vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

295 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Milarepa, Blackwolf, camber, Jorge, manoslykos

Twitter

Φρεσκοβαμμενο δωματιο, Servers και Ατμισμα...

Αποσυνδεδεμένος warchild

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Το προβλημα που θα αντιμετωπισω απο την Τεταρτη ειναι το εξης και θα ηθελα την βοηθεια σας.

Σε δωματιο το οποιο βαφτηκε προσφατα και θα χρησιμοποιηθει σαν 'χωρος εργασιας', θα υπαρχουν 3 servers. Σε αυτο το δωματιο θα βρισκομαι απο 8 - 12 ωρες λογω δουλειας. Εκτος απο τους servers θα υπαρχουν και καποιοι αλλοι Η/Υ.

Φυσικα θα ατμιζω - ειναι λογικο αυτο. Υπαρχει 'ερκοντισιον'. Πρεπει να ανησυχω επειδη εχω το 'σιδερο' / hardware και θα δουλευω με αυτο? Μπορει να δημιουργηθει καποιο 'προβλημα' στους υπολογιστες π.χ. ?

Μπορει σε πολλους απο εσας να φανει 'κουτη' η ερωτηση μου, αλλα πρεπει να γνωριζω.

Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Φρεσκοβαμμενο δωματιο, Servers και Ατμισμα...
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 30, 2017, 00:47 »
Δεν έχω ακούσει ή αντιμετωπίσει πρόβλημα σε υπολογιστές από άτμισμα, σε δωμάτια με 1-4 μηχανήματα επί χρόνια. Κανονικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Όμως, επειδή λογικά κάπου αποτίθεται και ο ατμός, αν κάνεις επί 12ωρο πολλά ντουμάνια ίσως επιβαρύνεις περισσότερο τον χώρο, οπότε εξαρτάται και από την χρήση. Πάντως με το τσιγάρο κιτρίνιζαν γρήγορα και τα πλαστικά, με τον ατμό κανένα παρατράγουδο.

Αποσυνδεδεμένος Aiakos

  • **
  • 219
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φρεσκοβαμμενο δωματιο, Servers και Ατμισμα...
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 30, 2017, 00:59 »
Ούτε εγώ έχω δει κάποιο θέμα από το άτμισμα ακόμα και σε μικρό χώρο με υπολογιστές. Να σημειώσω ότι πολλές φορές δε η εκπνοή ήταν άμεσα πάνω σε οθόνη.
Όπως είπε και ο συμφορουμίστας παραπάνω το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι η αυξημένη υγρασία στον χώρο, και αυτό μόνο στην περίπτωση μη επαρκούς εξαερισμού και ντουμάνια με το τσουβάλι.
Μην ξεχνάμε ότι το άτμισμα δεν παράγει όλες αυτές τις αηδίες του καπνού του τσιγάρου.
Αν θες να είσαι όχι απλά σχολαστικός αλλά να αγγίξεις τα όρια του υποχόνδριου φρόντισε για επαρκή εξαερισμό και αφύγρανση όποτε είναι επιβαρυμένη η ατμόσφαιρα

Αποσυνδεδεμένος warchild

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φρεσκοβαμμενο δωματιο, Servers και Ατμισμα...
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 30, 2017, 01:20 »
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.

Δυστυχως τη κιτρινιλα στους τοιχους την 'γνωρισα' οταν καπνιζα... Γενικα το τσιγαρο 'κιτρινιζει' τα πλαστικα στους υπολογιστες, οπως επισης και το φως της ημερας. Εχω κανει retrobright αρκετες φορες με οξυζενε αφηνωντας τους υπολογιστες στον ηλιο ωστε να 'ασπρισουν' ξανα.

Με το ατμισμα θα ηθελα να πιστευω οτι δεν θα εχω προβλημα. Με ναυτιλο ειμαι σχεδον συνεχεια, 0.7 coil στα 20 με 21 watt. Μερικες φορες τον αλλαζω με Atlantis EVO, αλλα προτιμω τον ναυτιλο για να ειμαι ειλικρινης.


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Φρεσκοβαμμενο δωματιο, Servers και Ατμισμα...
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 30, 2017, 01:38 »
Με μαζεμένο σύνολο ατμίζεις, λογικά δεν θα έχεις κανένα θέμα ούτε σε βάθος χρόνου. Έτσι κι αλλιώς καλό είναι να αερίζεται κάπως ο χώρος πάντως.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φρεσκοβαμμενο δωματιο, Servers και Ατμισμα...
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 30, 2017, 05:58 »
Να ξέρεις οτι μακροχρόνια θα υπάρξει πρόβλημα.Το VG απο τα υγρά μας αφήνει μια πολύ λεπτή μεμβράνη πάνω σε επιφάνειες.Ισως θα το έχεις παρατηρήσει αν ατμίζεις χειμώνα μέσα σε αμάξι, τα τζάμια αποκτάνε αυτό το φιλμ απάνω τους.

Για καθάρισμα σε ηλεκτρονικές συσκευές είναι πακέτο γιατί θέλει λύσιμο και σιγά σιγά με οινόπνευμα καθάρισμα(πανάκια).

Σε server room καλό θα ήταν αν ατμίζεις να το κάνεις ελάχιστα ή και αν μπορείς να βγαίνεις έξω απο το δωμάτιο.

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Φρεσκοβαμμενο δωματιο, Servers και Ατμισμα...
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 30, 2017, 09:07 »
@warchild Επειδη τυχαινει να γνωριζω απο Η.Τ. και απο servers, στειλε καλυτερα 2-3 φοτο το δωματειο να καταλαβω ποσα pc, servers και ποσο χωρο εχεις. Επισης εχεις air-condition οπως καλα μας ειπες, αλλα δειξε και λιγο απο που ειναι η "εξοδος" αερα του δωματειου. Γενικα χρειαζομαι να δω τον συνολικο χωρο, το στησιμο hardware και πως αεριζεται ο χωρος. Τα βασικα ειναι αυτα, απο κει και περα καλο θα ηταν να πεις και τι συντηρηση/καθαρισμος γινεται και ποσο συχνα. Αν δεν θες δημοσια, στειλε ενα πμ. Σε μεγαλα επαγγελματικα δωματεια server παντως απαγορευεται ρητα το ατμισμα, αλλα φανταζομαι δεν ειναι μεγαλης επιχειρησης γι'αυτο σου ζηταω αυτα.

Αποσυνδεδεμένος skordoman

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι δεν καταλαβαίνεις ;
Απ: Φρεσκοβαμμενο δωματιο, Servers και Ατμισμα...
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 30, 2017, 09:16 »
Χωρίς να θέλω να το παίζω έξυπνος αλλά βρε φίλε μου γραφείο εργασίας μέσα σε server room ?? η σκόνη από το πάνε έλα των ανθρώπων και το άνοιξε κλείσε της πόρτας του χώρου, θα είναι πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα και πολύ πιο γρήγορα από τον ατμό που θα παράγεις, αλλά παρόλα αυτά 8 -12 ώρες δίπλα σε 4 servers δεν νομίζω ότι ο οποιοσδήποτε μπορεί να είναι παραγωγικός σε τέτοιο επίπεδο φασαρίας. :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Φρεσκοβαμμενο δωματιο, Servers και Ατμισμα...
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 30, 2017, 11:36 »
Θα επιβεβαιώσω με τη σειρά μου τον Grat. 

Προσωπικά, όταν ακούω server room, στο μυαλό μου έχω ένα αποστειρωμένο περιβάλλον οπότε μάλλον ο @Tortugas θα σε βοηθήσει καλύτερα με τη διαρύθμιση του χώρου...

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Φρεσκοβαμμενο δωματιο, Servers και Ατμισμα...
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 30, 2017, 11:58 »
Ναι στον ελευθερο μου χρονο κολλαω ταπετσαριες το βρηκες  :thumpup:

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Φρεσκοβαμμενο δωματιο, Servers και Ατμισμα...
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 30, 2017, 13:04 »
Στα 25 χρόνια επαγγελματικής ασχολίας έχω στήσει αρκετές δεκάδες computer rooms από μικρά με 1 rack και 1-2 servers μέχρι αρκετά πιο σύνθετα.
Το επίπεδο θορύβου εξαρτάται από το πόσο τσίπης είναι ο πελάτης. Μπορεί μια υλοποίηση με 1 server να είναι πιο θορυβώδης από άλλη με μια ντουζίνα.
Η επιλογή των servers και των racks παίζει σημαντικό ρόλο αν θα μπορεί ένας άνθρωπος να συμβιώσει μαζί τους 8 ώρες και το αντίστροφο.
Σαν παράδειγμα θα αναφέρω το δωμάτιο που έφτιαξα για την εταιρία που δούλευε μηχανογράφος ο αδελφός μου. 4 servers με πολύ χαμηλό επίπεδο θορύβου και πολύ καλά φίλτρα στα rack. Σαν αποτέλεσμα δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα στα 10 χρόνια που εργάστηκε εκεί με 2-2.5 πακέτα Camel τη μέρα :tongue_smilie:


Αποσυνδεδεμένος vassilisk

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
  • •ΑΦΟΒΟΝΟΘΕΟΣ• •ΑΝΥΠΟΠΤΟΝΟΘΑΝΑΤΟΣ•
Απ: Φρεσκοβαμμενο δωματιο, Servers και Ατμισμα...
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 30, 2017, 16:16 »
Οφτόπικ 

Στα 21 χρόνια επαγγελματικής ασχολίας έχω δει μόνο τσίπιδες πελάτες και μόλις 1 CR με φίλτρα στα rack...  :))

Αποσυνδεδεμένος warchild

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φρεσκοβαμμενο δωματιο, Servers και Ατμισμα...
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 30, 2017, 21:33 »
Παιδια ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις.

Εχω πτυχιο προγραμματιστη. Απο 11 χρονων ασχολουμαι με τους υπολογιστες. NewBrain και ΤΙ99/4Α ηταν οι πρωτοι μου. Θυμαμαι που 'παλευα' με τον Texas να δω 'εικονα' σε μια ασπρομαυρη URANYA - νομιζω οτι αυτη ηταν η τηλεοραση - γυριζοντας τη 'ροδελα' που ειχε στο πλαι... Αξεχαστες εποχες. Ακομα και τωρα στα 46 μου, οι υπολογιστες και ειδικα τα 'retro' ειναι το παθος μου.

Εχω τις γνωσεις για το πως θα 'στησω' το hardware στο δωματιο - δεν εχω προβλημα με αυτο το θεμα. Αν και πολλοι φιλοι εδω και στο εξωτερικο μου λενε να αφησω τα SUN και τα Silicon Graphics ειμαι ακομα παθιασμενος με αυτα και τα χρησιμοποιω σχεδον καθημερινα. Οι servers παντως δεν ειναι 'vintage'.

Επειδη παιρνεις αυτο που πληρωνεις σχεδον παντα, η επενδυση μου σε αυτους - ηταν *επενδυση* και δεν το εχω μετανιωσει - καλυψε τις 'αναγκες' πληρως. Δεν εχουν σημασια 'μαρκες, specs κλπ'. Απο θεμα θορυβου δεν υπαρχει προβλημα. Το γεγονος επισης οτι εκτελω χρεη admin σε forum 'επιβαρυνει' την καθημερινοτητα μου - hence τα 8αωρα η 12αωρα.

Ακολουθωντας το νημα της λογικης, πιστευω οτι θα ειναι καλυτερο να ατμιζω εξω απο το δωματιο. Μπορει να ατμισω οταν πινω τον πρωινο καφε για παραδειγμα 'μεσα', αλλα μετα θα βγαινω στο μπαλκονι.

Ευχαριστω και παλι.

Να ειστε καλα. :thumpup:



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34446 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556714 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 5 229 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:12
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181498 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 100 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8807 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538037 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60379 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238619 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 897 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16669 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139036 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz