vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

269 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, camber

Twitter

Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)

Αποσυνδεδεμένος bluegeorge

  • **
  • 214
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no substitute for experience
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #75 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 09:03 »
Επειδή χρησιμοποιώ αποκλειστικά FA μπορώ να επιβεβαιώσω τα ποσοστά. Αυτά που έδωσα για Blueberry και Honey είναι ακραία παραδείγματα. Ήθελα να τονίσω ότι αν το θέμα πάει στο κόστος, ΥΠΑΡΧΟΥΝ λύσεις για αρώματα πολύ συμπυκνωμένα που θέλουν μικρά ποσοστά. Για την FA είναι ο κανόνας.

Έχω δοκιμάσει περίπου 20 αρώματα (αρχικά μόνα τους για να κρατάω σημειώσεις πριν τα χρησιμοποιήσω σε συνταγές). Οι μόνες εξαιρέσεις του 3% ήταν η φράουλα (4%) και η μπανάνα (5%), ενώ ειδικά για το blueberry να πω ότι, από τη δική μου εμπειρία, ο,τιδήποτε πάνω από 0,5% είναι υπερβολή (standalone). Για χρήση σε συνταγές, ακόμη και στο 0,5% σκεπάζει τα υπόλοιπα. Γενικά, στις συνταγές μου με 3-4 αρώματα δεν έχω ξεπεράσει ποτέ το 8%.

Ένα από τα βασικά μου υγρά είναι το Maxx Blend σκέτο, που το έχω δοκιμάσει σε 4% και γύρισα άμεσα στο 3%.

Το SOHO που αναφέρεις είναι επίσης ακραίο παράδειγμα που δεν ισχύει για κανένα άλλο άρωμα της FA (προτεινόμενο 20%!!!).

Τώρα, αν κάποιος δοκιμάσει FA στα προτεινόμενα ποσοστά και θεωρήσει ότι είναι άτονα, είναι κι αυτό μέρος της μεταβλητότητας που ακούει στο όνομα "υποκειμενικότητα της γεύσης". Εκεί δεν έχω καμία ένσταση. Στην απορία σου πάντως απαντώ: "Ναι, το 3% αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα (για μένα). Και ναι, μιλάω εκ πείρας".

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #76 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 09:08 »
Φυσικά και όλα είναι υποκειμενικά στη γεύση.
Αλλά ο ίδιος ο κατασκευαστής σου λέει ότι το προτεινόμενο ποσοστό είναι για χρήση ως αυτόνομο άρωμα, μόνο του χωρις άλλα.
Οταν μιξάρεις μερικά αρώματα, αλλάζουν οι αναλογίες λόγω των αλληλεπιδράσεων. Όλοι οι κατασκευαστές έχουν κάποια αρώματα που σε ελάχιστο ποσσοτό είναι πολύ δυνατά. Η πλειοψηφία όμως των αρωμάτων που κυκλοφορούν απαιτεί μεγάλα ποσοστά και αν δεν αρέσουν σε κάποιον τα FA, τότε αλλάζει η σχέση κόστους / απόδοσης.

Συμφωνώ ότι η FA έχει σχετικά πιο συμπυκνωμένα αρώματα από τους αλλους. Αλλά εγώ προσωπικά με 3% ποσοστό δεν έχω καταφέρει να πάρω γεύση. 

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #77 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 09:08 »
Κανω DIY υγρα απο τον Ιανουαριο του 2011 και τοτε αγοραζαμε απο Inawera.
Ισχυει οτι στα αρωματα οι επιλογες ηταν οι εξης:
Απο 3 εως 5% και απο 3 εως 7 σταγονες ανα 10 ml

Ο λογος που τα υγρα τωρα θελουν 10-15 και 20% ειναι πολυ απλος και λεγεται κερδος.
Οι εταιρειες αγοραζουν ή παραγουν αρωματα τα οποια δουλευουν με τα παραπανω ποσοστα και βαζουν μεσα και βαση pg ή vg.
Ενω παλια εβρισκες μονο καθαρο αρωμα.
Υπαρχουν ακομη τετοια υγρα αλλα εχει μειωθει κατα πολυ η πιθανοτητα να βρεις και εννοειτε δεν βγαινει καμια γευση πια σε καθαρο αρωμα.

Καντε τις πραξεις να καταλαβετε ποσο μεγαλο κερδος εχουν βγαλει απο αυτη την αλλαγη.   

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #78 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 09:12 »
Βεβαίως όπως το γράφεις είναι.
Επίσης τότε είχαν και διακετύλιο που έδινε σημαντικά παραπάνω γεύση, ενώ τώρα θεωρητικά δεν έχουν (βλέπε σειρές DX, V2 κτλ).
Βρε που φτάσαμε, έχουμε και αρώματα "lights"  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #79 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 09:14 »
Τωρα θεωρητικα δεν εχουν αλλα παραμενουν τα ιδια ποσοστα

Ενα αρωμα που μου αρεσει πολυ και το εσκισα πολυ γρηγορα

http://www.inaweraflavours.com/en/tino-d-milano-ecig-aromas/424-desert-ship-10-ml.html

Tobacco flavor. New enhanced aroma. A strong smell of sweet and fruity Turkish tobacco. Manufactured from the ingredients for food production. A very concentrated aroma. Add 1-2%. 10 ml. bottles with dropper.

Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #80 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 11:40 »

Κάποιοι (μην τους χαρακτηρίσω) έχουν ήδη εναρμονιστεί και με μελλοντικές αυξήσεις του φόρου και πουλάνε τα 6ml αρώματος €6,90...
AN είναι και αυτό 6ml .. γιατι ΑΝ ήταν άρωμα θα στεκότανε και στο 10% αραίωση πράγμα που δεν το βλέπω.

Θα ξαναγίνω ο κακός και θα προτείνω να μείνουμε μακριά απο αυτού του στύλ των αρωμάτων αν θέλουμε να μείνουν χαμηλά οι τιμές.

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #81 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 11:45 »
Έχω πολλά αρώματα που προτείνονται στο 3% κυρίως καπνικά και βγαίνουν τούμπανο σε αυτό το ποσοστό. Το 70% των αρωμάτων μου τέτοια είναι. Μέχρι πριν 2 μήνες άτμιζα σχεδόν αποκλειστικά ecig και τα τρία πιο αγαπημένα μου (kentuky, ace no1 & maxx blend) ήθελαν 2.4%, μια σταγόνα παραπάνω τα έκανε εμφανώς πιο έντονα. Παρομοίως κι από FA, Atmos Lab, μερικά TPA και πρόσφατα από Flavourist που όλα τους τα καπνικά βγαίνουν τζετ στο 3-4%. Σε αυτήν τη συγκέντρωση πόσο να ξεπεράσει κάποιος το ποσοστό, να το πάει στο 10%; Θα μιλάμε για 200% παραπάνω συγκέντρωση. Το πεδίο υπέρβασης συνήθως είναι στο +1-2% παραπάνω.

Θα συμφωνήσω βέβαια ότι οι επιλογές είναι λιγότερο γκουρμεδιάρικες κι αν γίνουν μονόδρομος για κάποιον σε ένα ποσοστό θα μειωθεί η ατμιστική του απόλαυση αν έχει συνηθίσει διαφορετικά (ιδίως με συνταγές κλώνων). Όχι ότι δεν υπάρχουν όμως ή ότι σπανίζουν. Έχω χαρεί κι αρώματα που ήθελαν ποσοστά 10-15%, κάποια μου έδωσαν μεγαλύτερη και ποιοτικότερη ατμιστική εμπειρία. Προσωπικά θα μπορούσα να ζήσω και χωρίς αυτά χωρίς να κάνω τον εαυτό μου δέσμιό τους.

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #82 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 12:15 »
Ετσι ακριβως ειναι.
Και εγω προσφατα αγορασα αρωματα που θελουν 10-15 & 20% αλλα να λεμε την αληθεια ειναι κλοπη.

Ειναι σαν να σου πουλανε νερομενο κρασι. Βαζουν 1-2 ml αρωματος, σου προσθετουν βαση και στο πουλανε πιο ακριβα απο το να επαιρνες 10ml κανονικο αρωμα.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #83 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 15:25 »
Τα αρώματα που χρησιμοποιούμε ευτυχώς έχουν χρήση και στην ζαχαροπλαστική αλλά και στην βιομηχανία τροφίμων.

Δύσκολο το κόβω να περαστούν νομοθεσίες με περιορισμούς και μέτρα που να μπορούν να τα χτυπήσουν, χωρίς να πάρουν μαζί και τους υπόλοιπους κλάδους χρήσης.

Τώρα αν γίνει και αυτό απλά περισσότεροι θα πάνε στο club της σκέτης βάσης.

Όσο για το αν το 3% το θεωρώ αστείο, φυσικά και είναι.
Μέσος όρος χρήσης στα δικά μου αρώματα είναι το 10%.Τα ADV μου κάθονται στα 9% και 12% αντίστοιχα.Οι κλώνοι που δοκιμάζω φτάνουν και τα 18-20%.

ΟΛΑ τα έτοιμα υγρά που αγοράζετε έχουν 15% και πάνω άρωμα μέσα.

Το 3% σίγουρα στέκει σε κάποιες γεύσεις, αλλά είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #84 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 15:40 »
Μάλλον θα έχει ξανασυζητηθεί, αλλά είμαι σίγουρη ότι τα ποσοστά αρώματος που δίνει ο κατασκευαστής είναι σχετικά. Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε πόσο αραιωμένα _συνηθως σε pg_ είναι.  Το μόνο μετρό σύγκρισης είναι η ένταση της γεύσης. Θέλω να πω ότι ένα άρωμα μπορεί να προτείνεται στο 2% ένα άλλο στο 10%, αλλά το αποτέλεσμα  να έχει την ίδια ένταση. Για παράδειγμα ένας κλώνος Tribeca μπορεί να προτείνει 5% αραίωση, ενώ για να τον κατασκευάσεις μόνος να χρειαστείς 15% αναλογία των αρωμάτων ...και το αποτέλεσμα να είναι σχεδόν το ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #85 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 15:57 »
Δύσκολο το κόβω να περαστούν νομοθεσίες με περιορισμούς και μέτρα που να μπορούν να τα χτυπήσουν, χωρίς να πάρουν μαζί και τους υπόλοιπους κλάδους χρήσης.
Στη νικοτίνη έγινε όμως ακριβώς αυτό. Φαρμακευτική "και καλά" νικοτίνη από το φαρμακείο της γειτονιάς σου 100αρα 100ml με €27. Μπουστεράκι από το ατμομάγαζο 18άρα, 10ml €4.5
Χωρίς ειδικό φόρο και περιορισμούς το πρώτο, με φόρο και περιορισμούς το δεύτερο.

Μη ξεχνάμε πάντως ότι εύκολα μπαίνει ειδικός φόρος, γιατί θα αφορά την λιανική και όχι την χονδρική σε b2b.

Το 3% σίγουρα στέκει σε κάποιες γεύσεις, αλλά είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.
Μα και ο κατασκευαστής το λέει ξεκάθαρα, το προτεινόμενο ποσοστό είναι για χρήση ως ένα άρωμα μόνο του.

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #86 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 16:24 »
Τώρα αν γίνει και αυτό απλά περισσότεροι θα πάνε στο club της σκέτης βάσης.

Είπαμε, δε θα πάνε σε σκέτη βάση. Το πιθανότερο να συνεχίσουν να τα αγοράζουν πληρώνοντας κάτι παραπάνω, κι όσοι ξενερώσουν από αυτήν την κατάσταση το πολύ-πολύ θα περάσουν σε αρώματα δυναμίτες που να απαιτούν μικρά ποσοστά και θα συμβιβαστούν με λιγότερο γκουρμεδιάρικες καταστάσεις. Κάποιος που δε θα μπορεί να παραγγείλει από εξωτερικό και θα πρέπει να πληρώνει παραπάνω το εν Ελλάδι άρωμα, το θεωρείς λογικό να περάσει επί τόπου σε βάση;

Όσο για το αν το 3% το θεωρώ αστείο, φυσικά και είναι. Μέσος όρος χρήσης στα δικά μου αρώματα είναι το 10%.Τα ADV μου κάθονται στα 9% και 12% αντίστοιχα.Οι κλώνοι που δοκιμάζω φτάνουν και τα 18-20%.

Αστείο είναι για 'σένα επειδή τους εξισώνεις όλους σύμφωνα με τα δικά σου γούστα. Ήδη απάντησαν στο νήμα άτομα που χρησιμοποιούν κατά κόρον αρώματα με 3-4% το πολύ αραίωση σε μεγαλύτερη συχνότητα από αυτά που απαιτούν 10+%, αλλά εσύ συνεχίζεις να χαχανίζεις.

ΟΛΑ τα έτοιμα υγρά που αγοράζετε έχουν 15% και πάνω άρωμα μέσα.

Αυτό πάλι από πού προκύπτει, υπάρχει κάποια έρευνα; Να φανταστώ ότι άπαντες οι εταιρείες έχουν ομολογήσει ότι βάζουν 15% άρωμα στα έτοιμα υγρά τους και το αναφέρουν και στα σάιτ τους;

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #87 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 16:35 »
Νευράκια?

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #88 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 16:50 »
Απλως ακολουθησε το παρακατω λινκ και μιλαμε ισως για τον μεγαλυτερο κατασκευαστη αρωματων τροφιμων και ητ στον κοσμο απο τον οποιο προμηθευονται πολλοι αρωματα τα οποια ισως αγοραζεις 

http://vaping.gr/index.php/topic,37034.0/topicseen.html

πιο συγκεκριμενα πηγαινε δες το αρωμα Latakia που το δινει 1,9% και αν ψαξεις θα δεις οτι πολλοι το πουλανε στα 10-15 & 20% αλλα εχουν βαλει μεσα και pg η vg.

Αυτος πουλαει καθαρο το αρωμα χωρις να εχει βαση μεσα

Αποσυνδεδεμένος Skoni

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #89 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 16:51 »
Οι προτάσεις από τους κατασκευαστές για το ποσοστό που θα χρησιμοποιήσουμε για να φτιάξουμε ένα υγρό έχουν να κάνουν και με το γούστο και τον ουρανίσκο του καθενός. 

Άραγε σε κατάστημα που σου φτιάχνει κλώνο από γνωστές μάρκες αρωμάτων και σου το δίνει εκείνη την ώρα και αν θες σου βάζει επιτόπου βάση και νικοτίνη πώς θα το ονομάσουμε; 
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278627 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12908 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123784 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63987 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206709 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92990 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3919 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1149 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15606 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14320 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9675 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos