vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

539 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, dkostas, grag, Jorge, Sergios, camber

Twitter

SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #15 στις: Αυγούστου 09, 2017, 12:25 »
Το 2014 δοκίμασα το πρώτο μου DIY. Το κάναμε στο μαγαζί μαζί με τον μαγαζάτορα. Βγάλαμε 10ml απο μια 9άρα βάση VapeNova των 100ml, ρίξαμε μέσα ένα μπουκαλάκι που πρέπει να έγραφε "mild tobacco" ή κάτι παρόμοιο, το φραπέδιασε ο μαγαζάτορας και το πήρα σπίτι. Μια χαρά το άτμιζα απο την πρώτη μέρα.
Βέβαια τότε χρησιμοποιούσα έναν μόνο ατμοποιητή CE-5 και κάθε 10 με 15 μέρες έχανα την γεύση και δεν ήξερα γιατί.
Τώρα αν το έκανα ξανά αυτό, κατά 99% κάτι θα άλλαζε στον τρόπο που θα "απολάμβανα" (αν απολάμβανα), το εν λόγω DIY.
Σαν να μου βάλεις τώρα σε δυο κολωνάτα, κρασί της παρέας απο την μια, και cabernet sauvignon απο την άλλη, για να σου πώ ποιό είναι ποιό. Μάλλον θα το καταλάβω...
Ωριμάζουν τα υγρά, ωριμάζουμε κι εμείς ως ατμιστές.

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #16 στις: Αυγούστου 09, 2017, 13:00 »
σιγουρα 1 μερα ειναι λιγη εκτως και αναδευεις συνεχως και το βαλεις σε κανα μπελ μαρι που λενε για να πιασει θερμοκρασια και να γινει πιο γρηγορη ομογενοποιηση..για μας που απλα αναδευουμε κανα λεπτο την μερα θελει 4-5 μερουλες να γινει η δουλεια σωστα
μπελ μαρι ε;.....με πεθανες με το γαλλικο σου :)) τι επιπεδο!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #17 στις: Αυγούστου 09, 2017, 13:00 »
Χαχαχαχαχαχα ...άντε ρε κοροϊδεύεις κιόλας

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #18 στις: Αυγούστου 09, 2017, 13:11 »
Αγαπητέ manajoma και αγαπητέ θείο baroque,

Ο λόγος που έγραψα αυτές τις (ρητορικές) ερωτήσεις, ήταν για να δείξω πως οι απαντήσεις τους (αν και όταν υπάρχουν) είναι ως επί το πλείστον υποκειμενικές, και βασίζονται (όπως σχεδόν όλα) στην εμπειρία του χρήστη, στον τρόπο που προσλαμβάνει τις γεύσεις, στις προτιμήσεις τους, στην αυθυποβολή του, και πολλά ακόμα.

Για παράδειγμα, διαφορετικές εμπειρίες θα αποκόμιζε ένας έμπειρος στα DIY "μάγειρας" ατμιστής 5 ετών και διαφορετικές ένας σχετικά έμπειρος "ιδιοπαρασκευαστής" 8 μηνών, με τα ίδια υλικά, τις ίδιες μεθόδους, και τους ίδιους χρόνους. Δεν είναι απαραίτητο πως του πρώτου θα ήταν ορθότερες.

Εν ολίγοις, όπως γράφτηκε ήδη, ακόμα κι αν αρχίσουμε να αραδιάζουμε εδώ μεθόδους και απαντήσεις στις ερωτήσεις μου, θα διαπιστώσουμε πως αυτές ποικίλλουν από άτομο σε άτομο και πως δεν υπάρχει ΜΙΑ σωστή μέθοδος, ΕΝΑ σωστό αποτέλεσμα και ΕΝΑ σωστό κριτήριο.

Ε, το ίδιο ισχύει και στο shake & vape (και στα πάντα). Δεν υπάρχει ΕΝΑ σωστό και αντικειμενικό κριτήριο βάσει του οποίου μπορούμε να απαντήσουμε το Α ή το Β. ;)

Αλλιώς, δεν θα είχαμε ούτε ποικιλία ατμοποιητών και mods, ούτε ποικιλία γεύσεων στα υγρά, ούτε αντιστάσεων και βαμβακιών, ούτε τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #19 στις: Αυγούστου 09, 2017, 13:28 »
[justify]Υπέροχο θέμα! Πιστεύω πως έπρεπε ν’ ανοίξει αυτό το κεφάλαιο, τώρα που είναι και σχετικά νωρίς. Προσωπικά, (αν και ο πιο άσχετος απ’ την παρέα), συμφωνώ με τους αγαπητούς φίλους GanaG και e-spy. Σαν ατμιστής, δεν έχω μεγάλο εύρος ικανότητας στις γεύσεις που αντιλαμβάνομαι, αν κι έχω δοκιμάσει, τολμώ να πω, αρκετά υγρά αναπλήρωσης από τις περισσότερες κατηγορίες. Παρ’ όλα αυτά, τα shake n vape ήρθαν για μένα... / δεν τα κατάφερα ποτέ με diy, δεν είμαι καθημερινά για πολλά έξοδα (και είναι πολλά, το ξέρουμε όλοι) σε “καλά” υγρά, δεν κατάφερα ποτέ να δω τη μαγεία ωρίμανσης ενός υγρού. Τώρα; καθημερινά ξεμπερδεύω. Πήρα ανακάτεψα άφησα 24 ή 48 ώρες (άντε βαριά μία εβδομάδα) και μπουμπούνισα. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος dimitris8919

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #20 στις: Αυγούστου 09, 2017, 13:33 »
Πριν φτάσουμε να αναλύουμε αν το shake & vape είναι μύθος ή μαρκετίστικο τρικ,
μήπως θα έπρεπε να εξετάσουμε πρώτα το κατά πόσον η ωρίμανση είναι κάτι υπερεκτιμημένο;

Και πριν πέσετε να με φάτε (που θα το κάνετε δηλαδή όπως και να 'χει...) εξηγούμαι:
  • Τι ΑΚΡΙΒΩΣ είναι η ωρίμανση;
  • Σε ποιό στάδιο ή στάδια της διαδικασίας πρέπει να γίνεται;
  • Γιατί πρέπει να γίνεται;
  • Πόσο να διαρκεί;
  • Σε ποιές συνθήκες;
  • Με ποιόν τρόπο;
  • Πότε είναι επιτυχημένη;

Αυτό που εννοώ είναι το εξής:
Είστε σίγουροι ότι:
α) γνωρίζετε τις απαντήσεις στα παραπάνω;
β) αυτά που ατμίζετε είναι "ωριμασμένα" σωστά (είτε έτοιμα είτε DIY);
γ) ένα shake & vape αν ατμιστεί σχετικά άμεσα μετά τη μίξη δεν θα είναι καλό;

Με λίγα λόγια:
Αν σας έδινα (σε τυφλή δοκιμή, χωρίς πληροφορίες) ένα υγρό "ωριμασμένο" για 2 ημέρες
και το ίδιο υγρό "ωριμασμένο" για 30 ημέρες, είστε σίγουροι πως θα καταλαβαίνατε ποιό είναι ποιό;

Είστε σίγουροι πως θα θεωρούσατε το δεύτερο "καλύτερο";  ;)
Κι αν ναι, είστε σίγουροι πως αυτό ισχύει για όλα τα υγρά;
+1 στον συνατμιστή. Είναι σαν τον κανόνα της μπύρας , που πολλοί ισχυρίζονται γευσιγνώστες και τους δίνεις ξεθυμασμένη Amstel στο ποτήρι και στην βγάζουν Βέλγικη Weiss ωριμασμένη σε δρύινα βαρέλια για 20 χρόνια , σκαλισμένα στο χέρι από τυφλό μοναχό Saolin.
Πιο μαρκετίστικο μου κάνει το όλο θέμα της "ωρίμανσης" που κάναμε έως τώρα παρά το shake n vape.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #21 στις: Αυγούστου 09, 2017, 13:41 »
Αγαπητέ manajoma και αγαπητέ θείο baroque,

Ο λόγος που έγραψα αυτές τις (ρητορικές) ερωτήσεις...

To 'ξερα εγώ ότι ήταν ερωτήσεις παγίδα!   :hmmm:

Άτιμη φάρα αυτοί οι ροζ συντονιστές! Και ο μπλε!  :yes:

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #22 στις: Αυγούστου 09, 2017, 14:04 »
@ spy

αγαπητέ Σπυρο (κυριε προεδρε βεβαίως βεβαίως ) ,

σιγουρα ο καθενας πρατει κατά το δοκουν , και σιγουρα το ''δοκουν'' διαφερει .

εδώ όμως μιλαμε για μια ετοιμη συνταγή που απλα συμπληρώνουμε βαση και νικοτινη .

βλέπουμε ολοι λοιπον ότι σε 1-2 μερες το υγρο δεν είναι ετοιμο ,θελει τις μερες του .

πανω σε αυτό συζητάμε και σιγουρα οι απαντησεις βρίσκονται ΜΟΝΟ στους γευστικούς μας κάλυκες




Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #23 στις: Αυγούστου 09, 2017, 14:16 »
+1 στον συνατμιστή. Είναι σαν τον κανόνα της μπύρας , που πολλοί ισχυρίζονται γευσιγνώστες και τους δίνεις ξεθυμασμένη Amstel στο ποτήρι και στην βγάζουν Βέλγικη Weiss ωριμασμένη σε δρύινα βαρέλια για 20 χρόνια , σκαλισμένα στο χέρι από τυφλό μοναχό Saolin.
Πιο μαρκετίστικο μου κάνει το όλο θέμα της "ωρίμανσης" που κάναμε έως τώρα παρά το shake n vape.

Μπορεί να είναι λανθασμένη (η θεωρία ότι είναι απαραίτητη η ωρίμαση των υγρών) αλλά μαρκετίστικη δεν μπορεί να είναι. Κι αυτό γιατί κανείς δεν θα είχε το οποιοδήποτε όφελος από μια τέτοια στρατηγική marketing. Το αντίθετο μάλιστα. Όλοι ξέρουμε ατμιστές που μόλις άκουσαν για 20 και 30 και 40 μέρες ωρίμαση, δήλωσαν ξεκάθαρα ότι "αυτά δεν είναι για μένα!". Στρατηγική marketing σχεδιασμένη να διώξει πελάτες εγώ δεν έχω ξανακούσει... :dontknow:

Έχω στο συρτάρι ένα άρωμα της Abuelos, το Humo Tipo. To υγρό είναι υποκίτρινο και εντελώς διάφανο. Αν το βάλω μέσα στη βάση, σε 20-25 μέρες θα γίνει σχεδόν μαύρο (που λέει ο λόγος). Στα σοβαρά μου λέτε ότι δεν έγινε τίποτα εκεί μέσα; Δεν ισχυρίζομαι ότι ξέρω τι ακριβώς έγινε αλλά πάντως κάτι έγινε... :yes:

(και δεν θα μιλήσω για την γεύση γιατί πράγματι μπορεί να αυθυποβαλλομαι...)


Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #24 στις: Αυγούστου 09, 2017, 14:48 »
Εμένα μου φαινεται ότι και τα έτοιμα ωριμαζουν. Γίνονται άντρες :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #25 στις: Αυγούστου 09, 2017, 14:48 »
Μπορεί να είναι λανθασμένη (η θεωρία ότι είναι απαραίτητη η ωρίμαση των υγρών) αλλά μαρκετίστικη δεν μπορεί να είναι. Κι αυτό γιατί κανείς δεν θα είχε το οποιοδήποτε όφελος από μια τέτοια στρατηγική marketing. Το αντίθετο μάλιστα. Όλοι ξέρουμε ατμιστές που μόλις άκουσαν για 20 και 30 και 40 μέρες ωρίμαση, δήλωσαν ξεκάθαρα ότι "αυτά δεν είναι για μένα!". Στρατηγική marketing σχεδιασμένη να διώξει πελάτες εγώ δεν έχω ξανακούσει... :dontknow:


Δάσκαλε... τους διώχνει από το diy και τους φέρνει στα έτοιμα.
Θυμάσαι αυτούς τους απίθανους με τις 99 γεύσεις?
Πιό μαρκετίστικο... πεθαίνεις... :D

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #26 στις: Αυγούστου 09, 2017, 14:53 »
Εμένα μου φαινεται ότι και τα έτοιμα ωριμαζουν..........
Αυτό εννοείται. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην ωριμάζουν.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #27 στις: Αυγούστου 09, 2017, 14:58 »
Δάσκαλε... τους διώχνει από το diy και τους φέρνει στα έτοιμα.
Θυμάσαι αυτούς τους απίθανους με τις 99 γεύσεις?
Πιό μαρκετίστικο... πεθαίνεις... :D

Πρώτον. Αν θες να τους φέρεις στα έτοιμα γιατί να βγάλεις αρώματα και μετά να σκαρώσεις ολόκληρη παραμύθα για να αποτρέψεις τους πιθανούς σου πελάτες να αγοράσουν το δικό σου προϊόν; Θα μπορούσες απλώς να μην βγάζεις αρώματα και το δικό σου marketing να επικεντρωθεί στα δικά σου έτοιμα υγρά. Πολύ τεθλασμένη μου φαίνεται όλη αυτή η λογική...

Δεύτερον. Τους απίθανους με τις 99 γεύσεις ασφαλώς και δεν τους θυμάμαι. Είμαι μικρός εγώ... :yes:

Τρίτον και κυριότερο. Έχω καψουρευτεί το avatar σου! Κάνα τηλεφωνάκι έχουμε;   :lipssealed:




Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #28 στις: Αυγούστου 09, 2017, 15:09 »
εγω πάλι συμφωνώντας με τον cp,
έχω ακόμα μια ερώτηση....
οταν ένας κατασκευαστή βγάζει ένα ετοιμο υγρό στην αγορά,
σε τι ατμοποιητή το δοκιμάζει....τι ακριβώς γεύση βγάζει ?

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #29 στις: Αυγούστου 09, 2017, 15:40 »
Εδω και 6,5 χρόνια φτιάχνω τα υγρά μου μόνος μου.
Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν ακολούθησα τους κανόνες της ωρίμανσης που μου έχουν πει πολλοί.
Αυτό που κάνω είναι να ετοιμάζω 3-4 μπουκαλάκια των 20-30 ml και να ανοίγω το πρώτο 1-3 ήμερες μετά την παρασκευή τους.
2-3 φορές που δοκίμασα υγρά από φίλους που είχαν κάνει ωρίμανση με αναδευτήρες κλπ για 10-15 ήμερες μου έβγαζαν μια μυρωδιά άσχημη (σαν ποδαρίλα να πω?).
Τώρα έχω κάνει το εξής.
Έφτιαξα περίπου μισό λίτρο υγρό με ένα καπνικό άρωμα μέσα και κάνω την ίδια διαδικασία που έκανα προσθέτοντας άλλη μια γεύση. Δε μπορώ να πω ότι έχω ξετρελαθεί με το αποτέλεσμα να πω την αλήθεια.

Κάτι το οποίο είχα κάνει αρκετές φορές στο παρελθόν είναι ότι έπαιρνα ένα έτοιμο υγρό με πολύ υψηλή νικοτίνη που μου άρεσε και το έβαζα σαν δεύτερο άρωμα μετά το καπνικό μου το οποίο συνήθως είναι Λατάκια ή Maxx ή RY69. Αυτά ήταν ίσως από τα καλύτερα υγρά που έκανα.

Η γεύση είναι άκρως υποκειμενική και επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να γίνει όλος αυτός ο πανικός για να δέσει το άρωμα. Κάποια αρώματα τα χρησιμοποιούν σε τροφές που απλώς τα βάζουν, τα ανακατεύουν και είναι έτοιμα. Γιατί αυτό το άρωμα πρέπει να το ανακατεύω κάθε μέρα και να περιμένω χ χρόνο για να το ατμισω ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180482 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8293 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535899 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59735 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237293 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 571 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15370 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085246 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35360 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10189 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12