vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

509 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, zakyn8inos, th3ofilos, ΤΖΙΒΑΣ35, Jorge

Twitter

Pyrazines - Μία έρευνα που τις ενοχοποιεί - Τα υγρά σας τις περιέχουν;

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Το πιο σημαντικό είναι ότι εκκρίνεται. Διότι το 0.2mg/20ml είναι τρομερά μεγαλύτερο από το 0.55mg/kg καφέ καθώς δεν μπορείς να πιεις 1 κιλό καφέ ημερησίως. Ούτε καν εκχύλισμα από 10 γραμμάρια καφέ. Και στο άτμισμα 0.02mg για 2 ml ατμίσματος ημερησίως (μέσος ατμιστής) πάλι λίγο είναι. Για 60-70 κιλά βάρους.

Ούτως ή άλλως και για να μην παρεξηγηθώ, το θέμα έγκειται στο να ανταλλάξουμε πληροφορίες και να ενημερωθούμε.Όχι να βγάλω "AMBER ALERT" κάθε φορά που ανοίγω θέμα...
Να είσαι καλά Λιάκουρα για τη συνεισφορά σου...

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Με όριο 0.2 mg/day/kg, για έναν ενήλικα 50 κιλών το επίσημο όριο είναι 1 mg/μέρα.

Συγχωρέστε με γιατί είμαι κρυωμένος με πυρετό, αλλά μήπως το σωστό είναι 10mg/μέρα ;

Αποσυνδεδεμένος Kerveros

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Δηλαδή εμείς οι χοντροί την σκαπουλάρουμε?  :)) :)) :))

Τα υγρά που προανέφερα ήταν έτοιμα υγρά, όχι DIY.

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Ποια υγρα αραγε περιεχουν αυτη την ουσια;
Εχει κανεις υγρο που να το αναφερει να μας το δειξει;Καλο ειναι να το ξερουμε κι ας μην υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Την ουσια αυτη την εχει κ το δικο μου το υγρο απο nobacco κ ειναι το  Tobacco δλδ τσιγαρισια γευση κ στι συστατικα λεει: Acetyl pyrazine 1%  Dimethyl Pyrazine <1% σε μπουκαλακι των 20 ml.

Δεν εχω κοιταξει τα αλλα  υγρα αν το περιεχουν αυτο αλλα αν δεν κανω λαθος? τα κινεζικα δεν νομιζω οτι το ειχαν? δεν ειμαι σιγουρη ομως κ θα το δω κ θα σας πω αυριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 12, 2011, 14:15 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Ευχαριστουμε Αγγελικη!Καλο ειναι να το ξερουμε κι ας μην ειναι και τιποτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 13, 2011, 19:15 από Andreass »

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Ναι, αλλά σε ποντίκια με λιγότερο από χιλιοστό του βάρους του ανθρώπου και σε ενδοφλέβια χορήγηση.
Και μιλάει για picomol, που σημαίνει για να βρούμε picogr πολλαπλασιάζουμε με το μοριακό βάρος, 80 και βάλε...

In humans and laboratory rodents, orally administered substituted pyrazines are rapidly absorbed from the gastrointestinal tract and excreted

υπάρχουν και από την φύση σε τρόφιμα:
Isopropenylpyrazine [FL-no: 14.052]: 0.11 mg/kg in malt.
• 2-Acetyl-5-methylpyrazine [FL-no: 14.084]: up to 0.3 mg/kg in coffee.
• 2-Acetyl-6-methylpyrazine [FL-no: 14.087]: up to 0.55 mg/kg in coffee.
• 2-Butyl-3-methylpyrazine [FL-no: 14.091]: 1 mg/kg in cocoa.
• 2,5-Diethylpyrazine [FL-no: 14.097]: up to 0.1 mg/kg in coffee, and 0.02 mg/kg in peanut.
• Quinoxaline [FL-no: 14.147]: up to 0.1 mg/kg in malt.
• 6,7-Dihydro-2,5-dimethyl-5H-cyclopentapyrazine [FL-no: 14.161]: up to 5.1 mg/kg in
coffee, and up to 0.0001 mg/kg in pork

http://www.efsa.europa.eu/fr/scdocs/doc/812.pdf

Νομίζω πως για να κρουθεί κάποιος κώδωνας κινδύνου, πρέπει να υπολογιστεί πως κάποιο υγρό ξεπερνάει τα επίσημα όρια ασφάλειας σε καθημερινή ποσότητα.

Λιάκουρα :thumpup:

Προσθέτω:
Η έρευνα έγινε στα πλαίσια να καταλήξουν σε συμπέρασμα για τις πυραζίνες οι οποίες περιέχονται στα τσιγάρα τα οποία καπνίζαμε μέχρι προχτές.
Our past studies have shown that cigarette smoke inhibits oviductal functioning in vivo and in vitro.
The goals in this study were to identify pyrazine derivatives in cigarette smoke solutions that inhibit ciliary beat frequency, oocyte pickup rate, and infundibular smooth muscle contraction in the hamster oviduct and to determine their lowest observable adverse effect levels (LOAELs) using in vitro bioassays

Στην έρευνα τα ποντίκια εμβολιάστηκαν και δεν ανέπνευσαν καπνό. Υποστηρίζει όμως η έρευνα ότι η μέθοδος αυτή προσομοιάζει την διαδικασία καπνίσματος

Ημερήσια λήψη
Από http://www.inchem.org/documents/jecfa/jecmono/v48je12.htm#1.2
1.2 Estimated daily intake
The total annual production of the 41 pyrazine derivatives in this group is approximately 2700 kg in Europe (International Organization of the Flavor Industry, 1995) and 2100 kg in the USA (Lucas et al., 1999). Approximately 64% of the total annual production in Europe is accounted for by use of three agents in the group: 2,3,5-trimethylpyrazine (No. 774, 840 kg), 2-ethyl-3-methylpyrazine (No. 768, 590 kg), and 2-ethyl-3,(5 or 6)-dimethylpyrazine (No. 775, 310 kg). In the USA, approximately 66% of the total annual volume is accounted for by use of these three agents: 2-acetylpyrazine (No. 784, 920 kg), 2,3,5-trimethylpyrazine (No. 774, 350 kg), and 2,3,5,6-tetramethylpyrazine (No. 780, 140 kg). The estimated intake of 2,3,5-trimethylpyrazine (No. 774) in Europe and of 2-acetylpyrazine (No. 784) in the USA is about 120 µg/person per day. The per capita intake of each agent is reported in Table 2.

Απορροφάται και αποβάλλεται από την γαστρεντερική οδό
Από http://www.inchem.org/documents/jecfa/jecmono/v48je12.htm#1.3
1.3 Metabolic considerations
Pyrazine is a weak base (pKb = 13.4). The absorption of weak amine bases such as pyrazine derivatives is optimal at intestinal pH (5–7) (Schranker et al., 1957; Hogben et al., 1959). In humans and laboratory rodents, orally administered substituted pyrazines are rapidly absorbed from the gastrointestinal tract and excreted (Hawksworth & Scheline, 1975; Sjödin et al., 1989).

Οι πυραζίνες περιέχονται σε ένα σωρό τρόφιμα και άλλα καταναλωτικά αγαθά.
Από http://www.inchem.org/documents/jecfa/jecmono/v48je12.htm#1.1
Thirty-four of the 41 pyrazine derivatives in this group of flavouring agents are naturally occurring components of food. Members of this group have been detected in asparagus, potato, kohlrabi, and wheaten bread (Maarse et al., 1996).
Επίσης
από http://www.rbej.com/content/2/1/23
Pyrazine and the six pyrazine derivatives examined in this study appear on the FEMA GRAS list of chemicals [28]. This is a list of chemicals published by the Flavor and Extract Manufacturers' Association (FEMA) that are generally regarded as safe (GRAS) and are therefore added directly to food, drinks, tobacco, cosmetics, and fragrances

Συμπέρασμα δικό μου: Από το να κάνετε κ.τ καλύτερα να κάνετε η.τ. Οι έγκυες όπως δεν πρέπει να καπνίζουν έτσι δεν πρέπει και να ατμίζουν. Όχι για τις πυραζίνες που μπορεί να περιέχονται σχεδόν παντού γύρω μας, όσο για την ίδια την νικοτίνη που καπνίζαμε, ατμίζουμε.


Αποσυνδεδεμένος Viliana

  • **
  • 229
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Άτομο παρφαί και περικολόζο :P
@crisx Με τη λογική όμως αυτή οι έγκυες μπορούν να ατμίζουν με non  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Ναι όποιες τα καταφέρουν  :tongue_smilie:

δίνουν νοστιμιά στα υγρά
παντού 'εχουμε ορκισμένους τριμπεκάδες :yes:
το έχω δεί βέβαια και σε άλλα έτοιμα υγρά.
τό 'εχω δοκιμάσει και εγώ απο περιέργεια στα δικά μου diy.
δεν θα το πρότεινα,αρωματάκι και βάση όλα μια χαρά.
όσο πιο απλά τόσο πιο καλά

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8487 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180918 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34138 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537446 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60044 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238128 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 625 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16375 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136270 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085565 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35577 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10450 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12