vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

528 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, camber, Jorge, manoslykos, Tazz, TasMan, zakyn8inos, apostolisd, th3ofilos

Twitter

La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #690 στις: Ιουλίου 19, 2018, 21:39 »
Πολύ μου αρέσει τελικά που αραιώνεις και ατμίζεις αμέσως. Επίσης θεωρώ πολύ σημαντικό το ότι περνούν απαρατήρητα στον χώρο που ατμίζονται.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #691 στις: Ιουλίου 19, 2018, 22:22 »
H φωτογραφία της βαμβακοαντιστάσεως που υποσχέθηκα: 


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #692 στις: Ιουλίου 19, 2018, 22:23 »
Μπλιάξ που λέει και η κόρη μου :)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #693 στις: Ιουλίου 19, 2018, 22:25 »
Έχω δει πολύ χειρότερα και είμαι σίγουρος πως κι εσύ το ίδιο, Γιάννη :) 

Κάνουμε και Λατάκια εμείς  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #694 στις: Ιουλίου 19, 2018, 23:18 »
Χαίρομαι που όλο κ πιο πολλοί μυημενοι, ακολουθούν το απευθείας άτμισμα...  ;)

Αποσυνδεδεμένος Kourkmantan

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #695 στις: Ιουλίου 19, 2018, 23:25 »
Παραλαβή σήμερα των περίφημων αρωμάτων Ν.Ε.Τ. la tabaccheria. Ήθελα να πάρω όλη την σειρά αλλά κρατήθηκα γιατί αλλιώς θα έτρωγα βάση και αρώματα μέχρι τέλους του μήνα!!!
Συνολικά 5 αρώματα, που ελπίζω να με συντροφεύουν για το υπόλοιπο του καλοκαιριού και μέχρι τέλους φθινοπώρου...(λέμε τώρα) και να με μυήσουν και πάλι στο μονοπάτι των Ν.Ε.Τ. υγρών...
Έχουμε και λέμε: 1. Latakia 2. Basma 3. Black Cavendish 4. Piloto Cubano 5. Burley
Όσο αφορά τα πρώτα δύο, ξέρω τι περίπου να περιμένω. Λογικά θα μοιάζουν το μεν Latakia με το Quartet και το Basma με το Cadenza της Blacknote. 
Η ωρίμανση των υγρών θα γίνει σε βάση 50/50 VG/PG της αγαπημένης Pink mule, ενώ από θέμα νικοτίνης θα αρκεστώ σε αυτήν που περιέχουν τα αρώματα, λόγω του ότι εδώ και 2-3 μήνες τα υγρά που ατμίζω είναι σχεδόν μηδενικά σε νικοτίνη.
Αρχικά έφτιαξα 80 ml υγρού για κάθε άρωμα και τα ποσοστά αραίωσης που χρησιμοποίησα ήταν τα εξής:
1.  Latakia 5%
2.  Basma 5%
3.  Black Cavendish 6%
4.  Piloto Cubano 6%
5.  Burley 7%
Ελπίζω για ολοήμερο άτμισμα, να είναι εντάξει τα ποσοστά και να μην χρειάζονται περισσότερο άρωμα.

 

Με εξαίρεση το Latakia, τα υπόλοιπα κινούνται σε σχετικά ανοιχτό χρυσαφί - κίτρινο χρώμα. Το Basma ήταν 2 κλικ πιο σκούρο από τα άλλα τρία. 
Το Latakia ήταν λες και έβγαινε από σώμα βρυκόλακα. :D Εξαιρετικά σκούρο κοκκινωπό χρώμα.
Πριν από κάθε απόσταξη όλα τα αρώματα πέρασαν από τεστ όσφρησης και οφείλω να πω ότι εντυπωσιάστηκα και από τα πέντε, ιδιαίτερα.
Δύο από αυτά όμως με έκαναν να ανατριχιάσω και μου ξύπνησαν αναμνήσεις που είχα λησμονήσει... 

Basma 
Όταν ήμουν 6-8 χρονών περίπου και τα καλοκαίρια πήγαινα στο χωριό, δίπλα από το σπίτι της γιαγιάς μου, υπήρχε μια αποθήκη που κρεμούσαν τα καπνά. Κάποιες φορές έτυχε να μπω μέσα, αλλά και τις υπόλοιπες που περνούσα από έξω, η μυρωδιά από τα καπνά ήταν τόσο χαρακτηριστική και έντονη, που δεν μπορούσες να σταθείς εκεί για πολλή ώρα. 
Αυτό το άρωμα, που ήταν και το πρώτο που άνοιξα από τα πέντε, με ταξίδεψε χρόνια πίσω. Σχεδόν με συγκίνησε. Ελπίζω να φανεί αντάξιο και στην γεύση. Ήδη έχω κάνει εικόνα την πρώτη του δοκιμή. Σαββατοκύριακο, 7-8 το πρωί που ακόμα θα έχει δροσιά, μπαλκόνι και στο τραπέζι επάνω, κρύο νεράκι και σκέτος μονός ελληνικός καφές.  Μοντάκι με dripper ανά χείρας και...

Black Cavendish
Αυτό ήταν το τρίτο κατά σειρά άρωμα που άνοιξα και έφερα στην μύτη. Βαθιά εισπνοή και ένα δάκρυ κύλισε στο πρόσωπό μου... 
Έχουν περάσει 3,5 χρόνια από τότε που έκανα το τελευταίο μου τσιγάρο. Αν και δεν μου λείπει πλέον, υπάρχουν κάποιες στιγμές μέσα στον χρόνο, που θα περάσει φευγαλέα από το μυαλό μου. Τέτοιες στιγμές είναι όταν είμαι με τα φιλαράκια μου σε κάποιο ταβερνάκι και τα ψητά με τις ρετσίνες δίνουν και παίρνουν... Όμως εγώ βράχος...
Το άρωμα λοιπόν αυτό μου θύμισε εκείνες τι στιγμές, που άφηνες το πιρούνι στο τραπέζι σκασμένος από το φαγητό, έπινες την τελευταία γουλιά κρασί από το ποτήρι, έπιανες στα χέρια το "κόκκινο" πακέτο τσιγάρα, το άνοιγες και έσκαγες την μαλμπ....ρια σου. Η πρώτη τζούρα έφτανε μέχρι κάτω... Δεν θυμάμαι αν φτιάχνονται και τα δύο από τα ίδια καπνά, αλλά στην μυρωδιά μου το θύμισε 100%. Ελπίζω και αυτό να φανεί αντάξιο στον dripper.

Τα υπόλοιπα τρία της σειράς, από αρωματικής άποψης, είναι εξίσου καλά με τα προηγούμενα και συνάμα διαφορετικά.

Latakia
Το πιο έντονο αρωματικά υγρό από τα πέντε, ήταν αυτό. Μόλις πλησίασε η μύτη μου στο μπουκαλάκι, μυρωδιές καμμένου ξύλου, πιπεριού και μείγματος βοτάνων, κατέκλυσαν την αισθήσεις μου. Νομίζω ότι θα είναι υγρό για ιδιαίτερες περιστάσεις (θα το συνοδεύσω σίγουρα με Glenfiddich 18 ετών, που είναι από τα αγαπημένα μου ουίσκι).

Piloto Cubano
Πολύ ωραίο και αυτό το υγρό, στην οσμή. Έντονη, σκοτεινή, πουρίσια και ελαφρώς αλκοολική η μυρωδιά του. Κρατάω μικρό καλάθι, γιατί έως τώρα δεν έχω δοκιμάσει υγρό που να φτάνει την γεύση πούρου έστω και στο 50%.

Burley
Τελευταίο άρωμα και ο ενθουσιασμός μου βρίσκεται ακόμα στα ύψη. Αρκετά απαλή και γήινη, η μυρωδιά του. Ήταν λες και άνοιξα σακουλάκι με φρέσκο αρωματικό καπνό. Ίσως να είναι το πιο all day vaping υγρό αυτό. Θα δείξει...

Από όσα είδα σε προηγούμενες σελίδες, η ωρίμανση των υγρών επιτυγχάνεται από την 2η εμδομάδα και έπειτα, με αποκορύφωμα τον ένα μήνα. 
Εννοείται ότι ένα από τα πέντε τουλάχιστον θα δοκιμαστεί σε 1-2 μέρες. Δεν έχω τόση υπομονή. Ωστόσο το Basma και το Black Cavendish θα τα αφήσω να ωριμάσουν όπως πρέπει και θα τα δοκιμάσω μετά από 2 εβδομάδες, την κατάλληλη στιγμή. Ποιά είναι αυτή; Είπαμε...

Το Basma με τον ελληνικό μου καφέ, πρωί Σαββάτου και το Black Cavendish το ίδιο βράδυ, που θα μεθοκοπάω σε κάποιο ταβερνάκι...  :D :yes: :bye:

Αποσυνδεδεμένος relax_dv

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ..όλα είναι ατμός - Θρασύβουλας..
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #696 στις: Ιουλίου 19, 2018, 23:31 »
 Κώστα για 4 ml μόνο, έχει μπόλικη μάκα... 

 Όλο και αυξάνονται οι μύστες... Καλά πάμε.. 8)

Kourkmantan, πιθανολογώ ότι Black Cavendish και Burley θα σε τρελάνουν.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #697 στις: Ιουλίου 19, 2018, 23:35 »
Πρέπει να δεις λατάκια 10% με 60VG. Σου πω εγώ τι πάει να πει μάκα... Καπνοδοχοκαθαριστής πρέπει να είσαι μετά.

@Kourkmantan δοκίμασε τα όλα και νωρίς ;) 


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #698 στις: Ιουλίου 19, 2018, 23:38 »
Δε χρειάζονται ωρίμανση. 

Αποσυνδεδεμένος relax_dv

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ..όλα είναι ατμός - Θρασύβουλας..
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #699 στις: Ιουλίου 19, 2018, 23:43 »
το latakia μόνο και μόνο από το άρωμα στο μπουκαλάκι, αποθαρρύνομαι να το φτιάξω.  :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #700 στις: Ιουλίου 19, 2018, 23:48 »
Μην σε σκιάζει η μυρωδιά δεν έχει σχέση με την γεύση τους.

 Liber XXVII

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #701 στις: Ιουλίου 19, 2018, 23:50 »
Κι όμως κινείται ;)

Στην συγκεκριμένη περίπτωση καλά κάνει και σκιάζεται  :))

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #702 στις: Ιουλίου 19, 2018, 23:53 »
Μη δίνεις σημασία στη μυρωδιά του. 
Το αποτέλεσμα θα σε φτιάξει  ;)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #703 στις: Ιουλίου 20, 2018, 00:18 »
Πρέπει να δεις λατάκια 10% με 60VG. Σου πω εγώ τι πάει να πει μάκα... Καπνοδοχοκαθαριστής πρέπει να είσαι μετά.

@Kourkmantan δοκίμασε τα όλα και νωρίς ;)
Και αμα δεις το 10% κάτσε να δεις και το 13% που το φτιάχνω εγώ  :laugh1:
Παρεπιπτόντως, το black cavendish σκέτο δεν μου είπε και πολλά, όχι ότι δεν είναι καλό νετ αλλά δεν είμαι φαν αυτού του είδους καπνών.
Μαζί με το λατάκια όμως είναι σιγουράκι.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #704 στις: Ιουλίου 20, 2018, 00:23 »
Εγώ το επόμενο θα το φτιάξω 8% πάντως, Γιάννη. Και νεράκι μέσα. Όχι άλλο καθάρισμα καμινάδας... 



Θα κάνω και τις άκρες του ντέκ, καλό κύριο!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8494 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180927 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34142 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537486 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60053 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238156 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 625 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16412 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136275 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085571 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35589 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10457 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12