vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

312 επισκέπτες, 7 χρήστες
Mimhsdr, Panokali, dkostas, Tem, camber, giorgos1999, Jorge

Twitter

ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #30 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 14:23 »
Να ρωτήσω κάτι? Το Flash Point απ'οτι κατάλαβα είναι το Σημείο Ανάφλεξης ελληνιστί σωστά? Δηλαδή η θερμοκρασία που εξατμίζεται ένα καύσιμο υγρό όταν αντιδρά με το οξυγόνο, αρα καίγεται. Άρα αυτό σημαίνει πως και στο Η.Τ. υπάρχει καύση και οχι θέρμανση και προφανώς παράγεται μονοξείδιο? Ακόμα σε αυτή την περίπτωση δεν μιλάμε για παραγωγή ατμού (εξαέρωση) αλλά για μείγμα άλλων αερίων που προέρχονται απο την καύση του υγρου.

Έχω τη γνώμη ότι δεν υπάρχει καύση στο Η.Τ
Αν υπήρχε καύση τότε στον εισπνεόμενο και τον εκπνεόμενο ατμό του η.τ θα υπήρχαν ίχνη
μονοξειδίου του άνθρακα. Σε σχετική έρευνα δεν εντοπίστηκε μονοξείδιο. Δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω, μέχρι να βγει μια νέα έρευνα που να αποδεικνύει το αντίθετο.
http://www.healthnz.co.nz/ECigsExhaledSmoke.htm

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #31 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 14:27 »
βαση της παρατηρησης στον α2 ανοικτο,νομιζω οτι απλα η αντισταση βραζει βιαια το υγρο.
η αντισταση δεν κοκινιζει οποτε πως μπορει να υπαρχει καυση;
οταν κανεις ενα dry burn αντιθετως,η αντισταση κοκινιζει και βγαζει αυτη την απαισια μυρωδια καμενου.
τους 50-60 βαθμους το βρισκω εντελως ακυρο,αλλα οταν δεν υπαρχει ουτε χρωμα φωτιας μαλλον δεν υπαρχει και καυση :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος VirusPlus

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #32 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 14:44 »
Έχω τη γνώμη ότι δεν υπάρχει καύση στο Η.Τ
Αν υπήρχε καύση τότε στον εισπνεόμενο και τον εκπνεόμενο ατμό του η.τ θα υπήρχαν ίχνη
μονοξειδίου του άνθρακα. Σε σχετική έρευνα δεν εντοπίστηκε μονοξείδιο. Δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω, μέχρι να βγει μια νέα έρευνα που να αποδεικνύει το αντίθετο.
http://www.healthnz.co.nz/ECigsExhaledSmoke.htm

Μονοξείδιο παράγετε αν θυμάμαι καλά μόνο απο την ατελή καύση. Το θέμα είναι αν όλα τα υγρά καίγονται τέλεια, γιατί αν μιλάμε για flash point τότε έχουμε καύση. Ακόμα αν αυτή η έρευνα στέκει που βρίσκει Propylene glycol στον ατμό σημαίνει πως δεν έχει υποστεί καύση άρα δν ισχύει το Flash Point. Ταυτόχρονα όμως σημαίνει πως φτάνει αυτόματα το σημείο βρασμού, πράγμα που ισχύει για όλους τους ατμοποιητες?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2011, 15:01 από VirusPlus »

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #33 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 14:51 »
Eixε ανοιχτεί πιο παλιά ένα θέμα με τρόπους μέτρησης...
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1563.0.html

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #34 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 21:45 »
Η θερμότητα που απαιτείται για την εξάτμιση είναι μεγαλύτερη από την αντίστοιχη θερμότητα βρασμού.

Νομίζω ότι πρέπει σιγά - σιγά να ξετυλίξουμε το κουβάρι...
Όταν, το πρωί, είδα αυτήν την πρόταση, ένοιωσα κάπως...
Άνοιξα το βιβλίο στη σελ. 154 και δεν βρήκα τίποτα.
"Μπα, λάθος θα έκανε ο Drakos" σκέφτηκα.

Μετά, ήρθε η διόρθωση... Πήγα λοιπόν στη σελ. 150, τη σωστή, και έπαθα αρχικά κάποιο σοκ, να πω την αλήθεια...
Προσπάθησα να σκεφτώ λογικά. Πότε ένα σώμα από υγρό γίνεται αέριο;
Όταν τα μόρια ξεφεύγουν από την έλξη που ασκεί το ένα στο άλλο.
Επειδή η έλξη αυτή είναι δεδομένη, δεδομένη θα πρέπει να είναι και η θερμότητα, είτε μιλάμε για εξάτμιση, είτε μιλάμε για βρασμό.

Μετά από δίωρο άνοιγμα βιβλίων και υπολογισμών, έλαμψε επιτέλους η αλήθεια...

ΝΑΙ, η θερμότητα εξάτμισης είναι ίδια με τη θερμότητα βρασμού.
Απλώς, στην κατάσταση του βρασμού, η θερμοκρασία είναι αρκετά πιο μεγάλη από αυτήν της εξάτμισης.
Έχουμε δώσει από πριν ενέργεια για να φτάσει το υγρό σε τέτοια θερμοκρασία...
Αυτό εννοεί το βιβλίο.
Και άντε να το εξηγήσεις αυτό σε 14χρονο παιδάκι.

Το νερό είναι από τα σώματα με τη μεγαλύτερη θερμότητα βρασμού.
Για να βράσεις 1 γραμμάριο, δηλ. να το κάνεις αέριο, όταν η θερμοκρασία είναι 100 βαθμοί (σημείο βρασμού) πρέπει να του δώσεις 540 θερμίδες περίπου.
Για να εξατμίσεις όμως 1 γραμμάριο, δηλ. να το πάρεις από θερμοκρασία περιβάλλοντος και να του αυξήσεις την ταχύτητα ώστε να ξεφύγει και να γίνει αέριο, χρειάζεσαι 580 θερμίδες περίπου.
Μικρή διαφορά, αλλά όχι αμελητέα.

Τέλος πάντων, αυτά για ξεκίνημα.

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #35 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 22:22 »
Φίλε Μιχάλη spectrum σωστή η διευκρίνηση σου :
Απλώς, στην κατάσταση του βρασμού, η θερμοκρασία είναι αρκετά πιο μεγάλη από αυτήν της εξάτμισης.

offtopic
Πάντως για να χαλαρώσουμε και να ξεφύγουμε λίγο από τις εντάσεις και τις αντιπαραθέσεις που δημιούργησε το θέμα σας ετοίμασα μια όμορφη φωτό της Ανδρομέδας που τράβηξα ένα Αυγουστιάτικο βραδάκι του 2009 Εσένα Μιχάλη ξέρω ότι θα σου αρέσει περισσότερο.. ;)

Δημοσιευμένη στο αγαπημένο μου astrovox μαζί με κάποιες ακόμα όταν έκανα τα πρώτα δειλά μου βήματα στην αστροφωτογραφία. http://www.astrovox.gr/forum/album_search.php?mode=user&search=Draco

EDIT : Παρακαλώ την διαχείριση να μη μου σβήσει τη φωτό.
Γι' αυτούς που ξέρουν είναι πολύ ταξιδιάρικη..
:yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2011, 22:33 από Drakos »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #36 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 22:41 »
offtopic
Έγινε wallpaper.
Τώρα, δεν χάνεται με τίποτα...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 22, 2011, 00:20 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #37 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 22:46 »
Τι να πρωτοπει κανείς φίλε μου για τέτοιες φωτογραφίες;
Από που να αρχίσει και που να τελειώσει;
Να το πιάσει κοσμολογικά; φιλοσοφικά; θεολογικά; 

Στην απεραντότητα του σύμπαντος σταματά το ανθρώπινο μυαλό...έτσι για να αντιλαμβανόμαστε οτι δεν χωράνε όλα στην... ΄΄κασέτα΄΄ μας...

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #38 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 22:55 »
Σωστά. Κ μεις το βιολί μας...Μπράβο που την ανέβασες Drakos για να θυμόμαστε κ κάποια πράγματα

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #39 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 23:02 »
Παιδιά σας ευχαριστώ!! :respect: :respect:
Την ανέβασα γι' αυτό ακριβώς το λόγο.
Για να θυμηθούμε όλοι μας πόσο μικροί είμαστε.. :yes:

Τελικά δε μου λύθηκε η απορία : Τα υγρά άτμισης σε ποιά θερμοκρασία θερμαίνονται ρε αδέρφια? : :laugh_cantstop: :happy_roll_01:fight_knuppel: :fight_knuppel:

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #40 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 23:16 »
[youtube]17jymDn0W6U[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #41 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 23:42 »
Παρατήρηση 1
Στο ΙΑττυ μου όταν περνάνε πάνω απο 3,5Α ΄έχω πρόβλημα στην γεύση, κάτι καίγεται-αλλειώνετε η γεύση!
P=V*V/r
p=V*I
P=V*I=V*V/R
Άρα για το από πάνω παράδειγμα έχουμε
8,82=4,2*4,2/2
8,82/4,2=2,1
...
Υποθετικό συμπέρασμα
Αυτό είναι το σημείο που κατά την ταπεινή μου γνώμη έχουμε ξεπεράσει το σημείο βρασμού, όποιο και αν είναι αυτό, δυστηχως εδω συγκεκριμενα δεν υπαρχει τροπος για μενα να μετρησω θερμοκρασια.
Το θέμα απο εκεί και πέρα ειναι οτι ο Ιαττυ ειναι μια πολυ αποτελεσματικη και δυνατη συσκευη , στο παραδειγμα με το ego-t θα μας έβγαινε βάση του νόμου του Ω έτσι.
V= 4,2 (που στην πράξη ειναι 3,3 συνήθως)
Ω=2,8 (που στην πράξη μπορεί να πάει μέχρι 3,1 πιστευώ)
οπότε το P είναι 6,3 max - 3,5 Min
Αν όντως η θερμοκρασία ειναι ανάλογη και η τροφοδοσία υγρού σταθερή, η υπόθεση μου ειναι ότι αυτοι οι άτμο ειναι κάπου κοντά στους 100 βαθμούς.
...
Επιπλέον σκέψεις
Κάνω πολλές υποθέσεις και πέρα απο τις μετρήσεις ρεύματος που έχω καλά όργανα, η μέτρηση θερμοκρασίας είναι υποθετικά σωστή.
Σιγουρα η θερμοκρασία είναι βασικό συστατικό της εξίσωσης αλλά ο μόνος τρόπος να υπολογιστεί στην θεωρία (μιας και ξέρουμε τα ρεύματα) είναι μεσώ κάποιου τύπου αν υπάρχει που προφανώς θα χρειάζεται πληροφορίες και για το υγρό (πυκνότητα πιθανότατα?)

Οι μετρήσεις, φυσικά, δεν αμφισβητούνται.
Και ο Γιάννης (cravengr) πριν ένα χρόνο περίπου, βρήκε περίπου ίδιες θερμοκρασίες.
Η θερμοκρασία, φυσικά, αλλάζει ανάλογα με τον ατμοποιητή και την αντίσταση.
Όμως, χονδρικά, είμαστε μεταξύ 100 και 180 βαθμών Κελσίου.

ερώτημα 1
Με τέτοιες θερμοκρασίες, όμως, δεν θα μπορούσαμε να αγγίξουμε το ΗΤ, τουλάχιστον στην περιοχή του δαχτυλιδιού;

ερώτημα 2
μπορεί μια οποιαδήποτε μπαταρία να δώσει τόση ισχύ, ώστε σχεδόν αμέσως να ανεβάσει τη θερμοκρασία ενός υγρού σε τέτοια επίπεδα;

απάντηση 1
Οι μετρήσεις ΔΕΝ αμφισβητούνται (το forum είναι σοβαρό, δεν είναι... Βουλή)
Από τη στιγμή όμως που δεν νοιώθουμε τόση θερμοκρασία στο χέρι μας, προφανώς υπάρχουν ΤΡΟΜΕΡΕΣ απώλειες.
Αυτό δείχνει ότι το ΗΤ έχει ακόμα πολύ δρόμο μπροστά του, τουλάχιστον στον τομέα της μηχανικής και ηλεκτρονικής κατασκευής. Θεωρώ ότι είμαστε ακόμα σε πρωτόγονο στάδιο. Αλλά, όλοι μαζί, το βλέπουμε να αναπτύσσεται θεαματικά, από μήνα σε μήνα.

απάντηση 2
Ας υποθέσουμε ότι το υγρό μας αποτελείται από σκέτο νερό. Και το γράφω αυτό, γιατί το νερό είναι το σώμα που ζεσταίνεται πιο δύσκολα από όλα τα υπόλοιπα, έχει δηλ. μεγάλη ειδική θερμότητα.
- Κάνουμε λοιπόν μια τζούρα. Πόση ποσότητα (νερού) εισπνέουμε;
Γύρω στα 2,5mg (χιλιοστά του γραμμαρίου), ανάλογα με τον καθένα και τον τρόπο άτμισης, αλλά κάπου εκεί.
- Πόση ενέργεια χρειάζεται για να ζεσταθεί αυτή η ποσότητα  από τους 30 βαθμούς στους 100 βαθμούς;
Γύρω στα 0,7 Joule (αυτό είναι το αποτέλεσμα, μην σας κουράζω με υπολογισμούς)
- Πόση ισχύ πρέπει να έχει μια μπαταρία για να το καταφέρει αυτό;
Αν περιμένουμε μισό δευτερόλεπτο σε κάθε τζούρα (έτσι γίνεται συνήθως) 1,5 Watt.
- Υπάρχει τέτοια μπαταρία;
Από τους υπολογισμούς του cv2et...
(βάζω V=3,5V διότι δεν έχουμε όλοι τόσο ισχυρούς ατμοποιητές και μπαταρίες,
και R=3Ω, διότι μια ζεστή αντίσταση έχει και πιο μεγάλη τιμή)
ΝΑΙ !!!...   η ισχύς που δίνει η μπαταρία είναι 3Watt.
Φτάνει και περισσεύει (λογαριάστε και τις απώλειες)

Εμένα τώρα μου γεννιούνται τουλάχιστον δύο ερωτήματα...

1) Η θερμοκρασία πλησιάζει τη θερμοκρασία βρασμού της PG, αν δεν την ξεπερνάει κιόλας...
Άρα, αυτό που πολλοί βλέπουν να βράζει βίαια, είναι, εκτός από νερό, και PG κάποιες φορές.
Δηλαδή ο διαλύτης βράζει, γίνεται αέριο, και τα συστατικά που είναι διαλυμένα μέσα του, τι γίνονται...
Επικάθονται στην αντίσταση, ή μπαίνουν μέσα μας αδιάλυτα;

2) Αν οι απώλειες είναι τόσο μεγάλες και οι μετρήσεις αφορούν τη θερμοκρασία της αντίστασης,
πόση θερμοκρασία έχουν τελικά τα υγρά άτμισης;
Και, κυρίως, αυτή η θερμοκρασία έχει σημασία;

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #42 στις: Οκτωβρίου 22, 2011, 00:10 »
offtopic

...
(Image removed from quote.)

EDIT : Παρακαλώ την διαχείριση να μη μου σβήσει τη φωτό.
Γι' αυτούς που ξέρουν είναι πολύ ταξιδιάρικη..
:yes:

Είναι δυνατόν να σβηστεί τέτοιο αριστούργημα;

Αποσυνδεδεμένος VirusPlus

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #43 στις: Οκτωβρίου 22, 2011, 00:31 »
ερώτημα 1
Με τέτοιες θερμοκρασίες, όμως, δεν θα μπορούσαμε να αγγίξουμε το ΗΤ, τουλάχιστον στην περιοχή του δαχτυλιδιού;
Σ' αυτό μπορώ να σου απαντήσω εν μέρη, σαν ηλεκτρολόγος, στα ΗΤ εμπορίου η αντίσταση πυρακτώσεως τοποθετείται μέσα σε πορσελάνινο ή πήλινο υλικό, δλδ θερμομονωτικά υλικά.

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #44 στις: Οκτωβρίου 22, 2011, 00:33 »
Επίσης μερικές ακόμα απορίες βάση των μετρήσεων που έχω κάνει και της ως τώρα συζήτησης.

1)Αν η θερμοκρασία του απλού ατμοποιητη είναι κοντά στους 100 (που πιστεύω ότι κάπου εκεί είναι) η VG γιατί εξατμίζετε τελικά?

2)Εχω παρατήρηση στον ΙΑΤΤΥ ότι όσο μεγαλύτερο το φιτίλι ( εννοώντας και έξω από το κεραμικό ) τόσο περισσότερος ο ατμός, το οποίο έχει μια λογική εξήγηση για μένα από την στιγμή που βλέπω ότι όταν βάζω το φλόγιστρο σε ενα σημειο του φυτιλιού η θερμοκρασία μοιράζετε σε πολύ μεγαλύτερο μέρος του, αυτό όμως προφανώς έχει και πολύ μεγαλύτερες απώλειες, όποτε μήπως τελικά η διεργασία της ατμοποίησης ξεκινάει όντως από τους 50-60 βαθμούς?

Προσωπικά χωρίς να έχω τις ανάλογες γνώσεις χημείας και χωρίς να έχω ασχοληθεί καθόλου με μίξεις υγρών ως τώρα, μόνο από δοκιμές και προσεκτική παρατήρηση, προσπαθούσα να
ανεβάσω την απόδοση του ατμοποιητη μου φροντίζοντας  για την σωστή τροφοδοσία αέρα και υγρού, κρατώντας σταθερή αντίσταση και ρεύμα, για την θερμοκρασία ήμουνα σίγουρος οτι πολύ υψηλή δεν θα ωφελούσε, ήδη οι 160 βαθμοί είναι στα όρια της τροφοδοσίας υγρού και κατασκευαστικά αυτό το μηχάνημα κολυμπάει μέσα στο υγρό.
Αν αλλάξει η τροφοδοσία θα μπορεί να ανέβει η θερμοκρασία αλλά αυτο δεν ξέρω αν εχει ουσία τελικά, πέρα από υψηλότερη κατανάλωση ρεύματος και υγρού.
Επίσης όπως προαναφέρθηκε δεν έχουμε καμία ιδέα για την σημασία της στο κομμάτι της υγείας, το ποιο ειναι ποιο σημαντικό απο την απόδοση του μηχανήματος.

Παιδιά οι δοκιμές είναι  εμπειρικές καθαρά, με ότι περιθώρια λάθους συνεπάγεται κάτι τέτοιο και αυτή η συζήτηση παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για μένα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 33 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181223 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34275 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60225 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238436 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16544 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137496 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085797 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35708 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro