vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

610 επισκέπτες, 8 χρήστες
maprix, Buliwyf, vag21, Jorge, Tazz, Micha3L, manoslykos, tibolaso

Twitter

Juul by Pax: A sertico review.

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Juul by Pax: A sertico review.
« στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 09:14 »
Juul by Pax: A sertico review

Πρελούδιον:

Υποψιάζομαι ότι θα μπορούσα να κάνω κάτι χρήσιμο ή ενδιαφέρον με την ζωή μου. γ@#ώτο! Και αν όχι με την ζωή μου, ίσως αυτό το βράδυ. Άλλωστε είναι νύχτα στην Νέα Υορκη. Αντ’ αυτού, ας κάτσω να γράψω άλλο ένα σέρτικο ριβγιου για την ενημέρωσιν του κοινού και την διασκέδασην της γαλαρίας:idiot1:

Κατα τα γνωστά: Η συσκευή έρχεται σε μια πανέμορφη κασετίνα. Πέντε κλικ ανοίγει, πέντε κλείνει. Βασικά όχι. Τίποτα γνωστόν δεν ισχύει. Η εταιρία που το βγάζει έχει μεγάλη πορεία στον χώρο της ατμοποίησης στερεών φυτικών προϊόντων και το juul δεν είναι το “τυπικο” cig-alike.


Η συσκευή έρχεται σε ένα μικρό κουτί. Μέσα περιέχει:

Εγγύηση ενός χρόνου για την συσκευή. (!!!) Είναι όμορφο να ξεφευγεις από τον κόσμο του DOA.
To Juul ήμι-φορτισμένον.
Usb μαγνητικός φορτιστής
4 ποντς με υγρό: Βιργινία, Κρεμα Μπρουλε, Μεντοκάτι και ένα φρούτο. Ξέχωρα κυκλοφορεί και ένα μάνγκον.

Μάνιουαλ κλπ τρέχα γύρευε στο μαγικό πράγμα που λέγεται ιντερνέτ. Όχι στο κουτί. Έγκλημα απο μόνο του!!! Τί θα έχουν να δείχνουν οι ριβγιούερ τώρα;  :wall:


Εισαγωγή:

Δεν υπάρχει αμφιβολία: Πρόκειται για μια cig-alike συσκευή. Ίσως καλύτερα cigalike 2.0
Κρατάει αρκετά απο τα χαρακτηριστικά των συσκευων αυτών, χωρίς να προσπαθεί να δείχνει 100% σαν τσιγάρο (φωτάκι κάφτρας, κυλινδρικό σχήμα). Κάθε άλλο. Στα χαρακτηριστικά που έχει τώρα…

Η συσκευή είναι  εξωτερικά από αλουμίνιο, αυτόματη, με έλεγχο θερμοκρασίας και με κλειστό τανκ-ποντ 0.7 μλ.

Ένα φωτάκι ανάβει κατα την τζουρα.
Δυο ταπ και το φωτάκι περνάει απο τρία χρώματα σαν ένδειξη του μπάτερι. Γκρίν. Γελοου. Ρεντ.
Μπόνους ποίντς στους αναγνώστες που θα βρούν την αντιστοιχία χρώματος επιπέδου μπαταρίας.

Κουνώντας την συσκευή γύρω γύρω, το φωτάκι παίζει στα χρώματα του ουράνιου τόξου. Χρησιμότητα αυτού; Καμία. Απολύτως. Τζαστ το φακ γουιθ γιου.  :o

Τέλος, η συσκευή είναι ΠΟΛΥ ελαφριά (το χέρι μου λέει πως είναι αρκετά κοντα στο βάρος με μια κεφαλή ccell vaporesso (!). Το μυαλό μου λέει πως το χέρι μου δεν είναι ζυγαριά και το ζύγι μου είναι 8000 μίλια μακρυά.)

Αι λειτουργία:

Βάζεις ποντ, ρουφας. Τέλος. Τα ποντς μπαινοβγαίνουν και έχουν δυο κλικ όταν τα βάζεις. Απλό. Ευκολο. Γρήγορο. Ακόμα καλύτερα: Χωρίς το ΒΙΔΩΜΑ. Μα μπορείς να ατμίσεις χωρίς να βιδώσεις;  :idiot1:

Το… “ζουμί”:

Το υγρό που περιέχεται είναι 50άρι (5% νικοτίνη κατ’ όγκο) και περιέχει benzoic acid. Εδώ κάπου έρχεται το ενδιαφέρον κομμάτι. Το concept της συσκευής δεν είναι τα ντουμάνια ατμού. Η συσκευή προσφέρει μια ευχάριστη ατμιστική αντικατάσταση του καπνίσματος. Καθώς δεν χρειάζεται να ατμοποιήσει λίτρα υγρού, μια μικρή μπαταρία (Λιπο κάπου πήρε το ματί μου, άγνωστα τα mah) προσφέρει πολύ καλή αυτονομία και η συσκευή μπορεί να παραμένει υπέροχα μικρή και βολική. Ακόμα η μπαταρία φορτίζει σε μία ώρα. 

Τα πλεονεκτήματα αυτού, για μένα τουλάχιστον, είναι προφανή: Πολύ θελκτικό για καπνιστές, καταπληκτικό σαν stealth vape καθώς δεν φαίνεται με τίποτα, δεν έχει σύννεφα και σου δίνει πλέρια νικοτίνη.

Ακόμα, ακολουθώντας αυτό που λέει ο ντοκτορ, άλλα μου λέει και η φτωχή λογική μου, προτιμώ να κάνω 4 μλ 12άρας παρά λχ 16 μλ 3άρας.

Στα μειονεκτήματα της συσκευής είναι το ακριβό κόστος χρήσης, το κλειστό σύστημα τανκ και η περιορισμένη επιλογή σε γέυσεις/νικοτινες. Ακόμα, πιστευω πως για καπνιστές των 2+ πακέτων η συσκευή θα αποδειχθεί σύντομα ανεπαρκής και θα πρέπει να πάρουν δεύτερη ή να μεταπηδήσουν γρήγορα σε μοντ.  :hmmm:


Προσωπικά, βρίσκω την γεύση και το χτύπημα εξαιρετικά. Και το χτύπημα λογικό θα με πείς. 50άρι είναι αυτό. Άλλα η γευση; Δεν έχει ίχνος φιτιλιού/βαμβακιού/καμένου/πλαστικίλας. Μόνο γεμιστικός ατμός που αφήνει μια έντονη απολαυστική επίγευση. (Έπαθα πλάκα με το virginia)  :yes_hapy:

Στα λοιπά, τα pods νομίζω πως ίσως να μπορούν να ξαναγεμίσουν. Κατασκευαστικά η αντίσταση είναι στον πάτο, πάνω έχουν μια τάπα σιλικόνης και στο επιστόμιο εσωτερικά έχουν δυο μικρά λευκα “σφουγγαράκια” για να παγιδεύουν τους υδρατμούς και να μην έρχεται υγρό στο στόμα. 


Το Ρέζουμι

Σίγουρα είναι μια διαφορετική συσκευή. Για το 95% των ντούρων ατμιστών δεν πρόκειται να αντικαταστήσει τα μοντ τους. Δεν είναι ο σκοπός της αυτός. Απο την άλλη είναι ένα εξαιρετικό stealth/ companion/ backup vape και θα βοηθήσει πολύ κόσμο να κάνουν τα πρώτα τους βήματα στον ατμό. Μου αρέσει ακόμα, ότι by design δεν είναι συσκευή που θα την έχεις πιπίλα. Για αυτούς τους λόγους, άλλα και για… εγκυκλοπαιδικούς πιστεύω πως έχει ένα ενδιαφέρον το ριβγίου.

Καθώς θυμάμαι τους 9 περίπου ΕΠΩΔΥΝΟΥΣ μήνες με το Mini & More που με οδήγησαν ξανά στην κάυση , σκέφτομαι πόσο καλύτερα θα ήταν με το juul… Στο σήμερα, σίγουρα δεν πρόκειται να αντικαταστήσει τα μοντ μου ή να το έχω για all day vape, άλλα εξίσου σίγουρα θα τσιμπήσω και ένα δεύτερο να βρίσκεται.  8)


Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Juul by Pax: A sertico review.
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 09:44 »

Αποσυνδεδεμένος Gatilaras

  • **
  • 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Που πας ρε γιδα μες την καταιγιδα χωρις μπλοκε?
Απ: Juul by Pax: A sertico review.
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 12:12 »
Ελλαδισταν παιζει πουθενα?? :confused1: :confused1: :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος itsmethanos

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
  • Psychedelic
Απ: Juul by Pax: A sertico review.
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 15:57 »
Η pax είναι η apple των vaporizers (σε θέμα τιμής απόδοσης και design). Η τεχνολογία που έχουν αναπτύξει όλα αυτά τα χρόνια για ατμοποίηση “στερεού καυσίμου” κάνει το παιχνίδι της Philip moris να μοιάζει πατίνι μπροστά σε Ferrari. Έχει σώσει χιλιάδες ανθρώπους από την καύση.

Ελλάδα σιγά μην παίζει και να το έβλεπα σε ένα μαγαζί δε θα το αγόραζα. Τα προηγούμενα μοντέλα της δεν ήρθαν ποτέ Ελλάδα και και λίγα μαγαζιά που έλεγαν ότι τα πουλάνε, πουλάγανε κλώνους από την Κίνα (για τη συγκεκριμένη συσκευή ίσως ο κλώνος να μην είναι θέμα, για τα προηγούμενα μοντέλα ήταν). Ασε που αν σε βλέπανε με κανένα pax στον δρόμο θα σε λέγανε χασικλή, ενώ τώρα με το μαραφέτι της pm κουβέντα χαχα
 
 Στο θέμα μας. Δείχνει πάρα πολύ όμορφη συσκευή και σίγουρα θα λειτουργεί απροβλημάτιστα όπως και τα άλλα μοντέλα της εταιρείας, αλλά δε το βλέπω βολικό αυτό το σύστημα με τα
pods, εκτός και αν βγάλουν κανένα που να ξαναγεμίζει με οτι υγρό θέλουμε. 

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Juul by Pax: A sertico review.
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 16:04 »
@sertikos, καλησπέρα. Πολύ όμορφη παρουσίαση, αν και δεν κοιτάζω καθόλου το προϊόν. Απολαμβάνω όμως το υπέροχο γράψιμο, γραμμή γραμμή. Υπέροχος, αγαπητέ φίλε!

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Juul by Pax: A sertico review.
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 11, 2017, 08:30 »
@Gatilaras Συ είπας αδερφέ... Ελλαδιστάν. Μόνη λύση να στο φέρει η... θεία απο το σικάγο... μαζί με τις σοκολάτες και την αμερικάνικη βοήθεια.  :laugh1:

@itsmethanos Pax is good but Crafty is better.  8)

@JoeBarTeam  :-[. Σε μερσώ.

Ρέστα Α':

Αναρωτιέμαι αν είναι εφικτή η νόμιμη εμπορική εισαγωγή. Το TPD και ο νέος ελληνικος νόμος επιτρέπουν υγρά άνω του 20mg αν είναι σε "κλειστα" τανκ-ποντς; Κάνας νομομαθείς στην παρέα;

Μικρή παρατήρηση: Μετά απο λίγα ποντς που έχω κάνει μπορώ πω πως θεωρώ πιθανό το βενζοικό οξύ https://en.wikipedia.org/wiki/Benzoic_acid να έχει την... σημασία του στην αφομοίωση της νικοτίνης απο τον οργανισμό και μια χρηστική αξία ως πρόσθετο στα υγρά.

Σε μια συνέντευξη, οι Paxάδες, ισχυρίζονταν πως στην φύση συνυπάρχει με την νικοτίνη και την κανεί πιο "palatable" στον οργανισμό. Ακόμα μιλάγανε για την σημασία που έχει η θερμοκρασία στην διαδικασία στη ατμοποίησης. 

Για το πρώτο, εμπειρικά θα πω οτι "there might be something there". Για το δεύτερο, είμαι σίγουρος, εμπειρικά, λογικά, επιστημονικά. 

Αυτά. Ρωτήξτε ελεύθερα. 









Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Juul by Pax: A sertico review.
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 11, 2017, 11:09 »
Μετά την εφαρμογή της TPD, δεν επιτρέπεται η εμπορία υγρού αναπλήρωσης άνω των με περιεκτικότητες νικοτίνης άνω των 20mg/ml. Επιπλέον, τα Pods δεν επιτρέπεται να έχουν χωρητικότητα άνω των 2ml.

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Εντυπώσεις χρήσης
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 15, 2017, 06:24 »
Καθώς κάθομαι να γράψω τα σχόλια μετά απο μερικές μέρες χρήσης, ρίχνω κλεφτές ματιές στην συσκευή.
Το σκούρο ματ αλουμινένιο σώμα της προσδίδει μία αίσθηση ποιότητας.  :yes:

Αν έπρεπε να αξιολογήσω την συσκευή θα τις έβαζα Α με τόνο. Πράγμα σπάνιο, ως και μοναδικό  :laugh1: για τις σέρτικες αξιολογήσεις.

Το μόνο αρνητικό που εντοπίζω είναι ότι "δένεσαι" με το κλειστό σύστημα με τα ποντς και το σχετικά αυξημένο κόστος χρήσης. Βέβαια, στην αγορά που κυκλοφορεί, ααχ Αμέρικα Αμέρικα,  τα εισοδήματα καθώς και το κόστος των εναλλακτικών επιλογών είναι διαφορετικά οπότε το θέμα κόστους είναι μάλλον ανύπαρκτο.

Όσο για το κλειστό του πράγματος, από εδώ που κάθομαι δεν βλέπω γιατί δεν μπορεί κάποια άλλη εταιρία να κυκλοφορήσει συμβατά ποντς. Ακόμα, ίσως και σημαντικότερα, τα ποντς μπορούν να επαναγομωθούν.  :thumpup:
Προφανώς κάποτε θα τα φτύνουν οι αντιστάσεις, άλλα με τόσο μικρές ποσότητες υγρού...


Η μπαταρία σε βγάζει άνετα ένα ποντ και εμένα τουλάχιστον μια ήπια μέρα.

Το γεγονός ότι δεν το έχεις πιπίλα (50άρι γαρ- που πας ρε καραμήτρο) κάνει την αίσθηση χρήσης του και την επίδραση παρόμοια με αυτές του - θου κύριε φυλακί το στόματί σου- κανονικού τσιγάρου.

Στις τζούρες παίζει καλα απο ήπιες αργές MTL μέχρι βεεερι ρεστρικτεντ πνευμονικές όπου και κλωτσάει σαν ταύρος βέβαια. 

Σε θερμοκρασίες -5 και κάτω, η ισχύς της μπαταρίας δείχνει τα όρια της. Ναι, τον έχω δαγκώσει στο νιου-γιορκι.

Αυτό που σίγουρα με έχει εντυπωσιάσει είναι η τροφοδοσία των ποντς. Καταπληκτική. Δουλεύει, και απλώς δουλεύει, μέχρι να στραγγίσει χωρίς κανένα πρόβλημα. Το υγρό όταν μειώνεται, εφάπτεται σε ένα μικρό κενό που έχει η καμινάδα με τα τοιχώματα του ποντς και τροφοδοτεί εξαιρετικά μέχρι τέλος, παρα την παχύρευστη φύση του. Μηδέν καμένο, μηδέν κούφια τζούρα, μηδέν χαρτοπετσέτα, μηδέν ταλαιπωρία. ΙΤ ΤΖΑΣΤ ΓΟΥΟΡΚΣ. Α'  :respect:

Εν κατακλείδι:

Α) Πολύ θα ήθελα να το δώ στο Ελλάντα. (Α ρε γ***** TPD) :wall:
Β) High nicotine Rulez. :angel:
C) Νομίζω πως, οι ντούροι καπνιστές που θέλουν να έρθουν στον ατμό πρέπει να αρχίζουν τουλάχιστον με 18άρι υγρό και τα καταστήματα να σταματήσουν να σπρώχνουν πνευμονικόμηδενλιτρακαταναλώνωφαση υγρά για να βγάλουν μπικικίνια.  :hmmm:
D) Ξάφνου, τα μοντάκια μου... βαρύνανε.  :-[
Ε) Προσπαθώ να βρω κουσούρια και δεν βρίσκω, που έλεγε και μια ψυχή. Ίσως ο πανδαμάτωρ χρόνος να βοηθήσει... :hmmm:
F) Θα σώσει πολύ κόσμο από την καύση αυτή η συσκευή.  :thumpup:

TLDR: Σηκωθείτε απο ντιβάνια και καναπέδες και αρχίστε τα τηλέφωνα στην θεία απο το σικάγο. Ακόμα καλύτερα σηκώστε τα τηλέφωνα και ξεχέστε στους TPDαρμόδιους/γραφτείτε στην κοινότητα. Αξίζει!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1100839 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 476 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 330 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22158 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284911 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209448 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315344 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15461 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126669 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95153 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem