vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Από την μια εξάρτηση στην άλλη.

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #135 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 13:16 »
Σωστά ανα ml είναι (βαριόμουν να το γράψω...).

Ανα τζούρα το ποσοστό περιεκτικότητας νικοτίνης, είναι αντίστοιχο, αλλα η απορροφιτικότητα ανα ποσοστό, δέν είναι απαραίτητα ίδια.

Αυτό που προσπαθώ να πώ, είναι για παράδειγμα, άν μετρήσουμε την περιεκτικότητα ανα ml της νικοτίνης που εξέρχεται κατα την εκπνοή, μπορεί για υγρό 1mg/ml, να είναι 0mg/ml (άρα ο οργανισμός κράτησε όλη τη νικοτίνη) και για υγρό 6mg/ml, να είναι 3mg/ml (δηλαδή, να κράτησε το 50%).


Αποσυνδεδεμένος theoxen83

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #136 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 13:27 »
http://vaping.gr/index.php/topic,34907.0.html

Με βάση αυτή την πρόσφατη μελέτη,κατά την εκπνοή δεν εξέρχεται νικοτίνη.
Αρα μένει όλη μέσα μας κι ο κάθε οργανισμός απορροφάει το ποσοστό που χρειάζεται.
Κατάλαβα τι θες να πεις απλά δεν υπάρχει κάποια μελέτη που να υποστηρίζει ότι ανάλογα με την περιεκτικότητα της νικοτίνης αλλάζει και η απορροφητικότητα απο τον οργανισμό..

Αποσυνδεδεμένος vex

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
  • too much pressure
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #137 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 13:33 »
το αθριμα νικοτηνης ειναι λαθος. Δεν εχει καμια σχεση η τζουρα 12 mg με 6mg οπως και η 6 με την 3mg..

Το οτι ενας ατμοποιητης εχει μεγγαλυτερη καταναλωση δεν σημανει οτι καποιος κανει περρισοτερες τζουρες απο καπιον αλλοω..
Στα 150 και watt με alien πατημα και μλ ειναι.. 

σε κανονικα rta διπλης αντιστασεισγυρω στα 15μλ ειμαι αλλα σιγγουρα προτιμω τα πολλα watt και τους dripper..

Αποσυνδεδεμένος theoxen83

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #138 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 13:36 »
Μα δεν μετράμε τζούρες,ml μετράμε,αυτό είναι το θέμα..  ;)

Αποσυνδεδεμένος Arvalius

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
  • What goes around, comes around
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #139 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 13:43 »
[member=20714]spyvas[/member] Καταρχήν συγχαρητήρια που μετά από τόσο καιρό έχεις σταματήσει το κ.τ. εις ανώτερα και ελπίζω σε 6 μήνες κι'εγώ να μπορώ να πω το ίδιο. (Δεν βρίσκω λόγο για κάτι διαφορετικό άλλωστε. :respect: :respect:

Είμαι της άποψης αναλογικά κάθε είδους υπερβολή είναι κακή. Δεν χρειάζεται να μπούμε σε αναλύσεις φοβερές.
Όταν ο οργανισμός κάποιου ανθρώπου χρειάζεται πάνω από 10-12ml ημερησίως, κατά πάσα πιθανότητα χρειάζεται παραπάνω νικουτίν. Το λέω παίρνοντας παράδειγμα τον εαυτό μου.

Έκοψα το κ.τ. και ξεκίνησα αγοράζοντας 2 blackhole με 6mg. Στην πρώτη απόπειρα DIY έκανα απόπειρα με 3mg και είμαι σταθερά κάθε μέρα πάνω από 10ml.
Έπειτα δοκίμασα σκέτη βάση 6mg και κατέβηκα στα 7 με 8ml/day. Οπότε το πιο πιθανό αν πάω σε 8mg να κατέβω στα 5ml / day.

Κατά την γνώμη μου, μέχρι 8ml / day είναι αρκετά. Μιλάω πάντα για άτμισμα τσιγαρίσιο με αποκλειστικό σκοπό την διαγραφή από κάθε σκέψη του Κ.Τ. καθώς υπάρχουν οι επιλογές με drippers κ.τ.λ. που πάμε στο "παιχνίδι" και στο χόμπι που είναι άλλη συζήτηση.

Ευχαριστώ. :bye:

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #140 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 13:51 »
Φίλοι μου, μη διυλίζετε τον κώνωπα. Μία φορά μονάχα ζούμε και στην πραγματικότητα από τα 25 μας μέχρι τα 60. Μετά "πάπαλα'
Η ζωή χωρίς τις εξαρτήσεις, συνήθειες και πάθη που μας ευχαριστούν, δεν αξίζει.
Υποχρεωτικά θα φτάσετε τα 60+. Οι επιπτώσεις στην υγεία και στη διάθεσή σας θα είναι δυσάρεστες είτε κάνετε " υγειηνή " ζωή είτε όχι. Δεν γλυτώνετε ότι και να κάνετε.
Πιστέψτε με, είναι πολύ εκνευριστικό να σκέπτεστε " τι μ....ς που ήμουν που δεν έκανα, δεν δοκίμασα αυτό και εκείνο τότε που μπορούσα.
Θα θέλετε και δεν θα μπορείτε. Ζήστε και λίγο για την ψυχούλα σας.

Αύριο το πρωί, σταθείτε στον καθρέπτη και ρωτήστε την αφεντιά σας.
Τι θα κάνω σήμερα για εμένα πως θα την ευχαριστήσω ??
Το βράδυ πάλι στον καθρέπτη ενημερώστε τον. Τι Εκανα σήμερα για εμένα? 
Θα είναι τραγικό αν δεν έχετε απάντηση.
Συνειδητοποιήστε έγκαιρα ότι η μάννα σας δεν θα σας ξανακάνει και ότι δεν θα ξαναβρεθείτε στην ζωή αυτή και ότι δεν γεννηθήκατε για να φροντίζεται μόνον τους άλλους. 

Ποια είναι η υπέρτατη σοφία ?  Κάντε ότι σας ευχαριστεί στο βαθμό που δεν σας προκαλεί δυσφορία ή πόνο και αφήστε κατά μέρος αν είναι εξάρτηση ή όχι.
Το μέτρο στις απολαύσεις έχει την έννοια ότι αν δεν το παρακάνεις τότε θα έχεις την ευλογία από τον οργανισμό σου να τις απολαμβάνεις και μετά τα 60 + και για πολύ καιρό.
 
  

Αποσυνδεδεμένος spyvas

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
  • Newbie
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #141 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 13:56 »
[member=21202]Arvalius[/member]
Ευχαριστώ.
Αυτό που προσπάθησα να περάσω είναι ότι ίσως για αυτούς που έχουν λιμνάσει στην χαμηλή νικοτίνη και δεν μπορούν να κατεβάσουν παρακάτω χωρίς να ανεβάσουν κατανάλωση είναι ότι ίσως τους βολέψει μια διαφορετική στρατηγική. 

Αν απαλαχθούμε από το άγχος να μην κάνουμε κατανάλωση σε μηδενική νικοτίνης υγρο, ίσως πιο εύκολα παλέψουμε την απεξάρτηση από την νικοτίνη. Εγώ είπα στον εαυτό μου, από την μηδενική ρούφα όσο θέλεις, από την 3mg μέχρι 2 μλ την ημερα.

Και φυσικά τις πρώτες μέρες ανέβασα κατανάλωση και ξεσπούσα στην μηδενική (με άρωμα) αλλά με έκανε να αντέξω να μείνω με μόνο 2μλ από 3 mg. Kai φυσικά η γλώσσα μπούχτησε, και καταλάγιασα τελικά να κάνω τα 2 μλ με νικοτίνη και 6-8 μλ χωρίς.

Ήθελα να πω το πως αυτή η στρατηγική βοήθησέ εμένα να κατεβάσω την νικοτίνη. Γιατί ξεκίνησα με 18, επεσα στα 12 μετα στα 9 μετα στα 6 αλλα παρακάτω από τα 6 δεν μπορούσα χωρίς να ανεβάσω κατανάλωση (πάντα μέχρι τα 6μγ ήμουν στα 5-8 μλ την ημερα). Με την στρατηγική που περιγράφω τα κατάφερα. Με βοήθησε να σπάσω το φράγμα και ίσως βοηθήσει και άλλους

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #142 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 19:29 »
Αν κάποιος θέλει να κόψει και το άτμισμα, τότε αξίζει να προσπαθήσει να ρίξει τη νικοτίνη σε 0νική.
To θέμα είναι ότι το ατμισμα όπως και το κάπνισμα είναι και συνήθεια ψυχολογίας, πολύ δυνατότερη σε κάποιες περιπτώσεις από την εξάρτηση της νικοτίνης.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #143 στις: Οκτωβρίου 19, 2017, 12:25 »
[member=21202]Arvalius[/member]
Ευχαριστώ.
Αυτό που προσπάθησα να περάσω είναι ότι ίσως για αυτούς που έχουν λιμνάσει στην χαμηλή νικοτίνη και δεν μπορούν να κατεβάσουν παρακάτω χωρίς να ανεβάσουν κατανάλωση είναι ότι ίσως τους βολέψει μια διαφορετική στρατηγική.
Εγώ ανέβασα κατανάλωση χωρίς να με απασχολεί το πόσο ακριβώς. Όταν έφτασα να κάνω 0ική μονίμως, η κατανάλωση έπεσε από μόνη της.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1452 171297 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:54
από Tem
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15175 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13908 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42641 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34719 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557386 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181849 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538665 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas