vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

318 επισκέπτες, 4 χρήστες
zamc, camber, Jorge, JohnDag

Twitter

ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Προχτές το βράδυ ήθελα να κάνω λίγη ατμόσφαιρα και θεώρησα σωστό να βάλω ένα πήλινο για αρωματικά, να το γεμίσω με (δυστυχώς φαρμακευτική) γλυκερίνη και να ανάψω το ρεσώ ώστε να πέφτει ο παραγόμενος ατμός βαρύς σε ένα τραπέζι. Περνάει ώρα, περνάει ώρα και τίποτα δε γίνεται. Μόνο κάτι ίχνη ατμού.
Κάπου είχα δει για το ηλεκτρονικό τσιγάρο λοιπόν ότι το ατμιστικό υγρό "θερμαίνεται σε χαμηλή θερμοκρασία γύρω στους 50-60 βαθμούς και δεν καίγεται όπως στο τσιγάρο ".

Το τυχαίο πείραμα με προβλημάτισε. Σκέφθηκα μήπως είχα μπαφιάσει από τις κάπνες που δοκίμαζα και ανέτρεξα στην βιβλιογραφία.
Η γλυκερίνη λοιπόν (VG) έχει σημείο εξάτμισης (ατμοποίησης χονδρικά) 290 βαθμούς Κελσίου.
Η προπυλενογλυκόλη (PG) έχει σημείο εξάτμισης τους 188,2 βαθμούς Κελσίου.

Όταν γενικά γίνεται ανάμιξη δύο συστατικών, το σημείο εξάτμισης τους αυξάνεται. Άρα σε μίγμα PG με λίγη VG, το σημείο εξάτμισης είναι περίπου στους 200 βαθμούς ενώ το ανάποδο σημαίνει γύρω στους 300 βαθμούς Κελσίου.
Πώς γίνεται άραγε λοιπόν να βγαίνει ντουμάνι φουλ πατώντας το κουμπάκι της μπαταρίας;

Υπάρχει ένα σημείο ατμοποίησης, όπου και ξεκινά η ατμοποίηση κάποιας ουσίας. Αυτό καλείται flash point.
Για αυτό και το χρησιμοποιεί κάποιος παραγωγός εξωτερικού ως έκφραση για ενισχυτικό ντουμανιού (flash....)
Το σημείο αυτό για τη γλυκερίνη είναι 160 βαθμοί Κελσίου και για την προπυλενογλυκόλη 99 βαθμοί Κελσίου.
Ωστόσο, με βάση και τα παραπάνω ο ατμοποιητής πρέπει για να βγάλει ντουμάνι (λόγω αύξησης του σημείου από την ανάμιξη) να πιάνει μεγαλύτερη θερμοκρασία.
Κι αφού σε σκέτη VG ατμίζει, η θερμοκρασία που αναπτύσσεται είναι πάνω από 160 βαθμούς Κελσίου.

Ευτυχώς που στο εξωτερικό οι άνθρωποι που ασχολούνται με το ηλεκτρονικό τσιγάρο κάνουν σοβαρές έρευνες και παρέχουν τεκμηριωμένα στοιχεία.
Έτσι βρήκα αυτό: http://www.ecigscience.com/science.html

Σύμφωνα με αυτό το άρθρο ο ατμοποιητής πιάνει τους 250 βαθμούς Κελσίου. Αν μάλιστα είναι LR τότε η θερμοκρασία ίσως και να φτάνει τους 300.
Για αυτό εξηγείται και η μειωμένη ζωή ίσως των ατμοποιητών χαμηλής αντίστασης.

Προς ενημέρωση όλων των ατμιστών και ιδίως των παλικαριών που διάβασαν επίσης -όπως κι εγώ- ανακρίβειες.

