vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

534 επισκέπτες, 3 χρήστες
vougiouklakis, zalaros, camber

Twitter

Five Pawns mix and vape

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9588
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #510 στις: Δεκεμβρίου 31, 2017, 10:19 »
Υπάρχει και το ενδεχόμενο να έχουμε αυθυποβληθεί και να βλέπουμε το mix and vape σαν το παλιό. Ειδικά μετά την αποτυχία των tpd. Προσωπικά το βρήκα κοντά στο παλιό αν και μάλλον όχι τόσο πλήρες σε σχέση με εκείνο. Σαν κάτι να έλειπε, αν και μου έδωσε ουσιαστικά όλα τα γευστικά χαρακτηριστικά του castle long. Περισσότερο το απέδωσα στον σχετικά μικρό χρόνο ωρίμανσης, σε συνδυασμό πάντα και με το γεγονός ότι η flavor base ήταν πολύ πρόσφατη. Θα προτιμούσα μια flavor base παλαιωμένη. Γευστικά πάντως μου άρεσε. Δηλαδή ακόμα και αν δεν είχε την παραμικρή σχέση με το κλασσικό υγρό, θα έλεγα χωρίς δισταγμό ότι αυτό είναι καλό υγρό. Όλα αυτά βέβαια είναι υποκειμενικά.
Πάντως η αλήθεια είναι ότι αυτή η σειρά είναι value for money αφού ουσιαστικά είναι σαφώς φθηνότερη. Ακόμα και για όσους δεν έχουν στοκάρει βάσεις.

Θα το ανεβάσω στα 12 να δω, πράγματι το παλιό CL (κατά συμβουλή του Θέμη) το έπαιρνα σε 18άρι και το αραίωνα 50% με βάση χωρίς να χάσει γεύση.
Καλά το 18άρι ήταν απίθανο Γιάννη. Έχω ακόμα κάποιο απόθεμα και μπορώ να το επιβεβαιώνω ακόμα και σήμερα. Αλλά και το 12άρι έδινε μια χαρά αραίωση 1:1. Αγόραζες 30 ml και ήταν σαν να αγόραζες τα διπλάσια.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 31, 2017, 10:29 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #511 στις: Δεκεμβρίου 31, 2017, 10:28 »
Συμφωνώ απόλυτα Θέμη. Σε σχέση με το TPD και με τους κλώνους (της κακιάς ώρας γιατί καλό κλώνο CL δεν έχω βρει), το υγρό είναι μια χαρά, ατμίζεται άνετα και η τιμή του δεν είναι καθόλου κακή για 60μελο premium.
Οι απόψεις που γράφω είναι καθαρά στη σύγκριση με το παλιό CL.
Καλά το 18άρι ήταν απίθανο Γιάννη. Έχω ακόμα κάποιο απόθεμα και μπορώ να το επιβεβαιώνω ακόμα και σήμερα.

Βάζω μαύρη στολή και μάσκα και έρχομαι βράδυ για διάρρηξη  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #512 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 19:45 »
φρεσκο απογευματινο στησιμο στον cloudακο μου,το υγρακι ειναι κλασεις καλυτερο απο τα ελεεινα δεκαμελα ειναι σιγουρο,σιγουρα δεν ειναι οπως το παλιο το καλο με τα διακετυλια,αλλα το κανεις ανετα και σιγουρα θα το ξαναπαρω και θα το αφησω πανω απο 45 μερες για να το δω ξανα,καλο πασχα παιδια να εχουμε

Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #513 στις: Ιανουαρίου 02, 2018, 00:09 »
Αυτό σκέφτομαι κι εγώ χωρίς να το έχω ανοίξει ακόμα.να πάρω άλλο ενα και να το ανοίξω σε κάνα 2μηνο. Αλλά με προβληματίζει το μπουκάλι που είναι μέχρι πάνω και δεν έχει κάποιο κενό όσον αφορά την ωρίμανση του  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9588
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #514 στις: Ιανουαρίου 02, 2018, 02:22 »
Κι εγώ σκέφτομαι να πάρω μερικά μπουκαλάκια και να τα ανοίξω στις αρχές του 2019. Θα δώσουν λογικά πολύ καλό αποτέλεσμα. Αλλά το θεωρώ και κάπως υπερβολικό.

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #515 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 09:07 »
Καθισα και εκανα μερικους μακροπροθεσμους υπολογισμους για να δω τι γινεται, και θελησα να τους μοιραστω μαζι σας.

Εστω οτι θελω 1000ml υγρο castle long.
Για mix&vape θελω:
castle long 900ml = 18 μπουκαλια των 50ml  (18 x 34.90 = 628.20 euro)
+ 100ml βαση νικοτινουχα και μηδενικη
Στο περιπου, θελω 670 εως 700 αναλογα τα mg νικοτινης (6mg εως 10mg)
Για ετοιμο castle long θελω: 990 euro
Ζητανε δηλαδη για mix&vape περιπου το 70% της κανονικης αξιας του ετοιμου!!!

Ρε παιδια δεν ειναι κοροιδια :confused1: :o
Σιγα τη διαφορα για να μας δελεασουν...

Αντιστοιχα, π.χ. για αλλο παλιο αγαπημενο υγρο (Halo)
Θελω για halo αρωματα (προτεινουν 25% αναμιξη) οποτε : 25 x 6.80 = 170 euro
+ μηδενικες και νικοτινουχες βασεις : συνολο κατω απο 230 euro, οσο "large" και αν ειμαι.
Για ετοιμο halo υγρο θα ηθελα : 630 euro
Στο περιπου δηλαδη εδω ζητανε το 35%-37% της κανονικης αξιας του ετοιμου.


Συνυπολογισουμε τωρα, οτι για diy καταστασεις, θελουμε:
1)διαφορετικες παραγγελιες για τις βασεις
2)εξοπλισμο για "μαγειρεμα-αναδευση" (οκ υποτιθεται οτι τα εχουμε αυτα)
3)και κυριοτερο ομως, θελουμε πολυ προσωπικο χρονο, αλλα και ακομα περισσοτερο χρονο για την ωριμανση..
και σε ολο αυτο,
4)Αν μας βγει σωστο το αποτελεσμα!!! (που στατιστικα δεν θα ειναι ΠΟΤΕ το ιδιο (αλλα οκ θα ειναι αρκετα κοντα), αφου θα εχει διαφορετικες δικες μας προσμιξεις απο το original)

Συμπερασμα (καθαρα προσωπικο) : Για ολον αυτον το χαμο, να γλυτωνω για τα five pawns : 30 euro στα 100 .... δεν το βλεπω να αξιζει !!!!
Για το δευτερο παραδειγμα : παει και ερχεται..υπαρχει οικονομικο δελεαρ στους λατρεις της συγκεκριμενης μαρκας.

Αν τα ποσοστα για τα 5 πιονια πεσουν κατω απο 40% εναντι της αξιας των ετοιμων υγρων, ΝΑΙ αξιζει κι ας εχω και λιγη διαφορα στη γευση.
Αυτο θα λεγονταν DIY !!!


 


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9588
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #516 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 09:34 »
Tο έτοιμο tpd castle long είναι πολύ κατώτερο από το mix and vape castle long. Θα περίμενε ενδεχομένως κάποιος να συμβαίνει το αντίθετο. Όμως όχι, δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #517 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 09:42 »
Καθισα και εκανα μερικους μακροπροθεσμους υπολογισμους για να δω τι γινεται, και θελησα να τους μοιραστω μαζι σας.

Εστω οτι θελω 1000ml υγρο castle long.
Για mix&vape θελω:
castle long 900ml = 18 μπουκαλια των 50ml  (18 x 34.90 = 628.20 euro)
+ 100ml βαση νικοτινουχα και μηδενικη
Στο περιπου, θελω 670 εως 700 αναλογα τα mg νικοτινης (6mg εως 10mg)
Για ετοιμο castle long θελω: 990 euro
Ζητανε δηλαδη για mix&vape περιπου το 70% της κανονικης αξιας του ετοιμου!!!

Ρε παιδια δεν ειναι κοροιδια :confused1: :o
Σιγα τη διαφορα για να μας δελεασουν...

Αντιστοιχα, π.χ. για αλλο παλιο αγαπημενο υγρο (Halo)
Θελω για halo αρωματα (προτεινουν 25% αναμιξη) οποτε : 25 x 6.80 = 170 euro
+ μηδενικες και νικοτινουχες βασεις : συνολο κατω απο 230 euro, οσο "large" και αν ειμαι.
Για ετοιμο halo υγρο θα ηθελα : 630 euro
Στο περιπου δηλαδη εδω ζητανε το 35%-37% της κανονικης αξιας του ετοιμου.


Συνυπολογισουμε τωρα, οτι για diy καταστασεις, θελουμε:
1)διαφορετικες παραγγελιες για τις βασεις
2)εξοπλισμο για "μαγειρεμα-αναδευση" (οκ υποτιθεται οτι τα εχουμε αυτα)
3)και κυριοτερο ομως, θελουμε πολυ προσωπικο χρονο, αλλα και ακομα περισσοτερο χρονο για την ωριμανση..
και σε ολο αυτο,
4)Αν μας βγει σωστο το αποτελεσμα!!! (που στατιστικα δεν θα ειναι ΠΟΤΕ το ιδιο (αλλα οκ θα ειναι αρκετα κοντα), αφου θα εχει διαφορετικες δικες μας προσμιξεις απο το original)

Συμπερασμα (καθαρα προσωπικο) : Για ολον αυτον το χαμο, να γλυτωνω για τα five pawns : 30 euro στα 100 .... δεν το βλεπω να αξιζει !!!!
Για το δευτερο παραδειγμα : παει και ερχεται..υπαρχει οικονομικο δελεαρ στους λατρεις της συγκεκριμενης μαρκας.

Αν τα ποσοστα για τα 5 πιονια πεσουν κατω απο 40% εναντι της αξιας των ετοιμων υγρων, ΝΑΙ αξιζει κι ας εχω και λιγη διαφορα στη γευση.
Αυτο θα λεγονταν DIY !!!


 
Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα, δηλαδή το tribeca ως άρωμα με το μηδενικό CL γιατί το 50/60 είναι έτοιμο υγρό που αν θέλεις προσθέτεις νικοτίνη η μηδενική βάση.
Κάνε τον ίδιο υπολογισμό, όχι με το μπουκάλι των 50/60ml αλλά με των 30/60ml που κοστίζει 25€ αντί για 35€ και ειναι το ίδιο υγρό χωρίς την επιπλέον βάση.
Υπολόγισε τώρα και στην τιμή κάποια έκπτωση αν πας από το κατάστημα να τα πάρεις και θα δεις οτι συμφέρει πολύ περισσότερο.
Μάνι μάνι, για το CL αντί για 628€ θέλεις 450€ χωρίς την έκπτωση.

Κανείς δεν αντιλέγει ότι είναι ακριβό το υγρό. Αλλά πριν δίναμε 35€ για 30ml έτοιμου υγρού ενώ τώρα δίνεις περίπου 30€ για 60ml.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #518 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 10:33 »
Επιπλέον, η σύγκριση είναι άστοχη. Εγώ και να με πλήρωναν δεν θα έπαιρνα τριμπέκα, έτοιμο ή snv, παλιό ή καινούργιο. Εκτός αν δίνανε καλά λεφτά, εκεί το συζητάγαμε αναλόγως.

Αντιθέτως, στα SnV (MnV ή ΜnW) της FP, το CL είναι πολύ καλό, το Grandmaster μούρλια και έχω άλλα δύο να περιμένουν δοκιμή από εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #519 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 10:52 »
0.6€/ml  για SnV topkek.

Αν τα πληρώνετε καλά να πάθετε.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #520 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 11:05 »
Κώστα, εγώ με το tribeca σε άρωμα είδα και πάλι το φως μου...
[member=15018]GRat[/member] τι ειναι το topkek?

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #521 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 11:08 »
Δεν αντιλέγω Γιάννη, αλλά εγώ δεν... ποτέ... Βασικά δεν μπορώ να ατμίσω οτιδήποτε τριμπεκίζει. Αυτό που θέλω να τονίσω με την φαινομενικά άχρηστη ανάρτησή μου ότι το "περί ορέξεως". 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #522 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 11:11 »
Ναι, γούστα είναι αυτά, συμφωνώ.

Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #523 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 21:29 »
Όλα σωστά και ωραία.βασικα τα συγκεκριμένα αρωματα-s&v είναι για συγκεκριμένη μερίδα ανθρώπων. Άλλος τα λάτρεψε άλλος ούτε να τα βλέπει. Για αυτόν που τα λάτρεψε (κι εγώ μέσα) στη  χρηματική διαφορά του πριν και του μετά εφόσον δεν είναι τεράστια και τις προσπάθειας με αγορα αρωμάτων για το επιθυμητό αποτέλεσμα οπου ελεγες ενταξει καλο ειναι δεν την κοιτάς.αλωστε πρέπει να εμπεδώσουμε ότι έχουν αλλάξει πολλά πράγματα.τα οποία και μένα δεν μου αρέσουν. 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Five Pawns mix and vape
« Απάντηση #524 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 21:33 »
Αν μια μείωση της τάξης του 50% τουλάχιστον δεν σου φαίνεται τεράστια, τότε πάω πάσο.
Θα μου άρεσε σαφώς ακόμα μεγαλύτερη μείωση, αλλά 50% δεν το λες και λίγο για τέτοιου επιπέδου υγρό.
Η αξία σε ένα υγρό βρίσκεται κυρίως στα αρώματα και την έμπνευση της συνταγής του γιατί αυτά του δίνουν τη δυνατότητα να πουληθεί ακριβότερα από κάποια άλλα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556902 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181562 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 112 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8818 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538148 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60435 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238682 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1362 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16692 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139154 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz