vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

351 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, bloodlessz, dvelev, Jorge, billythekid

Twitter

Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #15 στις: Ιανουαρίου 15, 2017, 01:34 »
Στις ερωτήσεις που εγώ έκανα απάντησε με μισόλογα η δεν απάντησε καθόλου και 2-3 ήταν καίριες.Γενικά τα μάσησε ο Πρόεδρος κσι δεν έπεισε με τις απαντήσεις του.Εμπορικός σύλλογος είναι αλλα θα έπρεπε στα μέλη του να κάνει και παρατηρήσεις για κάποια τραγικά πράγματα που όλοι έχετε δει

Αποσυνδεδεμένος Νικόλας Λογγινιδης

  • **
  • 396
  • Φύλο: Άντρας
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθεις
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #16 στις: Ιανουαρίου 15, 2017, 09:05 »
Επιτρεψετε μου μια μονο παρατηρηση. Ο κυριος Ατμος λαμπ, τον οποιο ευχαριστω τα μαλα γιατι τα δικα του προιοντα με συντροφευαν για χρονια,  εχει προσβληθει απο τον υιο της πολιτικαντιτιδας της ελληνικης. Δυσκολα αντιμετωπισιμος, με συμπτωματα που ομοιαζουν με αυτα της καβαλοκαλαμιτιδας. Συνηθως ο αρρωστος δεν το καταλαβαινει ποτε οτι πασχει ή το καταλαβαινει πολυ αργα.
Σοβαρα τωρα ας τους πει καποιος οτι χωρις πελατες το κλεινεις το μαγαζι. Και με τις τιμες που πανε να καθιερωσουν χερακι χερακι ολοι οι εμπλεκομενοι εκτος απο τους καταναλωτες τα λουκετα θα πεσουν βροχη.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #17 στις: Ιανουαρίου 15, 2017, 10:00 »
Δεν ξέρω αν θα βρέξει λουκέτα. 
Όλοι όμως θα πρέπει να προσαρμοστούμε στη νέα κατάσταση, και οι ατμιστές και οι έμποροι του κλάδου.
Μην ξεχνάτε ότι έρχεται και πανευρωπαϊκή οδηγία που θα καθορίσει ένα ελάχιστο ποσό φόρου ανά ml το οποίο θα εφαρμοστεί σε όλες τις χώρες. Το κλειδί είναι στη λέξη ελάχιστο από δύο σημεία. Την πιθανότητα το ελάχιστο ποσό να είναι πολύ υψηλότερο από τα 10cents / ml και την ευχέρεια του κάθε κράτους να επιβάλλει υψηλότερο φόρο από το ελάχιστο ποσό.
Πρέπει να οργανωθούμε ως ατμιστές. Γίνεται παιχνίδι σε ένα προιόν που μας αφορά και εμείς είμαστε χωρίς φωνή και αντιπροσώπευση προς το κράτος και προς τους επαγγελματίες του ατμιστικού χώρου. Θα αλλάξει όμως αυτό σύντομα, ευελπιστω προς το καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 15, 2017, 10:42 »
Η καταναλωτική συνείδηση χτίζεται πάνω στη λογική και κυρίως σε προσωπικές στερήσεις.
Τι είπε ο άνθρωπος?
Για πολλά... :respect:



Όπως επίσης συμφωνώ απόλυτα με αυτό... :thumpup:

ΥΓ:Κι εσύ πληρώνεσαι για αυτό που κάνεις. Το επάγγελμά σου δηλαδή. Όπως και όλοι όσοι έχουν (ακόμα) επάγγελμα.
Το άτμισμα δεν είναι επάγγελμα για σένα. Είναι χόμπυ ή ευχαρίστηση ή ψυχαγωγία ή ανάγκη ή όλα τα παραπάνω.
Φυσικά και θα το πληρώσεις. Που είναι το περίεργο σε αυτό;  :confused1:
Όλοι οι υπόλοιποι πληρώνονται ακριβώς διότι αυτό είναι το επάγγελμά τους.  :dontknow: Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 15, 2017, 11:38 »
Λουκέτα θα βρέξει σίγουρα.
Κι όχι επειδή θα τα έχουμε προκαλέσει εμείς. Απλά επειδή θα περιοριστούν/εξαφανιστούν οι λαμογιές και επειδή ο εύκολος τρόπος ανεξάρτητης εισαγωγής εξοπλισμού και υγρών θα εξαφανιστεί. Το κόστος φακέλου, εγκρίσεων και διάθεσης είναι τόσο δυσβάχτο που δεν θα συμφέρει κανένα μικρό κατάστημα να κάνει παράλληλες εισαγωγές (νόμιμα τουλάχιστον). Θα αδειάσουν από προϊόντα και ή θα παίρνουν από τους εισαγωγείς και θα τα διαθέτουν με πολύ μικρότερο κέρδος ή θα κλείσουν.

Λουκέτα θα βρέξει επίσης επειδή (όπως και σε όλους τους άλλους κλάδους) η αγορά σταδιακά θα εξελιχθεί σε ολιγοπώλιο. Όσα μικρά καταστήματα δεν κλείσουν από μόνα τους θα εξαγοραστούν από μεγαλύτερα που μπορούν να αντέξουν το γραφειοκρατικό και φορολογικό κόστος. Συμβαίνει παντού. Λίγες επιχειρήσεις, θα εξαγοράσουν/ελέγξουν/κλείσουν πολλές μικρότερες με σκοπό να ελέγξουν την αγορά προς όφελός τους. Ανεξάρτητα από το αν ως ονομασίες παραμείνουν ως έχουν ή όχι, θα ανήκουν και θα ελέγχονται από μεγαλύτερες εταιρίες. Νόμος της αγοράς είναι αυτό, δείτε το σε όποιον τομέα καταναλωτικών αγαθών θέλετε.

Λουκέτα θα βρέξει τέλος επειδή το κόστος ατμίσματος (για τους πολλούς) σταδιακά θα εξομοιωθεί με το κόστος καπνίσματος. Με το 85-90% των παρόντων ατμιστών να έχει στραφεί στο άτμισμα για οικονομικούς λόγους πρωτίστως (δυστυχώς), θα δούμε σταδιακά μαζική επιστροφή στο τσιγάρο και ίσως μικρότερη και στα νέα καπνικά προϊόντα, για τα οποία έχουν λυσσάξει όλοι: βιομηχανίες, χονδρέμποροι, περιπτερούχοι, κλπ. Όταν άτμισμα και κάπνισμα θα κοστίζουν το ίδιο, οι πολλοί θα στραφούν στην "ευκολότερη" λύση, αυτή που έχει στοιχειώσει το μυαλό τους. Το βλέπουμε κι εδώ μέσα στο φόρουμ και παντού.

Όσο για τον ελάχιστο φόρο που θα επιβληθεί με την νέα πανευρωπαϊκή οδηγία δυστυχώς παραμένω απαισιόδοξος. Μην ξεχνάτε πως αυτή τη στιγμή με τον ΕΦΚ των 0,10€ αν ml είμαστε η χώρα με τον δεύτερο μικρότερο φόρο σε όλη την ευρωπαϊκή ένωση, πίσω μόνο από τη Σερβία (0,08€ ανά ml). Υπάρχουν χώρες με 0,60€ ανά ml και 0,40€ ανά ml στις οποίες η αγορά του ατμίσματος κατέρρευσε. Λέτε η Ελλάδα που εφάρμοσε την TPD στο χειρότερο άκρο της (παρά την ευχέρεια που είχε σε ορισμένους τομείς), η Ελλάδα που ψοφάει για έσοδα στο Δημόσιο και νομίζει πως θα τα βρει με τους πιο λανθασμένους τρόπους που υπάρχουν, να αλλάξει ξαφνικά στάση;

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 15, 2017, 12:18 »
@tsiv
Κανείς δεν διαφωνεί με το γεγονός ότι όποιος δουλεύει πρέπει να πληρώνεται, αλλά εγώ δεν είπα αυτό ούτε η απάντηση του Σπύρου ήταν σχετική με αυτό που ανέφερα.
Είπα ότι όλοι μας υποστήκαμε μειώσεις στα έσοδα μας αν και δεν το θέλαμε, τις δεχθήκαμε όμως είτε για να αποφύγουμε τα χειρότερα είτε δυστυχώς γιατί έτσι κινήθηκε η αγορά, ειται και για τα δύο.
Και εγώ και εσύ και όλοι θα θέλαμε να έχουμε τους μισθούς και την φορολογία της προ κρίσης εποχης, αλλά δεν γίνεται.
Θεωρώ λοιπόν παράλογο κάποιοι να απαιτούν να πληρωθούν (από αυτούς που έχουν πλέον μικρές δυνατότητες) όσα πληρώνονταν και παλιότερα, ειδικά σε τομείς που είχαν πιάσει την καλή και έχουν "λίπος". Και φυσικά να θέλουν να υποστούν οι καταναλωτές όλο το κόστος, για να συνεχίσουν αυτοί να "παχαίνουν". Ασε που διακρίνω ήδη, όχι απλή μετακύλιση του κόστους, αλλά διάθεση για αδικαιολόγητα υψηλό καπέλο στις τιμές.
Δεν είδα κανένα να κλαίγεται, ούτε να κάνει μια έκπτωση όταν αγόραζε φασόν υγρά με την δικιά του φίρμα για 1-2€ και τα πουλούσε ως γκουρμέ στα 10-15€.
Και αν συνεχίσουν να κινούνται σε αυτή την κατεύθυνση, δεν θα λυπηθώ καθόλου αν κλείσουν μαγαζιά ή επιχειρήσεις. Όποιος δεν προσαρμόζεται σύμφωνα με τις εξελίξεις, φθίνει και αφανίζεται.
Ας μάθουν να βγάζουν τα προς το ζην, με ποιοτικά προιόντα σε προσιτή τιμή. Ο κόσμος δεν είναι χαζός, ανταμοίβει όποια επιχείρηση τον υποστηρίζει ως καταναλωτή και τα κέρδη έρχονται από την ποσότητα.
Αν πάμε στη λογική ότι το άτμισμα για μένα είναι χομπυ, ενώ για τον μαγαζάτορα επάγγελμα, τότε και το ιντερνετ για μένα είναι επάγγελμα αλλά για πολλούς είναι διασκέδαση, άρα να με πληρώνουν όσα θέλω?

Σπύρο, οι καταστηματάρχες σύμφωνα με αυτά που γράφεις, είναι μάλλον αφελείς. Ενώ η κατάσταση στην αγορά η.τ. πάει κατά διαβόλου, αυτοί ανοίγουν νέα καταστήματα. Σε ακτίνα 1km από το σπίτι μου, έχουν ανοίξει πάνω από 4 τους τελευταίους μήνες. Και δεν είναι η εξαίρεση η περιοχή που μένω.
Κάτι δεν στέκει στην όλη εξίσωση, η αγορά φθίνει αλλά οι μαγαζάτορες ανοίγουν νέα καταστήματα? Και δεν μιλάω για αλυσίδες μόνο, αλλά και για συνοικιακά καταστήματα.

Για τα μικρά καταστήματα, συμφωνώ ότι είναι πλέον σχεδόν αδύνατο να εισάγουν προϊόντα. Μη ξεχνάς όμως ότι οι ατμιστές εδώ και καιρό ζητούσαν υγρά τα οποία να έχουν ελέγχους και πιστοποιήσεις ώστε να διασφαλίζουν κατά το δυνατόν την ασφάλεια της υγείας των ατμιστών. Δυστυχώς η ευρωπαική οδηγία, κάλυψε κάτω από τον μανδύα της ρύθμισης της αγοράς σχέδια εξόντωσης των η.τ.
Ευελπιστώ ότι κάποια στιγμή θα έρθει η ισορροπία καθώς είμαστε ακόμα στα σπάργανα από νομοθετικής άποψης. Μέχρι και ο FDA έκανε πρόσφατα μια υποχώρηση από την σκληρότατη πολιτική του στην Αμερική, σχετικά με τη δυνατότητα τεχνικής υποστήριξης των ατμιστών από τα καταστήματα. Μικρή μεν, αλλά έκανε μια αρχή.
Δεν συμφωνώ επίσης ότι το 80-90% των ατμιστών έχει στραφεί στο άτμισμα πρωτίστως για οικονομία. θα έλεγα ότι η απόφαση κάποιου να διακόψει το καπνισμα μέσω του ατμίσματος με απαισιόδοξη εκτίμηση από πλευράς μου, είναι 60% λόγω υγείας και 40% λόγω οικονομίας. Το κ.τ. είναι μεγάλο ναρκωτικό για να κοπεί με αποκλειστικό λόγο την εξοικονόμηση χρημάτων.

Στον ελάχιστο φόρο θα συμφωνήσω μαζί σου, το ίδιο είπα ότι πιστεύω και εγώ ως πιθανή εξέλιξη.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2017, 12:29 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 15, 2017, 13:52 »
Καταλήγουμε να κάνουμε μια μάλλον ανούσια συζήτηση, αλλά δεν γίνεται να μην απαντήσω.

εγώ δεν είπα αυτό ούτε η απάντηση του Σπύρου ήταν σχετική με αυτό που ανέφερα.
Είπα ότι όλοι μας υποστήκαμε μειώσεις στα έσοδα μας αν και δεν το θέλαμε, τις δεχθήκαμε όμως είτε για να αποφύγουμε τα χειρότερα είτε δυστυχώς γιατί έτσι κινήθηκε η αγορά, ειται και για τα δύο.
Αυτό που είπες ακριβώς ήταν αυτό:
Λέω δυστυχώς γιατί όλοι χώρια είμαστε, καταστήματα, παραγωγοί, μεσάζοντες, ατμιστές, αλλά οι μόνοι που πληρώνουν ειναι οι ατμιστές. Όλοι οι υπόλοιποι πληρώνονται για αυτό που κάνουν.
και καθόλου άσχετη δεν ήταν η απάντησή μου με αυτό.  ;)



το ιντερνετ για μένα είναι επάγγελμα αλλά για πολλούς είναι διασκέδαση, άρα να με πληρώνουν όσα θέλω?
Αυτό δεν προσπαθείς; Δηλαδή εσύ επαφίεσαι μόνο στο πόσο θέλουν οι άλλοι να σε πληρώνουν;  :dontknow:
Δεν προσπαθείς να αποκομίσεις όσα εσύ θέλεις από την εργασία σου; Ε, και οι άλλοι αυτό κάνουν...
Το αν εσύ (όπως και οι άλλοι) αυτά που θέλεις είναι λογικά ή όχι, και το αν μπορείς να τα πάρεις στις παρούσες συνθήκες (όπως και οι άλλοι), και το πόσες υποχωρήσεις κάνεις (όπως και οι άλλοι) και το με πόσα συμβιβάζεσαι (όπως και οι άλλοι) είναι αυτό που σε διαφοροποιεί από έναν άνεργο (όπως και τους άλλους).



Σπύρο, οι καταστηματάρχες σύμφωνα με αυτά που γράφεις, είναι μάλλον αφελείς.
"Αφελείς" είναι ένας όρος, με τον οποίο διαφωνώ. Υπάρχουν και άλλοι.  8)
Ευκαιριακές μικροεπενδύσεις, αρπακόλες και διάφορα συναφή είναι πράγματα που βλέπουμε συχνά πυκνά στην Ελλάδα.
Λάθος εκτιμήσεις της αγοράς, έλλειψη χρηματοοικονομικών μελετών, έλλειψη SWAT analysis και πολλών άλλων είναι επίσης συχνά φαινόμενα.
Το μέλλον θα δείξει. Κι εγώ μια εκτίμηση έκανα. Δεν είμαι ο Νοστράδαμος ούτε ο Παϊσιος.



Δεν συμφωνώ επίσης ότι το 80-90% των ατμιστών έχει στραφεί στο άτμισμα πρωτίστως για οικονομία. θα έλεγα ότι η απόφαση κάποιου να διακόψει το καπνισμα μέσω του ατμίσματος με απαισιόδοξη εκτίμηση από πλευράς μου, είναι 60% λόγω υγείας και 40% λόγω οικονομίας.
Όπως σωστά είπες αυτά τα νούμερα είναι μια εκτίμηση από πλευράς σου. Τα δικά μου όχι.
Οι εκτιμήσεις οι προσωπικές (όσον αφορά σε νούμερα και στατιστικές) πολύ λίγο ρόλο παίζουν,
δεν γνωρίζουμε ικανό δείγμα ατμιστών για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα. Άλλοι γνωρίζουν.  ;)

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 15, 2017, 14:29 »
Όντως η συζήτηση είναι ανούσια και δεν πρόκειται να επεκταθώ.

Να πω μόνο ότι συμφωνώ απολύτως με Σπύρο :thumpup:

Και επίσης ότι η περιρέουσα ατμόσφαιρα μου λέει και εμένα ότι...

1)το 5% ασχολείται με diy
2)to 90% έκοψε το τσιγάρο για οικονομικούς λόγους

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 15, 2017, 14:57 »
Ορίστε λοιπόν για να μην υπάρχουν εκτιμήσεις, ας γίνει μια ψηφοφορία με επιλογές τους λόγους για τους οποίους κόψαμε το τσιγάρο, με δικαίωμα μιας και μόνο ψήφου και αμέσως θα έχουμε ένα αξιόλογο δείγμα.

Ούτε εγώ πάντως μπορώ να καταλάβω με ποια επιχειρηματική λογική ανοίγει το ένα κατάστημα πίσω από το άλλο, τη στιγμή που το άτμισμα επιβαρύνεται με ειδική φορολόγηση και όλες οι εκτιμήσεις που βλέπουμε και στο νήμα και στο φόρουμ και γενικότερα μιλούν για χτύπημα στον ατμό και πιο πιθανή τη συρρίκνωση της σχετικής αγοράς.
Μήπως αυτοί που "γνωρίζουν ικανό δείγμα ατμιστών και βγάζουν ασφαλή συμπεράσματα" γνωρίζουν κάτι περισσότερο που δεν γνωρίζουμε εμείς? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Antonio_de_la_Svouras

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
  • να θυμηθώ να γράψω κάτι ψαγμένο εδώ
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 15, 2017, 15:16 »
Ορίστε λοιπόν για να μην υπάρχουν εκτιμήσεις, ας γίνει μια ψηφοφορία με επιλογές τους λόγους για τους οποίους κόψαμε το τσιγάρο, με δικαίωμα μιας και μόνο ψήφου και αμέσως θα έχουμε ένα αξιόλογο δείγμα.
Το οποίο δεν θα έχει καμία αξία.
Είναι σαν να κάνεις γκάλοπ για πρόθεση ψήφου και να τηλεφωνείς σε μία συγκεκριμένη περιοχή.

Εγώ άντεξα καμία ωρίτσα από το βίντεο. Δεν ειπώθηκε κάτι συνταρακτικά ιδιαίτερο.

Δεν με απασχολεί επαγγελματικά το άτμισμα
οπότε ότι προβλήματα αντιμετωπίζει ο κάθε επαγγελματίας
με αφήνουν αδιάφορο (φαντάζομαι τα δικά μου επαγγελματικά δεν σας απασχολούν)
Ειπώθηκαν επιχειρήματα, για να μην γράψω ανυπόστατα, θα γράψω
πως πέρασαν λόγω κεκτημένης ταχύτητας του προφορικού λόγου, δεν νομίζω ότι θα βοηθήσω την κουβέντα αν επεκταθώ.


Μόνο μια ερώτηση.
ο κ.Παναγιωτόπουλος στην αρχή μίλησε για ακόμα δύο προσφυγές που έχουν γίνει.
Μήπως γνωρίζει κάποιος το περιεχόμενο και από ποιόν έγιναν;



Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 15, 2017, 15:44 »
Ακόμα και έτσι θα υπάρχει ψωμί σε επαγγελματίες που γνωρίζουν το αντικείμενο και κρατάνε τα μαγαζιά μόνοι τους.  Δεν θα επεκταθώ αλλά πρόσφατα έμαθα για ταμείο τζίρο ημερίσιο σε καινούργιο μαγαζι (franchise δηλαδή χωρίς έσοδα από ιντερνετικές πωλήσεις και χωρίς να απευθύνεται σε προχωρημένους ατμιστές) 8)

και το ποσό αυτό είναι στα 400-500 ευρώ τζίρο ημερισίως!!   Δεν θα επεκταθώ.

Εγώ βλέπω άνθιση όπως και να χει και πιστεύω ότι το δέλεαρ του οικονομικού κοματιού ίσχυε για εποχές καρτομάιζερ.

Εγώ ribot ψηφίζω λόγους υγείας εξ αρχής 100%

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #26 στις: Ιανουαρίου 15, 2017, 17:41 »
Εγώ αυτό που βλέπω, είναι ότι άνοιξα ένα νήμα για την συνέντευξη του ΣΕΗΗΤ και αντί να σχολιάζουμε τη συνεντευξη, σχολιάζονται οι δικές μου απόψεις λες και έδωσα εγώ τη συνέντευξη, λες και εγώ προσπάθησα να πείσω τον κόσμο ότι φυτοζοώ και δεν μπορώ να απορροφήσω ουτε cent από το κόστος, λες και έχει καμία σημασία αν εγώ πιστεύω ότι το ποσοστό του diy είναι 5 ή 25 ή 105%, ή λες και επηρεάζω εγώ το πως θα κινηθεί η αγορά (παρεπιπτόντως Σπύρο, δεν μιλάς μόνο εσύ με άνθρωπους του κλάδου, εκτίμηση είπα ότι έκανα οχι μαντεψιά πάνω από καμένα φύλλα δάφνης, μην με αντιμετωπίζεις σαν να φαντασιώνομαι καταστάσεις).
Αγοραστής είμαι, όχι έμπορος. Είμαι αυτός που πληρώνει από το υστέρημα του, όχι αυτός που πληρώνεται.
Μ' αυτά και μ' αυτά καταλήγουν πάντα να αποφασίζουν για εμάς χωρίς εμάς, χωρίς αντίλογο, παίζοντας μονότερμα.
Τέλος από εμένα στο θέμα σε ότι αφορά συζήτηση για οτιδήποτε άλλο εκτός της συνέντευξης, για άλλο το ξεκίνησα και αλλού πάει.

Antonio, η μία είναι λογικά η προσφυγή για την πώληση των μηδενικών VG & PG από τα φαρμακεία χωρίς φόρο.
Για την άλλη δεν είμαι σίγουρος, μήπως είναι για την απαγόρευση του ατμίσματος σε κλειστούς χώρους?

Γιώργο, σε μια εποχή που τα μαγαζιά κλείνουν το ένα μετά το άλλο, τα ατμομάγαζα ανθίζουν. Δεν θέλει και πολλή σκέψη να φανταστείς το γιατί, κατ' εμέ πάντα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2017, 17:54 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #27 στις: Ιανουαρίου 16, 2017, 02:11 »
1. Συγχαρητήρια στον Κώστα που έστησε την συνέντευξη.

2. Είναι καλό που δίνει παρόν στους ατμιστές ο νέος πρόεδρος του ΣΕΕΗΤ. Πιο πριν δεν υπήρχε καμμία κίνηση επικοινωνίας προς την πελατεία τους.

3. Πάντως και ο κ.Παναγιωτόπουλος (που μιλάει καλά και με σχετική άνεση) δεν έχει καταλάβει πως είναι απαραίτητο για τον κλαδικό τους σύλλογο να αποκτήσουν καλύτερη επικοινωνία με τους ατμιστές. Δεν είναι υφασματέμποροι ή ταξιτζήδες, ανήκουν σε κλάδο που βρίσκεται υπό πολύ πιεστικές αλλαγές και οι μόνοι τους "σύμμαχοι"  είμαστε εμείς (=οι μόνοι που νοιάζονται για το άτμισμα).

4. Δεν παραβλέπω πως η απορρόφηση των κερατιάτικων της TPD δεν είναι αμελητέα.

5. Η -έως τώρα- άνθιση του κλάδου βασίστηκε σε υπερτιμολόγηση υγρών και βρίσκω κι εγώ προβληματική την δικαιολογία για τον φόρο.

6. Σημαντικό νεό η αποφυγή του φόρου σε PG/VG. Δεν καταλαβαίνω την αρνητική κριτική που το είπε πριν παρουσιαστεί επίσημα. Αυτό είναι το νέο ως έχει, αυτό λέει. Και καλώς το λέει για να πιέσει το Υπουργείο να μην υπαναχωρήσει. Δεν είναι ο Παναγιωτόπουλος υπουργός να μας φέρνει αυτός υπογεγραμμένους νόμους.

7. Δεν είδα καβαλημένο καλάμι. Είναι πρόεδρος συλλόγου ενός κλάδου, μίλησε ως τέτοιος. Δεν είναι ο ρόλος του να λύσει τα δικά μας θέματα, ούτε υπάρχει για να ακούει αυτά που θέλουμε εμείς. Μάλιστα ήταν πολύ καλός στο να εξηγήσει ακριβώς τι ρόλο έχει ο ΣΕΕΗΤ, πού κινούμαστε παράλληλα και που συγκρουόμαστε. Μόνο ταμπέλα δεν έβγαλε.

8. Ακόμα κι έτσι, αν τους κόβει θα πρέπει να κάνουν κινήσεις για θέματα που δεν ανήκουν στο μικροσυμφέρον τους αλλά στο μακροπρόθεσμο συμφέρον τους. Ναι, δεν θα αναγκάσει ο ΣΕΕΗΤ τα μέλη του να 'ανουν καλύτερα την δουλειά τους. Αλλά κάποια πίεση και επιμόρφωση για ανώτερα στάνταρ μπορεί να ασκήσει ένας κλαδικός σύλλογος.

9. Κάποιες ερωτήσεις στο chat ήταν από άλλο πλανήτη.

10. Κάποια ερώτηση για μαρκέ τιμές έπρεπε να γίνει. Ειδικά εφόσον ακούστηκαν τόσα πολλά για το πώς "μπορούμε να ψάξουμε φτηνότερα υγρά" στο ίντερνετ. Ο παεραγωγός μπορεί να θεωρεί δικαίωμά του να τις επιβάλλει αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί εμείς πρέπει να προσποιούμαστε πως δεν το ξέρουμε ή πως εγκρίνουμε. Ας σταματήσουμε να φερόμαστε λες και πιστεύουμε σε "ελεύθερη αγορά που αυτορυθμίζεται μέσω ανταγωνισμού", ξέρουμε πως βασικά δεν ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 16, 2017, 05:30 »
Το ότι δεν επρόκειτο να επιβληθεί Ε.Φ.Κ. στην προπυλενογλυκόλη(PG) και τη γλυκερίνη(VG) στην καθαρή τους μορφή ήταν δεδομένο. Οι δύο αυτές πρώτες ύλες, που προϋπήρχαν του η.τ., πωλούνταν ανέκαθεν στα φαρμακεία. Και εξακολουθούν φυσικά να πωλούνται. Το νεότερο για τους ατμιστές είναι ότι οι συγκεκριμένες πρώτες ύλες θα μπορούν πλέον να πωλούνται (με την ετικέτα της φαρμακευτικής εταιρείας παραγωγής) και στα καταστήματα ατμιστικών ειδών χωρίς να φορολογούνται. Είναι νομίζω προφανές ότι η οποιαδήποτε διαφορετική μεταχείριση δεν θα είχε νόημα. Μένει ωστόσο να δούμε τι θα συμβεί πραγματικά με τις 100%(χωρίς την οποιαδήποτε προσθήκη) PG και VG που θα έχουν ετικέτα ατμιστικής εταιρείας. Η απάντηση σε σχετικό ερώτημα κατά τη διάρκεια της συνέντευξης ήταν μάλλον(?) σαφής, ωστόσο μένει να αποδειχθεί και στην πράξη το αν τελικά θα δούμε για παράδειγμα μηδενική Pink Mule 100% VG να πωλείται χωρίς Ε.Φ.Κ.
Κατά τα λοιπά οι απαντήσεις στα γενικότερα ερωτήματα ήταν περίπου αναμενόμενες.
Συγχαρητήρια στον Κώστα που παραμένει πάντα ενεργό μέλος της ατμιστικής κοινότητας και φυσικά στον πρόεδρο του ΣΕΕΗΤ για τη συμμετοχή του στη συνέντευξη.


Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #29 στις: Ιανουαρίου 16, 2017, 08:20 »
BigSur έγιναν ερωτήσεις περί καρτέλ στις τιμές.Καλημέρα και καλή εβδομάδα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277367 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14098 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 445 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36140 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560004 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183029 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11127 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364