vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

282 επισκέπτες, 7 χρήστες
Buliwyf, dkostas, tibolaso, paiktaras, tapantari, grag, Jorge

Twitter

Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« στις: Ιανουαρίου 02, 2018, 23:59 »
Ενδιαφέρον θα έχει μια νεα σφυγμομέτρηση tc or not tc.

Πέρασε και δεν άκουμπησε το tc ή έμεινε για τα καλά στη ζωή μας;

TC, Ni200, nife, SS, tcr κλπ και άσε τους αλλούς να τρώνε καμμένα ή kanthal, SS, Nichrome, power mode ή μηχανικά και ξέρο ψωμί;

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 00:03 »
Καταρχάς, να προτείνω την μετονομασία του "ό,τι να ναι" σε "και τα δύο". Εξηγούμαι: Ατμίσω και με τους δύο τρόπους αναλόγως το υγρό και αναλόγως την τρέλα της στιγμής. Όταν αποφασίσω τι υγρό θέλω να κάνω την επόμενη ημέρα, αυτομάτως έχω να επιλέξω τον Α ή Β ατμοποιητή, αποκλείοντας τον Γ ή Δ. Παράλληλα αυτό, μαζί με το αρχικό υγρό, οδηγεί σε περιορισμούς γούστου ως προς το σύρμα και εν τέλει επιλέγω μία από τις επιλογές που έχουν απομείνει. Ενίοτε είναι Ni200, ενίοτε Ni80 ή Kanthal. Το διαμέτρημα πάλι ανάλογα.

Πάντως, "ό,τι να ναι" δεν το λες. Ψυχαναγκαστικό, αρρωστημένο και σχιζοφρενικό ίσως.

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 00:06 »
Το άλλαξα Κώστα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 01:43 »
Μόδα ήταν και πάει...
Αν διαφωνείτε ρωτήστε τα ατμομάγαζα πόσο σύρμα και αντιστάσεις  SS πουλάνε.
(Kαι οι περισσότεροι δουλεύουν το SS σε Power mode) 

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 01:50 »
Έχω να αγοράσω σύρμα απο Ελλάδα πάνω απο ενάμιση έτος.Με τις τιμές και την ποικιλία που έχουν τα εδώ καταστήματα δεν νομίζω οτι οι πωλήσεις τους είναι καλό μέτρο για να συγκρίνεις.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 01:52 »
Και έτσι κι αλλιώς ποιος νοιάζεται για το τι κάνουν οι άλλοι; Το θέμα είναι να πούμε τι γουστάρουμε εμείς. Η ψηφοφορία για το χάβαλο και την καζούρα είναι  :))

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 02:33 »
Έλεγχος θερμοκρασίας κατά βάση εάν και τώρα τελευταία ξαναδοκιμαζω kanthal.

Δεν μπορώ να πω ότι με εντυπωσιάζει ομως ως γεύση και ο φόβος για το καψουλι θα με κάνει να ξαναγυρίσω τρέχοντας στο ss..

Στάλθηκε από το G3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 04:47 »
Δεν ξέρω αν είναι μόδα το TC ή το SS.
Νομίζω ότι αν ξεκινήσει κάποιος με SS, δύσκολα θα μείνει σε TC.
Θα πρότεινα σε όποιον ενδιαφέρεται για TC, χρησιμοποιεί SS και έχει θέματα, να κάνει μια προσπάθεια και με Ni200.

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 08:05 »
Ας γραψω και εγω,
Kanthal και Nichrome χρησιμοποιω κατα κυριο λογο και σε ηλεκτρονικο αλλα και σε μηχανικο.

Με το tc δε τα πηγα κ πολυ καλα απ την αρχη, ισως εφταιγαν και τα μοντακια μου τοτε (αθανατα vtc mini) αλλα και αργοτερα που πηρα καπως καλυτερο μοντ για tc κατεληξε να το εχω στο power mode..
Αραια και που ισως να βαλω κανενα nife και tc.

Με το SS δε τα πολυβρηκαμε μεταξυ μας.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 15:04 »
give me the POWER.. το tc το βρίσκω πολύ ανώριμο και δεν παίζει σωστά με όλα τα σύρματα άρα σε περιορίζει στις επιλογές σου.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 15:21 »
Φανατικά σε έλεγχο θερμοκρασίας. 
Για έναν κ μοναδικό λόγο : δεν πολυσυγχωρει λάθη στο στήσιμο, με αποτέλεσμα να στήνω ΤΈΛΕΙΑ, κ να απολαμβάνω ατμισμα.
so simple... 

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 15:32 »
Αν ατμίζεις κυρίως τανκάτους, δεν είναι απαραίτητος ο έλεγχος θερμοκρασίας. Βλέπεις πότε αδειάζει, συμπληρώνεις, και είσαι κύριος/κυρία.

Αν ατμίζεις κυρίως drippers, ο έλεγχος θερμοκρασίας είναι πολύ χρήσιμος. Ειδικά αν είσαι μονίμως αφηρημένος όπως εγώ.

Αν δε, σου αρέσει να αλλάζεις συνέχεια γεύσεις όπως πάλι εγώ, ο έλεγχος θερμοκρασίας είναι life changing. Με τον έλεγχο θερμοκρασίας μπορώ να αλλάζω γεύσεις κατά βούληση χωρίς να στήνω αντιστάσεις και να αλλάζω βαμβάκια όλη μέρα. Πραγματικά είναι μονόδρομος το TC.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 15:41 »
squonking αγαπητέ,
ρουφάμε,ζουλάμε ...
και αν το σιλικονάτο είναι και όπως πρέπει  (. ) ( .) .... μαγεία :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 16:05 »
Power mode σε ss απλά κι ωραία. TC έχω χρησιμοποιήσει μετρημένες φορές (με ss κυρίως) και δεν κόλλησα... ίσως ασχοληθώ στο μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 16:11 »
Αν ατμίζεις κυρίως τανκάτους, δεν είναι απαραίτητος ο έλεγχος θερμοκρασίας. Βλέπεις πότε αδειάζει, συμπληρώνεις, και είσαι κύριος/κυρία.

Αν ατμίζεις κυρίως drippers, ο έλεγχος θερμοκρασίας είναι πολύ χρήσιμος. Ειδικά αν είσαι μονίμως αφηρημένος όπως εγώ.

Αν δε, σου αρέσει να αλλάζεις συνέχεια γεύσεις όπως πάλι εγώ, ο έλεγχος θερμοκρασίας είναι life changing. Με τον έλεγχο θερμοκρασίας μπορώ να αλλάζω γεύσεις κατά βούληση χωρίς να στήνω αντιστάσεις και να αλλάζω βαμβάκια όλη μέρα. Πραγματικά είναι μονόδρομος το TC.
Δηλαδή με τον ντριπερ δεν καταλαβαίνεις ότι η γεύση αλλάζει λίγο πριν εξαντληθεί το υγρό?

Αυτό που λες με την αλλαγή γεύσεων δεν το κατάλαβα. Πώς βοηθάει ο έλεγχος θερμοκρασίας να μην αλλάζεις βαμβάκια?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8170 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33845 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534455 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59667 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237113 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 522 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14010 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136063 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085018 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35267 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9994 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478622 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy