vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

304 επισκέπτες, 7 χρήστες
pngtszs1976, dkostas, manoslykos, djfloor, dvelev, Stedorian93, giorgos1999

Twitter

ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #15 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 09:22 »
Αν υπάρχει κάποια εμπάθεια μαζί μου, αυτό είναι κάτι που δεν έχει να κάνει με το θέμα.
Το θέμα άνοιξε προς ενημέρωση όλων μας (και μένα μαζί) αφού παραδέχθηκα ότι μέχρι πρότινος είχα πιστέψει αυτά που είχα διαβάσει και ούτε είχε πάει το μυαλό μου να το ψάξω.
Ο cv2et μέτρησε κιόλας τη θερμοκρασία. Ωστόσο, κάνοντας αναζήτηση στο φόρουμ δεν βρήκα κάποιο θέμα να διαπραγματεύεται τη θερμοκρασία.
Έψαξα πηγές στο διαδίκτυο και παρέθεσα στοιχεία. Που σαφέστατα δεν σκαρφίστηκα.

Εσύ crisx βάλθηκες να αμφισβητείς την κατάρτισή μου. Δικαίωμά σου. Μην με προσλάβεις αν θεωρείς ότι είμαι κομπογιαννίτης.

Εν πάσει περιπτώσει αν θέλεις να προσθέσεις γνώση στο θέμα που είναι "ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΥΓΡΑ", μπορείς να συνεισφέρεις.
Κι εσύ και όλοι... Και θα ειπωθούν και ανακρίβειες, αλλά σε κάθε περίπτωση εδώ μέσα δεν πρέπει να απευθύνεται κάποιος λες και μιλάει σε αμφιθέατρο.
Υπάρχει μια "ποιητική αδεία" ακριβώς για να γράφει έκαστος, πράγματα προσιτά στο μέσο χρήστη που μπορεί να είναι και απόφοιτος δημοτικού.

Εν τέλει εδώ δεν γίνεται μάθημα Χημείας, ειδικά Λυκείου. Στα δικά μου νήματα τουλάχιστον προσπαθώ να θέσω προς συζήτηση πράγματα που ενδιαφέρουν μερίδα από ατμιστές.
Ούτε το έπαιξα αυθεντία. Το ψάχνω γιατί δεν ξέρω. Αλλιώς θα έγραφα μανιφέστο.

Ευελπιστώ να μην μπέρδεψα χρήστες. Και να μην πήρα στο λαιμό μου κάποιον που διάβασε τα γραπτά μου.

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #16 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 09:49 »
Υπάρχει μια "ποιητική αδεία" ακριβώς για να γράφει έκαστος, πράγματα προσιτά στο μέσο χρήστη που μπορεί να είναι και απόφοιτος δημοτικού.

Έχω την ταπεινή εντύπωση ότι ο kallitexnis τα λέει τα πράγματα λίγο πιο απλοϊκά ώστε να γίνουν εύκολα κατανοητά απ' όλους
μας. Και σίγουρα έχει δίκιο ο crisx όταν λέει όσον αφορά την εξάτμιση των υγρών ότι αυτή συντελείται σε οποιαδήποτε θερμοκρασία,
αλλά αν το δούμε πιο χονδρικά και πιο λαϊκά το πράγμα χωρίς καμία διάθεση κόντρας και επίδειξης γνώσεων :

Η θερμότητα που απαιτείται για την εξάτμιση είναι μεγαλύτερη από την αντίστοιχη θερμότητα βρασμού.
και σε αυτό νομίζω ότι έχει δίκιο ο kallitexnis.

Ειρήνη υμίν πατριώτες..
Έχει πολύ σοβαρότερα προβλήματα να λύσει αυτός ο τόπος. 8)

EDIT : Τα έκανα και τα δύο bold προς αποφυγή παρεξηγήσεως.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2011, 10:36 από Drakos »

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #17 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 10:10 »
Σας παρακαλω αν θελετε πραγματικα να μας ειστε χρησιμοι,
να παραθετετε τις αποψεις σας απλα και χωρις αντιπαραθεσεις.
Αυτες τις εχω ζησει και σε αλλα forum και σαν αποτελεσμα ειχαν
η να αποσυρθουν καποια χρησιμα μελη
η να γινονται πεδιο διαρκων καυγαδων.
Εδω νομιζω οτι δεν μιλαμε μονο για το χομπυ μας,
αλλα για την απεξαρτηση μας απο μια καταστροφικη συνηθεια μας.

Για αυτο εχει μεγαλυτερη αξια
και πρεπει να ανεκτικοι και να διαφυλατουμε την συνοχη του forum.
 
Φιλικα Νικος


Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #18 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 10:14 »
Η θερμότητα που απαιτείται για την εξάτμιση είναι μεγαλύτερη από την αντίστοιχη θερμότητα βρασμού.
και σε αυτό νομίζω ότι έχει δίκιο ο kallitexnis.

Όχι βέβαια. Ένα υγρό, μπορεί και εξατμίζεται χωρίς απαραίτητα να βράζει. Αν αφήσετε ένα μπουκάλι οινόπνευμα ανοιχτό, τότε αυτό θα εξατμιστεί. Δεν θα έχει βράσει όμως.

Ωστόσο, πέρα από τις εν μέρει πλημμελείς (επιστημονικά) αναφορές του kallitexnis, η ουσία του νήματος, είναι πως η ατμοποίηση των υγρών μας, γίνεται σε θερμοκρασίες άνω των 160 βαθμών Κελσίου και όχι στους 50-60 βαθμούς, όπως οι περισσότεροι πιστεύαμε.

Αυτό βέβαια δεν αλλάζει την ουσία του γεγονότος, δηλαδή ότι δεν γίνεται καύση αλλά ατμοποίηση. Ίσως όμως αλλάζει κάποια δεδομένα, σε ότι αφορά τα υλικά (φιτίλια κλπ) με τα οποία έρχεται σε επαφή η αντίσταση. 

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #19 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 10:30 »
Ξεκίνησα να μετρήσω θερμοκρασία, προσπαθώντας να καταλάβω την διαδικασία και να μπορέσω να φτιάξω καλύτερα τις αντιστάσεις μου, προφανώς και δεν έχω όργανα για τέτοιες μετρήσεις, αλλά να πω με βάση φυσικής έναν πολύ απλό συλλογισμό που κάνω και δεν ξέρω αν είναι σωστός η λάθος, απλές παρατηρήσεις στην πράξη.

Παρατήρηση 1
Στο ΙΑττυ μου όταν περνάνε πάνω απο 3,5Α ΄έχω πρόβλημα στην γεύση, κάτι καίγεται-αλλειώνετε η γεύση!
P=V*V/r
p=V*I
P=V*I=V*V/R
Άρα για το από πάνω παράδειγμα έχουμε
8,82=4,2*4,2/2
8,82/4,2=2,1
Ως εδώ λοιπόν όλα καλά και η εκ φόρτιση είναι σταθερή στα 2,1Α οπότε και η θερμοκρασία μας (υπόθεση βάση λογικής ότι τα μεγέθη είναι ανάλογα Θερμοκρασία - Εκφόρτιση )
Το πολύμετρο όμως σε κάποιες περιπτώσεις είχε διαφορετική άποψή, για άγνωστο λόγο αποφάσιζε ότι η εκφόρτιση έφτανε στιγμιαία τα 4Α, τότε η γεύση αλλοιωνόντουσαν και τα μεγέθη μας αλλάζουν εφόσον το p είναι στα 16,8 και το φιτίλι δεν μπορούσε να τροφοδοτήσει σωστά


Υποθετικό συμπέρασμα
Αυτό είναι το σημείο που κατά την ταπεινή μου γνώμη έχουμε ξεπεράσει το σημείο βρασμού, όποιο και αν είναι αυτό, δυστηχως εδω συγκεκριμενα δεν υπαρχει τροπος για μενα να μετρησω θερμοκρασια.
Το θέμα απο εκεί και πέρα ειναι οτι ο Ιαττυ ειναι μια πολυ αποτελεσματικη και δυνατη συσκευη , στο παραδειγμα με το ego-t θα μας έβγαινε βάση του νόμου του Ω έτσι.
V= 4,2 (που στην πράξη ειναι 3,3 συνήθως)
Ω=2,8 (που στην πράξη μπορεί να πάει μέχρι 3,1 πιστευώ)
οπότε το P είναι 6,3 max - 3,5 Min
Αν όντως η θερμοκρασία ειναι ανάλογη και η τροφοδοσία υγρού σταθερή, η υπόθεση μου ειναι ότι αυτοι οι άτμο ειναι κάπου κοντά στους 100 βαθμούς.

Επιπλέον σκέψεις
Κάνω πολλές υποθέσεις και πέρα απο τις μετρήσεις ρεύματος που έχω καλά όργανα, η μέτρηση θερμοκρασίας είναι υποθετικά σωστή.
Σιγουρα η θερμοκρασία είναι βασικό συστατικό της εξίσωσης αλλά ο μόνος τρόπος να υπολογιστεί στην θεωρία (μιας και ξέρουμε τα ρεύματα) είναι μεσώ κάποιου τύπου αν υπάρχει που προφανώς θα χρειάζεται πληροφορίες και για το υγρό (πυκνότητα πιθανότατα?)



 




Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #20 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 10:32 »
Όχι βέβαια. Ένα υγρό, μπορεί και εξατμίζεται χωρίς απαραίτητα να βράζει. Αν αφήσετε ένα μπουκάλι οινόπνευμα ανοιχτό, τότε αυτό θα εξατμιστεί. Δεν θα έχει βράσει όμως.

Μίλησα όσο πιο απλά και λαϊκά μπορούσα. Και βεβαίως ανέφερα ότι η εξάτμιση των υγρών συντελείται σε οποιαδήποτε θερμοκρασία αλλά μάλλον το προσπέρασες.
Και μεταφέρω από τη Φυσική Β' Γυμνασίου κεφ. 7 σελ. 150 
Η θερμότητα που απαιτείται για την εξάτμιση είναι μεγαλύτερη από την αντίστοιχη θερμότητα βρασμού.

Και στους δύο δίκιο έριξα, είναι το πως το βλέπει και το διατυπώνει κανείς.
Εντέλει ελαχίστα με απασχολεί σε ποιά θερμοκρασία εξατμίζονται τα υγρά, αλλά οι υψηλές θερμοκρασίες που αναπτύσονται για την ατμοποίηση τους.

EDIT : Μην μπερδεύουμε τη θερμότητα με τη θερμοκρασία. Είναι δύο διαφορετικές έννοιες.

Φιλικά Κώστας
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2011, 11:08 από Drakos »

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #21 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 10:36 »
Μίλησα όσο πιο απλά και λαϊκά μπορούσα. Και βεβαίως ανέφερα ότι η εξάτμιση των υγρών συντελείται σε οποιαδήποτε θερμοκρασία αλλά μάλλον το προσπέρασες.
Και μεταφέρω από τη Φυσική Β' Γυμνασίου κεφ. 7 σελ. 154 
Η θερμότητα που απαιτείται για την εξάτμιση είναι μεγαλύτερη από την αντίστοιχη θερμότητα βρασμού.

Και στους δύο δίκιο έριξα, είναι το πως το βλέπει και το διατυπώνει κανείς.
Εντέλει ελαχίστα με απασχολεί σε ποιά θερμοκρασία εξατμίζονται τα υγρά, αλλά οι υψηλές θερμοκρασίες που αναπτύσονται για την ατμοποίηση τους.

Φιλικά Κώστας

Αυτο ακριβώς λεώ και εγώ με ποιο πρακτικο τρόπο!!!
Η θερμοκρασία στην ατμοποίηση εχει να κάνει στην πράξη με το χτύπημα, οπότε κατεβάζοντας την αντίσταση, ανεβάζω τη θερμοκρασία οπότε και το χτύπημα, αν ξεπερασω τα όρια θα μείνω απο τροφοδοσία η απο γεύση!

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #22 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 10:39 »
Αυτο ακριβώς λεώ και εγώ με ποιο πρακτικο τρόπο!!!
Η θερμοκρασία στην ατμοποίηση εχει να κάνει στην πράξη με το χτύπημα, οπότε κατεβάζοντας την αντίσταση, ανεβάζω τη θερμοκρασία οπότε και το χτύπημα, αν ξεπερασω τα όρια θα μείνω απο τροφοδοσία η απο γεύση!

Σωστός! :thumpup:

Συγχώνευση μηνυμάτων: Οκτωβρίου 21, 2011, 11:11
Φυσική Β' Γυμνασίου κεφ.7 σελ. 150 και όχι 154. Το διόρθωσα προς αποφυγή παρεξηγήσεων. ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2011, 11:11 από Drakos »

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #23 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 11:13 »
Φίλε Drakos.

Άλλο πράγμα η θερμότητα (ενέργεια) και άλλο πράγμα η θερμοκρασία (μετρήσιμη ιδιότητα της ύλης).
Ο kalitexnis έγραψε πως η γλυκερίνη έχει θερμοκρασία εξάτμισης τους 290 βαθμούς. Το ακριβές είναι πως έχει σημείο ζέσης τους 290 βαθμούς, εφόσον δεν ορίζεται σημείο εξάτμισης και δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Εκεί βρίσκεται η ένσταση του crisx που κατά την προσωπική μου άποψη, δεν αλλάζει την ουσία όσων έγραψε ο kalitexnis.

Η θερμότητα που απαιτείται για την εξάτμιση (δηλαδή η συνολικά προσφερόμενη ενέργεια) είναι μεγαλύτερη από αυτήν που απαιτείται για τον βρασμό. Εντάξει...σύμφωνοι , δεν το γνωρίζω αλλά το αποδέχομαι αφού το γράφει το βιβλίο. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως πρέπει να βράσει το υγρό για να εξατμιστεί, ούτε σημαίνει πως η θερμοκρασία εξάτμισής του, είναι μεγαλύτερη από την θερμοκρασία βρασμού του.

Η εξάτμιση είναι η διαδικασία με την οποία ένα υγρό σώμα μετατρέπεται σε αέριο χωρίς να βράσει.
Σαφέστατος ο ορισμός που δίνεται και δεν επιδέχεται νομίζω παρερμηνείες.

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #24 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 11:44 »
Φίλε Πάρη,
Το ξέρω ότι είναι δύο διαφορετικά πράγματα η Θερμότητα και η Θερμοκρασία.
Έκανα διευκρινιστική τροποποίηση στο μύνημα μου 5 λεπτά πριν αναρτηθεί το δικό σου,
και προς αποφυγή οποιασδήποτε παρεξήγησης γύρω από τις δύο έννοιες. ;)

Και βέβαια η εξάτμιση είναι η διαδικασία με την οποία ένα υγρό σώμα μετατρέπεται σε αέριο χωρίς να βράσει.

Συμφωνώ όμως απόλυτα μαζί σου στο ότι η ουσία των όσων έγραψε ο kallitexnis δεν αλλάζει.
Και οι δύο έχουν τα δίκια τους και εντέλει ας κοιτάξουν να βγάλουν άκρη μόνοι τους χωρίς εντάσεις
και εμπάθειες.

Χάρηκα για την υγιή μας αντιπαράθεση. :)) ;) :bye:

 

Αποσυνδεδεμένος VirusPlus

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #25 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 12:53 »
Να ρωτήσω κάτι? Το Flash Point απ'οτι κατάλαβα είναι το Σημείο Ανάφλεξης ελληνιστί σωστά? Δηλαδή η θερμοκρασία που εξατμίζεται ένα καύσιμο υγρό όταν αντιδρά με το οξυγόνο, αρα καίγεται. Άρα αυτό σημαίνει πως και στο Η.Τ. υπάρχει καύση και οχι θέρμανση και προφανώς παράγεται μονοξείδιο? Ακόμα σε αυτή την περίπτωση δεν μιλάμε για παραγωγή ατμού (εξαέρωση) αλλά για μείγμα άλλων αερίων που προέρχονται απο την καύση του υγρου.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #26 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 12:55 »

Χάρηκα για την υγιή μας αντιπαράθεση. :)) ;) :bye:

Δυστυχώς το αυτονόητο, γίνεται ολοένα και περισσότερο ζητούμενο. Βρισκόμαστε ως πολίτες σε νευρική κρίση που εκδηλώνεται συνεχώς και με κάθε μορφή και τρόπο, εκδηλώνοντας μια λανθάνουσα συμπεριφορά. Λανθάνουσα διότι δεν κατευθύνεται εκεί που πρέπει.

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #27 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 13:36 »
Δυστυχώς το αυτονόητο, γίνεται ολοένα και περισσότερο ζητούμενο. Βρισκόμαστε ως πολίτες σε νευρική κρίση που εκδηλώνεται συνεχώς και με κάθε μορφή και τρόπο, εκδηλώνοντας μια λανθάνουσα συμπεριφορά. Λανθάνουσα διότι δεν κατευθύνεται εκεί που πρέπει.

Συμφωνώ και επαυξάνω.. ;)

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #28 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 13:42 »
Αν υπάρχει κάποια εμπάθεια μαζί μου, αυτό είναι κάτι που δεν έχει να κάνει με το θέμα.
Το θέμα άνοιξε προς ενημέρωση όλων μας (και μένα μαζί) αφού παραδέχθηκα ότι μέχρι πρότινος είχα πιστέψει αυτά που είχα διαβάσει και ούτε είχε πάει το μυαλό μου να το ψάξω.
Ο cv2et μέτρησε κιόλας τη θερμοκρασία. Ωστόσο, κάνοντας αναζήτηση στο φόρουμ δεν βρήκα κάποιο θέμα να διαπραγματεύεται τη θερμοκρασία.
Έψαξα πηγές στο διαδίκτυο και παρέθεσα στοιχεία. Που σαφέστατα δεν σκαρφίστηκα.

Εσύ crisx βάλθηκες να αμφισβητείς την κατάρτισή μου. Δικαίωμά σου. Μην με προσλάβεις αν θεωρείς ότι είμαι κομπογιαννίτης.

Εν πάσει περιπτώσει αν θέλεις να προσθέσεις γνώση στο θέμα που είναι "ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΥΓΡΑ", μπορείς να συνεισφέρεις.
Κι εσύ και όλοι... Και θα ειπωθούν και ανακρίβειες, αλλά σε κάθε περίπτωση εδώ μέσα δεν πρέπει να απευθύνεται κάποιος λες και μιλάει σε αμφιθέατρο.
Υπάρχει μια "ποιητική αδεία" ακριβώς για να γράφει έκαστος, πράγματα προσιτά στο μέσο χρήστη που μπορεί να είναι και απόφοιτος δημοτικού.

Εν τέλει εδώ δεν γίνεται μάθημα Χημείας, ειδικά Λυκείου. Στα δικά μου νήματα τουλάχιστον προσπαθώ να θέσω προς συζήτηση πράγματα που ενδιαφέρουν μερίδα από ατμιστές.
Ούτε το έπαιξα αυθεντία. Το ψάχνω γιατί δεν ξέρω. Αλλιώς θα έγραφα μανιφέστο.

Ευελπιστώ να μην μπέρδεψα χρήστες. Και να μην πήρα στο λαιμό μου κάποιον που διάβασε τα γραπτά μου.

Καμμιά εμπάθεια δεν υπάρχει στο πρόσωπο σου. Δε σε ξέρω και από χτες για να σε αντιπαθώ. Αντιθέτως μάλιστα, και αν ο Admin μου δώσει και την άδεια, θα δημοσιεύσω τα pm που σου είχα στείλει αρχικά και στα οποία αναφερόμουν πόσο θετικά βλέπω μια τέτοια κίνηση που πας να κάνεις και πόσο ωφελημένοι θα είμαστε όλοι μας. Μόνο αντιπάθεια δηλαδή δεν εξέφραζαν!
Όποιος διαβάσει όμως τα μυνήματα σου από την αρχή μέχρι σήμερα, αρχίζει να σχηματίζει μια άποψη περί αυθεντίας στα e-liquid, παρόλο που το αρνείσαι. Ας ανατρέξει κανείς στις δημοσιεύσεις σου να το διαπιστώσει εύκολα. Κάνεις αναφορές περί επαφών με το Πανεπιστήμιο Πάτρας στο οποίο φοίτησες φαντάζομαι, μιλάς με επιστημονικούς όρους και δυσνόητα σε πολλά σημεία (παρότι υποστηρίζεις οτι τα γράφεις όσο πιο απλά μπορείς), αρκετές φορές δεν απαντάς καν σε αυτό που σε ρωτάει ο άλλος αλλά απαντάς κάτι σχετικά με αυτό, γράφεις με τέτοιο τρόπο ώστε η άποψη σου να μην μπορεί (ψυχολογικά) να δεχτεί αντίλογο από εμάς και χτίζεις (θέλω να πιστεύω όχι εντεχνιέντως) μια εικόνα που αργότερα δεν θα μπορεί να επιδέχεται αμφισβητήσεις από εμάς του αδαείς στο αντικείμενο. Προσελκύεις την μάζα. Αν μη τι άλλο ποιος μιλάει λες και βρίσκεται σε αμφιθέατρο;
Αυτό που δεν δέχομαι είναι να μπαίνουν εδώ μέσα τέτοιου τύπου άνθρωποι, να πουλάνε καπνούς και φούμαρα και φύκια για μεταξωτές κορδέλες και να έχουν ως απώτερο σκοπό, αυτό που δήλωσες εσύ ο ίδιος. Την πώληση e-liquid.
Αυτό που δε δέχομαι είναι να κατευθύνομαι εγώ και πολύς άλλος κόσμος, σαν μάζα που είμαστε προς τα εκεί που μπορεί να θέλουν ορισμένοι. Γιατί δυστυχώς στο αντικείμενο είμαστε αδαείς. Δεν είμαστε χημικοί. Το 99% εδώ μέσα δεν ξέρει τι του γίνεται όσο αφορά το η.τ και τα υγρά. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Προσπαθεί να μάθει. Κ από άποψη πρακτικής και από άποψη θεωρητικής πλευράς. Οποιοσδήποτε μπορεί να καταλάβει τι κινδύνους μπορεί να ενέχει αυτό το πράγμα. Οποιοσδήποτε μπορεί να καταλάβει οτι αν είναι λίγο πονηρίδης και διπλωμάτης και χειριστεί σωστά το θέμα, μπορεί να κατευθύνει ανθρώπους εκεί που θέλει αυτός. Πόσο μάλλον αν οι άνθρωποι αυτοί είναι του δημοτικού... Ποιητική αδεία δεν υπάρχει. Όχι για τους δηλώνοντες ως ειδικούς.
Δεν γίνεται λοιπόν εσύ ολόκληρος χημικός κατά πως υποστηρίζεις να υποπέφτεις σε σφάλματα τύπου 'η εξάτμιση είναι πάνω από το boiling point'. Είναι εντελώς άκυρα πράγματα. Εμείς οι αδαείς μπορεί να τα απλοποιούμε αυτά και να εννοούμε το ίδιο πράγμα με την εξάτμιση και την ατμοποίηση αλλά ένας χημικός ακριβώς λόγω αντικειμένου δεν κάνει τέτοιου τύπου 'λάθή'. Είναι συγκεκριμένος. Ακριβώς γιατί ξέρει πόσο μεγάλη διαφορα υπάρχει στο ένα με το άλλο πράγμα. Ακριβώς γιατί ξέρει οτι αν πει τέτοιο πράγμα μπροστά σε άλλο χημικό θα φάει μεγάλο κράξιμο.
Για μένα τα φρένα είτε είναι ταμπούρα είτε δισκόφρενα, είναι φρένα. Κάνουν την ίδια δουλειά. Για τον αδαή φρενάρουν. Για τον μηχανικό δεν έχει καμμιά σχέση το ταμπούρο με το δισκόφρενο. Έτσι για να το απλοποιήσω και να το κάνω πιο κατανοητό.
Το θέμα δεν είναι το flash point, ή το boiling point. Το θέμα είναι να μην παρασυρόμαστε εμείς οι αδαείς από τύπους που άλλα είναι και άλλα θέλουν να δείχνουν.
Όταν πρωτομπήκα εδώ έτυχε να μιλήσω με μια παλιά καραβάνα του forum. Οι πρώτες του κουβέντες ήταν, ότι βλέπω εδώ να το ψάχνω. Να μην το υιοθετώ με ελαφρά την καρδία. Να είναι καλά ο άνθρωπος αυτός.
Μακάρι να είσαι αυθεντία γιατί θα προσφέρεις πολλά στο αντικείμενο. Αν όμως φίλε μου πουλάς φύκια για μεταξωτές κορδέλες, δυστυχώς η όλη σου κίνηση εδώ μέσα αυτό με προδιαθέτει, ο πρώτος εξοστρακισμός από μένα θα είναι.

Parpen σέβομαι την άποψη σου όπως και όλων εδώ μέσα, αλλά αν φίλε μου είναι λανθάνουσα συμπεριφορά το να διαπιστώνεις ότι άλλα ισχύουν και άλλα φαίνονται τότε δεν υπάρχει νευρική κρίση στο να αντιδράς. Εκτός και αν το θεωρείς φυσιολογικό, όπως το θεωρούσαμε τόσα χρόνια τώρα το δούλεμα. Κατευθύνεται εκεί που πρέπει, πίστεψε με.

Edit:
Το θέμα άνοιξε προς ενημέρωση όλων μας (και μένα μαζί) αφού παραδέχθηκα ότι μέχρι πρότινος είχα πιστέψει αυτά που είχα διαβάσει και ούτε είχε πάει το μυαλό μου να το ψάξω.

Χμμ, θες να μου πεις δηλαδή εδώ πέρα οτι, εσύ ο χημικός, η αυθεντία στα e-liquid, ο επιστημονικός συνεργάτης στα e-liquid του κολλητού σου που πρόκειται να ανοίξει μαγαζί με υγρά 'αύριο' και να τα διαθέτει στον κόσμο για να τα ατμίζει, δεν γνώριζες ποιο είναι το flash point της Pg (99°C) και της Vg (160°C) και πίστεψες αυτά που διάβασες, οτι δηλαδή η θερμοκρασία που αναπτύσσεται είναι στους 40-50 βαθμούς κελσίου. Εδώ στις δημοσιεύσεις σου εξειδικεύεσαι και αναλύεις πολύ πιο άγνωστα για το η.τ θέματα και δεν ήξερες το flash point. Μάλιστα... Πιο πολύ μου κάνει για αποσπασματική συλλογή πληροφοριών από το internet... Σα να λέμε σε κάποιον, που λέει πως είναι μηχανικός της porche και μας εξηγεί την φιλοσοφία του dsg κιβωτίου ταχυτήτων, ότι το χιλιάρι cinque πιάνει τα 250 τελική απείραχτο και αυτός το πιστεύει. Και αποκαλείται μηχανικός  :fight_knuppel: :fight_knuppel: :fight_knuppel:... Την κατάρτιση σου την αμφισβητείς μόνος σου. Κ όχι δε θα σε προσλάβω αν ποτέ ασχοληθώ με e-liquid! Λυπάμαι μόνο αυτούς που θα παρασύρεις με την δήθεν εξειδίκευση σου...Κανένα άλλο σχόλιο. Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2011, 17:31 από crisx »

Αποσυνδεδεμένος saxo_29

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS #937 & Iatty, GG Stealth #568, GGTB...
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #29 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 13:54 »
Να ρωτήσω κάτι? Το Flash Point απ'οτι κατάλαβα είναι το Σημείο Ανάφλεξης ελληνιστί σωστά? Δηλαδή η θερμοκρασία που εξατμίζεται ένα καύσιμο υγρό όταν αντιδρά με το οξυγόνο, αρα καίγεται. Άρα αυτό σημαίνει πως και στο Η.Τ. υπάρχει καύση και οχι θέρμανση και προφανώς παράγεται μονοξείδιο? Ακόμα σε αυτή την περίπτωση δεν μιλάμε για παραγωγή ατμού (εξαέρωση) αλλά για μείγμα άλλων αερίων που προέρχονται απο την καύση του υγρου.

Καλημερα κυριοι

Απο ολη την συζητηση η οποια ομολογουμενως εχει ενδιαφερον, θα ηθελα να σταθουμε σε ενα σημειο του συνατμιστη virusplus το οποιο εχει μια λογικη βαση και αρκετο ενδιαφερον. Ο συνατμιστης ρωταει εαν τελικα στο Η.Τ υπαρχει καυση και οχι μονο θέρμανση. Αυτη την αποψη την ειχα σκεφτει και εγω αρκετες φορες χωρις ομως να βγαλω καποιο ουστιαστικο συμπερασμα. Εαν υπαρχει καποιος που το εχει ψαξει αυτο και εχει τεκμηριωμενες αποδειξεις, θα με ενδιεφερε και εμενα να μαθω.


Φιλικα
Κωστας

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 23 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8745 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181206 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34263 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537724 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60213 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238399 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 708 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16533 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137220 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085774 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35704 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro