vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

358 επισκέπτες, 4 χρήστες
Ηρακλης, bloodlessz, trabaman, Jorge

Twitter

Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #150 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 13:45 »
Η άποψή μου για την συνέντευξη έχεις ως εξής:

1) Μπράβο στον Kostas44 για τη δημιουργία της συνέντευξης με τον συγκεκριμένο καλεσμένο. Ως "δημοσιογράφος" θα έπρεπε να είναι πολύ καλύτερος, αλλά ο άνθρωπος δεν είναι δημοσιογράφος... :))  

2) Ένα μεγάλο ποσοστό σχολίων στο chat ήταν κατωτάτου επιπέδου και εκτός θέματος. Θεωρώ οτι σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να αποφεύγεται η φλυαρία και τα εκτός θέματος μηνύματα, ώστε να εμφανίζονται μόνο ερωτήσεις που πρέπει να απευθυνθούν στον καλεσμένο. Έτσι όπως γινότανε ο χαμός πως να προλάβει κάποιος να δει τις ουσιαστικές ερωτήσεις και να απαντήσει ανάλογα?

3) Ο Πάνος Παναγιωτόπουλος, νυν πρόεδρος ΣΕΕΗΤ, αλλά παράλληλα δημιουργός (Atmoslab) και παλαιότερα συμφορουμίτης ατμιστής (Kallitexnis), ας μην ξεχνάμε οι παλαιότεροι και ας μαθαίνουν οι νεώτεροι, οτι ήταν αυτός που πριν κάποια χρόνια μας δίδασκε ως χημικός κυρίως, γύρω από DIY, τα υγρά και πολλά άλλα, καθώς και τι να απαιτούμε από τους κατασκευαστές πχ γυάλινα μπουκαλάκια, αναλύσεις κλπ. Όταν έκανε τη δική του επιχείρηση, αυτά που απαιτούσε από τους άλλους, τα έκανε πράξη στην δική του. Ως ατμιστές λοιπόν, μας βοήθησε πάρα πολύ και καλό θα ήταν οι νεώτεροι να τον αναζητήσουν ως μέλος εδώ μέσα και να διαβάσουν όλα τα ποστ του, προκειμένου να μάθουν σωστά από τον χημικό και όχι από όποιον ημιμαθή λέει τις μπούρδες του (το γράφω γιατί οι "ειδικοί" αυξάνονται με τρομερούς ρυθμούς και το μέτρο χάνεται πλέον...).

Ως πρόεδρος πλέον του ΣΕΕΗΤ, πολύ σωστά τα είπε κατά τη γνώμη μου. Αντιπροσωπεύει επιχειρήσεις και όχι ατμιστές. Ναι, δεν γίνεται να υπάρξουν οι επιχειρήσεις χωρίς τους ατμιστές, αλλά είναι σύνδεσμος εμπόρων-εισαγωγέων και όχι όλων όσων ασχολούνται με τον ατμό. Κάποια σημεία ενδιαφέροντος είναι κοινά πχ άτμισμα σε δημόσιους χώρους (για τους εμπόρους σημαίνει αύξηση των ατμιστών, άρα των πωλήσεων, ενώ για εμάς την ελευθερία να ατμίζουμε στους παραπάνω χώρους, με μέτρο και σεβασμό στον συνάνθρωπο εννοείται). Κάποια άλλα σημεία είναι αντίθετα πχ αγορές από το εξωτερικό. Η απαγόρευση συμφέρει τους εμπόρους, αλλά δεν συμφέρει τους ατμιστές. Ας κάνουμε λοιπόν κι εμείς τον σύλλογό μας για να δώσουμε τις μάχες για τα δικαιώματά μας. Αλλά ήδη υπήρξαν πολλά καθάρματα κυρίως σε ομάδες του fb που κατηγόρησαν την προσπάθεια που έκαναν συνατμιστές... Καθισμένοι στον καναπέ τους και έχοντας ακόμη τα φράγκα για πανάκριβες αγορές, μιλούσαν με απαξιωτικό και προσβλητικό ύφος, γι' αυτούς που κάτι προσπάθησαν να κάνουν... Φυσικά αυτοί δεν έκαναν το παραμικρό, διότι πέρα από το να επιδεικνύουν τον εξοπλισμό τους, είναι ανίκανοι για οτιδήποτε άλλο...και αυτό το ξέρουν υποσυνείδητα... Αν ήταν άξιοι να εισπράξουν μπράβο σε άλλους τομείς της ζωής τους, δεν θα είχαν καμιά ανάγκη να επιδεικνύουν τον εξοπλισμό για να εισπράξουν ένα "like". Επανέρχομαι, λέγοντας επίσης οτι οι έμποροι δεν έχουν καμιά απολύτως υποχρέωση να απορροφήσουν τον φόρο. Κι εγώ αν ήμουν στη θέση τους, το ίδιο θα έκανα. Δημιουργώ μια επιχείρηση για να ζήσω και μάλιστα όσο το δυνατόν καλύτερα. Προσπαθώ να είμαι ευγενικός, να διαθέτω γνώσεις, να πουλάω σε λογικές τιμές και κυρίως να έχω ικανοποιημένους πελάτες. Από εκεί και πέρα, τον όποιο φόρο επιβάλλει το κράτος, γιατί να τον απορροφήσω εγώ όταν είναι τόσο μεγάλος (πχ βλέπε τον μέχρι πρότινως φόρο στις μηδενικές). Ναι, θα κάνω οτι καλύτερο για τους πελάτες μου, αλλά όχι να δουλεύω τόσες ώρες για ψίχουλα (αν απορροφούσα τον φόρο εννοώ και διευκρινήζω οτι δεν έχω κατάστημα). Τον φόρο ο έμπορος τον προκαταβάλλει και ελπίζει να πουλήσει για να τον εισπράξει. ΑΝ πουλήσει όλο το στοκ και ΑΝ δεν πετάξει ποσότητες υγρών που έληξαν... Μήπως τελικά υποχρεώνεται έμμεσα να μας δανείσει λεφτά και ίσως κάποια τα χάσει?... Ας το σκεφτούμε και έτσι...  :hmmm:  Να σκεφτούμε και πόσα καλείται να πληρώσει για να νομιμοποιήσει το κάθε εισαγόμενο και μη, προϊόν που θα διαθέτει προς πώληση?... Να σκεφτούμε και πόσα προϊόντα μένουν στο ράφι για μήνες, ίσως και χρόνια, λόγω της εξέλιξης και των πολλών νέων μοντέλων που κυκλοφορούν?...

Επισημαίνω οτι ο ΣΕΕΗΤ έκανε προσφυγή στο ΣτΕ για το άτμισμα στους δημόσιους χώρους και όπως είπε ο πρόεδρός του, έδωσε και μάχη για να μην απαγορευτούν τα αρώματα και την κέρδισε. Αυτά συμφέρουν και εμάς, αλλά εμείς τι κάναμε για τα δικαιώματά μας? Αν είχαμε άραγε τον σύλλογό μας, εμείς θα ενδιαφερόμασταν για τα δικαιώματα των εμπόρων?.... Γιατί κι εμείς χωρίς τους εμπόρους (παγκόσμια), δεν θα μπορούσαμε να ατμίσουμε ίσως... Μην βλέπουμε λοιπόν μόνο την μια πλευρά, αλλά ας προσπαθήσουμε να δούμε τα πράγματα αντικειμενικά, με ψυχραιμία και σεβασμό προς όλους. Πολλές φορές χάνουμε το μέτρο και γινόμαστε παράλογα απαιτητικοί νομίζω... και εκτός απ' την συγκεκριμένη περίπτωση (απαίτηση απορρόφησης φόρου από εμπόρους και ο σύνδεσμος εμπόρων να μάχεται και για τα συμφέροντα των πελατών του), να θυμήσω τι έγινε πχ με τη fasttech?... Τι ωραία και τι φθηνές τιμές είπαμε όλοι και τι ωραία που τα στέλνει χωρίς μεταφορικά... Λίγο καιρό μετά, γκρίνια γιατί δεν είναι ακόμη χαμηλότερες οι τιμές, γκρίνια γιατί δεν κάνει ακόμη μεγαλύτερες εκπτώσεις κλπ. Όλα τα παραπάνω βέβαια όχι από όλους εννοείται, αλλά από κάποιους. Πόσοι κάναμε την αυτοκριτική μας, πριν κρίνουμε και απαιτήσουμε από τους άλλους?.... Μήπως οι απαιτήσεις μας ξεπερνούν τα λογικά όρια?

Τέλος, επιβραβεύω τον Παναγιωτόπουλο για το οτι παραχώρησε αυτή τη συνέντευξη για να μας ενημερώσει, αλλά και για την ενημέρωση που μας παρέχει κάποιες στιγμές από το fb. Θα ήθελα περισσότερη ενημέρωση και εκπαίδευση ως χημικός που είναι, αλλά καταννοώ οτι είναι πολυάσχολος...


ΥΓ Συγγνώμη για το σεντόνι. Γράφω σπάνια, αλλά γράφω όταν κάτι έχω να πω που θεωρώ οτι έχει αξία. Σαφώς και είναι η υποκειμενική μου γνώμη όλα τα παραπάνω και ίσως να κάνω και λάθος σε κάποια σημεία... Κάποιες υπερβολές γράφτηκαν για να γίνω κατανοητός...

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #151 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 14:21 »
Ωραίος :respect:

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #152 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 15:19 »
[justify]Διαβάζω τον αγαπητό sensk3 και απορώ. Πώς μία τόσο σωστή θέση καταστρέφεται από άσκοπη πικρία.[/justify]

[justify]Η Κοινότητα Ελλήνων Ατμιστών αποτελείται από ατμιστές, μέσα σε αυτούς ήταν και είναι ο αγαπητός Kostas44. Όλοι συμφωνούμε πως είναι από τα πιο αξιόλογα μέλη στον ατμιστικό χώρο, επομένως, άσκοπη η χιουμοριστική διάθεση διόρθωσης ως προς το δημοσιογραφικό καθήκον κι ο τονισμός μη επαγγέλματος, είναι γνωστά όλα όσα έχει προσφέρει τόσο απλόχερα. Το σύνολο των σχολιασμών πώς το ορίζουμε ως κατώτερου (όχι κατωτάτου) επιπέδου; τσατ ίσον τσατ, δεν πάει παραπέρα, το ρημάδι.[/justify]

[justify]Ένα ακόμα λάθος. Δεν υπάρχει πουθενά και σε καμία δημοκρατική λειτουργία το προσωποπαγές δικαίωμα. Ποιος χημικός και ποιος (ίσως) αναντικατάστατος; ποιος αλμπάνης παύλα αλχημιστής, καθοδηγεί μάζες και κλωνοποιεί εαυτό; Αν, λοιπόν, βλέπω ημιμαθείς και “ειδικούς”, αν έχω ατμιστική πείρα, τότε: μ ι λ ά ω και δεν κουνάω δάχτυλο για όλα τα κακά που ήρθαν.[/justify]

[justify]Επίσης, δεν πρέπει να μας απασχολεί η τσέπη ή η επίδειξή της, ή ακόμα και το κάθε Facebook. Εξάλλου, κανένας δεν περισσεύει και κανένας δεν είναι κριτής όλων αυτών. Καλά κάνουν και επιδεικνύουν ό,τι μπορούν. Μην ξεχνάμε πως η ατμιστική παλαιότητα δεν είναι η εγγραφή σε φόρουμ. Ατμιστική παλαιότητα είναι όταν έχω κάτι να πω κι όχι όταν θέλω να βγάλω προσωπική πικρία.[/justify]

[justify]Τέλος, όταν κάποιος δεν επιθυμεί να συμμετέχει κάπου συλλογικά, αυτό δεν τον κάνει αυτόματα έρμαιο πικραμένων, σωστά;[/justify]

(δεν επιθυμώ εσωτερικό διάλογο για όλα τα παραπάνω, απλώς απόρησα για άλλη μία φορά κι έβαλα κι εγώ κάποιες σκέψεις μου). 

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #153 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 15:35 »
Παρακαλώ πολύ οι χαρακτηρισμοί να εκλείψουν.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #154 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 15:44 »
Αγαπητέ tsiv. Είστε ευγενέστατο, υπέροχο, καταπληκτικό, ανεκτίμητο, και σπουδαίο μέλος.  

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #155 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 15:52 »
Αγαπητέ Joe... δεν είμαι...

ευγενέστατο, υπέροχο, καταπληκτικό, ανεκτίμητο, και σπουδαίο μέλος.  
αλητάμπουρας είμαι αλλά μην το κάνουμε θέμα τώρα ε? :D

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #156 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 15:53 »
Είπαμε βρε Joe οι χαρακτηρισμοί να εκλείψουν, το χαβά σου εσύ! :))

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #157 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 16:10 »
Κάναμε αρκετοί κάποια σχόλια για το πώς χειρίστηκε την συνέντευξη ο Κώστας. Είναι απολύτως θεμιτό να υπενθυμίσουμε πως δεν είναι επαγγελματίας δημοσιογράφος ο άνθρωπος και πώς η όποια κριτική πρέπει να το λαμβάνει υπόψη της. Αυτή η υπενθύμηση δεν είναι προσβολή, είναι ακριβώς το αντίθετο.

Όσον αφορά τα "ημιμαθής", "αλμπάνης", "αλχημιστής"... απλά ντροπή!
Η όποια διαφωνία με τον Παναγιωτόπουλο για το τι εκφράζει ως πρόεδρος του συνδέσμου του δεν έχουν καμία σχέση με το αν είναι καλός επιστήμονας, καλός άνθρωπος, καλός Έλληνας ή οποιαδήποτε άλλη ιδιότητα.

Αν δεν έχεις τις γνώσεις να τον κριτικάρεις ως χημικό αλλά το κάνεις με τον εντονότερο τρόπο, αυτό είναι χυδαιολογία. Κι αυτό για τον άνθρωπο που ως μέλος μας έμαθε το 70% των όσων γνωρίζουμε για τα υγρά. Δεν είναι ευαγγέλιο κάθε του κουβέντα (τα έψαχνε κι αυτός, δεν ξέραμε τίποτα) αλλά είτε το γνωρίζεις είτε όχι ως μέλος του χρωστάς, γιατί οι απαντήσεις που έλαβες ως νέος ατμιστής βασίζονταν κατά πολύ σε πράγματα που μοιράστηκε μαζί μας, με ήθος και ευγένεια.

Αυτό είναι άσχετο με όποια σύγκρουση γίνει με αφορμή τις άλλες ιδιότητές του και δεν αποτελεί αγιογραφία για το τι κάνει ως πρόεδρος ΣΕΕΗΤ. Αλλά δεν γίνεται να βγάζουμε ανήθικο ή μ.... όποιον διαφωνούμε.



Αποσυνδεδεμένος jmekman

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #158 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 16:25 »
Εγώ απλά να προσθέσω στη γενικότερη κουβέντα:
ΣΕΕΗΤ δεν θα υπάρχει χωρίς ατμιστές, οπότε δεν είναι μονοδιάστατο το θέμα και ίσως είναι καλό να βρεθούν τα σημεία σύγκλισης, αν ο ΣΕΕΗΤ κοιτάξει μόνο το συμφέρον του θα το χάσει το παιχνίδι ( και μέχρι στιγμής νομίζω πως το μόνο που τους απασχολούσε είναι η απαγόρευση διασυνοριακών πωλήσεων, ακόμα και ο ΕΦΚ στις βάσεις τους βολεύει)

Η απορρόφηση μέρος του ΕΦΚ σε υγρά (όχι βάσεις), θα είταν μια κίνηση καλής θέλησης με πολύ θετικά αποτελέσματα για τους ίδιους τους εμπόρους και εδώ θα διαφωνήσω με πολλούς γιατί τα ποσοστά κέρδους είναι τεράστια και λαμβάνοντας υπόψιν το κόστος ανά περιεκτικότητα νικοτίνης θα μπορούσαν άνετα να απορροφήσουν τις αυξήσεις.

Από εκεί και πέρα εμείς αποφασίζουμε από ποιον και τι αγοράζουμε και ποιον και γιατί υποστηρίζουμε.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #159 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 18:35 »
[justify]@BigSur, καλησπέρα, τώρα σε διάβασα. ΔΕΝ έκανα κανένα χαρακτηρισμό πέρα από τη λέξη: πικραμένων. Η ανάρτησή μου ήταν απορία για την πιο πάνω ανάρτηση των όσων είπε το μέλος senk3 sensk3. Κανένας μα κανένας χαρακτηρισμός για κανέναν, είτε πρόεδρο κάπου, είτε απλό μέλος.[/justify]

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 19, 2017, 18:43 από JoeBarTeam »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #160 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 18:36 »
Οι πρόγονοι μας έλεγαν "παν μέτρον άριστον".
Η αλήθεια για το αν οι κατασκευαστές, οι μεσάζοντες, οι έμποροι και οι ατμιστές/καταναλωτές έχουν κοινά συμφέροντα, είναι κάπου στη μέση.
Δεν ζητάμε ελεημοσύνες, δεν ζητάμε να πεινάσει κανείς από τους παραπάνω για να ατμίζουμε εμείς.
Κοινός τόπος υπάρχει και είναι στηριγμένος στο γεγονός ότι η κατανάλωση (πωλήσεις) φέρνουν τα κέρδη.
Ας πέσει λίγο νερό στο κρασί της κάθε πλευράς γιατί αν μεθύσουμε όλοι θα εκτροχιαστούμε και δεν θα είναι καλό για κανέναν...

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #161 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 18:44 »
Ας πέσει λίγο νερό στο κρασί της κάθε πλευράς γιατί αν μεθύσουμε όλοι θα εκτροχιαστούμε και δεν θα είναι καλό για κανέναν...
Εδώ κρύβεται όλη η ουσία.   :thumpup:
ΜΙα οντότητα δεν είμαστε και δυστυχώς δεν θα γίνουμε. Ας επιτρέψουμε όμως στους εαυτούς μας και στους υπόλοιπους διαφορετικής ιδιότητας να είμαστε ευέλικτοι. Η ευελιξία δεν έχει να κάνει με απορρόφηση φπα και τα συναφή.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172481 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14101 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43511 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36153 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560023 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183105 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11177 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364