vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Nautilus 2 by Aspire

Αποσυνδεδεμένος teargas

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #735 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2017, 14:38 »
Σφιχτη τζουρα γενικα μην ψαχνεις..Η μοδα δυστυχως ειναι στα ντουμανια.Οτι καινουριος ατμοποιητης βγαινει ειναι ολο κ πιο αερατος.Μπορεις να σφιξεις λιγο αλλαζοντας το επιστομιο.Τωρα σε αυτο που ψαχνεις κοντα ειναι ο nautilus x μαζι με το extention για 4ml.

Αποσυνδεδεμένος ExCiZieR

  • *
  • 18
  • My devices - https://i.imgur.com/l7IRoFM.jpg
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #736 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2017, 14:54 »
Βλεπω ηδη χαρτοπετσετουλα στο πανω μερος του glass ανοιγοντας τον. Μαλλον πρεπει να βρω μαγαζι με Ijoy Elf να τον δοκιμασω στο πιο μικρο airflow μιας και δεν υπαρχει νημα εδω για τον συγκεκριμενο να διαβασω εντυπωσεις. Ευχαριστω πολυ φιλε μου.

Μια και είσαι του διαβάσματος...
http://vaping.gr/index.php/topic,30671.0.html

Πάντως, αν διαλέξεις κάποιον να γεμίζει εύκολα (on the go) από πάνω χωρίς χαρτομάντηλα, έστω και αν είναι 2ml χωρητικότητας, κρατάς μαζί σου το μπουκαλάκι σου με 10ml και είσαι ομοίως (και με περισσότερα ml)... on the go! :)

Όπως θα δεις διαβάζοντας, οι 1.8Ω BVC του ναυτίλου 2 μπαίνουν και σε άλλους ατμοποιητές.
Μετά από κάποιες μέρες χρήσης του ναυτίλου 2, τα λάστιχά του θα έρθουν στα ίσα τους και δεν θα έχει διαρροές. Θα μπορείς να τον γεμίζεις... on the go!
Αγαπητε ευχαριστω για την βοηθεια. Φυσικα το εχω διαβασει το ηδη νημα. Ρωτησα μηπως μου εχει ξεφυγει και υπαρχει καποιος ατμο πιο ψαγμενος, και ενδεχομενως λιγοτερο δημοφιλης αν θες, στα χαρακτηριστικα που ψαχνω, διοτι απο οτι ειδα, δεν υπαρχει.
Οι επιλογες μου ειναι 3.
α) Μενω ναυτιλο 2, την χαρτοπετσετα δεν την γλιτωνεις, ειτε λιγο στο πανω μερος του glass οταν τον ανοιγεις, ειτε λιγο στο airflow στις τρυπουλες. Τον εχω γεμισει 10 φορες 10 μερες που τον εχω.
β) iJoy Elf, επειδη εχει σχεδον τις ιδιες airflow με τον ναυτιλο, ισως στην πιο μικρη να ειναι το ιδιο.
γ) Melo 4 με 1.8coils του Triton. Ομως το μεγαλο airflow οσο και αν πες το κλεισω, με κανει διστακτικο, εχοντας τον cubis 2 με κλειστο airflow 1.5 coils να ειναι πιο αερατος του Ναυτιλου.
Ευχαριστω

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων <--Click
Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 26, 2017, 15:36 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #737 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2017, 10:35 »
 Πήρα και εγώ τον Nautilus 2(σε σούπερ τιμή) για να τον κάνω και μια σύγκριση με τον mini που επίσης έχω.
 Στα αρνητικά του το άθλιο και άκομψο σχήμα,το άβολο επιστόμιο, καθώς και το ότι κολλάει στο pico και για να το βγάλεις σου βγαίνει το λάδι. Επίσης η μεγάλη καταναλώση υγρού.
  Έχει όμως και θετικά που δεν τα αγνοείς ευκολα. Άνετο γέμισμα από πάνω(μην ξεχνάτε να κλείσετε το airflow) δυνάμει περισσότερες αέρας από την σφικτή τζούρα του κλασσικού ναυτίλου και γεύση χαλαρά δυο φορές καλύτερη ακόμα και με την 1.8 αντίσταση. Για την 0,7 πάμε σε άλλη διάσταση απόλαυσης για τον ατμιστή, όχι όμως τόση για τους γύρο του.  Το θεωρώ καλό προιον, απλά λόγο των ιδιαιτεροτήτων του, καλό είναι να μην το έχει κάποιος ως μοναδικό ατμοποιητή, αλλά ως μια δεύτερη ή πρωτη επιλογή

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #738 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2017, 10:55 »
Τον χρησιμοποιώ και εγώ για δευτερότριτο ειδικά όταν μετακινούμαι με αυτοκίνητο.
Σχετικά με αυτό που γράφεις...
Άνετο γέμισμα από πάνω(μην ξεχνάτε να κλείσετε το airflow)
Να σου πω την αλήθεια δεν το έχω κάνει ποτέ και δεν είχε ποτέ πρόβλημα. Δεν νομίζω ότι έχει νόημα το κλείσιμο του airflow στον nautilus 2. Την αντίσταση τη σφίγγουμε καλά στο deck, άρα από που θα φύγει το υγρό? Μέχρι εκεί που αρχίζει το σπείρωμα γεμίζουμε ούτως ή άλλως. Οπως και νά 'χει εμένα δεν μου έχει κάνει διαρροές, παρ' όλο που δεν το κλείνω.


Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #739 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2017, 11:44 »
Στα αρνητικά του το άθλιο και άκομψο σχήμα,το άβολο επιστόμιο, καθώς και το ότι κολλάει στο pico και για να το βγάλεις σου βγαίνει το λάδι. Επίσης η μεγάλη καταναλώση υγρού.
Περί άθλιου και άκομψου σχήματος και άβολου επιστόμιου... πάσο! Perception is reality!
Εγώ έχω πάρει μερικά ακόμα μαύρα drip tips του (2 ευρώ μόνο) και τα έχω φορέσει στους υπόλοιπους ατμοποιητές μου, επειδή με αυτό το drip tip μπορώ να κλείνω τα χείλη γύρω του (για τις σφιχτές τσιγαρίσιες τζούρες μου), ενώ παράλληλα το υλικό του ("πλαστικό"/derlin) δεν "χτυπάει" στα δόντια μου.

Όσον αφορά το κόλλημα του ναυτίλου στο pico, δεν χρειάζεται να τον σφίγγεις εξ αρχής. Αν έχεις πρόβλημα επαφής των πόλων pico και ναυτίλου 2, σπρώξε λίγο με ένα κατσαβιδάκι τον πόλο του ναυτίλου 2 από μέσα από τη βάση του για να προβάλλει έξω όσο θέλεις και να κάνει επαφή γρηγορότερα καθώς τον βιδώνεις στο pico.

Όπως εξηγεί και ο megst, αν βιδώσεις καλά την αντίσταση στη βάση, δεν χρειάζεται να κλείνεις τον αέρα όταν γεμίζεις. Τον αέρα τον κλείνω μόνο όταν τον έχω γεμάτο και τον παίρνω μαζί μου στη βαλίτσα της μηχανής (shaker!) :)

Για την μεγάλη κατανάλωση... μόνο με την 0.7Ω.

Αποσυνδεδεμένος tsapi

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #740 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2017, 15:21 »
[member=21279]ExCiZieR[/member]
Αν στις προτεραιότητές σου προηγείται η χωρητικότητα, τότε θα σου συνιστούσα τον cubis 1. Έχει μία μικρή καμπύλη εκμάθησης το σφίξιμο της αντίστασης, για να μην έχεις ούτε μπουρμπουλήθρες ούτε υποτροφοδοσίες, αλλά όταν το συνηθίσεις θα έχεις σφιχτή τσιγαρίσια τζούρα, μεγάλη χωρητικότητα (4ml, αν δεν κάνω λάθος) και εύκολο γέμισμα χωρίς χαρτοπετσέτες κτλ.

Αν στις προτεραιότητές σου είναι το απόλυτα απροβλημάτιστο, τότε ijoy elf. Κανένα μα κανένα πρόβλημα (εδώ και κάναν μήνα τον έχει μία φίλη και τον έχω από κοντά συνέχεια) και έχει πολύ καλή τσιγαρίσια τζούρα. Μόνο μειονέκτημα η μικρή χωρητικότητα και ότι δεν μπορώ να τον βρω πουθενά σε μαύρο χρώμα!

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #741 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2017, 16:06 »
 Για το airflow όντως και εγώ κανα δυο φορες που γέμισα χωρίς να το κλείσω, δεν είχα ζήτημα. Για το κόλλημα τώρα 2 με pico,πραγματικά δεν θυμάμαι πόσο το έσφιξα. Αν τελικά κάποτε καταφέρω να το ξεκολλήσω, θα το ξανασυνδέσω με τον τρόπο που είπες :D

 Γενικά, είναι ένα πολύ καλό προιόν που νομίζω πως αδικείται,από κάποια αρνητικά reviews. Συμφωνώ κάποιες αστοχίες μπορούσαν να μην γίνουν, όμως από άποψη γεύσης απλά τα σπάει.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #742 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2017, 16:14 »
Υπάρχει περίπτωση να σου έχει κολλήσει από υγρό που έτρεξε στην επιφάνεια επαφής άτμο και mod και με τη ζέστη να έγινε "καραμέλα"!
Τότε βγάλε μπαταρία και με ένα βρεγμένο χαρτομάντηλο, άφησε να ποτίσει λίγο η ένωση άτμο και mod και μετά χρησιμοποίησέ τον άτμο μέχρι να ζεσταθεί και προσπάθησε, όπως είναι ζεστός, να τον ξεβιδώσεις (όχι βέβαια και πολύ ζεστός, γιατί οι διαστολές των μετάλλων των σπειρών των πόλων θα σε δυσκολέψουν περισσότερο).

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #743 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2017, 16:32 »
 Ασε είμαι ατζαμης. Θα το πάω στο κατάστημα που το αγόρασα να μου βρουν λύση. Όχι πως είναι μεγάλο πρόβλημα, μου αρεσει περισσότερο από τον mini, αλλά ντάξει μην έχουμε και καμιά έκρηξη.

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #744 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2017, 16:54 »
 H aspire μετα τον πολυδιαφημιζομενο ,  Nautilus x , μας φόρεσε ένα ακόμη καινούργιο <<παλτό>> τον Nautilus 2, η , αλλιώς <Ο άνθρωπος με το χαρτομάντηλο> :)) :))

Αποσυνδεδεμένος shlaxim

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #745 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2017, 09:46 »
Βλεπω ηδη χαρτοπετσετουλα στο πανω μερος του glass ανοιγοντας τον. Μαλλον πρεπει να βρω μαγαζι με Ijoy Elf να τον δοκιμασω στο πιο μικρο airflow μιας και δεν υπαρχει νημα εδω για τον συγκεκριμενο να διαβασω εντυπωσεις. Ευχαριστω πολυ φιλε μου.
Αγαπητε ευχαριστω για την βοηθεια. Φυσικα το εχω διαβασει το ηδη νημα. Ρωτησα μηπως μου εχει ξεφυγει και υπαρχει καποιος ατμο πιο ψαγμενος, και ενδεχομενως λιγοτερο δημοφιλης αν θες, στα χαρακτηριστικα που ψαχνω, διοτι απο οτι ειδα, δεν υπαρχει.
Οι επιλογες μου ειναι 3.
α) Μενω ναυτιλο 2, την χαρτοπετσετα δεν την γλιτωνεις, ειτε λιγο στο πανω μερος του glass οταν τον ανοιγεις, ειτε λιγο στο airflow στις τρυπουλες. Τον εχω γεμισει 10 φορες 10 μερες που τον εχω.
β) iJoy Elf, επειδη εχει σχεδον τις ιδιες airflow με τον ναυτιλο, ισως στην πιο μικρη να ειναι το ιδιο.
γ) Melo 4 με 1.8coils του Triton. Ομως το μεγαλο airflow οσο και αν πες το κλεισω, με κανει διστακτικο, εχοντας τον cubis 2 με κλειστο airflow 1.5 coils να ειναι πιο αερατος του Ναυτιλου.
Ευχαριστω

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων <--Click
Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click

Έχω και τους 2 (ναυτ 2 και Ijoy elf)
Πλέον χρησιμοποιώ μόνο τον elf με αντιστάσεις 1,8 του ναυτίλου. Πολύ πιο εύκολο γέμισμα και καμία διαρροή χωρίς να χρειάζεται ιδιαίτερη μεταχείριση.
Ανοίγεις,γεμίζεις,κλείνεις,ατιμάζεις. Γεύση,ντουμάνι,air flow δεν έχω βρει καμία διαφορά μεταξύ των 2.
Εάν το έχεις στο μυαλό σου go for it  

Αποσυνδεδεμένος ExCiZieR

  • *
  • 18
  • My devices - https://i.imgur.com/l7IRoFM.jpg
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #746 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2017, 15:02 »

Επειδη στον ναυτιλο 2 ατμιζω στην πιο μικρη τρυπουλα και εγω 1.8, μπορεις να μου πεις αν ειναι - ακριβως το ιδιο - στον elf? Αν η πιο μικρη του elf ειναι παρομοια μεν, αλλα σαν την 2η σκαλα του ναυτιλου, με βλεπω για δευτερο ναυτιλο :). Μου αρεσει παρα πολυ η πρωτη σκαλα.
Ειδα σε κατι reviews και τον Nicolas της Vapefly, αντε και τον παιρνεις απο εξω, κεφαλες αντε βρες δεν ειναι και TPD... ενω aspire βρισκεις και στο περιπτερο που λεει ο λογος.
Ευχαριστω εκ των προτέρων.
Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 29, 2017, 22:36 από antonelos »

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #747 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2017, 15:22 »
Μια ματιά να ρίξεις στο ίντερνετ, θα δεις ότι ο elf είναι (σχεδόν) αντιγραφή του ναυτίλου 2, αλλά με ευκολότερο άνοιγμα αναπλήρωσης υγρού. Παίρνει την 1.8Ω του Ναυτίλου 2 και έχει τις ίδιες τρύπες εισαγωγής αέρα. Αν το drip tip του ναυτίλου 2 (που "κραυγάζει" για σφιχτές τσιγαρίσιες τζούρες) είναι ένα ακόμα στοιχείο του, που σε έχει "βολέψει" στην εντύπωσή σου γι' αυτόν, με 2 ευρώ παίρνεις ένα ακόμα και το βάζεις στον elf.

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #748 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2017, 15:39 »
 Το προβλημα μου λύθηκε. Τον είχα απλά σφίξει πολύ στον ατμοποιητη. Πάντως για να παραπονιέται τόσος κόσμος για διαρροές και τα λοιπά, υποθέτω πως μια παρτίδα βγήκε προβληματική.
 Τώρα σε σύγκριση με τον mini  στην 1.8 πάντα, ο 2 δίνει πιο χορταστική τζούρα,αλλά από την άλλη δεν έχει τόσο "καθαρή" γεύση. Το συγκεκριμένο ατμοποιητή τον χαραμίσεις αν τον κάνεις χρήση με οτιδήποτε άλλο πέρα της 0.7

Αποσυνδεδεμένος ExCiZieR

  • *
  • 18
  • My devices - https://i.imgur.com/l7IRoFM.jpg
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #749 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2017, 15:41 »
Μια ματιά να ρίξεις στο ίντερνετ, θα δεις ότι ο elf είναι (σχεδόν) αντιγραφή του ναυτίλου 2, αλλά με ευκολότερο άνοιγμα αναπλήρωσης υγρού. Παίρνει την 1.8Ω του Ναυτίλου 2 και έχει τις ίδιες τρύπες εισαγωγής αέρα. Αν το drip tip του ναυτίλου 2 (που "κραυγάζει" για σφιχτές τσιγαρίσιες τζούρες) είναι ένα ακόμα στοιχείο του, που σε έχει "βολέψει" στην εντύπωσή σου γι' αυτόν, με 2 ευρώ παίρνεις ένα ακόμα και το βάζεις στον elf.
To driptip του ναυτιλου το λατρευω. εχω βαλει το 2ο σε αλλο ατμο. Οποιον ατμο εχω αυτο το driprip θα φοραει.
Εχω δει τα video review μεταξυ των δυο, ελληνικα και ξενα. Αλλα δυστυχως κανεις δεν τα συγκρινει στην πρωτη σκαλα που κανω εγω. Ασε που μερικα video δεν ειναι καν με την 1.8.
Γενικα εχοντας πλεον 4 ατμο συνολικα, ειμαι πολυ "ψειρας" αν μου επιτρεπεις τον ορο, γιατι πχ σφιχτη τσιγαρισια ειναι και ο cubis 2, αλλα τελικα οχι αρκετα για το γουστο μου. Και ο Guardian καλος, αλλα και παλι λιγο αερατος για μενα.
Επειδη ο φιλος πιο πανω εχει και τους δυο (nautilus και elf), και μαλιστα κανει την 1.8 νομιζω ειναι ο ιδανικος να με διαφωτισει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63687 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172856 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278258 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43884 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix