουρα θα υπάρξουν τεχνολογικά εξελιγμένοι ατμο που θα κατασκευαστούν με εξωτικά υλικά με μεράκι και φαντασία που θα είναι δυσπρόσιτοι και το μαρκετινγκ ελπίζω να τους περιβάλλει με την ίδια αιγλη που είχαν τα high end λαμπάτα μηχανήματα για να ξαναζήσουμε αυτού του είδους τις μαγικές εμπειρίες 😎


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #74 στις: Μαρτίου 06, 2018, 22:23 »
[justify][member=20557]alexoyiorgis[/member], καλησπέρα. Μιας και είδα πως πρώτος συμφώνησες με τα λεγόμενα του φίλου nwlis, θα ήθελα την άποψή σου. Συμφωνείς πως οι περισσότεροι ξοδεύουν το 70% του μισθού τους για να εντυπωσιάσουν; ή μήπως λέμε για τους “άλλους”, και εδώ στο φόρουμ για παράδειγμα είμαστε οι “εμείς” που δεν κάνουμε τέτοιες γελοιότητες; σοβαρά βρε παιδιά το πιστεύετε αυτό που λέτε; [/justify]

[justify]Ένα τυχαίο παράδειγμα. Δίνεις σε βάθος χρόνου ποσό για 200 μόστρα επισκευάσιμους, ας πούμε τυχαία περί τα 100 ευρά το κομμάτι. Πόσο το σύνολο; πού πρέπει να είσαι μετά τα τόσο τρελά έξοδα από τα πεταμένα σου 70%; τουλάχιστον στη φυλακή ή στον δρόμο. [/justify]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180702 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34007 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536489 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59836 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237624 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 596 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15804 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136167 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085378 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35446 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10291 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12