vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

261 επισκέπτες, 11 χρήστες
Tazz, dkostas, Xameno_Skli, tsiv, Jorge, manoslykos, xsad, Alexander20, lounik, treloneritis, nipapa

Twitter

Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Εχω να μπω καιρο στο φορουμ. Ναι. Απο το 2011 ατμιστης. Το φορουμ με βοηθησε στην διαδρομη μου να συνεχισω με το ηλεκτρονικο προσπαθουσα και γω οσο μπορουσα να βοηθισω νεους ατμιστες. Και αφου μετα απο πολλες δοκιμες σε ατμοποιητες υγρα και μοντακια κατασταλαξα τελικα σε εναν kayfun v2 lite, mod evic vtc και υγρα ατμιζα σκετη βαση με νικοτινη 12-15mg. Και ετσι βρηκα επιτελους την ηρεμια μου και σιγα σιγα εμπαινα ολο και πιο σπανια στο φορουμ.
Δυστυχως πηρα χαμπαρι αργα τα νεα δεδομενα περι νικοτινουχων υγρων.
Τον τελευταιο μηνα αγχωμενος πηρα αρκετα μπουκαλακια Liqua των 30μλ 18mg (οτι απεμεινε) απο τα κινεζικα με 3 ευρο... τους αδειασα τα ραφια γιατι οι βαση που επαιρνα στα 100μλ με 11 ευρο τωρα θα μου βγαινει 45.
Και αυτα τα υγρα που ατμιζω απ'το κινεζικο με καναν να συχαθω το η.τ. Αλλαζω ανα 2 μερες την αντισταση εκει που με την σκετη βαση ξεχνουσα να την αλλαξω. Στις 2 μερες! Η αντισταση με το βαμβακι πισσα! Δεν το εχω ξαναδει αυτο το πραγμα. Παλι καμμενο.. αντε αλλαξε αντισταση... και οχι μονο την δικια μου αλλα και της γυναικας μου....
Σιχαθηκα.
Και ναι πραγματικα σκεφτομαι να αρχισω το τσιγαρο παλι. Αν ειναι να δινω περισσοτερα απ'οτι εδινα στον καπνο ναι πραγματικα θα το αρχισω. Ηδη εκανα μερικα.. Μετα απο τοσο καιρο. Ειναι βλακεια το ξερω. Αλλα ειλικρινα η τσεπη μου δεν αντεχει αυτην την αυξηση. Και τα τσιγαρα ακριβα ειναι αλλα θα κανω λιγοτερα, θα αναγκαζομαι να βγαινω εξω να μην μυριζει το σπιτι. Και η Βουλγαρια κοντα ειναι.
Ξερω δεν θα αρεσει σε πολλους αυτο το νημα που ανοιγω, αλλα θελω καπου να τα πω.
Διαβασα οτι γινονται παραγγελιες απο εξωτερικο αλλα το παιζεις κορωνα γραμματα με το τελωνειο...? Δεν θελω να μπαινω σ'αυτη την διαδικασια..
Αν καποιος μου στειλει πμ τον ευχαριστω εκ τον προτερων.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2017, 17:19 από NewHolborn »

Αποσυνδεδεμένος jimmy

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 23, 2017, 17:18 »
Εχεις δίκιο φιλε το εχουν παρ....ση :thumpdown:τελευταια  και γω μια απ τα ιδια
περιμενω να δω τι θα κανουν οι εταιριες σχετικα με το shake vape
απο τα γκουρμε εχω παει σε natura shake vape 

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 23, 2017, 17:20 »
Διαβάζω ότι ακόμη βρίσκουν βάσεις κάποιοι συνατμιστές. Βέβαια δέν ξέρω για πόσο καιρό ακόμη.

Όμως δεν καταλαβαίνω μετά από τόσα χρόνια γιατί θέλεις να επιστρέψεις στο τσιγάρο. Πόση βάση ατμιζεις την ημέρα; Και 10 ml να ατμιζεις θα δίνεις τα ίδια χρήματα με το κ.τ. :confused1:

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 23, 2017, 17:42 »
Εγώ είμαι ατμιστής από τα τέλη του '16 και το να ξαναρχίσω το ΚΤ έστω και με τον φόρο στο ηλεκτρονικό μού φαίνεται επιστημονική φαντασία πλέον. Κι εσύ ατμίζεις από το '11 και σκέφτεσαι να το ξαναρχίσεις λόγω των νέων τιμών; Ελπίζω να μην τρολλάρεις, εκτός αν δε μας λες κάτι.

Πρώτα απ' όλα ξεκίνα πηγαίνοντας σε επισκευάσιμους άτμο για να μειώσεις το κόστος των αντιστάσεων, 5 χρόνια είναι υπερβολικά πολλά για να είσαι ακόμα με εμπορίου. Έτσι κατάλαβα τουλάχιστον αφού λες ότι παίρνεις καμένο και αλλάζεις αντίσταση. Κατά 2ον αναφέρεις ότι τους άδειασες τα ράφια από τις βάσεις και προμηθεύτηκες μπόλικα 30άρια (όπως όλοι μας), ε αυτά δε θα σε βγάλουν ένα ευλογότατο διάστημα; Γιατί τόσο άγχος και πανικός από τώρα;

Από 'κεί και πέρα κάτσε να δούμε πώς θα κινηθεί η αγορά, τι ευελιξίες θα υπάρξουν και πού θα κατασταλλάξει το όλο θέμα. Ήδη υπάρχουν καταστήματα εν Ελλάδι που πωλούν 2.5 ευρώ τα 10μελα tpd (βάσεις), άλλα έβγαλαν shake&vape (natura), η ecig το FYT κλπ. Και πάλι δε συμφέρει σε σχέση με πριν, αλλά είναι μια αρχή. Προσωπικά θα αγχωθώ μετά από 2-3 χρόνια όταν μου τελειώσουν τα αποθεματικά και μόνο αν δεν έχουν αλλάξει ιδιαιτέρως πολλά.

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 23, 2017, 17:44 »
Ωραίο θέμα.

Τώρα τελευταία πολλοί φίλοι και γνωστοί που δεν μπαίνουν σε forum ή γενικά δεν ενημερώνονται και
δεν έχουν "κάβα" από βάσεις/υγρά, μου λεν πάνω-κάτω τα ίδια: "τι κάνουμε, το γυρνάμε στο τσιγάρο?"
Ήθελα κάπου να εκφράσω τη γνώμη μου, αλλά δεν ήξερα που... μου έδωσες "πάσα" την τέλεια ευκαιρία.

Κατ 'αρχήν, όποιος δεν το γύρισε στο ηλεκτρονικό για λόγους υγείας ή τελοσπάντων δεν υπολογίζει το
"υγεία πάνω απ'όλα", στο καλό και να μας γράφει. Ειδικά όταν σε συζητήσεις αναφέρω τα θετικά περί
της υγείας και ακούω ένα ξερό ή αδιάφορο "ναι, OK", ε εκεί θέλω να σπάσω δόντια. ΔΕΝ είναι "ναι, ΟΚ",
ΔΕΝ το προσπερνάς, ΔΕΝ βάζεις τίποτα παραπάνω από την υγεία. Δεν παίζει καν να συγκρίνεις/εξισώνεις
κανονικό με ηλεκτρονικό σε θέμα υγείας. ΔΕΝ επιστρέφω στο λαχιάνασμα, ΔΕΝ επιστρέφω στη μπόχα,
ΔΕΝ επιστρέφω στις μέρες που στο "κρεβάτι" υπολειτουργούσα. Και πολλά άλλα (κίτρινα δόντια, κίτρινα
νύχια κτλ κτλ, πιστεύω είναι γνωστά στους περισσότερους εδώ μέσα). Και μην μου πείτε πως περιμένατε
μέχρι το τέλος της ζωής σας να ατμίζετε ανέμελα σε ανθισμένα λιβάδια και πελάγοι ευτυχίας με τις παλιές
τιμές των υγρών/βάσεων. Άτμιζαν άτομα DIY 10ml+ τη μέρα με κόστος 2-10€ το μήνα. Άκουσον άκουσον.
Υπήρχαν μάλιστα άτομα που γκρινιάζανε ακόμη και γι'αυτό το κόστος! Τι να πουν και αυτοί που δεν τους
κάτσαν με τίποτα οι βάσεις και παίρναν έτοιμα και τι να πουν και αυτοί που μόνο σε premium γεύσεις βρήκαν
-εν μέρη- ικανοποίηση. Το ό,τι οι τιμές θα απογειώνονταν -αργά ή γρήγορα- ήταν προφανές και αναμενώμενο.

