vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

366 επισκέπτες, 6 χρήστες
Jorge, dkostas, camber, billythekid, zamploutos, Milarepa

Twitter

Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« στις: Οκτωβρίου 17, 2011, 00:42 »
Μέσα από κάτι μηνύματα που διάβασα εδώ κι εκεί μέσα στο φόρουμ, συνειδητοποιώ ότι όσο πιο πολύ καιρό έχει ένας ατμιστής στο η.τ., τόσο αρχίζει να ρίχνει τη νικοτίνη.
Φαίνεται ότι στην αρχή της μετάβασης από το κ.τ. στο η.τ. υπάρχει ανάγκη για μεγαλύτερες δόσεις νικοτίνης. Μάλλον χρειάζονται αρκετοί μήνες για να αρχίσει να μειώνεται η ανάγκη για πολλή νικοτίνη. Εξαιρέσεις υπάρχουν βέβαια.

Δεν ξέρω αν το μυαλό μου έκανε επιλεκτική επιλογή των μηνυμάτων και είναι η ιδέα μου ή όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο. Μόνο οι παλιοί μπορούν να μιλήσουν εκ πείρας.

Στον εαυτό μου το είδα πάντως. Είχα κάνει παλιότερα μια προσπάθεια να κατέβω σε χαμηλές περιεκτικότητες αλλά δεν έπιασε. Ήρθε όμως μόνο του μετά από πολύ καιρό. Μπορεί να χρειάστηκε και ενάμιση χρόνο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 04, 2012, 14:36 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος steliost

  • **
  • 281
  • Φύλο: Άντρας
  • SteamMachine VV by SEB the perfect combination
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 17, 2011, 00:48 »
Μπορεί να μην είμαι παλιός ατμιστής Λευτέρη, πάντως σε μένα χρειάστηκε ενάμιση μήνας και το τελευταίο 15νθήμερο ατμίζω στα 6mg με χρήση 4-5ml ημερησίως...

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 17, 2011, 00:53 »
νομίζω ότι είναι θέμα αφενός ψυχολογίας και αφετέρου νοοτροπίας.
ψυχολογίας γιατί υπάρχουν φορές που ζητάς κάτι βαρύ και νοοτροπίας γιατί συνειδητά έχεις στο μυαλό σου ότι πρέπει κάποια στιγμή να αρχιζεις να μειώνεις τις περιεκτικότητες σου.
το τελευταίο είναι στον άνθρωπο.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 17, 2011, 00:55 »
Ξεκίνησα με 16 mg (αρώματα nobacco) και ίσα που με κάλυπτε.
Μετά πήγα σε 18 mg DIY απο flavorart
Αργότερα έπεσα στα 12 mg
Μετά δοκίμασα στα 9
Πιο μετά έπεσα στα 6
Ξαναανέβηκα για λίγο στα 12
Επεσα πάλι στα 9
Τώρα είμαι στα 12
Μοιάζει σαν ταλάντωση με απόσβεση, αλλά ναι κι εγώ έχω την εντύπωση ότι αργά αλλά σταθερά μειώνω τη νικοτίνη.

Βεβαια πολλες παράμετροι παίζουν.
Π.χ. όταν ξεκίνησα υπήρχαν οι κλασσικοί 510 και 901 που είχαν πολύ χαμηλή κατανάλωση οπότε η ποσότητα του υγρου (αρα και η συνολική νικοτινη)
ήταν λιγότερη.
Τώρα με τα tank, τους Dual coil cartos κτλ, η κατανάλωση έχει ανέβει...

Αποσυνδεδεμένος Andreass

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 17, 2011, 00:55 »
Μέσα από κάτι μηνύματα που διάβασα εδώ κι εκεί μέσα στο φόρουμ, συνειδητοποιώ ότι όσο πιο πολύ καιρό έχει ένας ατμιστής στο η.τ., τόσο αρχίζει να ρίχνει τη νικοτίνη.
Φαίνεται ότι στην αρχή της μετάβασης από το κ.τ. στο η.τ. υπάρχει ανάγκη για μεγαλύτερες δόσεις νικοτίνης. Μάλλον χρειάζονται αρκετοί μήνες για να αρχίσει να μειώνεται η ανάγκη για πολλή νικοτίνη. Εξαιρέσεις υπάρχουν βέβαια.

Δεν ξέρω αν το μυαλό μου έκανε επιλεκτική επιλογή των μηνυμάτων και είναι η ιδέα μου ή όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο. Μόνο οι παλιοί μπορούν να μιλήσουν εκ πείρας.

Στον εαυτό μου το είδα πάντως. Είχα κάνει παλιότερα μια προσπάθεια να κατέβω σε χαμηλές περιεκτικότητες αλλά δεν έπιασε. Ήρθε όμως μόνο του μετά από πολύ καιρό. Μπορεί να χρειάστηκε και ενάμιση χρόνο.
Γεια σου Λευτέρη .
Με πόσα mg και ml ξεκίνησες και πόσο είσαι τώρα ;

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 17, 2011, 01:36 »
Ξεκίνησα με 18 κατέβηκα για λίγο καιρό συνειδητά στα 9 αλλά ξανανέβηκα στα 16 όπου έμεινα πολύ καιρό. Σιγά σιγά όμως άρχισα να μειώνω, όχι συνειδητά αυτή τη φορά αλλά επειδή μου έφτανε. Τώρα είμαι μεταξύ 9 και 12. Ανάλογα με το υγρό.

Αποσυνδεδεμένος xiroxiyo

  • **
  • 366
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 17, 2011, 01:45 »
Ξεκίνησα με 24 έπεσα στα9 για δυο μήνες και τώρα πάλι στα 20mg.
Θέλω να επισημάνω ότι όσο ήμουν στα 9 mg αμτμιζα κοντά στα 6μλ ημερησίως, τώρα που είμαι στα 20 mg ατμιζο  1,5με 2 μλ την μέρα.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 17, 2011, 01:48 »
Νομίζω ότι τα υψηλά αρχικά ποσοστά σε νικοτίνη ενός νεο-ατμιστή είναι και ψυχολογικό θέμα. Φοβάται μήπως ξαναγυρίσει στο... επάρατον, παίρνει πιο μεγάλη δόση για να είναι σίγουρος και πρέπει να περάσουν κάποιοι μήνες για να βρει την ισορροπία του.

Ξεκίνησα με 18mg ατμίζοντας όλη μέρα. Σε 50 μέρες περίπου κατάλαβα ότι κόντευα να δω το Χριστό φαντάρο. Μείωσα τη δόση και όλα καλά.
Και τώρα, 143 μέρες μετά (νομίζω, ανάθεμα τα κακόβουλα λογισμικά) κινούμαι άνετα μεταξύ 9 - 15mg, χωρίς να καταλαβαίνω διαφορά.

Όμως αυτό το θέμα έχει πολλά κενά ακόμα...
1) πόση νικοτίνη προσλαμβάνει ένας ατμιστής (αν και χτες διάβασα στο forum για τις πρώτες μετρήσεις που δείχνουν το 1/10 ενός καπνιστή, νομίζω ότι είναι παραπάνω)
2) ο τρόπος που ατμίζει
3) η ηλικία του
4) οι συνήθειές του

Για να μην αναφέρω το οικονομικό, που, υποσυνείδητα, μας σπρώχνει στο ρίξιμο (το 90% του κόστους των υγρών είναι η νικοτίνη πλέον)

Θα δείξει...

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 17, 2011, 01:54 »
Ξεκίνησα με non, ανέβηκα στα 6mg την πρώτη εβδομάδα και στα 12mg τον πρώτο μήνα στα οποία και παραμένω για περίπου δύο χρόνια.

Αντίστοιχα ανέβασα τα ml κάπου στα 6-8 (αν θυμάμαι καλά) τους πρώτους μήνες (με αποκορύφωμα τα 18ml @ 6mg με το AFS στα 6V).

Μετά από τους πρώτους μήνες όμως έχω μία πτωτική πορεία που έχει φτάσει στα 2ml / ημέρα, όχι επειδη το προσπάθησα, απλά έτσι βγήκε.

Στα 2ml παραμένω εδω και πολλούς μήνες με πτωτικές τάσεις (αρκετές φορές ένα μπουκαλάκι των 3ml μου έχει βγάλει δύο μέρες).

Αποσυνδεδεμένος Andreass

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 17, 2011, 02:00 »
Πριν 2 μήνες ξεκίνησα με 11 αλλά ανέβηκα στα 16 και τώρα σκέφτομαι για 24 νικοτίνη . Ατμίζω πάνω από 6ml την ημέρα . 

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 17, 2011, 02:17 »
Το πρώτο μήνα στα 24mg/ml με κλασσικό eGo.
Το δεύτερο μήνα στα 24mg/ml με eGo-T.
To τρίτο μήνα στα 18mg/ml με eGo-T type B και Hybrid.
Απ το τέταρτο και μετά με mod+repairable atomizer 18mg/ml μέχρι πριν 15μέρες σταθερά.
Μόνο εδώ και 15μέρες χρήση υγρών 12mg/ml αλλά έχω κάνει και 5-6 κ/τ.

(παίζει ρόλο,όμως,γι αυτό και το επαναλαμβάνω συνέχεια πως δε κάνω χρήση του η/τ γιατί ήθελα να κόψω το κ/τ)

Αποσυνδεδεμένος Kerveros

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 17, 2011, 02:46 »
νομίζω ότι είναι θέμα αφενός ψυχολογίας και αφετέρου νοοτροπίας.
ψυχολογίας γιατί υπάρχουν φορές που ζητάς κάτι βαρύ και νοοτροπίας γιατί συνειδητά έχεις στο μυαλό σου ότι πρέπει κάποια στιγμή να αρχιζεις να μειώνεις τις περιεκτικότητες σου.
το τελευταίο είναι στον άνθρωπο.

Συμφωνώ. Ατμίζω εδώ και μισό μήνα, Ξεκίνησα με 18mg και σχεδόν αμέσως έπεσα στο 11. Τώρα κάνω 6 αν και το 0 θα ήταν ίδιο. Αυτό πιστεύω συμβαίνει γιατί η ζωή μου κυλάει ομαλά. Σε κάποιες Δύσκολες στιγμές όμως πιστεύω ότι θα ζητήσω πολύ παραπάνω. Το μόνο πρόβλημα που είχα στις αρχές ήταν τα βράδια. Παρ'όλο που όλη την μέρα δεν με ένοιαζε καθόλου παρά μόνο να βγαίνει ατμός, το βράδυ ήθελα δύναμη. Τώρα πλέον δεν με νοιάζει, αλλά αν συμβεί κάτι όπως πχ αν είχα πολύ καιρό σχέση και τελείωνε ή κάτι τέτοιο, τα 18 μάλλον δεν θα ήταν αρκετά.....

Είναι λοιπόν στις στιγμές και στην ψυχολογία. Στο κάτω κάτω όλο το τσιγάρο στηρίζεται στην ψυχολογία και στη συνήθεια.

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 17, 2011, 07:54 »
Ξεκινησα με τα high του φανστορ . Μετα απο δυο μηνες προσπαθησα να πεσω σε low με θλιβερα αποτελεσματα . Δυστυχως , η νικοτινη ειναι σαν το αλατι στο φαγητο . Εδω και 8 μηνες φτιαχνω τα δικα μου υγρα με το ματι. Πρεπει να παιζω αναμεσα σε 10 και 15 mg .  Οταν ανεβαινω πανω απο 15 καταλαβαινω οτι εχω ριξει πολυ " αλατι " και αραιωνω . Αν πεσω κατω απο 10 , το υγρο μου φαινεται ανοστο. Εκανα και ενα τρικ βαζοντας περισσοτερο αρωμα με λιγοτερη νικοτινη αλλα δεν τσιμπισε ο οργανισμος  ;D Πραγματικα , ευχομαι αυτο το θεωρητικο 1/10 απο το τσιγαρο να ισχυει . Καθημερινα ατμιζω 6-8 μλ ( τα ρημαδια τα τανκ ειναι απαιτητικα.... ) Τη μοναδικη φορα που επεσα κατω απο 5μλ τη μερα ηταν οταν χρησιμοποιουσα το super T που ειναι στην ουσια dripping με μπουκαλακι στο πλαι.

Αποσυνδεδεμένος gorillas

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Ελάτε στο πλευρό της Ελλάδας
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 17, 2011, 08:25 »
Eγώ ξεκίνησα μέσα Ιουλίου με ecopure rich σε περιεκτικότητα high (20mg). Σταδιακά άρχιζα με αραίωνα (με το μάτι) με ένα μπουκάλι non και τώρα βρίσκομαι στο low (10mg) το οποίο σκέφτομαι και πάλι να αραιώσω.

Η κατανάλωση είναι από την αρχή γύρω στο 1ml ημερησίως.

Νομίζω ότι το χρησιμοποιώ λιγότερο από όλους! Δεν ξέρω γιατί, αλλά ποτέ δεν μου έκανε το κλικ να το χρησιμοποιώ περισσότερο παρόλο που με βοήθησε πολύ.

Αποσυνδεδεμένος bourcos

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
  • knowledge is power
Απ: Χρόνος ατμίσματος και δοσολογία νικοτίνης
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 17, 2011, 08:43 »

Αρχικά ξεκίνησα με μηδενικά υγρά, αλλά την πρώτη βδομάδα είδα ότι δεν πήγαινε, γιατί εκεί που άτμιζα (πιπίλα μιλάμε), ήθελα και κ.τ.
Στην δεύτερη βδομάδα ξεκίνησα υγρά 24, αλλά άτμιζα εναλλάξ και με 0, αλλά και τα ανακάτευα. Η επιθυμία για κ.τ. μειώθηκε αλλά δεν εξαφανίστηκε.
Τώρα ατμίζω τα χαμηλής (0, 6, 12) υγρά μου και όταν τελειώσουν θα παίξω στα 18. Που και που κάνω και κανα κ.τ. (2-3 την ημέρα, αλλά σκεφτείτε ότι πριν ξεκινήσω το η.τ. έκανα 50)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63106 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3718 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 999 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172560 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277735 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14124 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 454 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36327 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem