vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1545 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2018, 00:35 »
Χμμμμμ... Κάτσε να βάλω την στολή του σέφ.



Το λοιπόν:

Perique για μπυρίτσα, ουίσκι. Λες, όμως, για διάφανα, δηλαδή βότκα, τζίν, οπότε θέλουμε και ένα σκληρό τσιγάρο. Βάλε Oriental ή Μπασμά. Βάλε και ένα Black Cavendish και ένα Burley που είναι παντός καιρού.

Και φυσικά, αν το ποτό σου συνοδεύεται κι από τζάκι, με ή χωρίς αιθέρια ύπαρξη, βάλε και μια συνταγή με Latakia.

Ε και μετά πάρε και την υπόλοιπη σειρά. Δεν μείναν και πολλά  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1546 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2018, 00:45 »
Μας αμησες. :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Κατάλαβα που πάει το πράμα.. 8)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1547 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2018, 00:56 »
Ευχαρίστησις μας! :)) 

Όμως, μην φεύγετε ακόμα. Δεν βάλαμε πούρο. Που πάμε χωρίς πούρο; Mata Fina! ή και... δεν έχει παρουσιαστεί ακόμα, παγκόσμια πρώτη μόνο για εσάς, Kentucky! Περισσότερα σχετικά με το τελευταίο σε λίγες μέρες, αν όχι αύριο.


Αποσυνδεδεμένος Kourkmantan

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1548 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2018, 01:13 »
Επιστροφή στο forum μετά από δύο μήνες και βλέπω ότι το νήμα μεγάλωσε επικίνδυνα... Λογικό αφού πρόκειται για εξαιρετικά αρώματα. Αρώματα που θα εκτιμήσει και ο νεός αλλά και ο παλιός ατμιστής και που για μένα δεν χρειάζονται ωρίμανση (μιξάρεις και φουμάρεις :yes:). Πάμε στο θέμα μας τώρα  :D

Black Cavendish... All day vaping υγρό; 100%   Ταιριάζει με ελληνικό, καπουτσίνο, φραπέ ή φρέντο ; 100%   Ταιριάζει με τα πάντα και είναι για όλες τις περιστάσεις. Φοβερή γεύση, βγάζει μια ωραία γλυκάδα και δεν σε μπουχτίζει. Μου δίνει μία αίσθηση μεταξύ δρύινου βαρελιού και κρασιού, χωρίς βέβαια να βγάζει κάτι σε αλκοόλ. Απίστευτο άρωμα. Αραίωση που του είχα κάνει 6% αλλά νομίζω 4-5% θα είναι σούπερ. Από τα 5 αρώματα που αγόρασα αρχές καλοκαιριού (Black Cavendish, Basma, Burley, Latakia, Piloto Cubano), ήταν αυτό που τελείωσε με συνοπτικές διαδικασίες. Θα το αγοράσω ξανά (αυτή την φορά θα πάρω 3 μπουκαλάκια και όχι 1) μόλις γίνει διαθέσιμο εδώ στην Θεσσαλονίκη. Από μάκα θα το βαθμολογούσα με 6/10. Γενική βαθμολογία 9/10 

Basma... έχουν κάνει φοβερή δουλειά τελικά οι Ιταλοί. Στην εισπνοή ο ουρανίσκος πλημμυρίζει με αρώματα και γεύσεις. Αν σου λείπει εκείνη η αίσθηση: (α) καλοκαιρινός πρωινός ελληνικός καφές με δροσιά στο μπαλκόνι και ... (β) ότι έχεις τελειώσει μεσημεράκι 2 μεγάλες χοιρινές μπριζόλες με πατάτες και θέλεις να κάνεις ...., μην το σκέφτεσαι. Πάρε το υγρό και θα με θυμηθείς. Παρόλο αυτά δεν μπόρεσα να το κάνω all day vaping.  Κάποιες στιγμές με μπούχτιζε. Αραίωση που του έκανα 5%. Ίσως να ήθελε περισσότερη αραίωση. Βαθμολογία για μάκα 4.5/10 Γενική βαθμολογία 7.5/10

Burley... Ήταν το 2ο άρωμα μετά το Black Cavendish φυσικά, που μπορούσα να το ατμίζω όλη μέρα. Πολύ ωραία γεύση, όχι τόσο έντονη όσο τα προηγούμενα αρώματα, έβγαζε μία μικρή αίσθηση αμμωνίας, αλλά όχι κάτι που να σε χαλάει και θα έλεγα ότι σαν άρωμα είναι αρκετά ισορροπημένο. Ίσως να ταιριάζει σε μίξη με άλλα αρώματα. Θα ψάξω να δω και θα το δοκιμάσω. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι η αντίσταση ήθελε αλλαγή μετά από αρκετά ml. Αραίωση 7% Βαθμολογία για μάκα 8.5/10 Γενική βαθμολογία 6.5/10

Piloto Cubano... Δεν ήμουν ποτέ του πούρου. Έκανα που και που παλαιότερα εκείνα με την σοκολάτα και την βανίλια, αλλά μέχρι εκεί. Όποτε δεν μπορώ να εκτιμήσω πόσο κοντά είναι σε αίσθηση αυτό το άρωμα με ένα cohiba ή ένα  montecristo. Θα έλεγα όμως ότι είναι ένα αξιόλογο άρωμα, που ταιριάζει σε πολλές περιστάσεις (πχ λιπαρά γεύματα και ποτό το βραδάκι) και σίγουρα δεν θα σε μπουχτίσει. Επίσης και αυτό έβγαλε πολλά ml στον ατμοποιητή, χωρίς να θέλει συχνή αλλαγή το βαμβάκι. Αραίωση 6% Βαθμολογία για μάκα 8.5/10 Γενική βαθμολογία 6/10

Latakia... Πρώτη φορά που δοκίμασα το quartet της black note είχα πάθει πλάκα. Η μυρωδιά και η γεύση των μπαχαρικών στον ουρανίσκο και την μύτη, έκαναν πάρτι. Όλος ο χώρος μύριζε ανατολή. Κάτι τέτοιο περίμενα να συναντήσω και εδώ αλλά απογοητεύτηκα. Ναι μεν υπήρχε αυτή η αίσθηση των μπαχαρικών αλλά την υπερκάλυπτε η γεύση του καμμένου ξύλου. Τέρμα καμμένο όμως... Η αραίωση που έκανα ήταν 5% και πολύ πιθανόν να είναι και ο λόγος που με χάλασε σαν υγρό. Θα το ξαναφτιάξω με 1% μήπως και μπορέσω να το ατμίσω για έτσι όπως είναι τώρα, δεν υπάρχει περίπτωση. Για all day vaping δεν το συζητάω καν. Βαθμολογία για μάκα  :laugh1: :laugh1: :laugh1: 1/10 Γενική βαθμολογία 4/10 (Με επιφύλαξη όμως. Ίσως αναθεωρήσω με αραίωση 1%)

Όλα τα παραπάνω δοκιμάστηκαν στον Le Concorde, με βαμβάκι cotton bacon, ss316 σύρμα 28ga, 2.5 πυρήνα, 5 σπείρες, ~0.8 Ω και 50/50  VG/PG χωρίς έξτρα νικοτίνη.


Σήμερα αγόρασα το American Blend (χαρμάνι από Virginia, Burley & Oriental).  Μίξη σε βάση 50VG/50PG pink mule, ωρίμανση 1 ώρα  :D, ατμομποιητής ίδιος, βαμβάκι cotton bacon και στήσιμο (πρώτη φορά) με fused clapton nichrome80 ~0.9 Ω. 

Παρατήρηση 1η: Θεωρούσα ότι δεν θα δοκιμάσω κάτι καλύτερο από το Black Cavendish... Μάλλον έχουμε ντέρμπι εδώ...
Παρατήρηση 2η: Αν αφαιρέσεις από το Black Cavendish, την γλυκάδα και την αίσθηση δρύινου βαρελιού, τι μένει; American blend...
Παρατήρηση 3η: Από μάκα πάμε πάααααααρα πολύ καλά. Πιθανόν να πετύχουμε βαθμολογία 8/10
Παρατήτηση 4η: Δεν ξαναγυρνάω στο ss316.Ζήτω το nichrome80  :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1549 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2018, 09:08 »
Το black cavendish μου φάνηκε πολύ σκέτο για να το ατμίζω μόνο του. Σε μίξη με latakia ήρθε και έστρωσε πάρα πολύ καλά.

Αποσυνδεδεμένος daglasg3

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1550 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2018, 11:23 »
καπνιζα καπνα πιπας χρονια είναι καποια σαν καπνα που δεν καπνίζονται μονα τους.πολυ δυσκολα καποιος θα καπνισει perique ..burley...μονα τους είναι πολύ εντονα και είναι από  τα καπνα με την αρκετη νικοτινη.μπαινουν σε blend για να δωσουν μια σκλυραδα και λιγο νικοτινη οπαραπανω.εδω λογου pg vg αλλαζει το πραγμα είναι λιγο  ποιο στρογγυλεμένα και λιγο ποιο γλυκα αρα καποιος τα ατμιζει και μονα τους
εγω από τοτε που καπνιζα πιπα παντα μιξεις καπνων εκανα...για αυτό και εδώ baffometo..don bastiano...το μονο που κανω μονο του γιατι είναι από τα καλυτερα καπνα που υπαρχουν εκει εξω είναι το kentuki.απολαυση..

Το black cavendish μου φάνηκε πολύ σκέτο για να το ατμίζω μόνο του. Σε μίξη με latakia ήρθε και έστρωσε πάρα πολύ καλά.
είναι και από αγοραζουν καπνους για απόσταγμα .το αμερικανικο cavendish είναι ποιο γλυκο με νοτες βανιλλιας.το δανεζικο εχει μια ιδεα σοκολατα και αυτά τα αρωματα τα  βγαζει ο καπνος η εστω υπαρχει αυτή η αισθηση..και εγω μονο του δεν το ατμιζω με λατακια παει πολυ


συγχώνευση συνεχόμενων ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 22, 2018, 13:52 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος npaolo

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1551 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2018, 11:59 »
προχθές αγόρασα το wild west , όταν έφτασα στο σπίτι απογοητευτικά  από την μυρωδιά που έβγαζε μέσα στο μπουκάλι .
Σήμερα που το δοκίμασα στον enteon τρελάθηκα δεν το πίστευα ........
Το θεωρώ καλύτερο από το sonata .....
Άραγε πόσες ήμερες θέλει για να ωριμάνσει ?

Αποσυνδεδεμένος Ulaire

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1552 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2018, 12:08 »
Πραγματικά πολύ καλο... Εγώ το ξεκίνησα από την δεύτερη μέρα τώρα είναι στην πέμπτη μέρα και δεν έχω δει τρελές διαφορές οπότε από την μεριά μου θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις κατευθείαν...

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 22, 2018, 13:54 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1553 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2018, 12:09 »
Μέρες? Συνήθως τα ατμίζουμε σε ώρες ...βέβαια το συγκεκριμένο δεν το έχω..θα σε διαφωτήσουν οι υπόλοιποι... :yes:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1554 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2018, 13:20 »
δε χρειάζεται ωρίμανση.
παφ_πουφ απ' ευθείας.
Τα "καλα" καπνικά, δεν έχουν σχέση μυρωδιάς με φτιαγμένο το άρωμα.
Σε ξεγελάνε. Συνήθως η μυρωδιά τους σε χαλάει, αλλά μόλις ατμίσεις...  :respect:

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1555 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2018, 21:15 »
Θα με παίξετε και εμένα; ;D

Για προτείνετε ποσοστό αραίωσης, θα δοκιμαστούν σε doggy, skyline, phenomenon zest(δεν ξέρω αν έχει σημασία βέβαια).

Black Cavedish που αρέσει σε όλους δεν βρήκα πουθενά. :-\


Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1556 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2018, 21:26 »
Ανάλογα τί ατμίζεις...η κατηγορία "βασόβιοι" θα σου πούμε 5% ...οι αλλοι, οι σκληροπυρηνικοί θα σου πούνε γύρω στο 10% ...αντε πείτε ντε

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1557 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2018, 21:29 »
Δεν έχω κανένα από τα δύο... Αν τα είχα θα τα είχα κάνει στο 10%...

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1558 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2018, 21:36 »
Δεν τον ακούτε τον πρόεδρα... Μοιάζουν απίστευτα αυτά τα δύο. Ξεκίνα 10% Μάτα φίνα και άμα είναι αραιώνεις.

Σε σωνουν τα ωραία βιβλία από πίσω. Εύγε νεε μου!

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1559 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2018, 21:38 »
το cubano ειναι πολυ εντονο. στο 5% νομιζω ειναι καλα.
το αλλο δεν ξερω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8460 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180862 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34095 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537175 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59994 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237988 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 616 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16222 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136239 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085505 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35551 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10403 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12