Τι κάνεις για να μη γυρίζεις στο τσιγάρο (με τα σημερινά δεδομένα). Ψάχνεις από κάπου να stockάρεις νικοτινή
(καλή τύχη). Τι κάνεις σε 2-3-4 χρόνια που θα σου τελειώσει; 1. Το κόβεις. 2. Συνεχίζεις σε άλλους ρυθμούς (αυτό
είναι και το δικό μου πλάνο). Κάθεσαι και προσπαθείς να την παλέψεις με μηδενική ή έστω παίρνεις -την ακριβή-
20άρα και την σπας σε 2-3mg (μην πω παρακάτω). Δεν σε ικανοποιεί; Πάρε ένα ντουμανάτο, στρίψε κλαπτονάκι,
πέξε 30-50 watt και συμβιβάσου. Βγάλε από το μυαλό σου ό,τι ήξερες/έκανες στο παρελθόν και κοίτα να βρεις "x"
ικανοποίηση με τα νέα δεδομένα. Και αυτό που γράφεις για τα υγρά και το πόσο σύντομα βγάζουν τα coil εκτός, για
πολλούς από εμάς αποτελεί καθημερινότητα. Έτοιμο υγρό με "x" έντονη γεύση, "y" συντηρητικά, πολλή νικοτίνη και
σφιχτές τζούρες, στις περισσότερες περιπτώσεις = χαμός από κατάλοιπα. Δεν φταιν οι κινέζοι. Έτσι είναι και τα αμερικάνικα,
έτσι είναι και τα ευρωπαϊκά, έτσι είναι και τα Ελληνικά. Αυτό γενικά, πάρτο και λίγο αλλιώς. Δηλαδή θες και γεύση και νικοτίνη
και σφιχτή τζούρα, αλλά θες και "το σκύλο χορτάτο"... Ε δεν γίνεται (τουλάχιστον με τα σημερινά δεδομένα, αλλά δεν είναι του
παρόντος να αναλυθεί παραπάνω το συγκεκριμένο θέμα).

Τέλος, άμα δεν πρόσεξες, υπάρχουν διάφορα bannerάκια στο site για τον Ελληνικό Σύλλογο Ατμιστών. Με το να γραφτείς,
αλλά και να ενημερωθείς, θα ήταν μια καλή αρχή ώστε να συμβάλεις και 'συ στον αγώνα ενάντια σε όλα αυτά τα κουλά που
παν να σου/μας επιβάλλουν.

Κλείνωντας, με το να σκέφτεσαι να γυρίσεις στο τσιγάρο για οικονομικούς λόγους το 'χεις χάσει το "παιχνίδι" από την αρχή.


Αποσυνδεδεμένος GnF

  • **
  • 345
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 23, 2017, 18:07 »
τσουρέκια με τον σύλλογο.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 23, 2017, 18:13 »
NewHolborn   εχεις π.μ   ;)

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 23, 2017, 18:22 »
Απλά να υπενθυμίσω ότι τα πακέτο κ.τ. πήγε 4,50 και ο καπνός 7,20 (30 γρ) και έπεται συνέχεια... :yes:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 23, 2017, 18:26 »
Για να δούμε λοιπόν τι σημαίνει πλέον ένα  100μελο diy υγρό 6άρας νικοτίνης.

VG & PG χωρίς νικοτίνη             1€
Νιcotine boosters (3 x 20mg)     7.5€
Αρώματα                                  3€

Συνεπώς με 11.5€ φτιάχνεις 100ml υγρό, με όλα τα υλικά αγορασμένα από Ελλάδα νόμιμα.
Να το στρογγυλέψω στα 15€ τα 100ml γιατί αγοράσαμε πιο ακριβά nic boosters ή γιατί θέλουμε παραπάνω νικοτίνη? Βγαίνει χονδρικά 5€ το 30μελο.
Όποιος θεωρεί ακριβά 5€ τα 30ml, όποιος θεωρεί ότι είναι κόπος να καθήσει να μάθει diy (λες και χρειάζεται πτυχίο) και δεν τον αφορά η βλαβη της υγείας του απο το τσιγάρο, ας ξαναπάει στο περίπτερο.
Newholborn, εσύ που έκανες όπως λες σκέτη βάση, για 100ml έχεις ένα κόστος 8.5€, αντε 10€.
Μ'αυτές τις τιμές....

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2017, 18:33 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Νικόλας Λογγινιδης

  • **
  • 396
  • Φύλο: Άντρας
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθεις
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 23, 2017, 18:27 »
τσουρέκια με τον σύλλογο.
Του Τερκενλη ή της μανας μου; Αντε Κυριακατικα. Δεν γουσταρεις συλλογο; Μην γραφεσαι. Μην ειρωνευεσαι ομως και αυτους που κανουν το κατι παραπανω.
Σορρυ για το οφ τοπικ

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 23, 2017, 18:30 »
Καταλαβαίνω ότι θελεις να πεις τον πόνο σου, αυτό τον πόνο όμως δεν το εχεις μόνο εσύ. Πρέπει να σκεφτείς ΤΩΡΑ αν θα πάρεις το ρίσκο να αγοράσεις νικοτίνη φτηνή γιατί σε λίγο καιρό ίσως να κλείσει και αυτη η περίπτωση.
Τωρα για ατμιστής πενταετίας δεν πιστεύω ότι κάνεις ακόμα 10ml με 12-15mg. Εν πάσι περιπτώσει καιρός ειναι να τη ρίξεις λίγο την νικοτίνη, μήν σου πω πάρα πολύ.
Για το κανονικό τσιγάρο και την επιστροφή σου σε αυτό, κάνε ότι σε φωτίσει, απλά ειναι σαν να λες πως ότι πέρασες αυτη την πενταετία με το άτμισμα το πετάς. Αν πιστεύεις πως αξίζει, πέρασε στο κανονικό τσιγάρο να μην παιδεύεσαι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 23, 2017, 18:57 »
....
Πρώτα απ' όλα ξεκίνα πηγαίνοντας σε επισκευάσιμους άτμο για να μειώσεις το κόστος των αντιστάσεων, 5 χρόνια είναι υπερβολικά πολλά για να είσαι ακόμα με εμπορίου. Έτσι κατάλαβα τουλάχιστον αφού λες ότι παίρνεις καμένο και αλλάζεις αντίσταση.
επισκευάσιμο έχει :)


@NewHolborn

αδερφέ στα ανέλυσε ο thenetpoet οπότε τσάμπα ανησυχείς
ασε που και ο drum θα σου δώσει εύκολα λύση

....εκτός κι αν το τσιγάρο σου αρέσει :)

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 23, 2017, 19:18 »
τσουρέκια με τον σύλλογο.

Από όλο το κείμενο του συνφορουμίτη @FML αυτό που συγκράτησες είναι μόνο αυτό στην παράθεση.
Όπως σου έγραψε και ο @Νικόλας Λογγινιδης, εάν δεν θες, δεν γράφεσαι.
Σταμάτα όμως να σχολιάζεις σαν να είναι αυτοσκοπός σου να κριτικάρεις οτιδήποτε γράφεται για τον σύλλογο.

@NewHolborn
Είμαστε περίπου το ίδιο διάστημα ατμιστές.
Αντέξαμε τα πάντα και όταν λέω τα πάντα, το εννοώ και το ξέρεις.
Μείνε συντονισμένος στο Foroum και θα μπορέσεις να βρείς αρκετές λύσεις σε αυτό που σε απασχολεί.
Ο @drum είμαι σίγουρος ότι σε έχει βάλει στο σωστό δρόμο! ;)

Αποσυνδεδεμένος GnF

  • **
  • 345
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 23, 2017, 19:18 »
Του Τερκενλη ή της μανας μου; Αντε Κυριακατικα. Δεν γουσταρεις συλλογο; Μην γραφεσαι. Μην ειρωνευεσαι ομως και αυτους που κανουν το κατι παραπανω.
Σορρυ για το οφ τοπικ
πρώτον μιας και μάλλον δεν ξέρεις τι πάει να πεί ειρωνια δεν έκανα κάτι τέτοιο. 2ο το τι θα κάνω είναι δικό μου θέμα εσύ σίγουρα δεν θα μου πείς. 3ο που να πάω γιατί η κυριακή τελειώνει (γαρ αυτό είναι ειρωνία να μαθαίνουμε). Του τερκενλή είναι τρέλά νόστιμο πάντως. 
Για τον σύλλογο το βλέπουμε παντού, φτάνει.

Αποσυνδεδεμένος papcris

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 23, 2017, 19:21 »
Άποψή μου και μόνο. Δεν ξαναγυρίζεις στο τσιγάρο μετά από έστω και ένα χρόνο ατμίσματος, αφού έχεις δει ήδη μόνο οφέλη. Μάλλον δεν είχες ξεκόψει εντελώς από το κανονικό τσιγάρο και γι αυτό το επιθυμείς. Κάπνιζα 37 χρόνια, 3 πακέτα την ημέρα και από την πρώτη εβδομάδα ατμίσματος, οι λέξεις τσιγάρο, περίπτερο, αναπτήρας απομακρύνθηκαν από το μυαλό μου. Τώρα μετά 15 μήνες, αποτελούν μια κακιά, μακρινή ανάμνηση και συνήθεια, προς αποφυγή επανάληψης. Αν συμβεί κάτι και δεν μπορώ να ατμίσω, δεν θα κάνω πισωγύρισμα. Μου βρωμάει το τσιγάρο. Σε μένα που δεν το άφηνα από το χέρι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110557 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159778 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515300 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146453 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303234 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530744 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801597 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet