vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

515 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, th3ofilos, giorgos1999

Twitter

La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2220 στις: Δεκεμβρίου 13, 2018, 13:35 »
Assolo di Latakia, 60 pg/40 vg, 10% σε Phenomenon Lite, SS 316L, 2mm ID, 7 σπείρες στα 0,6Ω



Καιρός ήτανε να μαγειρέψω επιτέλους εκείνο το Solo Latakia που είχα αποκτήσει και είχε απομείνει στο ράφι. Το πρώτο που παρατηρούμε από την παρασκευή του υγρού είναι ότι είναι πολύ πιο ανοιχτόχρωμο από τον προκάτοχό του. Το ένα (το παλιό) είναι ξεκάθαρα καφέ, έναν τόνο πριν το μαύρο, ενώ το νέο θα το χαρακτηρίζαμε σκούρο κόκκινο.

Το δεύτερο που παρατήρησα και αξίζει αναφοράς είναι ότι ενώ το παλιό δημιουργούσε έναν δακτύλιο υπολειμμάτων, στον οποίο έχω αναφερθεί, και ο οποίος επέμεινε για έναν ολόκληρο μήνα, αυτό από την στιγμή που μιξαρίστηκε ήταν διάφανο, ενώ τα όποια υπολείμματα της μίξεως εξαφανίστηκαν μέσα σε 24 ώρες.

Η πρώτη δοκιμή πραγματοποιήθηκε στις τρεις ημέρες από την πρώτη μίξη και σταθερά σε κάποιο από τα Φαινόμενά μου, αυτή την φορά επιλέχτηκε ο Lite για την δοκιμή. Έχουμε και λέμε, λοιπόν:



Κατά πρώτον, όπως είπε ήδη ο [member=7533]drum[/member] και συμφωνώ απολύτως, είναι πιο ελαφρύ από τον προκάτοχό του. Την ίδια ώρα που το παλιό Latakia, στο 10%, δεν τολμώ καν να το κοιτάξω, αυτό εδώ είναι εξαίσιο.

Σε αντίθεση με το Assolo di Kentucky, που όπως ανέφερα ήταν πιο περίπλοκο από τον προκάτοχό του, αυτό φαίνεται να ακολουθεί έναν τελείως διαφορετικό δρόμο, αφού είναι όμοιο με το παλιό Latakia, αλλά ΜΕΤΑ την ωρίμανσή του. Τουτέστιν, βοτάνια, λιβάνια, off notes και άλλα καλούδια, δεν υφίστανται έντονα, αλλά ενσωματωμένα στην γεύση από το πρώτο τριήμερο.

Όσον αφορά την μάκα, επίτηδες έφτιαξα το 100μελό μου στο 10%, ώστε να μπει σε ευθεία σύγκριση με το παλιό Latakia που είχα φτιάξει στο 10%. Η κατάσταση τώρα είναι ανθρώπινη. Ναι μεν δεν μπορείς να πας σε δεύτερο τανκάκι, αλλά η καμπάνα, το deck και τα υπόλοιπα μέρη του ατμοποιητή παραμένουν καθαρά, σε αντίθεση με το προηγούμενο που καθιστούσε την χρήση μπάνιου υπερήχων αναγκαστική.

Δεν θα το πρότεινα σε καμία περίπτωση σε αυτούς που ήδη έχουν δηλώσει ότι δεν τους αρέσει το παλιό Latakia. Θα συνεχίσουν να το βρίσκουν αποκρουστικό και τώρα. Όμως, αυτοί που αρέσκονταν στο παλιό Latakia θα βρουν κάτι θαυμάσιο, που δεν θα τους δημιουργεί τα προβλήματα του παλιού.

Σε μίξεις δεν το δοκίμασα, όμως από την εμπειρία μου μπορώ να εικάσω ότι δεν θα έχει το πρόβλημα του παλιού, δηλαδή το να «πνίγει» οποιοδήποτε άλλο άρωμα, κυριαρχώντας στην μίξη ασχέτως ποσοστού, χαρακτηριστικό που έδωσε στο παλιό Latakia το παρατσούκλι «εξολοθρευτής».

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2221 στις: Δεκεμβρίου 13, 2018, 13:39 »
Ευτυχώς που δεν το πήρα...εγώ θέλω τον εξολοθρευτή...είναι χρήσιμος σε πολλες καταστάσεις...ευχαριστούμε για την ενημέρωση Πρόεδρε...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2222 στις: Δεκεμβρίου 13, 2018, 13:57 »
Εμ, ποιον θέλεις είπαμε?  :laugh1: :laugh1: :laugh1:


<---

Αποσυνδεδεμένος Xainis

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2223 στις: Δεκεμβρίου 13, 2018, 15:20 »
Παιδιά επειδή έχω παραγγείλει black cavendish και burley και για να μη διαβάζω 300 σελίδες, τι αραίωση προτείνετε;

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2224 στις: Δεκεμβρίου 13, 2018, 15:23 »
“ALL DAY” Flavouring Table – Concentrates of the Tobacco Extract Line / Barrique Blends / Elite Line / Hell’s Mixtures

Starter Point (initial dilution)
Virginia 7%, Burley 7%, Oriental 6%, Kentucky 5%, Latakia 3-5%, Perique 5%, Black Cavendish 6%.
American Blend 7%, English Mixture 5%, Balkan Mixture 5%, La Tabaccheria N.1 Mixture 6%.
Bezuki 6%, Piloto Cubano 6%, Mata Fina 6%, Maryland 7%, Kentucky USA 5%, Basma 5%.
Baffometto 6%, N.759 Mixture 6%.

“TASTING” Flavouring Table – Concentrates of the Tobacco Extract Line / Barrique Blends / Elite Line / Hell’s Mixtures
Starter Point – Max
Virginia 10-15%, Burley 10-15%, Oriental 10-12%, Kentucky 10%, Latakia 8-10%, Perique 10%, Black Cavendish 10-12%.
American Blend 10-15%, English Mixture 10%, Balkan Mixture 10%, La Tabaccheria N.1 Mixture 10-12%.
Bezuki 10-12%, Piloto Cubano 10-12%, Mata Fina 10-12%, Maryland 10-15%, Kentucky USA 10%, Basma 10%.
Baffometto 10-12%, N. 759 Mixture 10-12%.

Αυτό από την εταιρεία.

Να θυμίσω ότι στο πρώτο post υπάρχει ευρετήριο παρουσιάσεων και χρήσιμων πληροφοριών.

Από κει και πέρα, εγώ όλα 10% τα κάνω. Η Άννα τα κάνει όλα 5%. Ο καθείς με τους κάλυκές του.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2225 στις: Δεκεμβρίου 13, 2018, 19:34 »
Παιδιά επειδή έχω παραγγείλει black cavendish και burley και για να μη διαβάζω 300 σελίδες, τι αραίωση προτείνετε;
149 ειναι... :tongue_smilie: 
διαβασε τις πρωτες 2-3-4  κ θα σαι ετοιμος για εξετασεις. 8)
Ευτυχώς που δεν το πήρα...εγώ θέλω τον εξολοθρευτή...είναι χρήσιμος σε πολλες καταστάσεις...ευχαριστούμε για την ενημέρωση Πρόεδρε...
<>&>>

Αποσυνδεδεμένος ertyanna

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2226 στις: Δεκεμβρίου 13, 2018, 21:29 »
Δε με βολεύει κάνω 10+ ml την μέρα περίπου  όσο για dripper το σκέφτομαι να δοκιμάσω να πάρω κάποιον
Riftcore duo και βρισκεις την υγεια σου. 

Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2227 στις: Δεκεμβρίου 19, 2018, 23:11 »
Υπάρχει κάποιο κατάστημα Αθηνα που να τα έχει τα υγρα αυτα δοκιμαστήριο;

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2228 στις: Δεκεμβρίου 19, 2018, 23:15 »
Φίλε μου, όπως το πάμε δεν θα υπάρχει κατάστημα γενικά. Και μιας και το ανέφερες το ζήτημα, σε συζητήσεις που είχα με μαγαζάτορες που εμπορεύονται τα συγκεκριμένα αρώματα, όλοι είναι σε αναμονή της περιβόητης τροπολογίας, που ήταν να ψηφιστεί πριν τέσσερις ημέρες, αλλά περί της οποίας η προσωπική μου πρόβλεψη είναι ότι θα αργήσουμε πολύ να την δούμε. 

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2229 στις: Δεκεμβρίου 19, 2018, 23:26 »
ΔΕΝ ειναι ΥΓΡΑ.
ειναι ΑΡΩΜΑΤΑ.

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2230 στις: Δεκεμβρίου 19, 2018, 23:34 »
Ως φανατικος των  Latakia και Kentucky δηλωνω απογοητευμενος απο το Black Cavendish που ολοι εκθειαζετε παιδες. Μου φανηκε ατονο ακομα και στο 10%. Ουτε τασακι ουτε ξηροκρπια βρηκα. Τι να πω  :hmmm:λετε να επεσα σε τζουφιο;

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2231 στις: Δεκεμβρίου 19, 2018, 23:37 »
Μα δεν είναι τασάκι το Black Cavendish... Αρωματικός καπνός είναι. Όσον αφορά το "τι βγάζει" διάφοροι έχουν πει πολλά, μεταξύ των οποίων και εγώ. Φαίνεται ότι παίζει ανάλογα με τους γευστικούς κάλυκες ή/και το στήσιμο του καθενός.

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2232 στις: Δεκεμβρίου 19, 2018, 23:53 »
Τασάκια με διαφορετικό τρόπο, σε διαφορετικό χρόνο. Και εξηγούμαι:

Latakia: Ξεκινά αρωματικό, με βότανα και καπνιστή υφή, αρκετά τασάκι. Καταλήγει τελείως τασάκι με λίγο, πολύ λίγο βότανο και και καπνιστή υφή. Τασάκι καπνιστό, αν με καταλαβαίνεις. Αγίασμα που θα έλεγε ο [member=12562]thenetpoet[/member] ;)

English Mixture: Παρόμοια αίσθηση. Οι διαφορές είναι στις λεπτομέρειες, αν και σημαντικές για όποιον ψάχνει για τις λεπτομέρειες.

Oriental: Τασάκι σκληρό από την αρχή. Σκληραίνει κι άλλο στην συνέχεια.

Black Cavendish: Το πιο πολυδιάστατο, αλλά και πάλι σκληρό τασάκι. Έχει μια υφή καπνιστού ξηροκαρπιού, βουτηγμένο μέσα στο τασάκι του μήνα.

Γενικώς έχω κάποιες παρατηρήσεις στις αντίστοιχες παρουσιάσεις.

Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να σου κάνουμε το τραπέζι με την Λεμονιά, να δοκιμάσεις ό,τι γουστάρεις.

Πέρα από την πλάκα αυτό ισχύει... Μου λες και δοκιμάζεις, σε κανά ντρίπερ ξέρω γω ή στον δικό μου.

Υ.Γ. Κάποιο ξεχνάω... Δεν παίζει... Λεμονιάαααααα
Περιεργα μας τα λες Προεδρε

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2233 στις: Δεκεμβρίου 19, 2018, 23:57 »
Βρε τασάκι ναι υπό την άποψη του καπνικου, αλλά όχι σαν λατακια. Ή του μπασμα. Ή του οριενταλ.

Είναι άλλο πράμα το καβεν.

Παρεμπιπτόντως εφόσον σου άρεσε το κεντακι, αξίζει να δοκιμάσεις το καινούργιο κεντακι. Για μένα λίγο καλύτερο γευστικά και αρκετά καθαρότερο στις ίδιες αναλογίες.

Επίσης καθαρότερο και το καινούργιο λατακια.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2234 στις: Δεκεμβρίου 20, 2018, 02:23 »
Τελικά δε μάθαμε αν υπάρχει κάπου δοκιμαστήριο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8367 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180706 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34008 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59842 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237631 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 597 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15811 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136168 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085379 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35448 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12