vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

515 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Giannis.B, Ribot, Tem, gama

Twitter

Τι λέει η Αντικαρκινική εταιρία για το άτμισμα

Νωρίτερα(7-6-2017) τις πρώτες πρωινές ώρες στη εκπομπή του  ΣΚΑΙ  "Ιστορίες" με τον Παύλο Τζίμα ο Ευάγγελος Φιλλιπόπουλος της αντικαρκινικής έκανε κάποιες πολύ σοβαρές δηλώσεις για το άτμισμα

εδώ το σχετικό απόσπασμα για όσους δεν το είδαν


ΥΓ.... δεν είμαι σίγουρος αν εδώ είναι η σωστή ενότητα και αν το θέμα σχολιάζεται καπου αλλού... δεν βρήκα κάτι στην αναζήτηση, γιαυτό άνοιξα αυτό το τοπικ

Απ: Τι λέει η Αντικαρκινική εταιρία για το άτμισμα
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 07, 2017, 14:27 »
Βαρύγδουπες σίγουρα αλλά σοβαρές;


1. Κανείς δεν ξέρει τι περιέχουν τα υγρά αναπλήρωσης. 

Αλήθεια; τα υγρά αναπλήρωσης αναγράφουν τα συστατικά τους εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Πολλά από αυτά συνοδεύονται από πιστοποιήσεις - αναλύσεις που πραγματοποιούνται σε πανεπιστημιακά εργαστήρια.


2. Η νικοτίνη είναι καρκινογόνος ουσία.

Ίσως, αλλά δεν περιέχεται υποχρεωτικά στα υγρά αναπλήρωσης, παρά μόνο κατ' επιλογήν.


3. Το η.τ. αποτελεί πύλη εισόδου στο κάπνισμα και όχι μέσο διακοπής.

Το απόλυτα ψέμα!!! http://health.in.gr/news/healthpolicies/article/?aid=1500146961

Παράθεση
Ο επικεφαλής ερευνητής Κωνσταντίνος Φαρσαλινός χαρακτηρίζει την Ελλάδα ως «την πιο επιτυχημένη μέχρι τώρα χώρα παγκοσμίως στο ποσοστό των ατμιστών που έχουν διακόψει το κάπνισμα. Ενώ στην Αγγλία πρόσφατα ανακοίνωσαν με ικανοποίηση πως το 52% των ατμιστών έχουν διακόψει το κάπνισμα, στην Ελλάδα έχουμε ξεπεράσει το 60%, ποσοστό πρωτοφανές σε παγκόσμιο επίπεδο που αντιστοιχεί σε σχεδόν 100.000 άτομα στο Νομό Αττικής».
και

Παράθεση
η Αναστασία Μπαρμπούνη, καθηγήτρια Δημόσιας Υγείας στην Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας, διευκρινίζει ότι, «τα ηλεκτρονικά τσιγάρα δεν είναι ελκυστικά σε μη-καπνιστές, αφού μόλις το 1,7% των ατμιστών στη μελέτη μας δεν είχε καπνίσει ποτέ στο παρελθόν».


Απ: Τι λέει η Αντικαρκινική εταιρία για το άτμισμα
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 07, 2017, 14:34 »
Αύριο θα υπάρχει ονλινε ολόκληρη η εκπομπή η οποία έχει και ατμιστες αλλά και τον Παπαστράτο που κανουν δηλώσεις
για τσιγάρο, ατμισμα, συσκευες θερμαινόμενου υγρού  κτλ....

στην εκπομπή θίγονται πολλά επιμέρους θέματα για νικοτίνη ατμισμα αντικαπνιστικό νόμο κτλ...

επέλεξα μόνο αυτό το σοβαρό κομμάτι ειδικά για την τελευταία δήλωση σχετικά μετα παιδια
κατ'εμε αυτή η δήλωση ειναι προκλητική


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Τι λέει η Αντικαρκινική εταιρία για το άτμισμα
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 07, 2017, 14:39 »
Ενδιαφέρον θα έχει και η στάση του συλλόγου μας... :fight_box_anface:

Απ: Τι λέει η Αντικαρκινική εταιρία για το άτμισμα
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 07, 2017, 14:43 »
Η εκπομπή υπάρχει ήδη online εδώ:



και εδώ:

http://www.skai.gr/tv/show/?showid=66288

Για το άτμισμα (ακόμα μια φορά) επέλεξαν να προσκαλέσουν γιατρούς που είναι είτε σε άγνοια πληθώρας ερευνών (βλ. http://vaping.gr/index.php/topic,416.0.html) είτε ταγμένοι πολέμιοι του η.τ. χωρίς κανέναν επιστημονικό αντίλογο.

Η δήλωση που αναφέρεις είναι εξαιρετικά προκλητική αλλά και εξίσου ψευδής.

Πιστεύω κι εγώ πως ο σύλλογός μας θα πράξει τα δέοντα  :yes:

Αποσυνδεδεμένος thomka

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Αέρας Πεχλιβάνης...
Απ: Τι λέει η Αντικαρκινική εταιρία για το άτμισμα
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 07, 2017, 14:44 »
Ολόκληρη η εκπομπή :



Και αφήνω το ίδιο σχόλιο που άφησα σε προηγούμενο θέμα, μιας κι αυτό ανοίχτηκε για αυτό το λόγο.

Καλά ξεκάθαρο promotion για το iqos το επεισοδιο...  
Πάντως αν και συμφωνώ οτι θέλει ακόμα αρκετά χρόνια να γίνουν μετρήσεις ωστε να αποδειχθούν οι βλαβερές (?) συνέπειες του Η.Τ., είναι πραγματικά κρίμα που εκπρόσωπος απο την Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρία λέει οτι το Η.Τ. είναι εισαγωγή στο Κ.Τ. καθώς το κάνουν παιδιά για να μην τα μυρίζουν οι γονείς τους και καταλάβουν οτι καπνίζουν !!!!!!!!


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι λέει η Αντικαρκινική εταιρία για το άτμισμα
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 07, 2017, 14:47 »
2. Η νικοτίνη είναι καρκινογόνος ουσία.

Εεεεε χμμμ, ξέρει κάτι πρώτος στον πλανήτη και δεν το μοιράζεται?

Παράθεση
At present, it is not possible to draw a conclusion whether nicotine itself may act as a complete carcinogen.

Άσε που δεν διάβασε καλά τι του είπαν να πει, γιατί αν ισχύει αυτό, είναι καρκινογόνα και τα patches και οι τσίχλες και όλα. Τον βλέπω να τον βάζουν να τα γράφει 100 φορές για τιμωρία.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Τι λέει η Αντικαρκινική εταιρία για το άτμισμα
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 07, 2017, 15:18 »
Νομίζω βέβαια πως ο αστικός μύθος "Αυτό (το Η/Τ) είναι χειρότερο από το κανονικό!" έχει παγιωθεί στο μυαλό των ανθρώπων που δεν ασχολούνται με το αντικείμενο. Οι συνεχείς δηλώσεις και δημοσιεύσεις από γιατρούς και άλλους επιστήμονες περί της ορθότητας του (του μύθου), του προσδίδουν και το κύρος που του λείπει λόγω παντελούς έλλειψης μελετών που έστω να στραβοκοιτάνε προς την επιθυμητή γι' αυτούς κατεύθυνση. Για μας τους ατμιστές μπορεί να μην σημαίνει και τίποτα όλο αυτό αλλά για τους καπνιστές σημαίνει μάλλον την στέρηση μιας ήπιας μεθόδου διακοπής του τσιγάρου. Προσωπικά μου είναι απολύτως αδιάφορο αν ο ανθοπώλης που μου πούλησε χθες μια ωραιότατη ανθοδέσμη πιστεύει ακράδαντα ότι είναι καλύτερα 3 πακέτα τσιγάρα από "αυτό το πράμα". Ο φίλος μου όμως ο Μήτσος (βαρύς καπνιστής ακόμα) που άκουσε χθες τον κύριο Φιλιππόπουλο, μου είπε μετά το αφοπλιστικό "Γιατί να πιστέψω εσένα και όχι τον γιατρό;"...


Απ: Τι λέει η Αντικαρκινική εταιρία για το άτμισμα
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 07, 2017, 15:28 »
Έτσι ακριβώς...

"Έγκυρη" χειραγώγηση μέσω θέσης, κύρους και μόρφωσης...

Και ο πνευμονολόγος πάντως πολύ συγκινητικός ήταν... Δεν τον ενδιαφέρει αν κάποιο "καπνικό" προϊόν είναι λιγότερο βλαβερό.

Πονάει δόντι κόβει κεφάλι...

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: Τι λέει η Αντικαρκινική εταιρία για το άτμισμα
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 07, 2017, 15:59 »
τοσες εκπομπες...ελληνικες -ξενες
περιμενετε να ειπωθουν θετικα σχολια? δεν νομιζω...ακομα και να μην δειξουν κατι κακο οι έρευνες παλι τα σχολια θα ειναι αρνητικά...παλι κατι θα βρουν ...αν τυχει και βρεθει κατι αρνητικο ...δεν το συζητω...λιθοβολισμός και στην πυρά,και άσχετα αν καπνίζουν οι ίδιοι οι επιστήμονες που λιθοβολούν με εμφανή τα σημάδια στα χερια και στα δόντια απο κιτρινίλες .....
δεν θα γραψω περι απωλειας εσοδων καπνοβιομηχανιων ,συμφεροντα κτλπ ,ουτε θα προσπαθησω να πεισω αλλον για το ατμισμα  ....ειναι κουραστικο πλεον...
δεν κουραστήκατε να παρακολουθειτε  ανούσιες εκπομπές που απλα διατυπώνουν θεωριες και αποψεις ανυποστηρικτες επιστημονικά?και στο κατω κατω της γραφης εμεις ειμαστε καταναλωτες...ας ενδιαφερθουν οι εμποροι και παραγωγοι που επικοινωνιακα ειναι επιεικως ανυπαρκτοι
Το βέβαιο είναι πως  και οι πιο αντικειμενικοι  ατμιστες γνωριζουν πως και το ατμισμα δεν ειναι αθώο... αλλα σίγουρα έχουμε θετικα δειγματα στον εαυτο μας εδω και χρονια και αυτο αρκει...

οταν ξεκινησα το ατμισμα στο μυαλο μου ειχα δυο δρομους ,εναν με απολυτο σκοταδι που οδηγει σιγουρα σε γκρεμο και εναν με μια μικρη ακτιδα που δεν γνριζεις που καταληγει...απλα επελεξα βαση λογικης τον δευτερο αφου ειμαι αδυναμος να κοψω εντελως την κακη συνηθεια...ειμαι περηφανος μετα απο 6 χρονια που δεν εχω δοκιμασει τσιγαρο(στην πραγματικοτητα δεν θυμαμαι ποτε εκανα  το τελευταίο μου τσιγαρο),γουσταρω το αθλημα αυτο δεν θελω να το κοψω...ομως οταν ερθει η ωρα του θα το κοψω και αυτο

modivin----απιστευτα ευστοχος
Παράθεση από: Fany Xou στις Σήμερα στις 14:27
2. Η νικοτίνη είναι καρκινογόνος ουσία.

Εεεεε χμμμ, ξέρει κάτι πρώτος στον πλανήτη και δεν το μοιράζεται?

Παράθεση
At present, it is not possible to draw a conclusion whether nicotine itself may act as a complete carcinogen.

Άσε που δεν διάβασε καλά τι του είπαν να πει, γιατί αν ισχύει αυτό, είναι καρκινογόνα και τα patches και οι τσίχλες και όλα. Τον βλέπω να τον βάζουν να τα γράφει 100 φορές για τιμωρία.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Τι λέει η Αντικαρκινική εταιρία για το άτμισμα
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 07, 2017, 16:10 »
όπως είχα γράψει και σε άλλο νήμα, μου έχουν πει και το ανεπανάληπτο ότι "τουλάχιστον το τσιγάρο έχει φυσικά συστατικά μεσα (καπνός)"...

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι λέει η Αντικαρκινική εταιρία για το άτμισμα
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 07, 2017, 17:20 »
Ναι, 3.200 φυσικά συστατικά από τα οποία τα 240 επιβεβαιωμένα καρκινογόνα. Από εκεί και μετά το πιο «επίφοβο» κομμάτι για εμένα είναι το dry burn, γιατί τότε όντως οι διοξίνες που βγαίνουν από το βαμβάκι πάνε στον θεό, αλλά και πάλι με τίποτα δεν μπορώ να πω ότι είναι τόσο επικίνδυνο όσο ένα τσιγάρο. Όσο για τα αρώματα το αφήνω ασχολίαστο. Αν αυτά που προορίζονται για κατανάλωση από τον άνθρωπο είναι εν δυνάμει επικίνδυνα τότε τα αποσμητικά και τα roll-on που έχουν επίσης ένα σωρό ουσίες με παράξενα ονόματα (:P) τί είναι;

Αποσυνδεδεμένος theoxen83

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι λέει η Αντικαρκινική εταιρία για το άτμισμα
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 07, 2017, 17:46 »
Κάποια στιγμή όμως θα πρέπει να σταματήσουμε να έχουμε ως μέτρο σύγκρισης το τσιγάρο.
Το κόψαμε αυτό.. πάπαλα.. Δεν θέλαμε να κάνουμε λιγότερο βλαπτικό "τσιγάρο",θέλαμε να απαλλαγούμε απ'αυτό..
Και τα αποσμητικά για κατανάλωση απο τον άνθρωπο προορίζονται..

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι λέει η Αντικαρκινική εταιρία για το άτμισμα
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 07, 2017, 17:56 »
Αυτός ο αντίλογος δεν γινεται για να ενημερωθούμε και να πειστούμε εγώ και εσύ, αγαπητέ.

Απ: Τι λέει η Αντικαρκινική εταιρία για το άτμισμα
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 07, 2017, 18:04 »
@theoxen83

Μάλλον ο ChristosN εννοούσε για βρώση και όχι γενικώς για κατανάλωση...

Κατανάλωση κάνει ο άνθρωπος και στο πετρέλαιο και φυσικά στα διάφορα χημικά καθαριστικά κ.α. που προφανώς είναι επικίνδυνα αν καταναλωθούν ως τρόφιμα.

Όχι πως δεν υπάρχουν επικίνδυνα χημικά και στα ίδια τα τρόφιμα βεβαίως...

Ωστόσο δε συμφωνώ καθόλου με το σκεπτικό σου:

Παράθεση
Κάποια στιγμή όμως θα πρέπει να σταματήσουμε να έχουμε ως μέτρο σύγκρισης το τσιγάρο.
Το κόψαμε αυτό.. πάπαλα.. 

Το ότι κόψαμε "εμείς" το τσιγάρο δε σημαίνει πως πρέπει να κοιτάμε μόνο την πάρτη μας και να αδιαφορούμε για όσους δεν το έκοψαν ενώ θα μπορούσαν με λίγο καλύτερη πληροφόρηση.

Και φυσικά θα πρέπει να συγκίρινεται πάντα με το τσιγάρο ο ατμός γιατί αυτό είναι: ένας εναλλακτικός τρόπος πρόσληψης της νικοτίνης - σημαντικά λιγότερο βλαβερός όμως.

Επίσης ούτε σε αυτό συμφωνώ:

Παράθεση
Δεν θέλαμε να κάνουμε λιγότερο βλαπτικό "τσιγάρο",θέλαμε να απαλλαγούμε απ'αυτό..

Καλό είναι να χρησιμοποιούμε τον ενικό όταν καταλήγουμε σε τέτοιου είδους συμπεράσματα.

π.χ. εγώ θέλω ένα λιγότερο βλαπτικό "τσιγάρο", το βρήκα στο η.τ. και προς το παρόν δε σκέφτομαι να απαλλαγώ από αυτό. 

Εφόσον δε βλάπτω τους γύρω μου (αφού δεν υφίσταται παθητικό άτμισμα) θεωρώ πως είναι δικαίωμά μου όπως δικαίωμά σου είναι να θέλεις να σταματήσεις και το άτμισμα το συντομότερο.

Επομένως δε με εκφράζει η διατύπωσή σου γιατί περιέχει μια εντελώς αυθαίρετη γενίκευση της προσωπικής σου οπτικής.

Φιλικά πάντα  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171439 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275354 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15230 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42701 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34882 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557519 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181901 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9085 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364