vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

236 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, manoslykos, Jorge, th3ofilos, camber

Twitter

La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)

Αποσυνδεδεμένος kskl73

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #225 στις: Μαρτίου 25, 2018, 11:03 »
Tα αρώματα αυτά ανήκουν στην κατηγορία "μπλέξαμε τώρα".
Για όποιον αναζητάει καπνικά υγρά δεν νομίζω ότι δεν θα βρει εδώ κάτι που να μην του ταιριάξει.
Πήρα το kentucky και το black cavendish από τις αρχές του μήνα και πλέον έχουν φτάσει σε πολύ καλό σημείο ωρίμανσης.Από τις 3 μέρες που άρχισα να τα δοκιμάζω μπορούσαν να ατμιστούν αλλά το μεν kentucky παραήταν σκληρό ενώ το black cavendish μου φαινόταν αρκετά αρωματικό.Τώρα πλέον τα πράγματα έχουν στρογγυλέψει.

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #226 στις: Μαρτίου 25, 2018, 12:38 »
Τριτη μερα κ ειπα να δοκιμασω το kentucky οντως ειναι αγριο ακομη κ δεν εχει στρωσει! Το ευχαριστο ομως ειναι η οψη του βαμβακιου κ των καταλοιπων τα οποια ειναι αριστα μετα απο 4ml...


Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #227 στις: Μαρτίου 25, 2018, 12:41 »
Όντως, μια χαρά [member=13246]Ksp[/member]. Έβαλες WFI; Τι αναλογίες το έφτιαξες; Εγώ περιμένω να ωριμάσουν τα δύο νέα με τις νέες, σύμφωνες με τον κατασκευαστή, αναλογίες και θα επανέλθω.

Αποσυνδεδεμένος kskl73

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #228 στις: Μαρτίου 25, 2018, 13:05 »
Kαι επειδή το άτμισμα το έχουμε κάνει και χόμπι......

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #229 στις: Μαρτίου 25, 2018, 14:04 »


Το ευχαριστο ομως ειναι η οψη του βαμβακιου κ των καταλοιπων τα οποια ειναι αριστα μετα απο 4ml...
(Image removed from quote.)

Παιδιά, δεν ξέρω ( πρωτάρης είμαι στο κάπνισμα ) αλλά σε αυτή την κατάσταση αντίστασης/βάμβακος, τα στέλνω. Νομίζω πως και η γεύση έχει ήδη ατονήσει, παράλληλα με την ένταση της τζούρας. Ιδέα μου; 🤔


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #230 στις: Μαρτίου 25, 2018, 14:08 »
Για τόσα ml και το χρώμα του υγρού, η αντίσταση είναι σε καλή κατάσταση. Άμα σου δείξω καμιά φορά τις αντιστάσεις μου, είναι σαν τα πνευμόνια καπνιστού. Πάντως έχεις δίκιο, Θανάση. Και πάλι θέλει αλλαγή, καθώς ατονεί η γεύση όσο ταλαιπωρείται η αντίσταση. Άντε να τελειώσει το τανκάκι που δείχνει να έχει λίγο υγρό ακόμα.

Αντί για τανκάκι, πήγα να γράψω τασάκι. Φτου!  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #231 στις: Μαρτίου 25, 2018, 16:31 »
Οχι wifi δεν εβαλα καθουλου! 3αρα νικοτινη 50/50 ειναι! Ναι η αντισταση οαει για αλλαγμα!

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #232 στις: Μαρτίου 27, 2018, 23:44 »
Οκ το latakia, τελικά έγινε ατμίσιμο στο 5%. Στην αρχή το βρήκα και πάλι πολύ έντονο, αλλά τώρα το συνήθισα και νομίζω είναι όπως πρέπει. Ευτυχώς που δε γέμισα τον σκύλο σε 10% ποσοστό να έβλεπα τον ουρανό σφοντύλι. Το συμπαθώ ολοένα και περισσότερο παρά την άσχημη αρχική εντύπωση, πολύ άγριο καπνικό που έχει συνάμα και ημίγλυκες νότες στην εισπνοή.

Το cavendish από την άλλη είναι σχετικά αδύναμο στο 10%. Το δράμα είναι ότι στον doggy χάνω εύκολα τη γεύση του. Μετά τις 2 πρώτες τζούρες χάνεται αυτός ο αρωματικός ξηρός καπνός και λαμβάνω μια απροσδιόριστη βενζινίλα που δε μου αρέσει καθόλου.  :'( Να είναι θέμα ατμοποιητή ή ουρανίσκου δεν ξέρω, ελπίζω να φταίει η λίγη ωρίμανση.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #233 στις: Μαρτίου 27, 2018, 23:50 »
Μήπως έκανες απανωτές; Τα συγκεκριμένα έχουν ως απόσταγμα θέμα τροφοδοσίας. Θα γράψω περισσότερα στην αναλυτική παρουσίαση που έρχεται, όμως το 10% WFI κάνει πραγματικά μεγάλη διαφορά. 

Πάντως σε άλλον ατμοποιητή δεν μου άλλαζε η γεύση, παρά μόνο όταν άρχιζε η υποτροφοδοσία. Και δεν ήταν βενζινίλα, ήταν καμμενίλα.

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #234 στις: Μαρτίου 27, 2018, 23:55 »
Θα μπορούσες να τις πεις & απανωτές, μα και με το latakia τις κάνω χωρίς τέτοια θέματα. Με το wfi φοβάμαι μπας και προκύψει θέμα με αλλοίωση γεύσης, μήπως θα ήταν καλύτερα με high pg αν είναι να μειωθεί το πήξιμο.

Όταν σου ωριμάσουν αυτά με το νερό και δοκιμάσεις, πες μας εντυπώσεις.  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #235 στις: Μαρτίου 27, 2018, 23:59 »
Ναι, αυτό λέω... Το ένα (Piloto Cubano) δείχνει έτοιμο και ήδη κάνω το πρώτο τανκάκι. Στα πρώτα ml που η αντίσταση τα έφτυνε τώρα δείχνει μια χαρά. Θα ανεβάσω σχετικό φωτογραφικό υλικό, βέβαια, αλλά μου έχει κάνει εντύπωση η διαφορά. Και ουσιαστικά δεν έχω κάνει αλλαγή στην σύσταση. Απλώς αφαίρεσα 10% VG και έβαλα 10% WFI. Η PG παρέμεινε ακριβώς ίδια.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #236 στις: Μαρτίου 28, 2018, 09:53 »
Με 5% WFI και το υπόλοιπο 50/50 έχουν άριστη τροφοδοσία, δεν παρατηρώ υπερτροφοδοσία δλδ. Νομιζω όμως ότι χάνουν λίγο σε απόδοση γεύσης.
Τολμω να πώ ότι τα προτιμώ φρεσκοφτιαγμενα, όσο ωριμάζουν αλλάζουν δραματικά χαρακτήρα και γίνονται πολύ πιο ήπια, πιο πλούσια αλλά χανουν την υψηλή ένταση των πρώτων ημερών.
Τα έκανα με 10% και με τις αναλογίες που προτείνουν για all day. Δεν θα τα επέλεγα για ολοήμερο άτμισμα, τα προτιμώ 1-2 φορες με υψηλό ποσοστό και φρέσκα.
Θα δούμε πως θα ειναι και με ενα μηνα ωρίμανση βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #237 στις: Μαρτίου 28, 2018, 09:59 »


Τολμω να πώ ότι τα προτιμώ φρεσκοφτιαγμενα, όσο ωριμάζουν αλλάζουν δραματικά χαρακτήρα και γίνονται πολύ πιο ήπια, πιο πλούσια αλλά χανουν την υψηλή ένταση των πρώτων ημερών.

Συμφωνώ. Από την άλλη, όμως, σκέφτομαι μήπως είναι αυτό το σοκ από τις πρώτες τζούρες, που δημιουργεί αυτή την εντύπωση...


Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #238 στις: Μαρτίου 28, 2018, 10:15 »
Θα το δούμε, εχουμε την καταγραφη του Αλέξ, θα έχουμε και περισσότερες εκτιμήσεις οσονούπω από άλλους.
Προσωπικά επειδή πιστευω ότι αξίζει τον κόπο και μια μικροεπένδυση σε αυτα τα αρώματα, εφτιαξα από 60ml με 7 από αυτα στα προτεινόμενα ποσοστά για all day.
Παράλληλα τα δοκιμάζω και "άγουρα" με αυτα τα ποσοστά, τα διπλάσια και όχι μόνο.
Το cavendish ας πούμε το θέλω στο 12% με ευρος από 1 ως 5 ημέρες. Δεν εχω παρατηρήσει διαφορά στις 2 φορές που εκανα έτσι.
Το σίγουρο ειναι ότι δεν παραμένει σταθερή η γευση. Από την δευτερη-τρίτη μέρα αρχίζει και αλλάζει δραματικά.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #239 στις: Μαρτίου 28, 2018, 11:30 »
Έχοντας αρκετά από δαύτα, έχω να πω ότι η ωρίμανση κάνει τα αρωματικά στοιχεία να ατονούν και φέρνει μπροστά το καπνικό στοιχείο. Κοινώς, τα υγρά γίνονται ολοένα και πιο τασάκι, με την κατάσταση να ισορροπεί κάπου στον μήνα. Από κει και πέρα, βεβαίως, είναι θέμα γούστου το τι προτιμά ο καθένας. Όχι ότι χάνονται τα αρωματικά στοιχεία. Δεν χάνονται, απλά περνάνε στο background από εκεί που "παίζανε" ισότιμα.

Υ.Γ. Βλέπω ο Θανάσης μπήκε για τα καλά στο κόσμο του τσιγάρου :) 

Υ.Γ. 2: Μία ακόμα καταγραφή για την οποία επιτρέψατέ μου να πω περισσότερα σε μερικές μέρες, που θα έχω τελείως έτοιμα τα νέα υγρά, είναι ότι ακόμα και οι ίδιες αναλογίες φαίνεται να δίνουν ελαφρώς διαφορετικά αποτελέσματα ρευστότητας ανάλογα με το άρωμα. Κοντολογίς νομίζω ότι ο Μπασμάς είναι λίγο πιο παχύρευστος από το Piloto Cubano που έφτιαξα την ίδια στιγμή με τις ίδιες αναλογίες. Παίζει να είναι θέμα εκχυλίσματος, παίζει να είναι και η ιδέα μου.

Ένα ακόμα που παρατήρησα είναι ότι ο αφρός εξαφανίστηκε μέσα σε 5 μέρες από το Piloto Cubano, ενώ είναι εμφανής ακόμα στον Μπασμά. Κοινώς, ο Μπασμάς δείχνει να διαλύεται λιγότερο εύκολα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8376 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180731 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34031 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536613 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59874 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237704 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 601 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15878 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136178 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085396 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35466 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12