vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

540 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, maprix, giorgos1999, giorgosp, Jorge, djfloor, bloodlessz, Tazz

Twitter

SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα

SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« στις: Αυγούστου 09, 2017, 10:57 »
Θα μπώ κατευθείαν στο ψητό  για ένα θέμα το οποίο δεν μου κάθεται καλά εμένα και από  κάποιους άλλους ατμιστές που το έχω συζητήσει. 

Υπερβολικό άρωμα  για να μην καταλαβαίνεις οτι το μείγμα δεν έχει δέσει καλά και να μην παίρνεις την μυρωδιά της  βάσης.

Αυτό είναι δική μου γνώμη γιατι ακόμα δεν μπορώ να χωνέψω το πώς τα αρώματα που χρησιμοποιούν στα SnV είναι ''γρήγορης'' ωρίμανσης.
Καινούργιοι τύποι αρωμάτων :hmmm:?? ή παραμύθι για να δικαιολογήσουν κάπως, τα λίγα ml σε υψηλότερες τιμές και να ικανοποιήσουν τους ανυπόμονους ατμιστές?

Ας υποθέσουμε οτι φτιάχνουν το  άρωμα και το αφήνουν 5-10-100 ημέρες, αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το ''δέσιμο '' με την βάση το οποίο γίνεται στα χέρια μας. Προσωπικά οτι έχω δοκιμάσει κάτω απο 7-10 ημέρες μου μυρίζει κάπως.

Αν γνωρίζει κάποιος τι είναι και ποια είναι η διαδικασία για pre steeping  ή πως λειτουργούν τα SnV θα ήθελα να μας πει ή να δώσει κάποιο link μήπως και είμαι παντελώς λάθος και λέω αρλούμπες.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 09, 2017, 11:06 »
δεν ειναι το θεμα μας απλα και μονο το δεσιμο με την βαση..το θεμα μας ειναι το δεσιμο των αρωματων μεταξυ τους..αν εσυ παρεις 5 αρωματα για μια συνταγη και τα αναμοιξεις με λιγη βαση τα αφησεις 10-15 μερες και μετα κανεις την αναμοιξη με την υπολοιπη βαση και νικοτινη και το αφησεις αλλες 4-5 μερες το υγρο θαναι ετοιμο...ουσιαστικα λοιπον το snv σε γλυτωνει απτην αρχικη διαδικασια ωριμανσης των αρωματων.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 09, 2017, 11:09 »
Άρα τα after 8 που κάνω είναι shake n vape? Γιατί το smoke μετά τη βδομάδα αρχίζει και θυμίζει έτοιμο υγρό :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 09, 2017, 11:14 »
και το συγκεκριμενο αν το αφησεις 20 μερες θα ειναι πολυ καλυτερο,στο λεω επειδη το κανω,οχι δεν ειναι shake,οσο για την απορια του φιλου που ανοιξε το θεμα και εγω την ιδια απορια εχω,αν και προσωπικα τα αφηνω 2 βδομαδες,δεν ετυχε να το κανω αμεσα ωστε να εχω αποψη

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 09, 2017, 11:18 »
Έχω στραμπουλήξει τα δάκτυλα μου ψάχνοντας να το βρω αλλά μάταια. Είναι σίγουρος όμως πως κάπου διάβασα πως τα egoist δεν θέλουν ωρίμαση. Η αλήθεια είναι πως το ένα υγρό που δοκίμασα (Jesus) το άφησα μόνο 3-4 μέρες ήσυχο και μετά το άτμισα. Δεν ξέρω όμως αν έκανα καλά και δεν είμαι τόσο σίγουρος, ακόμα κι αν όντως το διάβασα, πως είναι δυνατόν να υπάρχουν συμπυκνωμένα αρώματα που να μην θέλουν ωρίμαση. Δεν μπορώ να φανταστώ ποια μπορεί να είναι η διαφορά στην σύσταση τους από όλα τα υπόλοιπα αρώματα και αυτά μόνο είναι shake n' vape. Τι έχουν; Μόρια κομάντος; :dontknow:


Θεωρώ τον χαρακτηρισμό 'Shake n' Vape' που δίνουν οι κατασκευαστές στα αρώματα τους (ή καλύτερα στα μείγματα αρωμάτων τους) μάλλον μαρκετίστικο εύρημα παρά κάποιο συγκεκριμένο τεχνικό χαρακτηριστικό που διαφοροποιεί αυτά τα αρώματα από τα υπόλοιπα. Πιθανόν να προσθέτουν λίγη παραπάνω PG και το μείγμα τους να είναι αρχικά λίγο πιο ομογενοποιημένο από κάποιο άλλο με έξι διαφορετικά αρώματα που μόλις ανακατέψαμε αλλά από την στιγμή που τα αρώματα πέσουν σ' αυτό το πηχτό διάλυμα που αποτελείται από VG σε ποσοστά πάνω του 60% (αυτή μοιάζει να είναι η προτίμηση των περισσότερων ατμιστών), η όποια ομογενοποίηση πάει περίπατο. Για τον λόγο αυτό οι κατασκευαστές προτείνουν μεγάλα ποσοστά αρώματος στο τελικό υγρό και όσοι ακολουθούν τις οδηγίες πιστά έχουν καλή γεύση σχετικά γρήγορα. Το πρόβλημα είναι ότι μετά από λίγο καιρό ένα τελικό υγρό με μεγάλα ποσοστά αρωμάτων αρχίζει να συμπεριφέρεται 'περίεργα' όπως πολύ σωστά επεσήμανε λίγο πιο πάνω η Μαρία Νεφέλη. Δεν είμαι χημικός τροφίμων, ούτε καν χημικός σκέτος, αλλά ανακατεύω βάσεις και αρώματα 3 χρόνια τώρα και μπορώ να επιβεβαιώσω το παραπάνω χωρίς όμως να μπορώ να το εξηγήσω επαρκώς. Η ουσία είναι ότι φτιάχνω το Jesus επί παραδείγματι με αραίωση 10% (κι εδώ έχει δίκιο ο bluegeorge - θα έβαζα περισσότερο αν δεν έκανα υγρά με >60% PG) και το αφήνω ήσυχο για τουλάχιστον 4 εβδομάδες. Αν τύχει και δεν το ατμίσω στις 4 εβδομάδες, το υγρό θα κρατήσει τα χαρακτηριστικά του ακόμα κι αν το ατμίσω στους τρεις μήνες. Προτιμώ σαφώς να κάνω κάποιον προγραμματισμό στην παρασκευή των υγρών μου παρά να έχω ένα συγκεκριμένο παράθυρο ευκαιρίας για να ατμίσω ένα υγρό, αλλιώς νεροχύτης! Αν κανείς ξεκινήσει με υπομονή και φτιάξει ένα στοκ 400-500 ml από διάφορα υγρά, η αναμονή της ωρίμασης ενός νέου περνάει αναίμακτα...

Προσωπικές απόψεις τα παραπάνω φυσικά. Περί ορέξεως...την συνέχεια την ξέρετε.  :)

Αυτά έχω γράψει κατά καιρούς για τα αρώματα shake n' vape οπότε μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου... :yes:


Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 09, 2017, 11:19 »
νταξει καιγω ειχα ενα soho που το βρηκα υπεροχο στο 5μηνο αλλα ατμιζοταν επισης πολυ καλα στον μηνα πανω.δεν εχει να λεει κατι.αυτο που εγραψα παραπανω ειναι ουσιαστικα η ιδεα πισω απτα snv αρωματα.δεν μπορεις να παρεις 5 διαφορετικα φρουτα-βανιλιες σοκολατες και τετοια να τα αναμοιξεις και να ατμιστουν σε 5 μερες.κατι θα υπερεχει εντονα μεχρι να δεσουν σωστα στο 20ημερο ας πουμε περιπου.το snv στα φερνει ετοιμα ωριμασμενα μεταξυ τους αρα η γευση η τελικη εχει ξεκαθαρισει και μετα ουσιαστικα περιμενεις 2-7 μερες ας πουμε να γινει μια σωστη αναμειξη με τη βαση και ετοιμο

δεν θα συμφωνησω τοσο πολυ μαζι σου κωστη..δεν νομιζω οτι ενα ωριμο αρωμα οταν πεσει στην vg θα χασει την ενιαια μυρωδια ας το πουμε ετσι που εχει αποκτησει απλα και παλι θα θελει εναν αλφα χρωνο να δεσει με αυτην

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 09, 2017, 11:26 »
εχω καταντησει εδω μεσα εκτος απο γραφικος να μαθαινω και χημεια :)) την καλημερα μου κυριοι

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 09, 2017, 11:30 »
...απλα και παλι θα θελει εναν αλφα χρωνο να δεσει με αυτην...

Αυτό ακριβώς εννοώ Κώστα αλλά πιστεύω πως ο χρόνος αυτός δεν μπορεί να είναι μία μέρα... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 602
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 09, 2017, 11:32 »
@ lagoudakis. Γιαννη καλη σου μερα. Καπως ετσι ειμαστε ολοι, περιπου.
Θα συμφωνησω με τον Κωστα απο πανω. Και μενα το soho υστερα απο 5 μηνες, ειναι απιθανο. Αλλο πραμα !!! :)

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 09, 2017, 11:33 »
σιγουρα 1 μερα ειναι λιγη εκτως και αναδευεις συνεχως και το βαλεις σε κανα μπελ μαρι που λενε για να πιασει θερμοκρασια και να γινει πιο γρηγορη ομογενοποιηση..για μας που απλα αναδευουμε κανα λεπτο την μερα θελει 4-5 μερουλες να γινει η δουλεια σωστα

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 09, 2017, 11:36 »
Ουσιαστικά ομογενοποιούν το μίγμα των αρωμάτων σε pg με πολύ καλή ανάμιξη και η αρωματισμένη pg πλέον ενσωματώνεται ευκολότερα στη βάση λόγω μεγαλύτερου όγκου. Τα αρώματα έτσι ομογενοποιούνται στο τελικό μίγμα σε λίγες ώρες ή ημέρες. Ακόμη και έτσι όμως η γεύση αλλάζει με τον χρόνο γιατί γίνονται αντιδράσεις με τον αέρα. Οι αλλαγές της γεύσης λόγω οξείδωσης ή απώλειας πτητικών ουσιών δεν είναι πάντα καλές, γιαυτό και τα υγρά που είναι πολυκαιρισμένα έχουν λιγότερη νικοτίνη και αρωματικές ουσίες και έτσι γίνονται πιο "εύπεπτα" ας πούμε. 

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 09, 2017, 11:37 »
Πριν φτάσουμε να αναλύουμε αν το shake & vape είναι μύθος ή μαρκετίστικο τρικ,
μήπως θα έπρεπε να εξετάσουμε πρώτα το κατά πόσον η ωρίμανση είναι κάτι υπερεκτιμημένο;

Και πριν πέσετε να με φάτε (που θα το κάνετε δηλαδή όπως και να 'χει...) εξηγούμαι:
  • Τι ΑΚΡΙΒΩΣ είναι η ωρίμανση;
  • Σε ποιό στάδιο ή στάδια της διαδικασίας πρέπει να γίνεται;
  • Γιατί πρέπει να γίνεται;
  • Πόσο να διαρκεί;
  • Σε ποιές συνθήκες;
  • Με ποιόν τρόπο;
  • Πότε είναι επιτυχημένη;

Αυτό που εννοώ είναι το εξής:
Είστε σίγουροι ότι:
α) γνωρίζετε τις απαντήσεις στα παραπάνω;
β) αυτά που ατμίζετε είναι "ωριμασμένα" σωστά (είτε έτοιμα είτε DIY);
γ) ένα shake & vape αν ατμιστεί σχετικά άμεσα μετά τη μίξη δεν θα είναι καλό;

Με λίγα λόγια:
Αν σας έδινα (σε τυφλή δοκιμή, χωρίς πληροφορίες) ένα υγρό "ωριμασμένο" για 2 ημέρες
και το ίδιο υγρό "ωριμασμένο" για 30 ημέρες, είστε σίγουροι πως θα καταλαβαίνατε ποιό είναι ποιό;

Είστε σίγουροι πως θα θεωρούσατε το δεύτερο "καλύτερο";  ;)
Κι αν ναι, είστε σίγουροι πως αυτό ισχύει για όλα τα υγρά;


Αποσυνδεδεμένος Orion

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
  • Παράδειγμα προς απομίμηση
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 09, 2017, 11:45 »
Τι ειναι τελικά , απο θεμα ατμιστή , ο κατασκευαστης γιατι επελεξε αυτο τον τροπο μπορουμε να κανουμε τις υποθεσεις μας , αυτος το εβγαλε εμεις πως το διαχειριζομαστε ;
Αλλαζει κατι απο θεμα diy ; Δεν νομιζω με την ιδια διαδικασια φτιαχνει καποιος υγρά , τι αλλαζει ; Μάλλον το οτι καποιος που δεν θελει να μπλεξει με συνταγές και θα πήγαινε για ετοιμο υγρό βρίσκει αυτόν τον τρόπο οικονομικότερο , και βολικότερο  αλλωστε αν δεν ηταν δεν θα τράβαγε , παει ο αλλος και εχει να επιλεξει ενα σωρο λεμονοταρτες πχ. αντι να σκαει τα λεφτα του στη μαγειροκυρα , κατι θα βρει να τον βολεψει ( Εγω αυτο δεν το 'χω δοκιμασει , ολοι για αυτο μιλανε , και δεν εχω καμια διαθεση, γιατι παθαινω οτι παθαίνει και ο τυπος στο ανεκδοτο με το γρύλο , ενα παραδειγμα εφερα να μας καταννοει το ευρυ κοινό :)) )
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2017, 13:50 από Orion »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 09, 2017, 11:59 »
...

Όλοι έχουμε κάποιες απαντήσεις στα ερωτήματα σου Σπύρο και ασχέτως αν αυτές είναι σωστές ή όχι, βασίζονται στην εμπειρία και προφανώς δεν έχουν κάποιο θεωρητικό υπόβαθρο (που δεν γνωρίζω αν υπάρχει κιόλας). Πολλά πράγματα έχουμε ανακαλύψει κατά τύχη, άλλα ακολουθώντας συμβουλές φίλων που έβγαζαν κάποιο νόημα και άλλα πειραματιζόμενοι απλώς. Με λίγα λόγια, μπορεί σε μια συζήτηση στρογγυλής τραπέζης να με τάπωνε ο κύριος egoist που προτείνει 20% αραίωση και 1-2 μέρες ωρίμαση αλλά όταν γύριζα σπίτι μου, και όντας ο ισχυρογνώμων θείος που γνωρίζεις πολύ καλά, τα ίδια που έκανα και χθες θα συνέχιζα να κάνω... ;)


Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SHAKE & VAPE Μύθος ή πραγματικότητα
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 09, 2017, 12:05 »
Ας παρουμε ένα υγρο που το εχουμε ατμισει ως ετοιμο πχ το supreme της elf.
ας παρουμε τωρα τα αρωματα που το αποτελουν για να το φτιαξουμε εμεις ,και βαση αυτου απαντω στα παρακατω .



Τι ΑΚΡΙΒΩΣ είναι η ωρίμανση; το δεσιμο των αρωματων που αποτελουν την συνταγη
  • Σε ποιό στάδιο ή στάδια της διαδικασίας πρέπει να γίνεται; αφου προσθεσουμε τα επιμέρους αρωματα  στις αναλογιες της συνταγης μαζι με την βαση και την νικοτινη που θελουμε
  • Γιατί πρέπει να γίνεται; για να βγουν σωστα και η γευση αλλα και η ισορροπία των γευσεων 
  • Πόσο να διαρκεί;  οσο χρειαζετε για να βγει η συνταγή κοντα ή ιδια με το ετοιμο υγρο
  • Σε ποιές συνθήκες; θερμοκρασια δωματιου ,σε σκοτεινοί σημειο
  • Με ποιόν τρόπο; καθημερινη αναδευση , ανοιγμα του μπουκαλιού για καποια ωρα τις πρωτες ημερες
  • Πότε είναι επιτυχημένη; όταν το αποτέλεσμα που θα παρουμε είναι ιδιο η πολύ κοντα με το ετοιμο υγρο
  • αυτή είναι η διαδικασια που εγω ακολουθω

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180419 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8285 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535382 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59725 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237266 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 560 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14831 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085216 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35333 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10160 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12