vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

402 επισκέπτες, 3 χρήστες
thanos1071, Jorge, camber

Twitter

Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Παρακολούθησα τη συνέντευξη του κ. Παναγιωτόπουλου στο κάναλι του Κώστα (vapelikegeek) την οποία περίμενα με ενδιαφέρον λόγω του διπλού ρόλου του καλεσμένου και ως πρόεδρος του ΣΕΗΗΤ αλλά και ως ιδιοκτήτης της atmos labs και ανοίγω αυτό το νήμα ώστε να συζητήσουμε τις απόψεις μας για τα θέματα που συζητήθηκαν και που επηρεάζουν όλους εμάς τους ατμιστές.

Κατ' εμέ, η σημαντικότερη πληροφορία ήταν κάτι που είχε ακουστεί προσφατα και από άλλες πηγές, ότι δηλαδή υπάρχει η υπόσχεση απο τους αρμόδιους της κυβέρνησης πως οι μηδενικές VG & PG φαρμακευτικής καθαρότητας δεν θα φορολογηθούν με το ατμοχαράτσι των 10cents / ml. Φυσικά αυτή η εξέλιξη είναι ακόμα στα λόγια καθώς πρέπει να το δούμε σε νόμο του κράτους για να ισχύσει.

Δεν μου άρεσε όμως η στάση του στο θέμα της απορρόφησης κάποιου μέρους ή όλου από την φορολογία, που ορθά κοφτά απορρίφθηκε ως αδύνατον. Δόθηκαν μάλιστα αστείες δικαιολογίες του στυλ πως αν γινόταν αυτό, θα έμπαινε μετά το κράτος και θα έβαζε μεγαλύτερο φόρο!
Εδώ να ξεκαθαρίσω κάτι. Η απορρόφηση του κόστους θεωρώ ότι πρέπει να γίνεται αναλογικά από την αλυσίδα παραγωγής / διανομής και κατανάλωσης. Συνεπώς θα ήταν ιδανικό να συμμετέχουν όλοι και όχι να επωμιστεί ο τελικός καταναλωτής όλο το κόστος για άλλη μια φορά. Για να είμαι πιο συγκεκριμένος, θα περίμενα κυρίως τα καταστήματα να βάλουν πλάτη στο θέμα απορρόφησης του κόστους για τον απλό λόγο ότι αυτά βγάζουν το μεγαλύτερο κέρδος καθώς οι τιμές λιανικής παίζουν εύκολα σε κέρδος 200% πάνω από την τιμή ή το ποσοστό κέρδος του παραγωγού.
Ο παραγωγός υγρός δεν έχει περιθώρια να απορροφήσει κάποιο κόστος γιατί αυτός επωμίζεται όλα τα κόστη για το TPD, φάκελους εργαστηρίων, φορολογικές αποθήκες, την πιθανή εμπορική αποτυχία ενός υγρού, δικαστικές εμπλοκές, κτλ. Το κατάστημα δεν παίρνει τα ίδια ρίσκα.

Ο παραγωρός έχει όμως την δυνατότητα να μειώσει τις μαρκέ τιμές λιανικής που ο ίδιος επιβάλλει. Και εδώ είναι το δεύτερο μεγάλο φάουλ του προέδρου, ο οποίος μας είπε να ψάχνουμε στην αγορά για καταστήματα που πουλάνε το αγαπημένο μας υγρό φτηνα, λες και για παράδειγμα επιτρέπει η εταιρεία του σε μαγαζιά να πουλήσουν κάτω από την τιμή λιανικής που ο ίδιος ορίζει. Πραγματικά βγήκα από τα ρούχα μου, αισθάνθηκα ότι μας αντιμετωπίζει ως ιθαγενείς που θαμπώνονται με καθρεφτάκια και χάντρες και δεν έχουν ιδέα από το πως κινείται η αγορά.

Άλλο μεγάλο φάουλ της συνέντευξης θεώρησα τα σχόλια του περί shake n vape. Χωρίς να επεκταθώ, ουσιαστικά σαν να διέγραψε αυτό το κομμάτι της αγοράς αφού το σχολίασε ως κάτι που δεν ενδιαφέρει παρά ελάχιστους ατμιστές!!.

Τελικώς, επιβεβαιώνεται για άλλη μια φορά η αίσθηση που έχω ότι οι ατμιστές είμαστε μόνοι μας. Ο καθένας κοιτάει τα συμφέροντα του, ας τα προασπίσουμε λοιπόν και εμείς για να μην γίνουμε για άλλη μια φορά αυτοί που θα ταίζουν την κότα που γεννάει το χρυσό αυγό για τους άλλους.






Προσθήκη βίντεο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2017, 10:15 από gipsy »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 14, 2017, 12:28 »
Παρακολούθησα με πολύ μεγάλη προσοχή όλη τη συνέντευξη. Δεν παρακολούθησα καθόλου το υπόλοιπο που ακολούθησε μετά.

Υπάρχουν πράγματα με τα οποία συμφωνώ με τον thenetpoet και άλλα με τα οποία διαφωνώ, και θα τα εξηγήσω παρακάτω:

1) Συμφωνώ απόλυτα πως η απορρόφηση του κόστους θα πρέπει να γίνεται αναλογικά από την αλυσίδα παραγωγής / διανομής και κατανάλωσης. Επωμιζόμενοι όλοι ένα μέρος του νέου κόστους θα είναι λιγότερο δυσβάσταχτο και η μετάβαση θα είναι πιο ομαλή.

2) Συμφωνώ επίσης με το ότι ο (Έλληνας) παραγωγός υγρών δεν μπορεί να αποροφήσει το ίδιο εύκολα ένα μέρος του κόστους, μιας και έχει ήδη αποροφήσει (όπως εξήγησε κι ο κ. Παναγιωτόπουλος) ένα συγκριτικά μεγάλος κόστος για τη συμμόρφωση με την TPD, το CLC, τις αναλύσεις εργαστηρίων για τα υγρά (που είναι πλέον απαραίτητες για να επιτραπεί η κυκλοφορία τους), την κατάθεση φακέλων, τις φορολογικές αποθήκες, και πολλά άλλα. Άρα το βάρος πέφτει κυρίως στους χονδρεμπόρους (όπου υπάρχουν), καταστηματάρχες και καταναλωτές. Από την άλλη, επειδή όλα αυτά που λέμε είναι μέρος και ενός επικοινωνιακού παιχνιδιού, ο παραγωγός μπορεί αντί να "απορροφήσει ένα μέρος του νέου κόστους λόγω φορολογίας και TPD", να μειώσει αντίστοιχα το δικό του περιθώριο κέρδους. Όπως είπε και ο ίδιος "επιχειρήσεις χωρίς καταναλωτές ΔΕΝ υπάρχουν". Θεωρώ λοιπόν πως είναι καλύτερο να συνεχίσει να υφίσταται μια ελληνική επιχείρηση, έστω και με ελαφρώς μειωμένη κερδοφορία, παρά να οδηγηθεί σε μαρασμό αν οι καταναλωτές αποφασίσουν να μην προτιμούν τα προϊόντα της. Εν τέλει, αυτό είναι ένα ρίσκο που θα πάρουν έτσι κι αλλιώς κι η ιστορία θα δείξει αν θα τους "βγει" ή όχι.

3) Διαφωνώ πως είναι φάουλ η φράση "να ψάχνουμε στην αγορά για καταστήματα που πουλάνε το αγαπημένο μας υγρό φτηνά". Δεν είναι φάουλ. Ακόμα κι αν οι Έλληνες παραγωγοί έχουν ορίσει μαρκέ τιμές (και δεν είναι μόνο η Atmos Lab, κι η Lamda το ίδιο ακριβώς κάνει, και πολλοί άλλοι) δεν υπάρχουν μόνο αυτά τα υγρά στην αγορά. Δεν μας υποχρεώνει κανείς να αγοράζουμε ελληνικά υγρά. Αν δεν μας αρέσει η τιμολογιακή πολιτική ενός Έλληνα παραγωγού ή η αντιμετώπισή του στο θέμα της νέας φορολογίας, ας επιλέξουμε υγρά από έναν άλλον παραγωγό. Οι καταναλωτές έχουν δύναμη να επηρεάζουν τις τιμές και ο κ. Παναγιωτόπουλος το γνωρίζει πολύ καλά αυτό. Αν οι πωλήσεις μιας εταιρίας (για οποιονδήποτε λόγο) πέσουν κατά 30% ή κατά 50% δύο επιλογές υπάρχουν: είτε να διορθώσει τις τιμές και το προϊόν της είτε να κλείσει. Άρα η σύσταση για το να "ψάχνουμε" την αγορά είναι ολόσωστη. Δεν είπε να ψάχνουμε για τα δικά του υγρά.

4) Διαφωνώ επίσης με τη τοποθέτησή σου για το DIY ή πιο συγκεκριμένα για τα Shake & Vape υγρά. Το κομάτι αυτό όντως ενδιαφέρει ελάχιστους ατμιστές (έως σήμερα). Το σύνολο των ατμιστών ΔΕΝ είναι τα μέλη του φόρουμ, πολλά εκ των οποίων (όχι όλα) είναι επαρκώς ενημερωμένα και ψάχνουν λύσεις ή έχουν το χρόνο και τη διάθεση να σχοληθούν με ιδιοκατασκευές. Η αγορά αποτελείται από 200.000 έως 400.000 ατμιστές, και σύμφωνα με τα ίδια τα καταστήματα λιανικής, μόνο ένα πάρα πολύ μικρό μέρος αυτών ασχολείται με DIY. Και είναι και λογικό. Το ίδιο συμβαίνει με όλες τις αγορές ανεξαιρέτως. Πόσοι για παράδειγμα "χτίζουν" ένα υπολογιστή μόνοι τους και πόσοι τον αγοράζουν έτοιμο; Πόσοι φτιάχνουν σουβλάκια με πίτα και απ' όλα σπίτι τους και πόσοι τα αγοράζουν έτοιμα; Πόσοι ράβουν μόνοι τους τα ρούχα τους και πόσοι τα αγοράζουν από καταστήματα; Τα παραδείγματα είναι χιλιάδες, δεν θα επεκταθώ άλλο. Το Shake & Vape λοιπόν αφορά πράγματι ένα πολύ μικρό μερίδιο της αγοράς έως τώρα. Μπορεί τα πράγματα να αλλάξουν (και το ελπίζω) αλλά προς το παρόν αυτή είναι η αλήθεια.

5) Και συμφωνώ και διαφωνώ πως εμείς οι ατμιστές είμαστε μόνοι μας. Όπως σωστά είπες "ο καθένας κοιτάει τα συμφέροντα του". Το ίδιο κάνει και ο ΣΕΕΗΤ. Δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα, ούτε σύλλογος ατμιστών. Είναι όργανο προάσπισης των συμφερόντων των επιχειρήσεων. Ως τέτοιο έχει και συμφέροντα που συγκρούονται με τα δικά μας, και συμφέροντα που συμβαδίζουν με τα δικά μας. Θεωρώ πως σε ορισμένες περιπτώσεις θα τον έχουμε στο πλάι μας και σε άλλες απέναντί μας. Και είναι λογικό.

Τέλος, επειδή είδα να γίνεται ήδη μεγάλη συζήτηση για τη ΜΗ φορολόγηση των μηδενικών, να διευκρινήσουμε το εξής:
Αυτό που είπε ο κ. Παναγιωτόπουλος (και το βλέπουμε ήδη και στην πράξη) είναι πως ΔΕΝ θα φορολογούνται ΜΟΝΟ η καθαρή Γλυκερίνη (VG) και η καθαρή Προπυλενογλυκόλη (PG). Δηλαδή οι πρώτες ύλες για μια ατμιστική βάση, ΟΧΙ η ίδια η βάση.
Για παράδειγμα:
Η VG και η PG φαρμακείου (που πλέον θα πωλούνται και στα καταστήματα ατμιστικών ειδών) ΔΕΝ θα φορολογούνται.
Οποιαδήποτε μίξη τους με οποιοδήποτε άλλο σκεύασμα θα φορολογείται κανονικά. Είτε είναι μίξη αυτών των δύο (VG+PG), είτε μίξη με νερό WFI, είτε μίξη με αρώματα, είτε μίξη με απλή νικοτίνη, είτε με όλα τα παραπάνω.
Έτσι, ακόμα κι οι μηδενικές ΒΑΣΕΙΣ (όχι πρώτες ύλες) θα φορολογούνται. Εκτός αν είναι καθαρή Γλυκερίνη (VG) ή καθαρή Προπυλενογλυκόλη (PG).

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 14, 2017, 14:23 »
Δυστυχώς εγώ τις Τετάρτες παίζω μπριτζ μέχρι αργά και δεν μου αρέσει να πιάνω συνεντεύξεις που θεωρώ σημαντικές από τη μέση. Έκατσα λοιπόν να τη δω χτες το βράδυ, αργάμιση προς πολύ αργά παρά κάτι.
 
Κατ’ αρχάς, να ξεκαθαρίσω κάτι ιδιαίτερα στα νεότερα μέλη του φόρουμ. Ο κος Παναγιωτόπουλος, γνωστός και ως kallitexnis, έχει υπάρξει δάσκαλος για πολλούς από εμάς στις ιδιοκατασκευές. Μέχρι και live σεμινάριο είχε κάνει. Παρόλο που πλέον δεν προτιμώ τα προϊόντα του, τον σέβομαι και τον εκτιμώ όσο λίγους. Ιδιαίτερη εντύπωση μου είχε προκαλέσει η επιλογή του να συστήσει ομάδα δοκιμαστών, την Atmos Lab Testers, της οποίας υπήρξα υπερήφανο μέλος. Αντιθέτως, αρνητική εντύπωση μου προκάλεσε το ότι αυτή η ομάδα περιορίστηκε στη δοκιμή μόνο ενός αρώματος πριν αυτό κυκλοφορήσει, το MANGO. Με την επιλογή του να σταματήσει να ασχολείται με το φόρουμ, με αποτέλεσμα να σταματήσει να κινείται ένας από τους πιο σημαντικούς πίνακες στο φόρουμ, δεν μπορώ να πω ότι χάρηκα. Φαντάζομαι θα έχει τους λόγους του.
 
Μετά την εισαγωγή, πάμε στο δια ταύτα. Όσον αφορά τη φορολόγηση, νομίζω ότι έκανε ένα λάθος. Ενώ όντως δήλωσε ότι η καθαρή VG ή PG χωρίς νικοτίνη δεν θα φορολογείται, απάντησε σε ερώτηση του Κώστα περί Pink Mule ότι οι 100% PG και VG ότι δεν θα φορολογούνται οι μηδενικές. Πολύ φοβάμαι ότι πρόκειται περί παρεξήγησης, καθώς όσο 100% και να είναι, προέρχονται από εταιρεία που παρασκευάζει βάσεις για άτμισμα. Εδώ, έπρεπε να τον ρωτήσει ο Κώστας κατά πόσο θα δούμε στην αγορά μηδενικές PG και VG υπό την ετικέτα του, χωρίς φόρο. Αν βρέθηκε φόρμουλα ώστε αυτά τα προϊόντα να εισάγονται ή να παράγονται υπό άλλον TARIC, πάω πάσο. Και δεν μπορώ να πω ότι μου έκανε καλή εντύπωση ο τρόπος με τον οποίο έγινε αναφορά σε αυτό το θέμα, ιδιαίτερα από άνθρωπο ο οποίος και λόγω της δουλειάς του αλλά και λόγω της ιδιότητάς του, πρέπει να γνωρίζει ότι οι Νόμοι ερμηνεύονται στενά και κάθε λέξη παίζει ρόλο.
 
Όσον αφορά την απορρόφηση του κόστους, ας μη γελιόμαστε. Αυτός ο φόρος είναι φλατ, δεν επιβάλλεται στο ποσοστό κέρδους όπως ο ΦΠΑ ώστε ο δευτερογενής και τριτογενής τομέας να έχουν τη διάθεση να απορροφήσουν μέρος τους κόστους. Συμφωνώ ότι τα καταστήματα έχουν ένα μεγάλο ποσοστό κέρδους, και θα μπορούσαν να κάνουν κάτι τέτοιο. Αυτό όμως, δεν μπορεί ούτε κεντρικά να επιβληθεί, ούτε να απαιτηθεί. Γι αυτό και είναι ατυχέστατη η σύγκριση με το βενζινάδικο, το οποίο δουλεύει με απειροελάχιστο ποσοστό κέρδους και αν δεν βαρέσει τζίρο άνω του μισού εκατομμυρίου, μπαίνει και μέσα. Για το καινούριο ασφαλιστικό, το οποίο θέτει ως επιβάρυνση, αυτοί που θα ζημιωθούν, είναι οι σχετικά νέοι επιχειρηματίες οι οποίοι βγάζουν αρκετά προ φόρων κέρδη. Έτσι κι αλλιώς, οι ασφαλιστικές εισφορές του επιχειρηματία εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα εδώ και 4 χρόνια.
 
Περί της αναζήτησης του πιο φτηνού υγρού, η άποψή του με ξένισε. Συμφωνώ ότι πολλοί ατμιστές έχουν το κόστος πολύ υψηλά στους λόγους για τους οποίους αντικατέστησαν το κάπνισμα με το άτμισμα. Δεν είναι και πολύ καλό να ακούς όμως «άσε αυτό που σου αρέσει και ψάξε το πιο φτηνό».
 
Οι μαρκέ τιμές, επιβάλλονται κεντρικά και νόμιμα σε ελάχιστα προϊόντα, όπως τα τσιγάρα ή τα φάρμακα. Σε όλα τα άλλα προϊόντα, ο μόνος τρόπος να επιβάλλεις μαρκέ τιμή, είναι μέσω της απειλής ότι «αν πέσεις από την ελάχιστη τιμή, δεν σου ξαναπουλάω». Δυστυχώς, είμαι οπαδός της ελεύθερης αγοράς και το συγκεκριμένο θέμα αφορά εμπορικές σχέσεις. Ο κάθε παραγωγός έχει δικαίωμα να επιλέξει τους συνεργάτες του και οι παράμετροι που θέτει είναι δική του υπόθεση. Άσχετα αν συμφωνώ μαζί τους ή όχι.
 
Όσον αφορά το Shake n Vape, και γενικά τις ιδιοκατασκευές, θεωρώ ότι σωστά λέει ότι αφορούν ελάχιστους ατμιστές. Κάπου το 5% των ατμιστών συμμετέχουν σε φόρα και ΜΚΔ, και από αυτούς ένα ποσοστό ασχολείται με ιδιοκατασκευές. Δεν μπορώ να δω καπνιστή να μπαίνει σε ατμομάγαζο και να ακούει «θα πάρεις αυτό, θα το ανακατέψεις με αυτό, θα περιμένεις δύο μέρες και μετά θα ατμίσεις».
 
Επιστρέφω στα περί φόρου και στη σύγκριση κιλού καπνού και κιλού υγρών αναπλήρωσης. Ένα τσιγάρο ζυγίζει 1 γραμμάριο μαζί με το φίλτρο, έριξα ένα στη ζυγαριά ακριβείας που έχω στην κουζίνα. Ένας καπνιστής καπνίζει κατά μέσο όρο 15 τσιγάρα τη μέρα, άρα αποδίδει στο κράτος 0.015*€170,00. Ένας ατμιστής ατμίζει κατά μέσο όρο 5ml άρα αποδίδει στο κράτος 0.005*€100,00. Δεν κατάλαβα τι ακριβώς ζητάει με αυτή του την αναφορά ο κος Παναγιωτόπουλος. Να αυξηθεί κι άλλο ο ΕΦΚ στα τσιγάρα? Να πέσει κι άλλο στα υγρά αναπλήρωσης? Ή να αυξηθεί και στα υγρά αναπλήρωσης ώστε να φτάσει τα τσιγάρα? Σίγουρα όχι το τελευταίο.
 
Για τις διασυνοριακές πωλήσεις, διαπίστωσα κάποιες ανακρίβειες. Είπε ότι αν κάποιος αγοράσει υγρά από το εξωτερικό και αυτά πιαστούν στο τελωνείο, θα κληθεί ο αγοραστής να καταβάλλει ΕΦΚ και ΦΠΑ και θα του αποδεσμεύσουν το πακέτο. Αυτό δεν ισχύει έπ’ ουδενί καθώς απαγορεύεται ρητά η διασυνοριακή συναλλαγή. Επιφυλάσσομαι για μια τέτοια περίπτωση και η επίσημη πρότασή μου προς τους ατμιστές είναι να τους αποθαρρύνω από πρακτικές του στυλ «και τι έγινε? Το πολύ πολύ να κληθώ να πληρώσω» καθώς ενδέχεται να εφαρμοστούν διατάξεις περί λαθραίας εισαγωγής, ενώ το προϊόν σίγουρα θα κατασχεθεί αν πιαστεί.
 
Όσον αφορά το ΣΕΕΗΤ γενικά, θα πω τα εξής: συμφωνώ ότι σύλλογος επαγγελματιών είναι, δεν είναι το κύριο μέλημά του το συμφέρον των ατμιστών. Μόνο ως cross contact. Όμως, μήπως πρέπει ο ΣΕΕΗΤ να αρχίσει να λαμβάνει σοβαρά υπόψιν το ότι δεν θέλει να έχει τους ατμιστές απέναντί του? Κάποια συμφέροντα τα έχουμε κοινά. Έχει και ένα πίνακα στο φόρουμ ο ΣΕΕΗΤ ο οποίος δεν έχει κινηθεί καιρό τώρα. Μήπως να επανενεργοποιηθείτε σε αυτό το κομμάτι? Δεν είναι υποχρέωσή σας η ενημέρωση των ατμιστών, το δέχομαι, αλλά μήπως μια τέτοια ενέργεια θα μετριάσει λίγο το αρνητικό κλίμα το οποίο έχει σχηματίσει η ατμιστική κοινότητα για εσάς ως φορέα?
 
Η γενική μου εντύπωση από τη συνέντευξη δεν μου άφησε κάτι. Περίμενα να ακούσω πολλά περισσότερα πράγματα και να δω απαντήσεις σε ερωτήσεις ατμιστών. Η στάση του κου Παναγιωτόπουλου γενικά, δεν με ξένισε ιδιαίτερα, νεοεκλεγείς είναι και έκανε αυτό για το οποίο εκλέχθηκε, υπερασπίστηκε ως επί το πλείστον τα συμφέροντα των μελών του συλλόγου. Έδωσα μεγάλη βάση στα σχόλια που έπαιζαν στο live. Παρατηρώ ότι πολλοί ατμιστές ακόμα ρωτάνε βασικά πράγματα για τη Νομοθεσία, γεγονός που μου δείχνει ότι δεν έχουν φροντίσει να ενημερωθούν. Θα ήταν πολύ χρήσιμο ένα εμπεριστατωμένο φυλλάδιο από τον ΣΕΕΗΤ το οποίο θα διατίθεται στα καταστήματα και θα ενημερώνει τους ατμιστές. Εμπεριστατωμένο όμως, χωρίς κενά και ελεύθερες ερμηνείες. Καλώ από εδώ τα καταστήματα να απαιτήσουν κάτι τέτοιο, ιδιαίτερα δε επειδή κάποιες επιχειρήσεις έχουν επικοινωνήσει μαζί μου για τέτοιες διευκρινήσεις υπό τη μορφή συζήτησης φυσικά, καθώς δεν είμαι νομικός και οποιαδήποτε πιθανή παρερμηνεία μου η παράλειψη, μπορεί να οδηγήσει σε ζημιά πολλών χιλιάδων ευρώ.
 
Θα ήθελα επίσης να δω μια συνέντευξη με κάποιον άλλον παραγωγό ή εισαγωγέα, ο οποίος να μην κατέχει θέση ευθύνης στον ΣΕΕΗΤ.
 
Σεντόνι βγήκε πάλι...

 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 14, 2017, 14:25 »
Σπυρο,

1) Δεν διαφώνησα πουθενά σε αυτό το σημείο, γι αυτό και έγραψα αλυσίδα παραγωγής / διανομής /κατανάλωσης.
2) Θεωρώ ότι οι έλληνες παραγωγοί έχουν πολύ μικρό περιθώριο κέρδους. Και δεν το λέω με διάθεση να τους δικαιολογήσω μαζικά αλλά απλά και γιατί γνωρίζω καταστάσεις και γιατί παντού ο παραγωγός είναι ο λιγότερο κερδισμένος από τους υπόλοιπους που μεταπωλούν χονδρικά ή λιανικά το προϊόν.
3)Εδώ με μπερδεύει η άποψη σου.  Μιλάμε για το αγαπημένο μας υγρό, αυτό που ατμίζουμε καθημερινά και μας ικανοποιεί. Αν λοιπόν ο οποιοσδήποτε παραγωγός επιβάλλει μαρκέ τιμές, πες μου εσύ αν δικαιολογείται να μας λέει ψάξτε να το βρείτε φτηνά, γιατί και το skroutz για αυτό το σκοπό στήθηκε όπως ανέφερε.
Εγώ θα το πω όσο πιο ευγενικά μπορώ, δουλευόμαστε μεταξύ μας. Ας μας πει ένας από τους παραγωγούς που θα βρούμε τα υγρά του φθηνότερα εντός ελλάδος και εγώ θα ψωνίζω αποκλειστικά από εκεί. Ένας ρε παιδί μου, εμένα μου αρκεί. Ένας να βγει και να πει, εγώ δεν επιβάλλω μαρκέ τιμές αλλά αφήνω τα καταστήματα να πουλάνε τα υγρά μου όσο θέλουν. Θα συμφωνήσω με ένα πράγμα μόνο. Το οποιοδήποτε κατάστημα για να πουλήσει ένα υγρό, απαιτεί να βγάζει κάποιο κέρδος που ο καταστηματάρχης θεωρεί ότι θα έπρεπε να έχει. Αν το ΧΨ υγρό δεν του δίνει αυτό το κέρδος, τότε πιθανώς να μην το στοκάρει στο κατάστημα του. Αρα τα καταστήματα έχουν (και καλώς βέβαια) λόγο στην διαμόρφωση τιμής και φυσικά δεν παραγνωρίζω τους φόρους και τα χαράτσια που έχει η επιχειρηματικότητα στην ελλάδα (που και εμείς ως ιδιώτες έχουμε και μάλιστα όποιος τυχερός είναι μισθωτός δεν μπορεί να κρύψει δραχμή από τα έσοδα του). Από κει και πέρα όμως, το να θέλει ο κάθε μαγαζάτορας να βγάλει περισσότερο κέρδος από τον παραγωγό, εγώ προσωπικά το θεωρώ παράλογο. Αν νομίζει κάποιος ότι είμαι υπερβολικός, σορρυ αλλά θεωρώ ότι τα λέω πολύ ήπια.
4)Το συζητήσαμε και άλλη φορά πρόσφατα αυτό και έχουμε άλλη άποψη. Γνωρίζεις ότι μιλάω με εμπόρους του χώρου και οι ίδιοι παραδέχονται ότι το ποσοστο των diy χρηστών είναι ίσως και 25%.
Μη βάζεις το diy μόνο στο επίπεδο των "προχωρημένων" χρηστών. diy θεωρουνται και οι χρήστες που παίρνουν μια βάση, αδειάζουν ένα 10μελο άρωμα μέσα και ατμίζουν. diy θεωρούνται και αυτοί που πάνε σε ένα κατάστημα και παίρνουν το diy του καταστήματος, ή αυτοί που έχουν τον φίλο που θα του πάνε βάση / άρωμα και θα τους το κάνει ατμιστικό υγρό. Ξεπούλησαν ρε Σπύρο τα μαγαζιά, λες να ψώνισαν μόνο όσοι διαβάζουν το φόρουμ?
Στο φινάλε, το shake n vape δεν ήταν μόδα ως τώρα γιατί τα υγρά ήταν σχετικά προσιτά, οπότε τα μαγαζιά απλά δεν πούλαγαν snv μέχρι πρόσφατα.
Δες πως και από πότε έχουν ξεκινήσει να εμφανίζονται τα shake n vape στην ελλάδα, δεν είναι τυχαία χρονικά η εμφάνιση τους. Να δεις και πως θα εξελιχθούν, ειδικά τώρα που ο κάθενας έχει αγοράσει βάσεις και το snv θα του βγει πολύ πιο οικονομικό από ένα έτοιμο υγρό.
5) Το ίδιο πράγμα λέμε.

Για τις μηδενικές βάσεις, εσύ τι λες? Οτι η VG / PG για παράδειγμα του ατμός ή της Pink Mule δεν είναι φαρμακευτικής καθαρότητας, δηλαδή είναι χειρότερη από την fagron και την chemco στα φαρμακεία? Ή μήπως πήγε ο ΣΕΗΗΤ στην κυβέρνηση για να προασπίσει το δικαίωμα του φαρμακείου να πουλάει την ίδια μη νικοτινούχα βάση χωρίς φόρο? Για τις βάσεις (βάση το λένε οι ατμιστές, Γλυκερίνη & Προπυλενογλυκόλη οι μη ατμιστές) γενικά πήγε, φυσικά χωρίς πρόσθετα μέσα τους όπως νικοτίνη, wfi κτλ, για να μπορεί και ο κατασκευαστής υγρών να έχει μειωμένο κόστος παραγωγής και το κατάστημα μειωμένο κόστος πώλησης (θα περάσει άραγε αυτή η μείωση στον ατμιστή, αν και όποτε νομοθετηθεί?)
Εγώ ποντάρω ότι πχ η VG και η PG του ατμος, της pink mule, της red snake και των green horses (πράσινα άλογα που λέμε :)) θα πωλούνται ως φαρμακευτικές χωρίς φόρο όταν γίνει αυτή η τροποποίηση.

Τρύφωνα, με κάλυψες σχεδόν απόλυτα εκτός της πεποίθησης ότι το diy είναι του 5% και αφορά μόνο φόρουμ. Μην ξεχνάτε ότι ακόμα και ο νεός ατμιστής έχει ένα φίλο ατμιστή και αυτός  κάποιον άλλο φίλο ατμιστή. Τα νέα διαδίδονται και εκτός φόρουμ. Οι δυνατότητες να παρασκευάσεις οικονομικά ένα υγρό, διαδίδονται επίσης :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2017, 14:31 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 14, 2017, 17:33 »
Τελικά ρε παιδιά μιας και διάβασα και τους τρεις αξιόλογους συμφουριτες ,που θέλουμε να καταλήξουμε;;; Και γιατί το λέω αυτο όταν έγινε η κίνηση των παιδιών και εκαναν συνέντευξη τύπου το θέμα ήταν να μην βάζουν στην ίδια πλευρά τους ατμιστες με τους καπνιστές και να μπορέσουν να καταλάβουν τι είναι το ατμισμα...Εδώ σε αυτή την συνέντευξη που δωθηκε τι περιμέναμε να ακούσουμε;;;Για μένα ένας εκπρόσωπος εταιρειών είναι που προασπιζετε τις επιχειρήσεις και τίποτα άλλο...Για τα υγρά και το φόρο και όλα που συμπεριλαμβάνουν γενικώς τα υγρά είναι πιστεύω πολύ μεγάλο θέμα από πολλές απόψεις και το τελευταίο που θα έπρεπε να κοιτάζουμε είναι ο φόρος..

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 14, 2017, 18:11 »
Η απορρόφηση του κόστους θεωρώ ότι πρέπει να γίνεται αναλογικά από την αλυσίδα παραγωγής / διανομής και κατανάλωσης.
Αυτό θέλω κι εγώ!
Στις περιπτώσεις που έχει γίνει, μου αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση, ότι το προηγούμενο διάστημα αγόραζα υπερτιμολογημένα.


Παράθεση
θα περίμενα κυρίως τα καταστήματα να βάλουν πλάτη στο θέμα απορρόφησης του κόστους για τον απλό λόγο ότι αυτά βγάζουν το μεγαλύτερο κέρδος καθώς οι τιμές λιανικής παίζουν εύκολα σε κέρδος 200% πάνω από την τιμή ή το ποσοστό κέρδος του παραγωγού.
Δεν μπορώ να γνωρίζω το περιθώριο κέρδους των καταστημάτων και δεν με ενδιαφέρει.
Για κάποια είδη σε κάποια καταστήματα το 20% μπορεί να είναι αισχροκέρδεια, για κάποια άλλα το 200% μπορεί να τα βάζει μέσα.


Παράθεση
Ο παραγωγός υγρός δεν έχει περιθώρια να απορροφήσει κάποιο κόστος γιατί αυτός επωμίζεται όλα τα κόστη για το TPD, φάκελους εργαστηρίων, φορολογικές αποθήκες, την πιθανή εμπορική αποτυχία ενός υγρού, δικαστικές εμπλοκές, κτλ. Το κατάστημα δεν παίρνει τα ίδια ρίσκα.
TPD, φάκελος, φορολογική αποθήκη, εξηγούν την αύξηση των τιμών πάνω από τον φόρο.
Το κατάστημα δεν παίρνει τα ίδια ρίσκα, γιατί παίρνει άλλα. Είναι αντιμέτωπο με τον καταναλωτή.


Παράθεση
Ο παραγωρός έχει όμως την δυνατότητα να μειώσει τις μαρκέ τιμές λιανικής που ο ίδιος επιβάλλει.
Αν ο ίδιος τις επιβάλλει (δεν μπορώ να το γνωρίζω, γνωρίζω ότι μπορεί να τις επιβάλει ο ίδιος ή να του τις επιβάλουν τα καταστήματα ή όλων να τους τις επιβάλουν ο ανταγωνισμός), μπορεί να τις αυξήσει με την ίδια άνεση.


Παράθεση
Ο καθένας κοιτάει τα συμφέροντα του, ας τα προασπίσουμε λοιπόν και εμείς για να μην γίνουμε για άλλη μια φορά αυτοί που θα ταίζουν την κότα που γεννάει το χρυσό αυγό για τους άλλους.
Όσο ασχολούμαστε με το ποιος επιβάλει τις τιμές στους άλλους, πόσο είναι το κέρδος των άλλων, τι ρίσκα παίρνουν οι άλλοι, δεν προασπίζουμε τα συμφέροντά μας, αλλά κουτσομπολεύουμε.
Η καταναλωτική συνείδηση χτίζεται πάνω στη λογική και κυρίως σε προσωπικές στερήσεις.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 14, 2017, 20:21 »
Γιώργο,

Σαφώς και δεν περιμέναμε κάτι διαφορετικό, δυστυχώς.
Λέω δυστυχώς γιατί όλοι χώρια είμαστε, καταστήματα, παραγωγοί, μεσάζοντες, ατμιστές, αλλά οι μόνοι που πληρώνουν ειναι οι ατμιστές. Όλοι οι υπόλοιποι πληρώνονται για αυτό που κάνουν.
Και κλαίγονται αυτοί που πληρώνονται και όχι αυτοί που πληρώνουν...
Και κλαίγονται αυτοί που λειτουργούν σε μια αγορά με απαγορευμένο το διασυνοριακό εμπόριο.
Και κλαίγονται τώρα που βλέπουν ότι πιθανώς θα μειωθεί το κέρδος τους...

Φυσικά δεν μιλάω για όλους τους επιχειρηματίες. Σαφώς υπάρχουν εξαιρέσεις. Όπως το είπα όμως, εξαιρέσεις.

Κώστα συμφωνώ γενικά με τα γραφόμενα σου.

Το περιθώριο κέδρους των καταστημάτων είναι περίπου στο θεό. Αντε με τα νέα μέτρα να πήγε στον ημιθεο, ασχέτως αν και εγώ προσωπικά θεωρώ ότι δεν μειώθηκε καθόλου ως ποσοστό.
Υπερτιμολογημένα αγοράζουμε όλοι. Υγρά που φεύγουν από τον παραγωγό με 2.5-3€ πωλούνται 7-10 στο μαγαζί. Να μη μιλήσω για φασόν ελληνοποιημένα υγρά με κόστος  50λεπτο.
Τώρα που η τελική τιμή ακρίβηνε λόγω νομοθεσίας, έχει μειωθεί το ποσοστό κέρδους των παραγωγών ή των καταστημάτων? Σαφώς και όχι, η όποια αύξηση θα περάσει αυτούσια στον ατμιστή, το 10μελο θα πάει στον θεό, αλλά το ποσοστό κέρδους για τους πωλητές θα είναι το ίδιο. Δεν μπορούν όμως να απορροφήσουν ούτε cent...


H αποθήκη, οι εγγυήσεις, η tdp κτλ εξηγούν μια αύξηση κόστους πάνω από το φόρο. Μικρή έως ελάχιστη, εκτός κι αν υπάρχει η απαίτηση να βγάλουν όλο το κόστος από 1 μπουκάλι. Και δεν είναι όλα τα κόστη αυτά επαναλαμβανόμενα.
Τις μαρκέ τιμές σαφώς και τις καθορίζει ο παραγωγός, και φυσικά συμβάλλει και το κατάστημα στη διαμόρφωση τους. Δεν χρειάζεται άλλη απόδειξη από το γεγονός ότι παντού η ίδια φίρμα υγρού έχει την ίδια τιμή. Μπορεί πχ να έχει λιανική 10€ και σε κάποιο κατάστημα να το έχει 10.5 ή 11€. Κάτω από 10€ όμως δεν θα το βρεις πουθενά. Ακόμα και ο παραγωγός στο e-shop του, την ίδια τιμή με τα μαγαζιά πουλάει.

Διαφωνώ τελείως με την τελευταία σου πρόταση περί "κουτσομπολιού". Για να προασπίσει η κάθε ομάδα τα συμφέροντα της χρειάζεται να γνωρίζει ακριβώς που / τι / πως. Δεν πάμε στον αγώνα άοπλοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2017, 21:54 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 14, 2017, 23:23 »
γιαννη σε αυτο συμφωνουμε οτι αυτοι που την πληρωνουν και θα την πληρωνουν ειναι οι ατμιστες στην προκειμενη περιπτωση και οι ατμιστες που πληρωνουν απο την τσεπη τους οχι οι ατμιστες που επωφελουνται απο την πιτα του ηλεκτρονικου τσιγαρου..
και απο τα λιγα που μπορω να καταλαβω εδω παει η φραση 
''ειναι πολλα τα λεφτα αρη'' :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 14, 2017, 23:30 »
Μιλάμε για το αγαπημένο μας υγρό, αυτό που ατμίζουμε καθημερινά και μας ικανοποιεί. Αν λοιπόν ο οποιοσδήποτε παραγωγός επιβάλλει μαρκέ τιμές, πες μου εσύ αν δικαιολογείται να μας λέει ψάξτε να το βρείτε φτηνά, γιατί και το skroutz για αυτό το σκοπό στήθηκε όπως ανέφερε.
Επαναλαμβάνω πως ΔΕΝ είπε ψάξτε να βρείτε φθηνά το δικό ΜΟΥ υγρό. Δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις εφόσον το εξήγησα και πριν...
Θα σου το πω και με ένα άλλο παράδειγμα:
Αν εμένα μου αρέσουν ΜΟΝΟ τα αυτοκίνητα OPEL, και είμαι τρελλά ερωτευμένος ΜΟΝΟ με το OPEL Corsa, και ξαφνικά για οποιονδήποτε λόγο επιβληθεί ένας φόρος που κάνει την τιμή του Corsa απαγορευτική για μένα, τί θα κάνω; Θα κάτσω να πεθάνω; Θα σταματήσω την οδήγηση; Θα πάω να πλακώσω τον πρόεδρο της OPEL στις μπουνιές; Τίποτα από αυτά φυσικά. Θα ψάξω για μια φθηνότερη λύση, μέσα στις οικονομικές μου δυνατότητες, που να μου καλύπτει όσο το δυνατόν περισσότερες από τις ανάγκες που μου κάλυπτε το Corsa.
Το ίδιο συμβαίνει σε όλες τις αγορές του πλανήτη (νομοτελειακά), το ίδιο θα συμβεί και εδώ.


Γνωρίζεις ότι μιλάω με εμπόρους του χώρου και οι ίδιοι παραδέχονται ότι το ποσοστο των diy χρηστών είναι ίσως και 25%.
Μη βάζεις το diy μόνο στο επίπεδο των "προχωρημένων" χρηστών. diy θεωρουνται και οι χρήστες που παίρνουν μια βάση, αδειάζουν ένα 10μελο άρωμα μέσα και ατμίζουν. diy θεωρούνται και αυτοί που πάνε σε ένα κατάστημα και παίρνουν το diy του καταστήματος, ή αυτοί που έχουν τον φίλο που θα του πάνε βάση / άρωμα και θα τους το κάνει ατμιστικό υγρό. Ξεπούλησαν ρε Σπύρο τα μαγαζιά, λες να ψώνισαν μόνο όσοι διαβάζουν το φόρουμ?
Αν δεν σου αρκεί η δική μου άποψη για το θέμα, διάβασε και του Τρύφωνα ακριβώς από πάνω. Το 25% είναι υπερβολικά μεγάλο ποσοστό, εξωπραγματικό.
Και τα μαγαζιά δεν ξεπούλησαν από αρώματα. Ξεπούλησαν από βάσεις, διότι αν δεις και στο ανάλογο νήμα του φόρουμ, για μια ακόμη φορά συμπεριφερθήκαμε ως κλασσικοί τρομολάγνοι Έλληνες. Φτερνίστηκε ο παρουσιαστής των ειδήσεων των 8 κι εμείς αδειάζουμε τα ράφια των σουπερμάρκετς...
Σε κάθε περίπτωση όμως, αυτό το συγκεκριμένο κομάτι της συζήτησης είναι και ανούσιο και ανώφελο. Χωρίς στοιχεία μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε μέχρι τη δευτέρα παρουσία.


Για τις μηδενικές βάσεις, εσύ τι λες? Οτι η VG / PG για παράδειγμα του ατμός ή της Pink Mule δεν είναι φαρμακευτικής καθαρότητας, δηλαδή είναι χειρότερη από την fagron και την chemco στα φαρμακεία? Ή μήπως πήγε ο ΣΕΗΗΤ στην κυβέρνηση για να προασπίσει το δικαίωμα του φαρμακείου να πουλάει την ίδια μη νικοτινούχα βάση χωρίς φόρο? Για τις βάσεις (βάση το λένε οι ατμιστές, Γλυκερίνη & Προπυλενογλυκόλη οι μη ατμιστές) γενικά πήγε, φυσικά χωρίς πρόσθετα μέσα τους όπως νικοτίνη, wfi κτλ, για να μπορεί και ο κατασκευαστής υγρών να έχει μειωμένο κόστος παραγωγής και το κατάστημα μειωμένο κόστος πώλησης (θα περάσει άραγε αυτή η μείωση στον ατμιστή, αν και όποτε νομοθετηθεί?)
Ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο για τις επώνυμες ατμιστικές βάσεις. Νομίζω πως το διευκρίνησα επαρκώς στην τελευταία παράγραφο του προηγούμενου μηνύματός μου, και το ίδιο έκανε κι ο Τρύφωνας.
Όταν αναφέρουμε την λέξη "καθαρή" γλυκερίνη ή "καθαρή" προπυλενογλυκόλη ΔΕΝ εννοούμε την φαρμακευτική καθαρότητα που έχουν. Εννοούμε πως είναι καθαρές από άλλες προσμίξεις, δηλαδή χωρίς νικοτίνη, αρώματα, νερό ή/και πρόσμιξη μεταξύ τους. Αυτή λοιπόν η καθαρή γλυκερίνη είναι πρώτη ύλη και όχι βάση και ΔΕΝ θα φορολογηθεί. Η ατμιστική βάση (που είναι άλλο πράγμα) θα φορολογηθεί. Δες και το παράδειγμα παρακάτω.




ΥΓ:
Λέω δυστυχώς γιατί όλοι χώρια είμαστε, καταστήματα, παραγωγοί, μεσάζοντες, ατμιστές, αλλά οι μόνοι που πληρώνουν ειναι οι ατμιστές. Όλοι οι υπόλοιποι πληρώνονται για αυτό που κάνουν.
Κι εσύ πληρώνεσαι για αυτό που κάνεις. Το επάγγελμά σου δηλαδή. Όπως και όλοι όσοι έχουν (ακόμα) επάγγελμα.
Το άτμισμα δεν είναι επάγγελμα για σένα. Είναι χόμπυ ή ευχαρίστηση ή ψυχαγωγία ή ανάγκη ή όλα τα παραπάνω.
Φυσικά και θα το πληρώσεις. Που είναι το περίεργο σε αυτό;  :confused1:
Όλοι οι υπόλοιποι πληρώνονται ακριβώς διότι αυτό είναι το επάγγελμά τους.  :dontknow: Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.

Αποσυνδεδεμένος Fanis66

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Ia Khalá! issi-nui Ittataer-tilha Nak thal-ha thus
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 14, 2017, 23:49 »
Εχω την εντυπωση μ'αυτα κι αυτα οτι θα πανε οι μαυρες πωλησεις (βλ. σακουλα με καπνο απο το χωριο) συνεφο. Οπως βεβαια θα ξεπεταχτουν και διαφοροι μαγειροι στα μκδ που θα διαφημιζουν κ θα εμπορευονται την πραμματια τους.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 15, 2017, 00:17 »
Ρε Σπύρο, είπα εγώ ότι μας είπε να ψάξουμε για τα δικά του υγρά φθηνότερα? Τι είμαστε τώρα, παιδάκια και δεν καταλαβαίνουμε τι εννοεί ο καθένας?
Ρωτήθηκε συγκεκριμένα για τις τιμές των υγρών και επέλεξε να απαντήσει στέλνοντας τη μπάλλα στην εξέδρα. 
Ειδικά όταν γράφεις ότι "δεν ξέρεις αν οι ελληνικές εταιρείες βάζουν μαρκέ τιμές". Και οι ελληνικές και οι ξένες βάζουν μαρκέ τιμές, και το ξέρεις και εσύ και εγώ και οι πέτρες  :yes:
Το γεγονός ότι ο Τρύφωνας και εσύ έχετε μια άποψη για το ποσοστό των diy-ers, επίτρεψε μου να μην με κάνει να την θεωρώ σωστή ή δεδομένη, για το συγκεκριμένο θέμα φυσικά.
Και μη μπερδεύεσαι, τα μαγαζιά ξεπούλησαν βάσεις και υγρά και όχι αρώματα γιατί τα αρώματα δεν έχουν φόρο.
Θεωρείς τρομολαγνεία το γεγονός ότι μια νικοτινούχα βάση που πριν έκανε 10€ /100ml, τώρα θα κάνει πάνω από τα διπλά?
Δεν ισχύει σε καμία περίπτωση το παράδειγμα σου, φτερνίστηκε ο παρουσιαστής κλτ. Κανείς δεν φτερνίστηκε, κανείς δεν διέδωσε ανυπόστατες φήμες. Νόμος έγινε και η αύξηση είναι πραγματική. Πες μου εσύ ότι όσοι μπορούσαν και αγόρασαν στην μισή τιμή κακώς το έκαναν.
Κάτσε να δούμε τί ακριβώς κόστος από το TPD και τα συναφή θα / αν έχουν απορροφήσει οι εταιρείες όταν βγάλουν τις νέες τους τιμές και το ξανασυζητάμε. Απλά μαθηματικά είναι, πόσο είχε το υγρό πριν, τι φόρο πήρε, πόσο πωλείται με την νέα κατάσταση. Θα δείξει μόνο του το πράγμα. Εγώ υποστηρίζω πως δεν θα...

Για τις βάσεις το ίδιο ακριβώς έγραψα, "χωρίς πρόσθετα όπως νικοτίνη,wfi, κτλ". Το έκανες και παράθεση.

Την τελευταία παράγραφο σου, ειλικρινά δεν την καταλαβαίνω, ούτε στη λογική ούτε στο ύφος της.
Δεν είπα να μην πληρώνονται οι επαγγελματίες του χώρου. Αλλά το να ζητάνε από τον ατμιστή να πληρώσει ότι θεωρούν ότι τους λείπει, είναι άλλο πράγμα.
Το να κλαίγονται ότι δεν βγαίνουν αλλά από την άλλη να ανοίγουν νέα μαγαζιά σωρηδών, είναι άλλο πράγμα.
Το να μην συμμετέχουν με κανένα τρόπο στην γενικότερη οικονομική ασφυξία, αλλά να θέλουν να μείνουν στα "παλια" είναι άλλο πράγμα. Το να λένε επισήμως ότι αν απορροφήσουν κάποιο ποσοστό του κόστους θα έρθει το κράτος και θα βάλει και άλλο φόρο, είναι το λιγότερο τραγικό ως δικαιολογία. Ειδικά για το συγκεκριμένο, ισχύει το ρητό "καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς"...


Τελικά εσένα σε κάλυψαν οι απαντήσεις του προέδρου, σε ικανοποίησαν, σε απογοήτευσαν, σε αφησαν αδιάφορο?
Σχολιάζεις κυρίως τις δικές μου απόψεις αλλά όχι και τόσο τις απόψεις που εξέφρασε ο πρόεδρος στη συνέντευξη  :dontknow: Οι δικές μου απόψεις δεν επηρεάζουν την αγορά, οι απόψεις του ΣΕΗΗΤ όμως έχουν άμεση επίδραση στην αγορά.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2017, 00:59 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 15, 2017, 00:56 »
Τελικά εσένα σε κάλυψαν οι απαντήσεις του προέδρου, σε ικανοποίησαν, σε απογοήτευσαν, σε αφησαν αδιάφορο?

Αν εξαιρέσουμε την νέα πληροφορία για τη μη φορολόγηση των πρώτων υλών (VG, PG και αρώματα)
όλα τα υπόλοιπα ήταν και γνωστά και δεδομένα για κάποιον που έχει ενημερωθεί στοιχειωδώς.

Ως εκ τούτου, εμένα μου επιβεβαίωσε αυτά που ήδη ήξερα.
Ίσως θα ήταν καλύτερο η ερώτηση να απευθυνθεί σε νέους ή ανενημέρωτους ατμιστές.

Σε αυτά που ρωτήθηκε απάντησε όπως θα ήταν λογικό να απαντήσει οποιοσδήποτε θα ήταν στην θέση του προέδρου του ΣΕΕΗΤ.
Το αν ερωτήθηκε (από τον Κώστα) για πιο σημαντικά και ουσιώδη πράγματα ή όχι, είναι μια άλλη ιστορία.

Καίριες και σημαντικές ερωτήσεις υπήρξαν από τα μέλη που παρακολουθούσαν.
Ελάχιστες βέβαια, διότι η μεγάλη πλειοψηφία των σχολιών του τσατ ήταν για τα πανηγύρια για να μην πω τίποτα χειρότερο...
Ο Κώστας επέλεξε να μην του τις κάνει. Τα συμπεράσματα του καθενός.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 15, 2017, 01:00 »
Ακόμα και αυτή η πληροφορία για τις μηδενικές, ασαφής είναι και αποτελεί μόνο προφορικές συζητήσεις μεταξύ εμπόρων και κράτους.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 15, 2017, 01:07 »

Τις μαρκέ τιμές σαφώς και τις καθορίζει ο παραγωγός, και φυσικά συμβάλλει και το κατάστημα στη διαμόρφωση τους. Δεν χρειάζεται άλλη απόδειξη από το γεγονός ότι παντού η ίδια φίρμα υγρού έχει την ίδια τιμή. Μπορεί πχ να έχει λιανική 10€ και σε κάποιο κατάστημα να το έχει 10.5 ή 11€. Κάτω από 10€ όμως δεν θα το βρεις πουθενά. Ακόμα και ο παραγωγός στο e-shop του, την ίδια τιμή με τα μαγαζιά πουλάει.
 
 Και όμως, θα το βρεις...
Κατάστημα (φυσικό) στην πόλη μου πουλάει τα Liqua 6 ευρώ το 30μελο.
Τα Halo 15 το 30μελο, τα Lost-cosmic fog 12 κλπ κλπ.
Ο πόλεμος που του γίνεται απο τους "εισαγωγοπαραγωγούς" δεν λέγεται.
(Για ενημέρωση απλά να πω, πως ένα 30μελο της Liqua κοστίζει στην χοντρική 2,10-2,25 ευρώ
Υπάρχουν φίρμες που κοστίζουν και κάτω από 1,5 ευρώ το 30μελο. Τα συμπεράσματα δικά σας)

Edit 1 : με αποδείξεις αυτές οι τιμές.
Edit 2 : μην με ρωτάτε inbox να σας πω το κατάστημα. 
              7 υπάρχουν όλα κι όλα στην πόλη μου, ψάξτε 
               (φυσικά 6 μένουν αφου το δικό σας δεν είναι )            
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2017, 01:29 από netsplit »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Συνέντευξη του προέδρου του Σ.Ε.Ε.Η.Τ. στον Kostas44 (vapelikegeek)
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 15, 2017, 01:12 »
Halo (tribeca) με 15 ευρώ το 30μελο παίρνω και εγώ αν χρειαστώ, μαύρα όμως :)
Η μόνη άλλη περίπτωση να βρεις υγρό φθηνότερα, είναι να φέρει ο μαγαζάτορας δικιά του εισαγωγή (αν τα καταφέρει βέβαια).
Ελληνικό υγρό όμως δεν...
Επιτέλους είπε και ένας άλλος για τις τιμές χονδρικής, γιατί είχα καταντήσει γραφικός να τα λέω μόνος μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2017, 01:19 από thenetpoet »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63295 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1020 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172597 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277906 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14135 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43684 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 468 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560713 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem