vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

544 επισκέπτες, 10 χρήστες
EΡΕΒΟΣ, JohnDag, dkostas, manoslykos, kurtz, maprix, giorgos1999, dinos_74, Olga68, Jorge

Twitter

SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα

Αποσυνδεδεμένος alex23

  • **
  • 216
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #30 στις: Αυγούστου 09, 2017, 15:51 »
Οταν τα ετοιμα υγρα ηταν φθηνα 20-30ml τοτε επρεπε τα diy να τα ωριμαζουμε απο 10 εως 30 ημερες ,τωρα που πωλούνται σε 10ml τα ετοιμα σαφως πιο ακριβα, τα diy (shake n vape) πλεον χρειάζονται 1 εως 3 ημερες.Ολα ειναι θεμα marketing αν οι πωλήσεις πεφτουν απο ενα προιον (ετοιμα υγρα) πρεπει να βρεθει αλλο προϊόν που θα ανεβάσει τις πωλήσεις.Δεν ειμαι εξπερ στο diy ακολουθω συμβουλες φιλων απο το forum και με δικους μου πειραματισμους εχω καταληξει καπου.

Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #31 στις: Αυγούστου 10, 2017, 01:43 »
Προσωπικά θα γυρίσω την πλάτη μου στα S&V μέχρι να μάθω μία καλή-δυνατή δικαιολογία για το πως όντως γίνεται να ωριμάζουν τόσο γρήγορα, αλλιώς θα θεωρώ οτι είναι παραμύθια φούρναρη και αυτό συμβαίνει λόγο υπερβολικής αναλογίας αρώματος.

Για να γίνω σαφής πήρα να δοκιμάσω όλη την σειρά της λ και τα έφτιαξα σε αναλογία 70-30 (ενώ ατμίζω στο 50-50). Τα αρώματα (φιδελ,σισα,λαττε) που έχω δοκιμάσει μέχρι σήμερα είναι αρκετά εως πολύ δυνατά ακόμα και σε αυτή την αναλογία(70 VG). Δεν νομίζω να ατμίζονται με 50PG και με την ίδια αραίωση (τουλάχιστον -3%).

Δηλαδή πηγαίνουμε σιγά σιγά σε αναλογία ¨παραδοσιακού¨ αρώματος. Άραγε με 10-12% άρωμα θα ωρίμαζε τόσο γρήγορα το μείγμα μας??

Κάπου διάβασα επίσης για το αν ο κατασκευαστής δίνει προτεινόμενη αναλογία 70-30 , για εμένα επίσης μόνο τυχαίο δεν μου φαίνεται το συγκεκριμένο παράδειγμα , γιατι αν στο πρότεινε ή έδινε παράδειγμα 50-50 θα έβγαινε πύραυλος, έμμεσα με αυτό το παράδειγμα σε οδηγεί να κάνεις αυτή την αναλογία(70-30).

Και για να μην με παρεξηγήσει κάποιος δεν έχω κάτι με την λ , ίσα ίσα που προτιμώ  να ψωνίζω από Έλληνες κατασκευαστές (όπως έκανα και με τα S&V) και καλό θα ήταν όλοι να βοηθήσουμε την εγχώρια παραγωγή μας, τέτοιες κινήσεις όμως κατά την γνώμη μου μόνο καλές για εμάς τους ατμιστές δεν είναι.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #32 στις: Αυγούστου 10, 2017, 01:51 »
Δεν καταλαβαίνω γιατί το ανάγεις σε πλεκτάνη και απειλή όμως.

Η ωρίμανση δεν είναι κάτι οπωσδήποτε απαραίτητο πάντα.

Τα Shake & Vape είναι αρώματα που ατμίζονται ευχάριστα χωρίς να θέλουν ωρίμανση ή με ωρίμανση λίγων ημερών.

Υπάρχει πιθανότητα (δεν έχω δοκιμάσει προσωπικά) τα ίδια αρώματα αν ωριμάσουν αρκετά να χάνουν τον αρχικό τους χαρακτήρα. Αλλά δεδομένου οτι κυκλοφορούν ως αρώματα που ατμίζονται άμεσα, δεν βλέπω το πρόβλημα σε αυτό.

Δεν κυκλοφόρησαν για να αντικαταστήσουν τα κλασσικά αρώματα με την ωρίμανση των 20+ ημερών, αλλά σαν εναλλακτική για όσους δεν θέλουν να περιμένουν τόσο πολύ.

Το μόνο που κάνουν στην ουσία, είναι να μας δίνουν περισσότερες επιλογές, πράγμα που μόνο κακό δεν είναι. Αν δεν συμφωνείς με την λογική τους, μένεις στον κλασσικό τρόπο απλά. Δεν ταιριάζουν όλα σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #33 στις: Αυγούστου 10, 2017, 02:14 »
Συγκεκριμένα για τη σειρά της Λ, αναφέρει καθαρά στη σελίδα της ότι δεν είναι SNV αλλά απαιτείται να "ξεκουραστουν" κάποιες μέρες πριν τα ατμίσουμε...

 Από κινητό.


Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #34 στις: Αυγούστου 10, 2017, 02:57 »
Δεν καταλαβαίνω γιατί το ανάγεις σε πλεκτάνη και απειλή όμως.
Πλεκτάνη όχι, απειλή μελλοντικά για τα παραδοσιακά αρώματα όμως υπάρχει και πιστεύω καταλαβαίνεις το λόγο.

Το μόνο που κάνουν στην ουσία, είναι να μας δίνουν περισσότερες επιλογές, πράγμα που μόνο κακό δεν είναι. Αν δεν συμφωνείς με την λογική τους, μένεις στον κλασσικό τρόπο απλά.
Αν ήθελαν όντως να δώσουν περισσότερες επιλογές να έβγαζαν το κάθε άρωμα και σε έτοιμα 10ml και σε κλασσικό άρωμα, τότε δεν θα μίλαγα καν, εγώ έτσι το καταλαβαίνω μονόδρομο.

Και όντως έχεις δίκιο δεν ταιριάζουν όλα σε όλους. Παρεμπιπτόντως τώρα που γράφω φουμάρω Fidel S&V και πραγματικά στεναχωριέμαι που κάποιος που δεν ασχολείται με το DIY δεν θα μπορεί να το πάρει σε 10μελο να το απολαύσει(γιατι είναι πολυ ωραίο) και που δεν θα το ξαναπάρω γιατι δεν υπάρχει σε άρωμα να βάλω 300μλ να γίνονται

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #35 στις: Αυγούστου 10, 2017, 03:09 »
Όχι πραγματικά δεν καταλαβαίνω.

Δεν πιστεύω ούτε οτι λείψανε οι επιλογές σε κλασσικά αρώματα, ούτε οτι η TFA και η Capella θα τα πετάξουν όλα και θα φτιάξουν ξαφνικά s&v.

Μην ξεχνάς πως το "κλασσικό" DIY είναι "παίρνω αρωματάκια και τα ανακατεύω" και αυτό δεν θα εκλείψει όσο υπάρχουν οι 5-6 γνωστοί μεγάλοι κατασκευαστές αρωμάτων.

Το concept του one-shot (είτε s&v, είτε κλασσικό) είναι πολύ πρόσφατο. Αν κάποιοι κατασκευαστές one-shot διάλεξαν κάποια να τα κυκλοφορήσουν σε s&v μόνο, δεν θεωρώ πως είναι τόσο κακό.

Ούτε θεωρώ παράλογο που οι εταιρίες δεν θα ασχοληθούν όλες να κυκλοφορήσουν τις συνταγές τους και σε έτοιμα υγρά αναλογιζόμενοι το τεράστιο κόστος και την διαδικασία που είναι αναγκασμένοι να ακολουθήσουν για να το κάνουν.

Λύσεις υπάρχουν για όλους όμως αυτή τη στιγμή. Στο μέλλον δεν ξέρω αλλά αν κάτι αλλάξει προς το χειρότερο, δεν θα φταίνε οι εταιρίες γι' αυτό, αλλά οι νομοθέτες, να είσαι σίγουρος.

Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #36 στις: Αυγούστου 10, 2017, 03:54 »
Δεν έγινα κατανοητός,

Οταν έγραψα ¨απειλή μελλοντικά για τα παραδοσιακά αρώματα¨ εννοούσα τα one shot παραδοσιακά αρώματα απο τις εταιρίες που τα mixaρουν και όχι  τα πρωτογενή tpa-capella κλπ που δεν θα εκλείψουν σίγουρα.

Αν κάποιοι κατασκευαστές one-shot διάλεξαν κάποια να τα κυκλοφορήσουν σε s&v μόνο, δεν θεωρώ πως είναι τόσο κακό.

Εδώ προφανώς είναι και το σημείο που διαφωνούμε. Εγώ πάλι θεωρώ οτι είναι κακό να βγαίνουν σε S&V μόνο.

Να μου πείς εγώ θα πώ στις εταιρίες τι θα κάνουν? Οχι βέβαια και αυτοι την τσέπη τους κοιτάνε - όπως και εγώ την δικιά μου.


Λύσεις υπάρχουν για όλους όμως αυτή τη στιγμή. Στο μέλλον δεν ξέρω αλλά αν κάτι αλλάξει προς το χειρότερο, δεν θα φταίνε οι εταιρίες γι' αυτό, αλλά οι νομοθέτες, να είσαι σίγουρος.
:thumpup: Μονόδρομος προς το χειρότερο , easy.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #37 στις: Αυγούστου 10, 2017, 05:26 »
To οτι λέει SnV δεν σημαίνει οτι δεν χρειάζεται καθόλου steeping.

Πέρα απο τα αρώματα που δένουν μεταξύ τους την μεγαλύτερη διαφορά την κάνει η προσθήκη νικοτίνης.Οπότε αν δεν τα φτιάχνετε με μηδενική βάση, ναι θέλουν ωρίμανση.

Γενικά ισχύει ο κανόνας που ισχύει και στα κλασσικά diy. 
Τα φρούτα χωρίς κρέμες ατμίζονται άμεσα μετά το κούνημα, αν έχει και κρέμα θέλουν μερικές μέρες και τα ταρτοειδή και τα καπνικά θέλουν μήνα και βάλε για να στρώσουν.


Απλά τα SnV δεν περιέχουν νικοτίνη αρχικά και είναι ευκολότερη η διαδικασία να τα πουλήσεις σε σχέση με έτοιμα υγρά που θα χρειαστείς δεκαπέντε εκατομύρια δικαιολογητικά και ελέγχους για να τα βγάλεις στην αγορά.

Εύκολη λύση για τους κατασκευαστές και φτηνότερη λύση για τους ατμιστές.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #38 στις: Αυγούστου 10, 2017, 09:55 »
Kαι ίσως σχετικά εύκολη λύση για νέους ατμιστές που δεν είναι καθόλου εξοικειωμένοι με την ιδιοκατασκευή υγρών. Στην περίπτωση των SHAKE & VAPE τα βήματα για την κατασκευή υγρού είναι σαφώς λιγότερα.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #39 στις: Αυγούστου 10, 2017, 10:25 »
Μερικώς (στα περισσσότερα θα έλεγα), θα συμφωνήσω με τον modivin.

Πάντως εγω που προσφάτως ανακάλυψα τα υγρά της ελληνικής ecovape
και συγκεκριμένα την νέα της σειρά Paradox που είναι ενα στυλ shake n vape,
με την διαφορά οτι μαζί με το άρωμα παίρνεις και τα ανάλογα νικοτινούχα  vg/pg,
το steaping που χρειάζεται είναι απο 4 - 24 ώρες και το υγρό είναι υποδειγματικό.

Σε 6 - 7 διαφορετικά υγρα που έχω πάρει η αναλογία αρώματος δεν ξεπερνά το 4,5%
Πως το πετυχαίνουν δεν γνωρίζω, πάντως λειτουργεί.
Στα 3 κορυφαία (για τα γούστα μου πάντα) καπνικά τους, Orion's tribute, Maori και Black Mamba
όπως και στο cookies (το οποίο θεωρώ το κορυφαίο μπισκότο που έχω κάνει) βέβαια πήρα
σαφώς καλύτερο αποτέλεσμα σε 2-3 μέρες, αλλά μέχρι εκεί.

Τώρα τα 18 και 20% και βάλε αρώματος εμένα μου φαίνονται κάπως...


Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #40 στις: Αυγούστου 10, 2017, 10:44 »

Να ξεχωρίσουμε όμως τα shake n' vape, αυτά δηλαδή που σύμφωνα με τον κατασκευαστή τους δεν χρειάζονται παρά ελάχιστη ωρίμαση, απ' τα one shot ή αλλιώς gourmet αρώματα (όπως πολύ ωραία βαφτίστηκαν σ' αυτό το φόρουμ) που είναι έτοιμος συνδυασμός 2 ή περισσότερων αρωμάτων και μπορεί να είναι shake n' vape ή και όχι. Gourmet αρώματα υπήρχαν και πριν γίνει τόσο διαδεδομένος ο όρος shake n' vape και πάρα πολλά χρειάζονται πλήρη ωρίμαση σύμφωνα και με τον κατασκευαστή τους. Μερικά παραδείγματα είναι το creamy strawberry pancakes και το ambrosia της After 8, το chateau haute και το monkey της Solub Arome, το Fascination και Revelation της Jin and Juice και φυσικά τα Boss Shots του Flavour Boss. Όλα αυτά τα αρώματα που ανέφερα είναι gourmet αρώματα που χρειάζονται πλήρη ωρίμαση σύμφωνα με τον παραγωγό τους.  :)

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #41 στις: Αυγούστου 10, 2017, 12:03 »
ακριβώς έτσι είναι CP και καλώς κάνεις και εξηγείς την διαφορά γιατί διαβάζω καιρό τώρα αρκετά και ο κόσμος δείχνει μπερδεμένος.
Το κρημυ στώμπερυ πανκεικ (αγαπημένο) είναι γκουρμέ άρωμα και θέλει χροοοονο...και βέβαια αποζημιώνεσαι στο τέλος.
Αντιθέτως αυτά που ανέφερα πιο πάνω θέλουν πραγματικά ώρες με αντε 4-5% σε άρωμα...
αυτό ανέφερα απλά.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #42 στις: Αυγούστου 10, 2017, 12:11 »
Στην αρχή Νικόλα νόμιζα ότι αναφερόσουν στα γνωστά Ecovape (Milf's Milk, Milfman, κλπ) αλλά τώρα που ακολούθησα τον σύνδεσμο είδα πως δεν έχουν καμία σχέση. Πλην του ονόματος φυσικά που είναι το ίδιο!

Δεν καταλαβαίνω ορισμένες εμπορικές πρακτικές... :WhatHeMeans:


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #43 στις: Αυγούστου 10, 2017, 12:15 »
Να ξεχωρίσουμε όμως τα shake n' vape, αυτά δηλαδή που σύμφωνα με τον κατασκευαστή τους δεν χρειάζονται παρά ελάχιστη ωρίμαση, απ' τα one shot ή αλλιώς gourmet αρώματα (όπως πολύ ωραία βαφτίστηκαν σ' αυτό το φόρουμ) που είναι έτοιμος συνδυασμός 2 ή περισσότερων αρωμάτων και μπορεί να είναι shake n' vape ή και όχι. Gourmet αρώματα υπήρχαν και πριν γίνει τόσο διαδεδομένος ο όρος shake n' vape και πάρα πολλά χρειάζονται πλήρη ωρίμαση σύμφωνα και με τον κατασκευαστή τους. Μερικά παραδείγματα είναι το creamy strawberry pancakes και το ambrosia της After 8, το chateau haute και το monkey της Solub Arome, το Fascination και Revelation της Jin and Juice και φυσικά τα Boss Shots του Flavour Boss. Όλα αυτά τα αρώματα που ανέφερα είναι gourmet αρώματα που χρειάζονται πλήρη ωρίμαση σύμφωνα με τον παραγωγό τους.  :)


Έτσι ακριβώς. Αρχικά υπήρχαν τα απλά αρώματα (απλές-όχι σύνθετες γεύσεις), στη συνέχεια εμφανίστηκαν τα gourmet (σύνθετες γεύσεις) με απαιτούμενη διαδικασία μακράς ωρίμανσης , αμέσως μετά εμφανίστηκαν τα gourmet σύντομης ωρίμανσης (τα egoist ήταν τα πρώτα στην κατηγορία αυτή) και τέλος τα shake and vape (επίσης σύντομης ωρίμανσης). Αυτές οι δύο τελευταίες κατηγορίες δεν διαφέρουν ουσιαστικά μεταξύ τους.  

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #44 στις: Αυγούστου 10, 2017, 12:35 »
Κι εγώ στην αρχη είχα μπερδευτεί Κώστα, τους ρώτησα κι έμαθα, δεν έχουν καμιά σχέση.
H Ecovape group είναι ελληνική εταιρία και βγάζει τα paradox (shake n vape style), είναι η παλιά ecocig
κι εγώ απο εδώ τους έμαθα μιας και είναι πειραιά μεριά σε μια ανακοινωση τους στο φόρουμ


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180406 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8281 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33908 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535183 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59717 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237258 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 559 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14608 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085204 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35328 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10149 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12