vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

525 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, Jorge, th3ofilos, FaniFox

Twitter

La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)

Αποσυνδεδεμένος Mahd Soi

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2610 στις: Μαρτίου 02, 2019, 12:01 »
Αραιωσα ηδη φτιαγμενα.
Γενικα δεν εχασαν σε γευση. Επεσε λιγο η ενταση της βεβαια αλλα αυτο ηταν αναμενομενο και ουτως ή αλλως τα ειχα φτιαξει στο ανω οριο του 10%.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2611 στις: Μαρτίου 03, 2019, 09:07 »
Macerated Solo Black Cavendish, 10%, 60 pg /40 vg, Phenomenon Lite, SS316L, 2mm ID, 7 wraps, 0,65Ω και watt ό,τι δίνει το craven μου



Επιτέλους έφερε ολόκληρη την σειρά από τα πολυαναμενόμενα «μουσκεμένα» ο Σαλονικιός και μπορούμε να εκφέρουμε γνώμη, αν και έρχομαι δεύτερος, αφού η φίλη μου η Άννα και ο φίλος μου ο drum δοκίμασαν πρώτοι. Ποτέ, όμως, δεν είναι αργά.

Το «μουσκεμένο» Black Cavendish ήταν για εμένα το υγρό που πραγματικά με έκαιγε να το δοκιμάσω και να γράψω για αυτό, δεδομένης της αγάπης που είχα για τον προκάτοχό του από την βασική σειρά αρωμάτων της La Tabaccheria.

Σε αντίθεση με το Solo Latakia, που ήταν μια πιο καθαρή και απλοϊκή εκδοχή του κανονικού και του Solo Kentucky που ήταν μια πιο περίπλοκή εκδοχή του κανονικού, εδώ έχουμε ένα διαφορετικό υγρό.

Στην παρουσίαση του Black Cavendish της βασικής σειράς, είχα κάνει λόγο για «ξυλώδη» υφή και «καβουρδισμένη» αίσθηση, που «ξηροκαρπίζει». Αυτό αναφερόταν σε μία καπνική βάση και στην επίγευση του υγρού. Όπως πολλάκις τόνισα σε άλλα σχόλια παρότι η ξυλώδης υφή ήταν σταθερή, η «καβουρδισμένη» αίσθηση έπαιζε και μάλιστα έβγαινε τελείως διαφορετικά από άτομο σε άτομο ή από στιγμή σε στιγμή.



Εδώ έχουμε ένα υγρό, που διατηρεί ναι μεν την ξυλώδη υφή και ολόκληρη την καπνική βάση του προηγούμενου, μόνο που στην επίγευση και στα λεγόμενα side notes είναι τελείως διαφορετικό. Δεν είμαι γευσιγνώστης για να εντοπίσω τι ακριβώς συμβαίνει, όμως ξεχάστε τα ξηροκάρπια ή οτιδήποτε άλλο και καλωσορίστε μία φρουτώδη (ναι… φρουτώδη) αίσθηση που με παραπέμπει σε αποξηραμένο σύκο, δαμάσκηνα είπε κάποιος συνατμιστής, εγώ επιμένω στο σύκο και μάλιστα εξαιρετικά αποξηραμένο.

«Μα, καλά, ταιριάζει;», θα ρωτήσει κάποιος φίλος. Ναι, απίστευτα θα είναι η απάντηση και θα θυμηθώ μία παραίνεση του αγαπητού Τρύφωνα στις καλόγριές μου να έβαζα λίγη σταφίδα. Ε, λοιπόν, Τρύφωνα, το κάνανε μόνοι τους και το κάνανε πολύ καλά. Μόνο που δεν το κάνανε με πρόσθετα, αφού όπως είχαμε πει και στην παρουσίαση της βασικής σειράς, «ο καπνός Cavendish όταν προέρχεται από εξαιρετικά σκούρα φύλλα καπνού και υποστεί την ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ επεξεργασία του αρωματισμού (συνήθως με γλυκόριζα) και του καπνίσματός του σε καταστάσεις εξαιρετικής πιέσεως μαυρίζει και κατηγοριοποιείται ως Black Cavendish». Ε αυτό έχει γίνει και στην προκειμένη περίπτωση.



Τι αισθάνομαι όταν το ατμίζω; Η τζούρα ξεκινάει με την φρουτώδη αίσθηση που προείπαμε και συνεχίζει με την καπνική υφή να ακολουθεί κατά την διάρκεια της εκπνοής, συνοδευόμενο από το αποξηραμένο σύκο σε χαμηλότερη ένταση, ακολουθούμενο από ένα «ΠΩ ΡΕ ΦΙΛΕ», όπως και το Black Cavendish της βασικής σειράς.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2612 στις: Μαρτίου 03, 2019, 09:23 »
Ολα ωραία αλλά δεν μας σύστησες το κορίτσι! :yes:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2613 στις: Μαρτίου 03, 2019, 11:11 »
Μοιάζει πολύ με αυτήν

αλλά με πιο φρουτώδη αίσθηση.

Αποσυνδεδεμένος daglasg3

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2614 στις: Μαρτίου 03, 2019, 19:48 »
μπραβο κ.προεδρε,ευχαριστουμε..τελικα τα μουσκεμένα είναι ολο εκπληξεις

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2615 στις: Μαρτίου 06, 2019, 12:04 »
Τι σημαίνει "μουσκεμένα"?

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2616 στις: Μαρτίου 06, 2019, 12:15 »
Φαντάσου την απο πάνω μεσα στην πισίνα. Αυτό

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2617 στις: Μαρτίου 06, 2019, 12:31 »
......και με πιο φρουτώδη αίσθηση.

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2618 στις: Μαρτίου 06, 2019, 12:44 »
Όχι σε όλα....το kentucky δεν έχει μεγάλη διαφορά όπως το caven...έχουν άλλο τρόπο επεξεργασίας τα μουσκεμένα ,τα assolo δλδ...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2619 στις: Μαρτίου 06, 2019, 13:09 »
Ολα ωραία αλλά δεν μας σύστησες το κορίτσι! :yes:
Σαν την γυναίκα του Al Bundy είναι 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2620 στις: Μαρτίου 07, 2019, 12:52 »
Έμπ1...


:laugh1: :laugh1: :laugh1: :wall: :wall: :wall: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2621 στις: Μαρτίου 07, 2019, 15:05 »
Τελικά υπάρχουν πολλοί απόφοιτοι του ΕΜΠ(1) στο φόρουμ...:laugh1:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2622 στις: Μαρτίου 07, 2019, 15:22 »
δημοφιλής σχολή φίλε...  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2623 στις: Μαρτίου 07, 2019, 23:44 »
Passito di Tabbaco, 10%, 60 pg/ 40 vg, 4,5 mg/ml σε Phenomenon Lite, SS 316L, 2mm ID, 7 σπείρες, 0,65 Ω και όσα watt δίνει για αυτά τα Ωμ το μηχανικό μου μοντάκι



Παρότι δεν πίνω αλκοόλ σχεδόν καθόλου, το συγκεκριμένο υγρό, όταν εμφανίστηκε στο e-smokers μου κίνησε το ενδιαφέρον ως προφίλ και έτσι έσπευσα να το αποκτήσω όντας σίγουρος ότι έχουμε να κάνουμε με κάτι ιδιαίτερο. Αισθάνθηκα δε και τολμηρός όταν το μαγείρεψα, φτιάχνοντας 100ml, δηλαδή όλο το μπουκάλι του αρώματος.

Σε προηγούμενο σχόλιο πριν το δοκιμάσω είχα υποθέσει από την περιγραφή στο site του Σαλονικιού ότι θα έχουμε να κάνουμε με κάποιο Kentucky καπνικό, παρέα με ερυθρό κρασί, κατά προτίμηση φρουτώδες. Τελικώς, η αρχική μου εκτίμηση ήταν 100% λάθος.



Έκανα, λοιπόν, το συνηθισμένο μου στήσιμο στον Phenomenon μου και τράβηξα την πρώτη τζούρα. Ξεκάθαρα το κρασί ήταν λευκό και έφερνε πολύ σε αυτό που θα μπορούσαμε να αποκαλέσουμε ρετσίνα. Στις αρχικές τζούρες αυτό κυριαρχούσε, γεγονός λογικό αν σκεφτεί κανείς ότι για μένα αυτή είναι μια γεύση ασυνήθιστη που δεν την γεύομαι παρά μόνο 2 – 3 φορές τον χρόνο. Στην πορεία τα πράγματα ηρέμησαν και περίπου 1 ml μετά το υγρό ισορρόπησε στον άμαθο ουρανίσκο μου, αποκαλύπτοντας έτσι τον καπνικό του χαρακτήρα, που δεν είναι άλλος από το νέο «μουσκεμένο» Black Cavendish.

Έχουμε, ως σύνολο λοιπόν, ένα φρουτώδες (αποξηραμένο σύκο όπως είπα στην αντίστοιχη παρουσίαση) που βρίσκεται στο προσκήνιο ενός λευκού κρασιού. Το όλο ζήτημα μου θυμίζει αρχαιοελληνικό (αλλά και νεοελληνικό) επιδόρπιο, γεγονός λογικό αν σκεφτεί κανείς ότι μιλάμε για προϊόντα Σικελίας, δηλαδή της λεγόμενης Magna Grecia και ανθρώπων που βρίσκονται εξαιρετικά κοντά στις ελληνικές γεύσεις.

Το υγρό είναι σίγουρα εξαιρετικά ιδιαίτερο και σίγουρα δεν είναι κάτι που θα έβαζα κάθε μέρα στον ατμοποιητή μου. Όμως είναι ένα εξαιρετικό και ιδιαίτερο καπνικό, που θα με συνοδεύσει ανέτως ως επιδόρπιο το Πάσχα. Επιτέλους, σε αυτό απέκτησε ανταγωνιστή το Perique!

Το αν θα σας το πρότεινα, ειλικρινά δεν ξέρω. Είναι πολύ ιδιαίτερο. Εγώ θα το τιμήσω δεόντως, θα πάρω και δεύτερο σίγουρα. Όμως είναι εξαιρετικά ιδιαίτερο για να το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Υ.Γ. Το Burley βρήκε ανταγωνιστή στην καθαριότητα. Η αντίσταση που βλέπετε είναι μετά από σχεδόν 8 ml, κατάσταση ανήκουστη για net υγρό.



Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2624 στις: Μαρτίου 08, 2019, 08:06 »
Ωραία παρουσίαση Κώστα.
Χάλασες βλέπω και εσύ, έκανες υγρό της ταμπακερία με 10% αραίωση ?  :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8358 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180685 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33999 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536416 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59821 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237579 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15745 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136162 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085355 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35434 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10280 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12