vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

258 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, Ηρακλης, Jorge, Mimhsdr

Twitter

Hussar RTA Clone

Αποσυνδεδεμένος nextstep

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2715 στις: Ιουνίου 17, 2020, 00:18 »

Αποσυνδεδεμένος stratoz

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2716 στις: Ιουλίου 04, 2020, 22:14 »
[justify]Μου έμεινε στο πλύσιμο μία φλάντζα στο χέρι και δεν ξέρω από που είναι.[/justify]

[justify]Υπάρχει κάπου κάποια λίστα με εικόνες ποιες φλάντζες υπάρχουν πού για να την βρω και να την βάλω?[/justify]

Αποσυνδεδεμένος thanos1071

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2717 στις: Ιουλίου 04, 2020, 23:10 »
Εδώ είσαι...

Αποσυνδεδεμένος wannabe

  • **
  • 288
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2718 στις: Ιουλίου 05, 2020, 10:32 »
Μετά από 2 χρόνια καθημερινής χρήσης χωρίς ΠΟΤΕ να είχα διαρροές, άρχισαν να μου κάνουν νερά και οι δύο hussarοκλώνοι μου λες και κόλλησαν κάποια ίωση. Διαρροή καλή μετά το πρώτο γέμισμα.
Για να μην σας ζαλίζω με τις δοκιμες με αλλαγές ορινγκς.... τελικά αυτό που έφταιγε ήταν το πολύ μικρό οριγκάκι του πόλου. Αυτό το 2x1 που φαίνεται στο σχεδιάγραμμα. Αλλάχτηκε και στους 2 και όλα πάνε ρολόι.
Απλά για να το έχουμε υπόψιν.

Αποσυνδεδεμένος stratoz

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2719 στις: Ιουλίου 05, 2020, 20:58 »
H Φοτό του Θάνου σωτήρια γενικά.

Μπορεί κάποιος να κάνει την καλοσύνη να δώσει μία φότο από τον κλώνο του να δω πού πατάει ακριβώς η [2] της φωτογραφίας? (Αυτή που λέει 15Χ1).

Αποσυνδεδεμένος thanos1071

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2720 στις: Ιουλίου 05, 2020, 21:13 »
Καλησπέρα Στράτο,
Πάνω από το afc ring κάθετε αυτό το oring.
Ακριβώς κάτω από τα σπειρώματα που βιώνει η καμπάνα.
Πρώτα βάζεις το afc ring και μετά το oring.

Αποσυνδεδεμένος stratoz

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2721 στις: Ιουλίου 05, 2020, 21:25 »
Θάνο εσύ βοηθάς πολύ, εγώ όμως είμαι newbie και δεν γνωρίζω τι είναι το afc ring.

Βασικά το πρόβλημα είναι το εξής: μπορεί να μην χρειάζομαι την [2]. Γενικά μεταξύ [2], [3] και [4] μου λείπει μία και δεν ξέρω πια. 

Συνολικά έχω τις 2 που φαίνονται στην εικόνα. Τι λείπει?  :-\

Αποσυνδεδεμένος thanos1071

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2722 στις: Ιουλίου 05, 2020, 21:58 »
Afc ring, είναι το δαχτυλίδι που γυρνάμε για να ρυθμίσουμε τον αέρα.
Αν και δεν έχω μπροστά μου τον ατμοποιητή και η φωτό σου δεν βοηθάει και πολύ, μήπως λείπει το oring που μπαίνει πριν το δαχτυλίδι του αέρα? Είναι τα (3) και (4) στο σχέδιο που ανέβασα. Είναι ίδια μεταξύ τους και ίσως σου λείπει το (3).
Από ότι βλέπω, στο deck έχεις oring, χωρίς να ξέρω όμως αν είναι και το σωστό.
Επίσης, στο επίχρυσο βιδάκι του πόλου, έχεις oring? Είναι ένα πολύ μικρό και τοποθετείται κάτω από το μονωτικό.
Δεν πειράζει για τις ερωτήσεις και εγώ νέος είμαι ακόμα... ;-)

Αποσυνδεδεμένος stratoz

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2723 στις: Ιουλίου 05, 2020, 23:12 »
Στη φότο μου δεξιά φαίνεται πιστεύω πολύ καθαρά ότι υπάρχει το oring ακριβώς κάτω από τη βάση του deck, πάνω δηλαδή ακριβώς από τα σπειρώματα που βιδώνει στο afc ring (χα!). Στα αριστερά όντως μάλλον δεν φαίνεται καλά, είναι όμως εκεί η φλάντζα ακριβώς πάνω από εκεί που ξεκινάει το περιστρεφόμενο δαχτυλίδι της ρύθμισης του αέρα.

Τρίτη φλάντζα δεν υπάρχει στη φότο (εξαιρείται το πολύ μικρό στον πόλο το οποίο ναι, είναι εκεί κανονικά), οπότε η ερώτηση είναι ποια είναι και που ακριβώς η 3η φλάντζα που μου λείπει? Αναφέρεσαι στο "oring που μπαίνει πριν το δαχτυλίδι του αέρα". Όμως αμέσως μετά λες ότι είναι δύο, τα (3) και (4). Ένα δεν είναι?

Να διευκρινίσω ότι το oring που μου έμεινε στο χέρι βρέθηκε σχετικά εύκολα και ήταν το τρίτο στο επάνω κομμάτι του ατμοποιητή, αυτό που φωλιάζει μέσα στο ultem οπότε και τοποθετήθηκε και μπήκε και σωστά. Παρόλα αυτά, μετά από αυτό το γεγονός, δεν έχω απλά διαρροές, έχω ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΡΟΗ υγρού, φάση σαν να είναι σκέτο νερό, κατευθείαν από το air hole οπότε ρωτάω ότι ρωτάω μήπως αυτή η "3η φλάντζα" που ψάχνω μου έφυγε χωρίς να το καταλάβω στο πλύσιμο γιατί αλλιώς ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ τέτοια διαρροή και με τέτοια ταχύτητα. Δεν προηγήθηκε κάτι άλλο εκτός από αυτό και μου κάνει εντύπωση.

Αποσυνδεδεμένος thanos1071

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2724 στις: Ιουλίου 05, 2020, 23:17 »
Στο αριστερό κομμάτι, θα πρέπει να υπάρχει άλλο ένα oring, κάτω από το δαχτυλίδι.
Βέβαια, πιστεύω ότι και να λείπει αυτό, δεν θα ευθύνεται για την διαρροή που εχεις, άρα αλλού είναι το πρόβλημα.
Στο τανκ και στο καπάκι που κάνουμε αναπλήρωση, είσαι σίγουρος ότι όλα είναι στην θέση τους?

Επίσης, για να γίνω πιο κατανοητός, δαχτυλίδι, εννοώ μόνο αυτό που περιστρέφουμε και όχι όλο το αριστερό κομμάτι της φωτό σου...



Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 06, 2020, 04:06 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος stratoz

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2725 στις: Ιουλίου 06, 2020, 00:08 »
Ναι, το πάνω κομμάτι του ατμοποιητή είναι γενικά κομπλε, orings στη θέση τους και σε άψογη κατάσταση. 

Δε μπορώ να καταλάβω εφόσον δαχτυλίδι λέμε μόνο το περιστρεφόμενο κομμάτι της ρύθμισης του αέρα που μπορεί να είναι το "κάτω από το δαχτυλίδι". Το δαχτυλίδι είναι αναφαίρετο και από πάντα ερχόταν σε άμεση επαφή με το από κάτω επίχρυσο κομμάτι που καταλήγει στον πόλο (τον μαύρο της coppervape έχω), χωρίς να παρεμβάλλεται o-ring.

Και άλλη μία φωτογραφία με όλα τα orings μου μπας και έχει διάθεση οποιοσδήποτε να πει κάποια ιδέα.

Αποσυνδεδεμένος thanos1071

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2726 στις: Ιουλίου 06, 2020, 02:17 »
Ασ' το αυτό με το δαχτυλίδι, λογικά και να μην έχει εκεί oring, δεν θα έκανε διαρροές, απλά θα "έπαιζε" το δαχτυλίδι.

Στην καμπάνα, περιμετρικά εκεί που πατάει το τζαμάκι, υπάρχει oring?

Είμαι στην δουλειά και διαβάζω από κινητό και δεν μπορώ να καταλάβω ρε γμτ...

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2727 στις: Ιουλίου 06, 2020, 10:06 »
Το oring του πολου πιανει αναμεσα στην βιδα του πολου και στην καμπανα η απο πανω οταν καργαρεις την βιδα γτ εμενα θελει λιγο λασκα η βιδα για να τον διαβασει το mod?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος stratoz

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2728 στις: Ιουλίου 07, 2020, 19:50 »
Θάνο ναι υπάρχει.

Το πρόβλημα λύθηκε από μόνο του (!!!) μετά από πλύσιμο του ατμοποιητή και παρκαρίσματός του στη γωνία για 2-3 ημέρες.

Παιδιά ότι και να λέμε, γευσάτος, ωραίος αλλά ΠΟΛΥ μπελαλίδικος, απαιτητικός και δύστροπος ο ατμοποιητής, τουλάχιστον για τα σημερινά δεδομένα.

Αποσυνδεδεμένος thanos1071

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2729 στις: Ιουλίου 07, 2020, 23:22 »
Στράτο χαίρομαι που είναι εντάξει πλέον ο ατμό και ας μην βοήθησα...
Ή είχε πάει κάτι λάθος στο στήσιμο ή κάτι δεν είχε κάτσει σωστά στο δέσιμο.
Τέλος πάντων, αρκεί που μπορείς να τον ευχαριστηθείς και πάλι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9135 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 362 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34635 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181770 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8859 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60539 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238894 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1621 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12