vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

508 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, athmichalop, bloodlessz, Ηρακλης, manoslykos, Jorge

Twitter

La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1635 στις: Οκτωβρίου 02, 2018, 15:41 »
 
άμα είναι τέθκιο...
 
 

 
 

Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1636 στις: Οκτωβρίου 02, 2018, 16:08 »
Άμα σε ένα tank 2ml με σκέτη βάση, στάξω συμπυκνωμένο 5 σταγόνες (μεγάλες) ΝΕΤ, τι γίνετε απο γεύση και απο βρώμα στην αντίσταση;

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1637 στις: Οκτωβρίου 02, 2018, 16:10 »
Είναι πολλές οι 5.
1-2

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1638 στις: Οκτωβρίου 02, 2018, 16:11 »
Εγώ λατακια θα έβαζα δύο για παράδειγμα...και γεύση και μια χαρά η αντίσταση και οικονομία λόγω εποχής διωγμού...

Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1639 στις: Οκτωβρίου 02, 2018, 19:43 »
Λιγο εκτος του συγκεκριμένου topic αλλά επειδή είστε μαζεμενοι οι μαγειρες της στοάς.Έχει δοκιμάσει κανείς το le tabac του Βλαδίμηρου για να καταλάβει τι ΝΕΤ παίζουν;Στην 5η μερα που το πρωτοδοκίμασα κυριαρχεί κάτι καπνιστό,μου θυμίζει lataκia,δεν μπορώ να καταλάβω τί άλλο μπορεί να έχει.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1640 στις: Οκτωβρίου 02, 2018, 19:47 »
Δεν το θυμάμαι το Le tabac, άρα μάλλον δεν μου είχε κανει εντύπωση. Άλλο μου έκανε εντύπωση και θα γράψω σχετικώς το βράδυ.

Πάντως, ενώ η πρώτη σειρά ήταν νετ από τα lidl, αυτή μάλλον όντως είναι νετ. Αν και νοθευμένα με άλλα πράγματα.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1641 στις: Οκτωβρίου 02, 2018, 19:49 »
Σε αυτό το νήμα θα γραπσεις; Ήρθε η ώρα για τα μουσκεμένα;

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1642 στις: Οκτωβρίου 02, 2018, 19:58 »
Άντε μιας και βιάζεται η Άννα!

Kentucky 10%, 5 mg/ml 60pg/40vg, Phenomenon Lite, 0,3mm Ni80, 2mm ID, 6 σπείρες, 0,81Ω και Le Concorde SXK, SS316L 0,4mm, 7 σπείρες, 2,5mm ID, 0,45Ω



Ο καπνός Kentucky ουσιαστικά είναι της κατηγορίας Burley, αλλά μεγαλωμένος στην Ιταλία και επεξεργασμένος με διαφορετικό τρόπο. Ενώ τα Burley είναι light air (δηλαδή ξεραμένος σε ευάερο χώρο – συνήθως αχυρώνες με καλό αερισμό), ο καπνός Kentucky υφίσταται fire curing (δηλαδή ξεραίνεται υπό την παρουσία φωτιάς που του στέλνει αρώματα και ακτινοβολία).

Η πιο φημισμένη χρήση του συγκεκριμένου καπνού είναι στα πούρα Τοσκάνης, αλλά χρησιμοποιείται και σε δυνατά, γευστικά, τσιγάρα, αλλά και σε καπνούς πίπας συνοδείας άλλων καπνών για ένα αυστηρά αρωματικό χαρμάνι. Η πρώτη χρήση του καπνού Kentucky ήταν ως καπνός μασήματος.

Πάμε, όμως, στα καθ’ ημάς, πριν χαθούμε ρεμβάζοντας τις διάφορες τεχνικές επεξεργασίας των καπνών, σαν εξαρτημένοι μπαφιάρηδες τελευταίας διαλογής. Όχι ότι δεν είμαστε, αλλά τέλος πάντων. Έχουμε έναν αρωματικό καπνό που σου βγάζει στο στόμα την αίσθηση του ανοίγματος μίας καπνοσακούλας από τα πιο φίνα σκούρα καπνά. Υπάρχουν σαφείς «ξύλινες» νότες, ενώ θυμήθηκα και κάποια χαρτάκια γλυκόριζας που παλαιότερα είχα χρησιμοποιήσει, το κύριο όμως είναι – όπως προείπα – ότι βάζεις την μύτη μέσα στην καπνοσακούλα και τραβάς «μυτιά». Αυτή είναι ακριβώς η αίσθηση.



Το απολύτως λογικό σε αυτή τη φάση, αφότου ξεκαθαρίσαμε – όσο ήταν δυνατόν – το γευστικό προφίλ του υγρού, θα ήταν να προβούμε σε σύγκριση με το αντίστοιχο της Black Note, το Legato.

Πριν, όμως, από αυτό θα σας διηγηθώ μία ιστορία. Πήγα τις προάλλες στο γνωστό μαγαζί των Βορείων Προαστίων, όπου κατοικοεδρευει ένας καρχαρίας και ένας πρόεδρος (όχι εγώ, ο… άλλος, ο τέως, ο πρώην ντε…). Εκεί δοκίμασα, παρότι βρισκόμουν εν μέσω μπουκώματος τα καινούργια Steampunk. Μου έσταξε, λοιπόν, ο καρχαρίας λίγη σκληρή μέντα στην αρχή να πάρω μπρος και μετά προχωρήσαμε στο παρασύνθημα, δηλαδή στον Pulse 22 με φρέσκα βαμβάκια.

Τα υγρά ήταν ανώριμα ακόμα, οπότε δεν είχα υψηλές προσδοκίες, ιδιαίτερα έχοντας κατά νου την προηγούμενη σειρά που πριν τον μήνα καπνικό μέρος δεν υπήρχε. Αυτή τη φορά τα πράγματα ήταν διαφορετικά, διότι υπήρχε ΚΥΡΙΩΣ το καπνικό μέρος. Το υγρό που μου έκανε εντύπωση ήταν το Sherlock, το οποίο σε καμία περίπτωση δεν «τριμπεκίζει» κύριε [member=13885]cpbaroque[/member] (!), γιατί το καπνικό του μέρος ήταν ατόφιο και μου άρεσε. Όπως είπα στον φίλτατο [member=17746]paloukaros[/member], ήταν λες και έβαζες την μούρη σου σε μία καπνοσακούλα.

Ναι, σωστά φανταστήκατε. Η καπνική βάση του Sherlock της Steampunk είναι, πιστεύω, κατά ένα μεγάλο μέρος το Kentucky της La Tabaccheria ή, αν δεν είναι, ο δημιουργός το έχει πλησιάσει επικίνδυνα. Δεν θα αναφέρω για προφανείς λόγους τις ελάχιστες διαφορές που διέκρινα και σε τι μπορεί αυτές να οφείλονται, αν και μπορεί κάλλιστα να είναι και οι ελάχιστες νότες από τα εξαφανισμένα, λόγω ελλιπούς ωριμάνσεως, άλλα στοιχεία του υγρού.



Ας προχωρήσουμε, όμως, τώρα στην σύγκριση με το αγαπημένο της [member=17286]annastas[/member], Legato, να της κάνουμε κι άλλη ζημιά! Τα υγρά, λοιπόν, μοιάζουν, όμως, το αυθεντικά ιταλικό της La Tabaccheria έχει αυτό το «κλίκ» παραπάνω άρωμα που για μένα το κάνει να ξεχωρίζει. Ενώ, όπως ορθότατα τονίζει ο αγαπητός [member=7454]Cruiser79[/member], στην περί Legato κριτική του η υλοποίηση της Black Note παραπέμπει σε τσιγάρο, εδώ έχουμε ένα υγρό που παραπέμπει αυστηρότερα στην πουρένια (εκ του πούρου :cigar:, όχι εκ του πουρού :palios:, μην μπερδεύεσαι Σιπί!) αίσθηση για την οποία προορίζονται αυτά τα καπνά.

Εν κατακλείδι, πολλά είναι τα υγρά της La Tabaccheria που έχω δοκιμάσει. Τα περισσότερα από αυτά βρίσκονται στο ντουλάπι μου σε μορφή μπουκαλιού των 100ml και σίγουρα θα ατμιστούν sooner or later. Είναι κάποια από αυτά, όμως, που κατά την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ, βρίσκονται στην πρώτη γραμμή. Δεν θα τα ονομάσω «καλύτερα υγρά», διότι αυτό θα ήταν υπερβολικό, καθότι υποκειμενικό, θα πω όμως ότι κάθε μέρα (ή σχεδόν) που αλλάζω υγρό στον Phenomenon Zest μου αυτά είναι η πρώτη μου σκέψη και η περίπτωση να μην βάλω κάποια από αυτά, αλλά κάτι άλλο έγκειται στο «νισάφι πχιά» που έρχεται στο μυαλό μου ή στο «ας θυμηθώ κι αυτό». Αυτά τα υγρά, μιας και πολλοί με έχετε ρωτήσει, είναι τα Perique, Black Cavendish, Burley και πλέον Kentucky.

Προεξαγγελτικά τονίζω ότι σε αυτή την λίστα πιθανόν να έχουμε σύντομα αλλαγή - ές, αφού στην αναμονή για μίξη και παρουσίαση βρίσκεται το Macerated Kentucky από τη νέα σειρά της La Tabaccheria. Επίσης, στην ίδια λίστα, μόνο που δεν το έχω στα χέρια μου ακόμα, βρίσκεται και το Macerated Black Cavendish, οπότε stay tuned. Θα έχει πολύ VS ο φετινός χειμώνας, τύφλα να έχει ο [member=16029]JoeBarTeam[/member]. Άννα, αυτά εδώ είναι τα μουσκεμένα!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 02, 2018, 20:11 από Κώστας Άλεξ »

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1643 στις: Οκτωβρίου 02, 2018, 20:28 »
Όπως πάντα μας έδωσες τα φώτα σου Πρόεδρε....εύγε , άξιος

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1644 στις: Οκτωβρίου 02, 2018, 21:17 »
μπλεκσαμε ασκηυμα με δαυτα.. καταστροφη του δραμαλη μιλαμε...
πρεπει να βρω λυση να απεξαρτηθω. ::)

θα παω στο νημα του μπαροκου να τα κανω πτανα, να αρπαχτουμε, να τον βρισω, κ να φαω μπαν.
:bye:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1645 στις: Οκτωβρίου 02, 2018, 22:32 »
αντί να τρέχεις σε μπαροκ και ροκοκό, πάρε κάνενα καπνομπάσταρδο να γλυτώσεις και από τη μάκα  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1646 στις: Οκτωβρίου 02, 2018, 23:06 »
στο 4-5% που τα κανω, δεν εχει μακα. μονο απολαυση. ;)

Αποσυνδεδεμένος dazed

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
  • ... makes Jack a dull boy
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1647 στις: Οκτωβρίου 03, 2018, 00:04 »
Και 1ml σε 60 βάσης είναι αρκετό για να δώσει γεύση. Και καθόλου (σχεδόν) μακα.

Αποσυνδεδεμένος daglasg3

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1648 στις: Οκτωβρίου 03, 2018, 10:15 »
Πολύ ωραία παρουσίαση φίλε μου.να πάρω την σκυτάλη και να πω αναμένοντας την επόμενη παρουσίαση οτι.κανω το solo kentucky 3  ημερες10% αραιωση.εδω έχουμε. Ένα πουρακι αρωματικό χωρίς να κουράζει θα έλεγε οι ξύλινες νότες νότες σε εμένα τουλάχιστον δεν είναι αισθητες και αν για κάποιους το kentucky είχε κάποια άσχημη μυρωδιά στο χώρο στο solo kentucky (μουσκεμενο) δεν υπάρχει αυτο.η μεγάλη διαφορά για εμένα ήταν στο solo latakia (μουσκεμενο) ελαφρύ λατακια χωρίς να χάνει σε αρώματα και κάπως κρεμωδες.δεν μπουχτιζει.και το βασικό δεν λερωνει όπως το πρωτο.
Φυσικά θα γράψει σχετικά με αυτά και ο ΚΏΣΤΑ. 
Πληροφορίες από Ιταλία λένε ότι σύντομα και στην Ελλάδα θα έχουμε και τα3 καινουργια
Air cured virginia
Fermented black cavendish
Ismir(oriental ποικιλια)

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1649 στις: Οκτωβρίου 03, 2018, 10:40 »
Ρε κακό που μας βρήκε....καινούριο caven...ετοιμάστε βαλίτσες...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8391 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180781 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34049 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536771 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59907 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237796 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15973 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136196 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085433 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35494 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10337 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12