vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

179 επισκέπτες, 7 χρήστες
Ελένη Π, antiklitos140, gigelis78, dkostas, ramon, maprix, camber

Twitter

Vg vs Pg.

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Vg vs Pg.
« στις: Μαΐου 18, 2009, 14:11 »
Kαποιες νέες αναλυσεις vg και pg. Χωρις να καταλαβαινω πολλα, γιατι μου φαινεται οτι τα αποτελεσματα της pg ειναι λιγοτερο "τρομακτικα";

Καποιος να μας διευκολυνει;

pg
http://www.filterinnovations.com/msds_sheets/chemicals/Propylene%20Glycol.pdf

vg
http://www.sciencelab.com/xMSDS-Glycerin-9927350

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 18, 2009, 14:27 »
Για την πρώτη ανάλυση, δεν υπάρχει αμφιβολία, το όνομα είναι ξεκάθαρο: Propylene Glycol

Το μόνο που θέλω να διευκρινιστεί είναι αν αυτή η "Glycerin" που λέει η δεύτερη ανάλυση είναι αυτή η Vegetable Glycerol ή Vegetable Glycerin που υπάρχει σε διάφορα υγρά ατμίσματος. Μήπως δηλ . υπάρχουν διαφορετικά είδη της.

Είναι πραγματικά ένα θέμα πολύ ενδιαφέρον.

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 18, 2009, 14:43 »
Νομιζω οτι προκειται για αυτη που περιλαμβανεται στα υγρα γεμισματος. Και αυτο γιατι τα λινκ τα βρηκα μετα απο πλοηγηση σε site με υγρα αναπληρωσης.

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
    • GG-GoldenGreek
Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 18, 2009, 23:10 »
Αυτη η γλυκερινη ειναι αυτη που πουλιεται στα φαρμακεια. Πηρα με 1 ευρο 20 ml χα χα και ατμισα και ο καπνος ειναι εξαιρετικος. Το χτυπημα στο λαιμο ηταν αδυναμο διοτι δεν ειχε μεσα νικοτινη φυσικα αλλα ατμισα κανονικοτατα και ντουμανιασα το δωματιο με το GG

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 19, 2009, 01:42 »
Καλά, μπορείς να πάρεις ένα 24άρι ή 36άρι νικοτινούχο υγρό και να το αραιώσεις όσο θέλεις.

Και πώς τη ζητάς στο φαρμακείο, ένα είδος μόνο υπάρχει;
Λες δώσε μου ένα μπουκαλάκι γλυκερίνη, ένα λίτρο ή τι;

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 21, 2009, 16:42 »
Με αφορμή αυτό το θέμα είπα να ψάξω την υπόθεση και να φτιάξω δύο άρθρα, ένα για τη Γλυκερίνη κι ένα για την Προπυλενογλυκόλη.
Αρχίζοντας με το ψάξιμο του θέματος για τη Γλυκερόλη, άρχισα ήδη να διαμορφώνω το πρώτο άρθρο εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=56.0 Θα μου πάρει κάμποσο καιρό σίγουρα γιατί ψάχνω λεπτομέρειες.

Πάντως, Κώστα, το PDF για τη γλυκερίνη, δε νομίζω να είναι για τη μορφή που μας αφορά. Πρώτα πρώτα είναι site για χημικά εργαστήρια. Ψάχνοντας στο ίδιο site http://www.sciencelab.com που μας δίνει το PDF (με το search του site) στο λήμμα γλυκερίνη μου βγήκαν 6 διαφορετικά είδη. Επίσης πηγαίνοντας στον κατάλογο στο γράμμα G (http://www.sciencelab.com/page/S/CTGY/10414) βγήκαν 6 γλυκερίνες και 6 γλυκερόλες!
Χαμός!

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
    • GG-GoldenGreek
Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 21, 2009, 23:55 »
To φαρμακειο εχει μια γλυκερινη. Πας και ζητας γλυκερινη και τελος

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 22, 2009, 00:28 »
συμφωνω με την τελευταια καταχωρηση του ατμου.
το ψαχνω και εγω αλλα το θεμα δεν ειναι ευκολο μιας και μιλαμε για ειδικη χρηση αυτων των υλικων(ατμισμα)
παντως βαση απλης λογικης ενα φυτικο προιον(vg) μου φαινεται πολυ λιγοτερο επικινδυνο απο ενα χημικο(pg).
Και επισης εχω ξαναπει πως απο το να ψωνιζω ενα υγρο made in china(παρασκευης ισως σε ενα διαμερισμα και γεμισμα με το χωνι)να παιρνω κατι που ειναι συσκευασμενο και απαραβιαστο σε χοντρο αλουμινιο οπως και το υγρο να ειναι ευρωπαικης προελευσης.Απο οσο ξερω μονο ενας το κανει αυτο μεχρι ωρας ,ας ελπισουμε συντομα να ακολουθησουν και αλλοι.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 22, 2009, 04:05 »
Δεν έχει πέσει υγρό με τέτοια συσκευασία στα χέρια μου.
Ποιον είναι αυτός;
Δεν κάνεις ένα review στον πίνακα για τα υγρά;
Ας είναι και μίνι.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 22, 2009, 08:53 »

Πάντως, Κώστα, το PDF για τη γλυκερίνη, δε νομίζω να είναι για τη μορφή που μας αφορά. Πρώτα πρώτα είναι site για χημικά εργαστήρια.

Ισως να εχεις δικιο, απλα τα links βρεθηκαν απο http://www.smokejuice.co.uk/page4.htm (τα 2 στο τελος)
και γι' αυτο υποθετω οτι πρεπει να σχετιζονται με τη δικη μας περιπτωση.

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 22, 2009, 09:41 »
atme συγνωμη σε μπερδεψα.σε φιλτρα αναφερομουν  οσον αφορα στο σφραγισμενο αλουμινιο.τα γνωστα της intellicig ειναι απλα ειπα να μην το πω ξεκαθαρα αφου ολοι τα ξερουν.

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 15, 2009, 01:36 »
Νεα αθωωτικα links τουλαχιστον για την pg!!!
 
http://www.vapersclub.com/pg.html

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 15, 2009, 07:41 »
Οποιος ψαχνει βρισκει... :thumpup:

Κατι αντιστοιχο για vg δεν βρηκα :(
Πρεπει (οσους δεν τους ενοχλει απο θεματα αλλεργιας) να το γυρισουμε σε pg? ??? γτ απ οτι διαβασα ειναι τελειως αθωα στο ατμισμα :)
Εχει και περισσοτερες γευσεις βλεπεις... :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2009, 12:30 από atmistis »

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 18, 2009, 21:02 »
λοιπόν, έφτιαξα ένα μείγμα με βάση γλυκερίνη, ανάμειξη με high tobacco 16mg και μερικές σταγόνες μέντα none.
To μίγμα μου αρέσει πολύ, απαλή γεύση, κάποιο throat hit και ντουμάνι παλαβό.
Λέτε όμως να είναι ανθυγιεινό; Αυτή η γλυκερίνη...δεν ξέρω... :-\

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vg vs Pg.
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 18, 2009, 21:11 »
Λέτε όμως να είναι ανθυγιεινό; Αυτή η γλυκερίνη...δεν ξέρω... :-\
Οχι πως γνωριζω και πολλα,αλλα η προπυλενογλυκολη δεν ειναι γλυκερινη σε ποιο χημικη εκδοση??
Οπως και η vg φυτικη γλυκερινη

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275220 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:18
από antiklitos140
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1452 171297 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:54
από Tem
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15176 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13908 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42641 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 377 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34719 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557388 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 158 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8928 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364