Υ.Γ. Λόγω της δημοσίευσής μου, ξανακοίταξα το διαδίκτυο που το είχα διαβάσει. Και το βρήκα http://tinyurl.com/6xopkw4
Δεν σχολιάζω τη λογική αυτού που έγραψε τις πληροφορίες αυτές. Όχι άλλη κακία απόψε.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2011, 00:39 από kallitexnis »

Αποσυνδεδεμένος Dep-ON

  • ***
  • 900
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί-Ζω ProVari+Iatty+GG Stealth+Zeus+DVW
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 00:26 »
 :bye:   :thumpup: :yes:..... συνέχισε να μας δίνεις πληροφορίες  :yes: ... και μην ξεχνάς ..  :nope:  στην Ελλάδα ζούμε  :-[.... παρόλα αυτά έχουν και την ομορφιά τους οι χαρακτήρες μας   8)

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 00:33 »
:bye:   :thumpup: :yes:..... συνέχισε να μας δίνεις πληροφορίες  :yes: ... και μην ξεχνάς ..  :nope:  στην Ελλάδα ζούμε  :-[.... παρόλα αυτά έχουν και την ομορφιά τους οι χαρακτήρες μας   8)

Συμφωνώ απολύτως.

Είμαι φυσικός, άρα κατέχω και κάποια χημεία, αν και περισσότερο ανόργανη.
Έχω κάποιες απορίες, μερικές σοβαρές, πιστεύω...

Όπως το "θερμαίνεται σε χαμηλή θερμοκρασία και δεν καίγεται όπως το τσιγάρο γύρω στους 50-60 βαθμούς", όπου πιστεύω ότι ένα κόμα πρέπει να μπει κάπου, διότι αλλάζει τελείως το νόημα...

Όμως, οι περισσότερες απορίες αφορούν τη Χημεία των υγρών άτμισης.
Ας ηρεμίσουμε σήμερα...
Κι αύριο μέρα είναι...


Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 00:40 »
Αν ανοίξεις το λινκ του υστερόγραφου θα δεις και τί είχα διαβάσει ακριβώς. Και αύριο μέρα είναι.

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 00:42 »
Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου kallitexni τι σημαίνει πρακτικά αυτό για τους ατμιστές?
Εννοώ τι σημαίνουν τελικά αυτοί οι 250 βαθμοί κελσίου που αναπτύσσονται στον ατμοποιητή? :confused1:
Τι κινδύνους μπορεί να ενέχει η ανάπτυξη τόσο υψηλών θερμοκρασιών για την επίτευξη της εξάτμισης των υγρών στην υγεία των ατμιστών? Θα το μάθουμε ποτέ?? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 00:44 »
Κ γω έχω πολλές απορίες...το κείμενο αν το διαβάσει κανείς σε αρκετά σημεία δεν βγάζει νόημα

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 00:52 »
Να πω πάντως ότι έχω κανει μέτρηση με θερμόμετρο ακριβείας (ομολογουμένως πιστοποιημένο σε άλλη χρήση βέβαια) και δεν έχω δει να ξεπερνιώνται οι 180 βαθμοί, ειδικά με το υγρό επάνω στην αντίσταση, συνήθως δε ειναι κάτω απο τους 150.
Οι μετρήσεις έγιναν με τον ιαττυ ανοικτό επάνω στον πάγκο, ντριπ υγρού και αντίσταση 2Ω, μπαταρία κινέζικη 18650 (152 βαθμοί ), μπαταρία IMR (169 βαθμοί) και το θερμόμετρο είναι αυτό
http://www.amainhobbies.com/product_info.php/cPath/89_77/products_id/2246/n/Exergen-Precision-Infra-Red-Temperature-Gun, το οποιο στα θερμικά μοντέλα παρουσιάζει εξαιρετική ακρίβεια, δεύτερη μέτρηση πήρα με ένα τέτοιου στυλ όχι ακριβώς αυτο
http://www.amainhobbies.com/product_info.php/cPath/89_77/products_id/7387/n/RD-Logics-Infrared-Thermometer-w--Laser-Pointer-Yellow-Trim, το οποιο μου έδωσε 6-7 βαθμούς παραπάνω, κάτι όμως που το θεώρησα λογικότατο γιατί και στην χρήση των κινητήρων στα μοντέλα το ίδιο πράγμα γίνετε.
Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαινει αυτο γενικά σε σχέση με το flash point και τη χημεια των υγρών, πάντως το αναφέρω.

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 00:55 »
Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου kallitexni τι σημαίνει πρακτικά αυτό για τους ατμιστές?
Εννοώ τι σημαίνουν τελικά αυτοί οι 250 βαθμοί κελσίου που αναπτύσσονται στον ατμοποιητή? :confused1:
Τι κινδύνους μπορεί να ενέχει η ανάπτυξη τόσο υψηλών θερμοκρασιών για την επίτευξη της εξάτμισης των υγρών στην υγεία των ατμιστών? Θα το μάθουμε ποτέ?? :confused1:

Για να μην δώσω κάτι εκατοντάδες σελίδες αναλύσεων που έχω συγκεντρώσει από δημοσιεύσεις ξένων επιστημονικών περιοδικών και εργαστηριακών αναλύσεων, ας κοινοποιήσω τον σύνδεσμο που περιέχει πίνακα με τα ουσιωδέστερα:
http://www.healthnz.co.nz/ECigsExhaledSmoke.htm
και φυσικά με τα καρκινογόνα (μάλιστα από FDA παρά την πίεση των καπνοβιομηχάνων):
http://www.healthnz.co.nz/EcigNitrosamines.htm

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 01:00 »
Για να πω την αλήθεια, οι θερμοκρασίες μου φάινονται υπερβολικές.
60 - 80 βαθμοί θα ήταν εντάξει, αν ο κύριος διαλύτης είναι το νερό...
και αν μας ενδιαφέρει η εξάτμιση

Δεν αντέχω άλλο σήμερα, θα το ψάξω όμως, μέσα σε  2 - 3 ημέρες...

Θα επανέλθω.

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 01:01 »
αυτο με τον εκπνεομενο ατμο εψαχνα να το τριψω στη μουρη ενος "εξυπνακια" στη δουλεια....


Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 01:04 »
Να πω πάντως ότι έχω κανει μέτρηση με θερμόμετρο ακριβείας (ομολογουμένως πιστοποιημένο σε άλλη χρήση βέβαια) και δεν έχω δει να ξεπερνιώνται οι 180 βαθμοί, ειδικά με το υγρό επάνω στην αντίσταση, συνήθως δε ειναι κάτω απο τους 150.
Οι μετρήσεις έγιναν με τον ιαττυ ανοικτό επάνω στον πάγκο, ντριπ υγρού και αντίσταση 2Ω, μπαταρία κινέζικη 18650 (152 βαθμοί ), μπαταρία IMR (169 βαθμοί) και το θερμόμετρο είναι αυτό
http://www.amainhobbies.com/product_info.php/cPath/89_77/products_id/2246/n/Exergen-Precision-Infra-Red-Temperature-Gun, το οποιο στα θερμικά μοντέλα παρουσιάζει εξαιρετική ακρίβεια, δεύτερη μέτρηση πήρα με ένα τέτοιου στυλ όχι ακριβώς αυτο
http://www.amainhobbies.com/product_info.php/cPath/89_77/products_id/7387/n/RD-Logics-Infrared-Thermometer-w--Laser-Pointer-Yellow-Trim, το οποιο μου έδωσε 6-7 βαθμούς παραπάνω, κάτι όμως που το θεώρησα λογικότατο γιατί και στην χρήση των κινητήρων στα μοντέλα το ίδιο πράγμα γίνετε.
Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαινει αυτο γενικά σε σχέση με το flash point και τη χημεια των υγρών, πάντως το αναφέρω.

άριστος... και αν μπορούσαμε να βάλουβε ακίδα Pt1000 ή καλύτερη (θερμοζεύγους) π.χ. μέσα από το cartridge και την τρύπα που χύνει υγρό στην αντίσταση στο ego-t, θα παίρναμε ακριβέστερη ακόμα μέτρηση.
Ο λόγος της δημοσίευσης είναι όχι να μετρήσουμε 180 ή 192 βαθμούς αλλά ότι ξεκάθαρα η θερμοκρασία δεν είναι 50-60 βαθμοί Κελσίου. Και για αυτό καίει o ατμοποιητής.
Εξαιρετικό πάντως ότι κάνατε μέτρηση. Μπράβο.

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 01:10 »
Προχτές το βράδυ ήθελα να κάνω λίγη ατμόσφαιρα και θεώρησα σωστό να βάλω ένα πήλινο για αρωματικά, να το γεμίσω με (δυστυχώς φαρμακευτική) γλυκερίνη και να ανάψω το ρεσώ ώστε να πέφτει ο παραγόμενος ατμός βαρύς σε ένα τραπέζι. Περνάει ώρα, περνάει ώρα και τίποτα δε γίνεται. Μόνο κάτι ίχνη ατμού.
Κάπου είχα δει για το ηλεκτρονικό τσιγάρο λοιπόν ότι το ατμιστικό υγρό "θερμαίνεται σε χαμηλή θερμοκρασία γύρω στους 50-60 βαθμούς και δεν καίγεται όπως στο τσιγάρο ".

Το τυχαίο πείραμα με προβλημάτισε. Σκέφθηκα μήπως είχα μπαφιάσει από τις κάπνες που δοκίμαζα και ανέτρεξα στην βιβλιογραφία.
Η γλυκερίνη λοιπόν (VG) έχει σημείο εξάτμισης (ατμοποίησης χονδρικά) 290 βαθμούς Κελσίου.
Η προπυλενογλυκόλη (PG) έχει σημείο εξάτμισης τους 188,2 βαθμούς Κελσίου.

Όταν γενικά γίνεται ανάμιξη δύο συστατικών, το σημείο εξάτμισης τους αυξάνεται. Άρα σε μίγμα PG με λίγη VG, το σημείο εξάτμισης είναι περίπου στους 200 βαθμούς ενώ το ανάποδο σημαίνει γύρω στους 300 βαθμούς Κελσίου.
Πώς γίνεται άραγε λοιπόν να βγαίνει ντουμάνι φουλ πατώντας το κουμπάκι της μπαταρίας;

Υπάρχει ένα σημείο ατμοποίησης, όπου και ξεκινά η ατμοποίηση κάποιας ουσίας. Αυτό καλείται flash point.
Για αυτό και το χρησιμοποιεί κάποιος παραγωγός εξωτερικού ως έκφραση για ενισχυτικό ντουμανιού (flash....)
Το σημείο αυτό για τη γλυκερίνη είναι 160 βαθμοί Κελσίου και για την προπυλενογλυκόλη 99 βαθμοί Κελσίου.
Ωστόσο, με βάση και τα παραπάνω ο ατμοποιητής πρέπει για να βγάλει ντουμάνι (λόγω αύξησης του σημείου από την ανάμιξη) να πιάνει μεγαλύτερη θερμοκρασία.
Κι αφού σε σκέτη VG ατμίζει, η θερμοκρασία που αναπτύσσεται είναι πάνω από 160 βαθμούς Κελσίου.

Ευτυχώς που στο εξωτερικό οι άνθρωποι που ασχολούνται με το ηλεκτρονικό τσιγάρο κάνουν σοβαρές έρευνες και παρέχουν τεκμηριωμένα στοιχεία.
Έτσι βρήκα αυτό: http://www.ecigscience.com/science.html

Σύμφωνα με αυτό το άρθρο ο ατμοποιητής πιάνει τους 250 βαθμούς Κελσίου. Αν μάλιστα είναι LR τότε η θερμοκρασία ίσως και να φτάνει τους 300.
Για αυτό εξηγείται και η μειωμένη ζωή ίσως των ατμοποιητών χαμηλής αντίστασης.

Προς ενημέρωση όλων των ατμιστών και ιδίως των παλικαριών που διάβασαν επίσης -όπως κι εγώ- ανακρίβειες.

Υ.Γ. Λόγω της δημοσίευσής μου, ξανακοίταξα το διαδίκτυο που το είχα διαβάσει. Και το βρήκα http://tinyurl.com/6xopkw4
Δεν σχολιάζω τη λογική αυτού που έγραψε τις πληροφορίες αυτές. Όχι άλλη κακία απόψε.
Φίλε μου το κείμενο σου έχει ένα κάρο ανακρίβειες. Εγώ χημικός δε δηλώνω αλλά από ένα πολύ απλό ψάξιμο μπορεί πολύ εύκολα να βρει κανείς ότι από 4 παρακάτω είναι εντελώς αντιφατικά μεταξύ τους.
1) Η γλυκερίνη λοιπόν (VG) έχει σημείο εξάτμισης (ατμοποίησης χονδρικά) 290 βαθμούς Κελσίου.
Η προπυλενογλυκόλη (PG) έχει σημείο εξάτμισης τους 188,2 βαθμούς Κελσίου.

2) Υπάρχει ένα σημείο ατμοποίησης, όπου και ξεκινά η ατμοποίηση κάποιας ουσίας. Αυτό καλείται flash point.
3) Για αυτό και το χρησιμοποιεί κάποιος παραγωγός εξωτερικού ως έκφραση για ενισχυτικό ντουμανιού (flash....)
4)Το σημείο αυτό για τη γλυκερίνη είναι 160 βαθμοί Κελσίου και για την προπυλενογλυκόλη 99 βαθμοί Κελσίου.
Ωστόσο, με βάση και τα παραπάνω ο ατμοποιητής πρέπει για να βγάλει ντουμάνι (λόγω αύξησης του σημείου από την ανάμιξη) να πιάνει μεγαλύτερη θερμοκρασία.
Κι αφού σε σκέτη VG ατμίζει, η θερμοκρασία που αναπτύσσεται είναι πάνω από 160 βαθμούς Κελσίου.

Επιπλέον
1) Η γλυκερίνη λοιπόν (VG) έχει σημείο εξάτμισης (ατμοποίησης χονδρικά) 290 βαθμούς Κελσίου.
Η προπυλενογλυκόλη (PG) έχει σημείο εξάτμισης τους 188,2 βαθμούς Κελσίου.


Το παραπάνω δεν ισχύει γιατί πολύ απλά αυτό είναι το boiling point. Αν ίσχυε τότε δεν θα ίσχυε αυτό
2)  Υπάρχει ένα σημείο ατμοποίησης, όπου και ξεκινά η ατμοποίηση κάποιας ουσίας. Αυτό καλείται flash point.
Το σημείο αυτό για τη γλυκερίνη είναι 160 βαθμοί Κελσίου και για την προπυλενογλυκόλη 99 βαθμοί Κελσίου.

Τώρα πως γίνεται χημικός να μπερδεύει το flash point με το boiling point και ένας άσχετος στην χημεία με λίγο ψάξιμο να βρίσκει αντιφάσεις...Ας μην προχωρήσω παρακάτω γιατί θα τα πάρω άγρια και θα γίνω πραγματικά κακός κ πω πράγματα που δεν κάνει

Αυτά από έναν που δεν ασχολείται ούτε με εμπόρια η.τ ή υγρών και ούτε κ πρόκειται να ασχοληθεί. Επιπλέον δεν έχει συγγένεια ή φιλική σχέση με κανέναν του είδους. Αυτό για να μην ακούσω καμμιά μπαρούφα...

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 01:20 »
Η αντίφαση που ακριβώς βρίσκεται?

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 01:24 »
Άντε να το ξεκαθαρίσουμε:
Boiling point = το σημείο που ένα υγρό γίνεται αέριο πλήρως
Flash point = η ελάχιστη θερμοκρασία στην οποία ξεκινά η ατμοποίηση ενός υγρού
Παράδειγμα: Το νερό όταν το βράζουμε στην κατσαρόλα θα γίνει ατμός στους 100 βαθμούς Κελσίου. Ωστόσο, ατμίζει από χαμηλότερη θερμοκρασία ήδη.

Στις βάσεις μας:
Γλυκερίνη: Boiling point 290 βαθμοί Κελσίου και Flash point 160 βαθμοί Κελσίου
Προπυλενογλυκόλη: Boiling point 188,2 βαθμοί Κελσίου και Flash point 99 βαθμοί Κελσίου

Για να ατμίζει το τσιγάρο, πρέπει να ξεπεραστεί τουλάχιστον η θερμοκρασία των 160 βαθμών αν έχουμε VG. Και αφού οι ατμοποιητές ατμίζουν και καθαρή VG, άρα "πιάνουν αυτή τη θερμοκρασία".

Ατμοποίηση όταν ξεπερνά ένα υγρό το flash point και εξάτμιση όταν ξεπερνά το boiling point.
Πιστεύω πια να είμαι απόλυτα ξεκάθαρος.

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: ΤΑ ΥΓΡΑ ΑΤΜΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΝΤΑΙ;
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 01:41 »
parpen σε αυτά διαφωνώ

και να ανάψω το ρεσώ ώστε να πέφτει ο παραγόμενος ατμός βαρύς σε ένα τραπέζι. Περνάει ώρα, περνάει ώρα και τίποτα δε γίνεται. Μόνο κάτι ίχνη ατμού.
Στο παραπάνω

Η γλυκερίνη λοιπόν (VG) έχει σημείο εξάτμισης (ατμοποίησης χονδρικά) 290 βαθμούς Κελσίου.
Η προπυλενογλυκόλη (PG) έχει σημείο εξάτμισης τους 188,2 βαθμούς Κελσίου.

Στο παραπάνω
Από wiki:The boiling point of an element or a substance is the temperature at which the vapor pressure of the liquid equals the environmental pressure surrounding the liquid.

Για αυτό και το χρησιμοποιεί κάποιος παραγωγός εξωτερικού ως έκφραση για ενισχυτικό ντουμανιού (flash....)
Στο παραπάνω

Προς ενημέρωση όλων των ατμιστών και ιδίως των παλικαριών που διάβασαν επίσης -όπως κι εγώ- ανακρίβειες.
Σε αυτό θα συμφωνήσω

Δεν σχολιάζω τη λογική αυτού που έγραψε τις πληροφορίες αυτές.
Και σε αυτό επίσης

Αναρωτιέμαι:
1) ''και να ανάψω το ρεσώ ώστε να πέφτει ο παραγόμενος ατμός βαρύς σε ένα τραπέζι. Περνάει ώρα, περνάει ώρα και τίποτα δε γίνεται. Μόνο κάτι ίχνη ατμού''
Έχει μετρήσει κανείς την θερμοκρασία στην φλόγα του ρεσώ; Για μετρήστε να δείτε πόσο είναι... Κ μετά εξηγήστε μου γιατί δεν άτμιζε κατά τον φίλο μας.

''Παράδειγμα: Το νερό όταν το βράζουμε στην κατσαρόλα θα γίνει ατμός στους 100 βαθμούς Κελσίου. Ωστόσο, ατμίζει από χαμηλότερη θερμοκρασία ήδη.''

Από wiki:
1) Θερμαίνοντας ένα ανοικτό δοχείο, με ορισμένη ποσότητα απεσταγμένου νερού εντός αυτού, με κάποια εξωτερική πηγή θερμότητας (π.χ. φλόγα), και υπό κανονική ατμοσφαιρική πίεση, τότε με τη βοήθεια ενός θερμομέτρου διαπιστώνεται η προοδευτική αύξηση της θερμοκρασίας του νερού. Όταν αυτή αυτή φθάσει στους 100 °C (ή στους 212 °F) τότε παρατηρείται μια ανώμαλη κυκλοφορία της μάζας του νερού μέσα στην οποία παράγονται φυσαλλίδες που περιέχουν ατμό. Οι φυσαλλίδες αυτές ως ελαφρότερες φθάνουν στην επιφάνεια όπου και ελευθερώνουν τον παραγόμενο ατμό. Το φαινόμενο αυτό ονομάζεται βρασμός ή ατμοπαραγωγή ή ατμοποίηση.
 Η θερμοκρασία στην οποία αρχίζει το φαινόμενο αυτό ονομάζεται σημείο βρασμού ή σημείο ζέσεως ή σημείο ατμοποίησης.

2)The normal boiling point (also called the atmospheric boiling point or the atmospheric pressure boiling point) of a liquid is the special case in which the vapor pressure of the liquid equals the defined atmospheric pressure at sea level, 1 atmosphere.[3][4] At that temperature, the vapor pressure of the liquid becomes sufficient to overcome atmospheric pressure and allow bubbles of vapor to form inside the bulk of the liquid. The standard boiling point is now (as of 1982) defined by IUPAC as the temperature at which boiling occurs under a pressure of 1 bar.[5

Όσο το προχωράς εκτίθεσαι περισσότερο...
1) Η γλυκερίνη λοιπόν (VG) έχει σημείο εξάτμισης (ατμοποίησης χονδρικά) 290 βαθμούς Κελσίου.
Η προπυλενογλυκόλη (PG) έχει σημείο εξάτμισης τους 188,2 βαθμούς Κελσίου.

2) ''Ατμοποίηση όταν ξεπερνά ένα υγρό το flash point και εξάτμιση όταν ξεπερνά το boiling point.''
Από Wiki:
Η εξάτμιση είναι η διαδικασία με την οποία ένα υγρό σώμα μετατρέπεται σε αέριο χωρίς να βράσει.
Κατά την εξάτμιση, μόρια που βρίσκονται στην ελεύθερη επιφάνεια του υγρού και που έχουν αρκετή κινητική ενέργεια, ξεφεύγουν από την έλξη των υπολοίπων μορίων και έτσι κινούνται πλέον ελεύθερα στο χώρο πάνω από την επιφάνεια του υγρού. Έτσι τα μόρια περνούν στην αέρια φάση.
 
Η εξάτμιση είναι μια διαδικασία ψύξης, των υπολοίπων μορίων που δεν εξατμίζονται. Καθώς φεύγουν από το υγρό μόρια με μεγάλη κινητική ενέργεια, η μέση κινητική ενέργεια των υπολοίπων μορίων του υγρού ελαττώνεται, οπότε ελαττώνεται και η θερμοκρασία του. (Αυτό εύκολα το καταλαβαίνουμε αν ρίξουμε λίγο οινόπνευμα στα χέρια μας οπότε αυτά δροσίζονται ή πιο απλά από το ότι κρυώνουμε όταν είμαστε βρεγμένοι στο μπάνιο).
 
Τα δύο βασικά χαρακτηριστικά της εξάτμισης που την διαφοροποιούν από το βρασμό είναι τα εξής:
 1.Η εξάτμιση γίνεται σε οποιαδήποτε θερμοκρασία, πάντα κάτω από το σημείο βρασμού της ουσίας.

kallitexnis αν ρωτήσω ένα μαθητή λυκείου, καλό στην χημεία, σίγουρα δε θα μου πει οτι εξάτμιση είναι όταν ξεπερνά το boiling point. Πόσο μάλλον ένα χημικό. Μιλάμε για τεράστια διαφορά. Ναι, ποια είσαι απόλυτα ξεκάθαρος.
Προσωπικά δε με ενδιαφέρει τι απαγγέλεσαι. Ας αποκαλείσαι και πρωθυπουργός. Με εξοργίζει όμως άνθρωποι να το παίζουν αυθεντίες και να παίρνουν στον λαιμό τους άλλους. Κ κυρίως όταν εγώ παρασύρομαι από τα λόγια τους...Με εξοργίζει ακόμα περισσότερο αν αυτό που κάνεις έχει ως απώτερο σκοπό το οικονομικό ώφελος...
 
Κάντε ένα απλό ψάξιμο να τα βρείτε και ο καθένας να βγάλει τα συμπεράσματα του. Φτάνει πια!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2011, 03:24 από crisx »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 39 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8755 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181230 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34279 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537765 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60233 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238452 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 711 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16546 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137632 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085809 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro